OFFICIEEL GEDEELTL N°. 1038. Donderdag 5 AugustusA0. 1897# Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschat Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnewentiprxjt per 8 Maanden Voor bui Bobs 80 Cts. .Franse per psti door ge heel Nmbrland 45 Cts. Naar Astasia* en andere landen met verhasgine der psrte's. Advertentidn vóór 19 nar op den dag der uitgave. Prijjt der Advertentie* Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. örest» letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bew$sntimmera 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTlEN worden aasgsnomsa hg de Uitgevers LANGLSVEL© BE ROOIJ, Parkstraat, Boeö of Tnxn GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een gele tricot handschoen, gevonden in den Binnenburg te den Burg en een wandelstok, gevonden op den weg tusschen Oosterend en Nieuweschild. BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. De BURGEMEESTER van TEXEL noodigt de veehouders dringend uit, hun vee, wanneer dit als verdacht van aan eene besmettelijke ziekte lijdende te zijn, door den veearts moet worden onderzocht, zoodanig ter plaatse aanwezig te doen zjjn, dat spoedig onderzoek kan plaats vinden. Texel, den 81 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. PERSONEELS BELASTING^ Het GEMEENTEBESTUUR van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat ter Secretarie dier Gemeente voor een ieder ter inzage is neder- gelegd, een afschrift van de Iflst, vermeldende de inrichtingen van weldadigheid enz., waarvoor krachtens art. 4 1 lltt. d der wet op de Per- soneele Belasting, de vrijstelling dier belasting kan worden ingeroepen, behoudens de toepassing van art. 4 3 van ovengenoemde wet. Texel, den 31 Juli 1897. Het Gemeentebestuur voornoemd, (Get.)Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. OPENBARE REINHEID. De BURGEMEESTER van TEXEL Overwegende, dat bj] hem klachten zijn inge komen over den vervuilden toestand waarin goten te Ondeschild verkeeren; Herinnert naar aanleiding daarvan belang hebbenden aan het bepaalde vervat in art. 6 der Verordening van Politie voor deze gemeente, luidende: ,De bewoners, huurders of gebruikers en, ,zoo deze niet bekend zijn, de eigenaars van thuizen, pakhuizen, stallen, tuinen of erven, ,zijn verplicht: ,a de straten en goten vóór en langs „hnnne panden tenminste éénmaal 's weeks ,te doen reinigen en voorts zoo dikwijls ,het door of vanwege Burgemeester en .Wethouders wordt gelast; ,b de enz." Overtreding of nalatigheid dezer bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f3.-. Aan de naleving van genoemde voorschriften zal streng de hand worden gehouden. Texel, den 2 Augustus 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 4 Augustus 1897. De aanvoer ter markt bestond Maandag alhier uit: 209 schapen, 193 lammeren, 4 rammen, 12 koeien, 8 paarden, 2 veulens en 5 geiten. Bij stuggen handel kon worden verkregen voor schapen f 12 f 16, voor lammeren f 6 h f 11.50 en voor koeien f 45 a f 150. De verjaardag van H. M. de Koningin- Regen tesse giag evenals vorige jaren ook thans alhier bijna onopgemerkt voorbij, van openbare en slechts zeer weinig particulieren gebouwen was de driekleur met of zonder oranjewimpel uitgestoken. Heden ontvicg ons eiland een bezoek van den Schout-bij-Nacht vae den Helder met gezelschap. Slechts korten tijd werd aan den Burg vertoefd, waar o. a. aan Hotel Texel en het Park een bezoek werd gebracht. Morgenavond zal in het hötel „de Lin deboom" eene vergadering gehouden worden van de commissie voor een te houden feest op 31 Augustus a. s. Waarschijnlijk zal dus weldra eenige meerdere bekendheid worden gegeven aan de plannen voor de feestelijkheden en zal het blijken, of die alleen zullen bestaan uit een kinderfeest, dan wel of nog meerdere feestelijkheden daaraan zullen worden toe gevoegd. De officieele opgave van het bedrag der inlagen in de Rijkspostspaarbank voor de afgeloopen maand, voorkomende in dit nummer van ons blad, is wederom opnieuw een bewijs hoezeer het sparen op ons eiland in de laatste jaren is toegenomen. Het bedrag der inlage over de maand Juli dezes jaars overtreft dat over Juli 1896 met ruim f 7000.- Naar men ons verzekert worden er pogingen aangewend om op een der eerst volgende Zondagen van Texel een stoomboot te doen varen naar Vlieland en terug. Ongetwij feld zullen velen van hier van zulk eene gelegen heid willen gebruik maken. Vlieland toch hoe dicht het ook bij ons eiland gelegen moge zijn is voor velen van hier nog geheel onbekend en wonder is zulks zeker niet. De reisgelegen heid van hier daarheen is niet alleen vrij kostbaar doch bovendien nog vrij primitief. Om enkel voor pleizier eens een reisje van Texel daarheen te maken, daartoe komt men gewoonlijk niet, kosten en lasten houden de meesten terug. Mocht echter de gelegenheid worden geboden en daarvoor moet nog al eenige kans bestaan om voor betrekkelijk weinig kosten en op ééa dag een bezoek aan Vlieland te brengen, dan meenen wij, mogen wij er van verzekerd zijn dat het getal deelnemers aan zulk een tochtje groot zal zijn. Oosterend, 2 Aug. Door de Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier zijn tot Kerkvoogden benoemd de heeren J. J. Bakker, B. v. d. Vis en S. Timmer. De heeren Bakker en v. d. Vis hebben thans zitting in het collegie van Nota belen, zoodat aldaar door deze benoemingen 2 vacaturen ontstaan, die door en uit de stemgerechtigde manslidmaten vervuld moeten worden. Kooa, 3 Aug. Zondag werd alhier op het strand eene ringrijderij gehouden met paard en tilbury. Al moge misschien het minder aangename weder, ten gevolge van den vrij harden wied enkelen hebben terug gehouden, toch was het aantal bezoekers groot te noemen. De prijzen bestaande uit een barometer en een aschbakje op zilveren voet werden ge wonnen door de heeren A. C. Rab en D. C. Keijser en na afloop met een gepast woord aan den winners uitgereikt door den heer Moojen. Leverde het strand met de woelige menigte en de onstuimige zee als achtergrond van uit de hoogte der duinen of van het badpaviljoen gezien, zeker een zeer verrassend sehoone aanblik op, het panorama zou er zeker nog niet weinig door hebben gewonnen, indien de zeedampen niet het gezicht min of meer hadden belemmerd. Volgens gerucht, moet het plan bestaan thans eene harddraverij te organiseeren en deze op een der eerstvolgende zondagen te houden. Door tal van voorname veehandelaars uit Noord-Brabant en België is aan de Belgische regeering het verzoek gericht, tot geheele open stelling der grenzen voor den invoer van Nederlandsch vee, ook voor fokvee. In het verzoekschrift wordt er op gewezen dat, niettegenstaande het strenge toezicht aan de grenzen, geen enkel ernstig ziektegeval onder Nederlandsch vee is geconstateerd. Een der hoofdprijzen in de Haarlemsche paardenloterij, een paard, is nog niet afgehaald. Tot 31 Augustus wordt het op kosten van den winner gestald en dan verkocht. De opbrengst is tot ultimo November voor den rechthebbende beschikbaar en vervalt anders aan de kas. Naar men verneemt, zal vanwege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen worden uitgegeven, ter bevordering van den Volkszang in alle kringen, naast het Volksliederenboek voor zang en klavier, een kleine eenstemmige nitgaaf daarvan in noten en cijferschrift be werkt door de heeren Daniël de Lange en G. Kal ff. De nieuwe bepaling, waarbij aan gega- geerde militairen hun gagement wordt ont houden wanneer zij in eene Rijkswerkinrichting worden opgenomen, bleek Zaterdag, ter terecht zitting van de Haagsehe rechtbank, reeds vruchten te dragen. Aldaar stond n.l. een man wegens landlooperrj terecht, die reeds 9 malen werd opgezonden. Gedurende zijn verblijf aldaar maakte hij een potje van zijn gagement, „uitgaanskas" en „cantine", om die na zijn ontslag in den kortst mogelijken tijd op te maken, waarna hij zich weer in het gesticht liet opnemen. De laatste maal bedroeg het opgespaarde geld f 244. Toen de man na van den president der reehtbank hoorde, dat zijn gagement voortaan kwam te vervallen gedurende zijn straftijd, trachtte hij aan de opzending te ontkomen, evenwel vruchteloos, want hij werd veroor deeld tot opzending voor den tijd van 8 jaren. TEXELSCHE C0ÜRAHT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1