Buitenland. Naar mea aaa de „N. R. Ct." mededeelt, zoudea de ministers Goeman Borgesius, Lely en Pierson zich bereid verklaard hebben even tueel eene candidatuur voor de Tweede Kamer, respectievelijk in de districten Zutphen.Lochem en Enschedé, die hen bij de algemeene Kamer verkiezingen kozen, opnieuw te aanvaarden en dus het Kamerlidmaatschap met het Minis terschap te verbinden. De bladen ontvingen van den heer Oscar Carré het volgende schrijven. De ondergeteekende heeft de eer hiermede te berichten, dat hij besloten heeft de exploitatie van het Kon. Nederl. Circus met 1 September, na afloop der voorstellingen te Scheveningen, te staken. De vele rampen, waardoor hij gedurende de laatste jaren getroffen werd, zijn oorzaak dat hij niet meer de geestkracht bezit, om de zaken naar de eischen des tijds voort te zetten. Hij maakt van deze gelegenheid gebruik het Nederlandscbe publiek dank te zeggen voor de belangstelling, waarin hij zich zoo vele jaren heeft mogen verheugen, en zich en zijn gezin in vriendelijk aandenken aas te bevelen. Omtrent de weersgesteldheid ia de maand Augustus schrijft prof. Falb het volgende: Na de sterke neerslagen in Juli is er in Augustus betrekkelijk droog weer te verwachten Alleen de eerste dagen zullen nog tamelijk regenachtig zijn, maar overigens alleen regen op de kritieke dagen. De temperatuur zal in de eerste helft ongeveer normaal, in de tweede helft warm zijn, om zeer koel te eindigen. Men schrijft uit Opsterland: De uitslag der herstemming voor den Ge meenteraad heeft ons een verrassing bezorgd. Tegenover mr. baron Van Harinxma Thoe Slooten, griffier bij 't kantongerecht te Beets- terzwaag, die aftreden moest, is gekozen S. Westra, boerenarbeider te Lippenhuizen, die bekend staat, dat hij in 't wildstroopen geen vreemdeling is. Het Haagsche gemeentebestuur, zoo deelt het „N. v. d. D." mede, pensionneerde de vorige week eeu 60-jarige vrouw met ongeveer f 4.50 in de week, die 46 -aren diocst had alsvoddenzoekster bij de openbare reiniging. Bijna een halve eeuw lang, van haar 11de jaar af, heeft zij dus dag aan dag uren doorgebracht met 't omwoelen van stapels smerige lappen en lorren, het vuilste dat 6r is, driemaal weg geworpen, kweekbedden van bacillen en schim mels, besmet met ziektekiemen zonder tal, van kanker, tuberculose, pokken, roodvonk, al wat de geneeskunde bestemd voor de oat- smettingsoven, maar wat gemakzuchtige» en onnadenkenden kortheidshalve in de asehbak werpen. En zulk een mensch wordt onder zulk werk 60 jaar! Misschien verontschuldigt zulk een proeve van weerstandsvermogen, dat een gemeente bestuur om luttel gewin het verzamelde vuil, in plaats van het te verbrande», doet sor- teeren eu verhandelen. En zulke feiten verklaren ook, waarom bet minder ontwikkelde volk zoo spot met de meest alledaagsche voorschriften der gezond heidsleer. Zooals indertijd gemeld werd, zal door den architect W. Molenbroek te Rotterdam, op den hoek van de Wijnhaven en Geldersehe Kade aldaar een z. g. Amerikaansch pand van 10 verdiepingen worden gebouwd, dat door de spraakmakende gemeente reeds bij voorbaat „het witte huis" is gedoopt. Bij den aanvang van dit werk was men reeds niet gelukkig, want bij het inslaan van de eerste der 600 palen, welke daar geheid moeten worden, brak de as van de heimachine en Zaterdag begonnen de muren van het aangrenzend huis aan de Wijnhaven, bewoond door den geneesheer H. W. van Loon, een zoodanige neiging tot omvallen te vertoonen dat het heien voorloopig gestaakt moest worden. Evenmin als andere daar staande huizen op palen gebouwd, kon het den bestendigen dreun van het heiblok weerstaan. Men begon het pand, dat met instorten bedreigd werd, te schoren met groote sterke palen en stutten, hetgeen niet belette dat er tegen den avond een belangrijke werking was waar te nemen, en later is het gedeeltelijk ingestort. Inmiddels had de bewoner met zijn gezin het huis verlaten en elders zijn intrek genomen. Onmiddellijk werd door de politie het geheele terrein afgezet, terwijl verschillende wanke lende brokken werden afgebroken. Wat wilskracht vermag 1 Als eene bijdrage van de wilskracht van dr. T. C. Winkler, dezer dagen te Haarlem overleden, meldt men: Hij werd, na slechts het gewone lager onder wijs te hebben genoten, te Leeuwarden in eene grutterij opgeleid en trad later zelf in zoodanige zaak op. Zijn geest reikte echter verder. Hij wilde geneeskundige worden. Ofschoon reeds gehuwd en vader van eenige kinderen, wist hij weldra de noodige kennis van het Franseh, het Duitscb, het Eugelseh eu het Latijn te verwerven. En toen ging hij op ruim 30-jarigen leeftijd naar Haarlem om daar de lessen van de klinische school te volgen, waar hij binnen betrekkelijk korten tijd met goed gevolg het examen als genees-, heel- en verloskundige sflegde en zóó verder op de baan der weten schap voortschreed. De firma Semmers heeft te Amsterdam een fraai, door gaskracht voortbewogen rijtuig doen rijden. De machine bevindt zich onder het rijtuig, is haast niet zichtbaar en het stuur- vermogen voldoet bij uitstek goed. De banden van de wielen zijn van caoutchouc. In alle buurten heeft de firma het rijtuig doen zien, niet weinig tot verbazing van hen die voor 't eerst een dergelijk voertuig zonder paard in het gebruik zagen. De gemakkelijkheid maar bovenal de snelheid waarmede het rijtuig zich in de smalste straten voortbeweegt, heelt hier vooral de aandacht getrokken. Na een paar dagen onderricht kan men het gasrijtuig zelf besturen en onderhouden. Eenige particuliere stalhouders hebben reeds bij de firma Remmers bestellingen gedaan. Wij gaan op het gebied van het vervoerwezen ook in Nederland dus tamelijk vlug vooruit. Eea tocht met hindernissen. Donderdag zouden een zevental heereu een namiddag tochtje maken per fiets van Amsterdam naar Ouderkerk. Men miste den goeden weg en kwam ten slotte te Uithoorn terecht en nu wilde men over Mijdrecht en Nieuwersluis terug rijden. Bij Mijdrecht had een der rijders, de heer S., het ongeluk te vallen eu zich nogal te bezeereu. Hij reed door en viel bij de sluis weer, doch nu zoo, dat hij niet meer loopen kon. Da patiëat werd nu om beurten door de andere heeren gedragen, waarbij men zich van verschillende opwekkingsliederen bediende om er den moed in te houden. Deze tocht duurde een groot uur, waarna men te Nieuwer sluis in het hotel „De Kampioen" een onder komen vond en de eerste geneeskundige hulp kon worden verschaft. Volgens den „Gaulois"zoudeNederlandsche consul te Athene de leden van het Philhel- leessehe legioen hebben aangespoord, de reis naar Nederland te aanvaarden om dienst te nemen bij het Oost-Indische leger. Een aantal Grieken zou zeer waarschijnlijk aan deze uitnoodiging gehoor geven. 't Is de groote vraag of het bericht juist is, de „Gaulois" heeft bij zijn eerste onjuistheid het leven niet verloren. Daarenboven: onze mannetjes kunnen het in Atjeh wel zonder vreemde hulp klaar spelen! (R.N) Theorie en practijkl Socialist: En ik verzeker je, dat voor het volk een 8-urige werkdag zeer goed is, en voor den werkgever evenzoo. Is mijn avond maal klaar, Griet? Vrouw van den socialist: Neen, mijn acht uren waren om 5 uur vanmiddag oml Als een eenvoudig middel om papier niet ontvlambaar te maken, wordt aanbevolen het tweemalen te doopen in een kokende oplos sing van één deel aluin in drie deelen water en dan te laten drogen. Aan een der openbare scholen te Noord- wijkerhout was een onderwijzeres noodig. De advertenties werden opgegeven aan een boek handelaar, maar deze vergiste zich in de op gave van het salaris, zoodat in de advertentie 1 25 meer stond opgegeven, dan later de aan stelling van de benoemde vermeldde. Daar die eerst werd uitgereikt, toen de betrekking reeds was aanvaard, was tijdige reclame niet mogelijk en thans vraagt men zich af of de juffrouw zich by zoo'n tegenvaller behoeft neer te leggen. Vallende sterren! Den 9 a Augustus en misschien reeds eenige dagen te voren, begint de periode, waarin de bekende Augustus-meteoren fde Perseïden) zichtbaar zijn. Zulk een „sterrenregen" be hoort tot de meest interressante verschijnselen, die zonder eenige hulpmiddelen kunnen ge zien worden. Reeds in den vooravond zullen er talrijke vallende sterren zichtbaar zijn, doch de stroom bereikt zijn maximum eerst na middernacht. De nachten vau 9 op 10, 10 op 11 en 11 op 12 Augustus zijn de belangrijkste, doch ook gedurende de drie volgende nachten zal de stroom nog voortduren. Echter zal ditmaal de volle maan aan het verschijnsel nogal afbreuk doen. De algeheels hervatting van den arbeid In de Belgische mijndistricten ondervindt belangrijke vertraging door eenige gisting, die een gevolg is van het ontslaggeven aan verscheidene werk lieden, die de werkstaking bevorderd oi kameraden den arbeid belet hebben. Op drie verschillende plaatsen in de Borinage zjjn dynamietaanslagen gepleegd, die groote schade aan materiaal enz., doch geen persoonlijke onge lukken tengevolge hadden. „De Tijd" verhaalt het volgende: Een in 1894 door de rechtbank van Baltimore tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld Katholiek priester, Lutz genaamd, in wiens woning een belangrijke som gelds gevonden was, die in de nalatenschap van een bankier werd vermist, zoodat de erfgenamen meenden dat die den ster vende was afgetroggeld, is thans, na twee jaar onschuldig lijden, vrijgesproken en in al zijn eer hersteld, omdat een eigenhandige notitie gevonden is, blijkens welke h(j die som aan genoemden priester had ter hand gesteld, om door diens bemiddeling te worden verstrekt aan zekeren persoon, vroeger door den bankier be nadeeld. Maar hij had het den priester gegeven in de biecht, en daarom liet deze zich liever tot 10 jaar dwangarbeid veroordeelen dan het biecht geheim verraden. Een nieuw Noordpool-expeditie-projectiel is opgedoken, dat tot nog toe ontbroken heeft. De reisgenoot van Pearys, mr. Hugh Lee, gelooft namelijk in allen ernst, de Noordpool, dat reeds lang nagestreefde doel der arktische navorschingen met het rijwiel te kunnen bereikenTableau. Ter uitvoering van eene beslissing der Britsche regeering mag, te beginnen met 15 Sep tember, in het Vereenigd Koninkrijk geen hond meer ingevoerd worden, zonder een door den minister van landbouw in Engeland vooraf afge geven invoerbiljet. Invoerbiljetten moeten schriftelijk worden aan gevraagd aan het secretariaat van het ministerie van landbouw te Londen. Bij elke aanvraag moet eene door den eigenaar van den hond, of door zijnen gemachtigde onderteekende verklaring overgelegd worden. In die aanvraag moet worden opgegeven: lo. beschrijving, geboortedag, geslacht en kleur van den hond; 2o. land van oorsproDg; 3o.ont schepingshaven; 4o. naar welke plaats de hond na ontscheping dient gestuurd, om er opgesloten en afgezonderd te worden, alsmede den reisweg om die plaats te bereiken. Een nuttige instelling bestaat te Nieuw-York een weldaad in de ondraaglijke zomerhitte in deze stad. Het St-Johns-Gilde heeft een drijvend hospitaal voor kinderen ingericht. Eiken dag van den zomer, als de hitte jong en oud ter neder drukt, vertrekt uit de stad een reusachtigen boot naar de baai voor de stad; Het schip heeft ruimte voor zeven tot achthonderd kinderen met hun ouders. In de baai blijft het eeu paar uren voor

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2