Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. Te Alkmaar komen des Vrijdags waaneer er kaasmarkt wordt gehouden, steeds vele vreemdelingen. Natuurlijk alleen als belangstel lende toeschouwers oi toeschouwsters, zonder zelt aan de werkzaamheden deel te nemen. Den vorigen Vrijdag echter was dit laatste wel het gevalterwijl de markt in vollen gang was, vroeg'n kleine Eagelsehe dame om het zeel van een der dragers en droeg toen, met behulp van een kaasdrager, alsof zij dit meermalen verricht had, twee berries wegende te zamen 482 KG. kaas, van de markt naar de weegschaal. Daarna ging ze met den haar vergezellenden heer verder, alsof er niets gebeurd was. De kaasdragers en de andere bezoekers van de markt hieven een luid hoezee aan ter harer eere. In de „Tel." wordt in herinnering gebracht, dat twee der leden van het huidige ministerie nooit een examen hebben afgelegd. De heer Pierson groeide uit het effectenkantoor zijns vaders op tod meester in de staatsweten schappen honoris causa (te Leiden in 1875), sehrijver van oseonomische standaardwerken directeur ea president der Nederlandsche Baak, hoogleeraaraande Amsterdaoasc'ae Universiteit, minister, kabiaetsformeerder. De heer Cremer zocht fortuin ia Iadië, vond die door werkzaamheid, bekwaamheid ea stellig ook wel wat geluk, en ontwikkelde zich hier te lande teruggekeerd, tot een Indische speciali teit van zoo groote beteekenis, dat hem een portefeuille in dit kabinet werd aangeboden Onder de verschillende plannen ter opluis tering der feestelijke ontvangst te Amsterdam van H. M. de Koningin bij gelegenheid van Hr. Ms. inhuldiging in 1898 is er één dat bijzonder de aandacht trekt. Het denkbeeld n.l. is, dat elke gemeente in ons vaderland, welke by de binnenvaart betrokken is, gedurende de feestweek een ver sierd vaartuig naar hier zendt, waarvan de bemanning zich in plaatselijke kleederdracht zou tooien, en welk vaartuig tevens aan de algemeene illuminatie zal moeten deelnemen. Voor de schoonst versierde vaartuigen zouden prijzen in geld of medailles worden ter be schikking gesteld. De heer B. de Vries, muziekonderwijzer en organist te Bolsward, is door de commissie tot verbetering van den volkszang uitgeaoodigd om het gedicht, dat gemaakt is voor de aan staande troonsbestijging van Koningin Wilhel- mina, op muziek te zetten. Evenals het vorige zomerseizoen schijnen de zakkenrollers ook thans weder het Holland- sche spoorstation van Den Haag tot arbeids veld te hebben verkozen, en dat die lieden in vele gevallen goed hun slag weten te slaan, blijkt uit de klachten, welke bij de politie inkomen. Maandag zgn twee reizigers aangifte aan het politie-eommissariaat komen doen, dat hun vermoedelijk in genoemd stationgebouw portefeuilles met geld zijn ontstolen. Een van hen, de he^r E. uit Rotterdam, mist een portefeuille, inhoudende f 400 aan bankpapier en f 3000 aan kwitantiöa, terwijl aan den tweede, een Franschman, een portefeuille met 18 bankbiljetten elk van 100 francs en twee rondreisbewjjzen zij a ontstolen. De burgemeester der gemeente Rheden (Gelderland) heeft de ingezetenen bij bekend making gewaarschuwd voor het nuttigen van rauw varkensvleesch, daar bij onderzoek ge bleken is, dat van varkens, die met afval en melk van boterfabrieken gevoed waren, 60 k 70 pCf. tuberculose, en van varkens die met allerlei voedsel gemest waren, 22 pCt. tuber culose had. Ia den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks ééx uur, vonden een paar personen, op den openbaren weg te Woensel, zekeren A. D. liggen, gedomicilieerd te Gestel, die zulk een pak slaag had opgeloopen, dat hij totaal onherkenbaar was, zelfs voor de politie, die hem overigens toch bijzonder goed kent. Nadat men hem in een naburige woning had gebracht, werd de politie gewaarschuwd, die hem naar het bureel te Eindhoven trans porteerde, om des anderen daags, toen hij, na zich gewasschen te hebben, weer herkenbaar was geworden, naar zijn verblijf te Gestel te worden overgebracht. Hoe ruw de aanvallers te werk zijn gegaan, blijkt voldoende hieruit, dat het aangezicht van D. meer op een ruwen vleesehklomp dan op een aangezicht geleek. Toch is zijn toestand niet gevaarlijk. Niettegenstaande de mishandelde, die bij zgn volle kennis is, niets van 't gebeurde weet te vertellen, is de politie de daders toch reeds op het spoor. In het „Soer. Hbld." leest men: „Er loopen schromelijk overdreven geruchten omtrent den gezondheidstoestand van Soerabaja. „Dat de cholera hier slachtoffers maakt is niet meer dan natuurlijk, nu zjj op bijna geheel Java woedt. Doch het aantal lijders is hier procentsgewijze veel minder dan op vele andere plaatsenin de laatste vijf dagen valt er zelfs een afneming te eonstateeren. Daarentegen neemt elders de ziekte toe, zoo te Banjoe- wangi, waar verscheidene families zich gereed maken voor den uittocht of de plaats reeds verlaten hebben. Ook uit de binnenlanden komen berichten van frappante sterfgevallen, in het Malangsche stierf dezer dagen nog mevrouw W., echtgenoote van een koffia- administrateur. Men kan zonder overdrijving zeggen dat het te Soerabaja tegenwoordig niet ongezonder is dan elders op Java, de berg streken natuurlijk uitgezonderd, en er bestaat nog geen reden om zich bijzonder ongerust te maken. Mazelen en schoolverzuim In het .Schoolblad" wjjst de heer J, A. Van Geers te Delft op den nadeeligen invloed door de mazelen op het onderwijs geoefend. Hij vraagt verbetering in den toestand, eene verbetering, die, naar zijne meening, alleen ver kregen kan worden door: a. Een wijziging inde wet op de besmettelijke ziekten, waarbij de ma zelen als zoodanig vervallen of b. Sluiting van de scholen zoowel de lagere als de bewaarscholen, voor 14 dagen, als de eerste ziektegevallen zijn geconstateerd. ,Ik meen zoo vervolgt de heer Van Geers dat het eerste punt het boste is voor het onderwijs, daar in dit geval alleen de zieke kinderen wegblfjveD, en geen enkel ander kind. noch on derwijzer behoeft te verzuimen, wel bestaat dan de mogelijkheid, dat de ziekte iets algemeener wordt, dan by den tegenwoordigen toestand doch, als ik let op de ontduiking der wet en op de weinige afzondering van kinderen uit besmette gezinnen, dan geloof ik gerust te kunnen zeggen Dit iets wordt in werkelijkheid bijna niets." .Daarom handhaaf ik met kracht den eisch onder a. genoemd: Wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten, zoodat mazelen daaronder niet meer gerekend worden." Geweld vermag weinig op e8n kind: hoe edeler van aard het is hoe meer het weerstand zal bieden; maar het gevoelt zich machteloos tegenover zachtheid en liefde. Een les met hindernissen. Een leeraar vertelt van de verdediging der Termopylen: .Eer het tot een gevecht kwam, zond de Perzische koning aan de Lacedaemoniërs een bode met den eisch: geef dat touwtje eens hier, ja, jij Jansen, ik kan dat spelen niet langer aanzienmet den eisch tot uitlevering der parapluies, beste Pietersen, zet men netjes in den hoek, waar ze niet ieder oogenblik omvallen, tot uitlevering der wapens. Het trotsche antwoord der Grieken wasjij,. Claassens, schuif eens een beetje op zjj, dat ik zien kan wat die jongen daar achter je weer uitvoerthet antwoord der Grieken was dusKom ze halenEn toen men de Grieken mededeelde, dat het aantal der vijanden zóó groot was, dat hun pijlen de zon zouden verduisteren, antwoordde Leondias minachtendwaarachtig, Cornelissen, ik gooi je de deur nog uit, als je niet ophoudt mg te zitten aangrenzen! Leonidas antwoordde: des te beter, dan zullen we in de schaduw vechten 1 Vier dagen later volgde de aanval. Eindelijk wees een verraderlijke Griek, genaamd Hansen, je zit daar het een of ander te schrijven, dat zeker niet totdelesb9hoort! genaamd Ephialtes, den Perzen een verborgen pad wijzend over het gebergte en plotseling weerklonk onder de Spartanen de kreet vol ontzettingWie gooit daar met proppen (Tijd) De werkstaking in de Borinage kan als geëindigd beschouwd worden. De gendarmerie detachementen in de Borinage zullen naar Mons terugkeeren. Alles blijft rustig. De advocaat der Chartered Company spreekt het bericht van de .Morning Post" tegen, dat Rhodes en Beit een schadeloostelling van 250000 pond aan Transvaal betaa'd hebben. In Engeland-Port is een nieuwe torpedoboot te water gelaten. Ze heeft den vorm van een vischaan den achtersteven ziet men een soort staart het roer boven het water uitsteken; aan de zijkanten zitten vinnen en van voren opent zich een met stalen tanden bezette haaienbek. Door dezen bek, die 48 c.M. breed en van raderen en veeren voorzien is, worden door een toestel in 't inwendige van de boot in drie verschillende richtiDgen drie torpedo's tegelijk geworpen. De nieuwe boot .Holland" genaamd' moet zich vooral door groote bewegelijkheid onderscheiden. De instructie naar de verantwoordelijkheid voor den brand in den weldadigheidsbazaar aan de Rue Jean Goujan is afgeloopen, De rechter van instructie heeft de beide beambten van de kinematograaf, Bellac en Bagraschoff, en den heer Mackau als verantwoordelijk lid van het comité voor den bazaar naar den correctioneelen rëchter verwezen, De Amerikaansche uitvinder Edison staat tegenwoordig op gespannen voet met de inwoners van de naar hem genoemde stad Ed'son in New-Jersey. Hg heeft daar een uitgebreide gzerfabriek en smeltery en is bezig een nieuwe wgze van gzermgnontginning in toepassing te brengen; Door middel van electromagneten trekt hg het magnetisch yzererts uit den daaraan zeer ryken Ogdenberg. Langs den geheelen omtrek van dien berg, dat is over een lengte van vier Eng. mgien, zgn telegraafpalen geplant, waarlangs de geïsoleerde draden gespannen zgn. Na de oprich ting van die kolosale magneet heerschen echter telkens electrische stormen met zwaar onweer in die buurt en de bliksem heeft er groote schade aangericht. Men zegt dat er niet de minste twyfel behoeft te bestaan dat de electrische storingen, door den reuzen-magneet opgewekt, oorzaak zgn van de vermeerderde hoeveelheid onweersbuien; Inwo ners van Edison willen nu schadeloosstelling van den grooten uitvinder eischen. De Londensche dierentuin is oDlangs een schildpad ryk geworden, die, volgens de „Daily Mail", ongeveer 500 jaar oud is. Dat Renz wil gaan stilleven is reeds vroeger medegedeeld. Thans meldt het .Berl. Tageblatt", dat zich te Hamburg een maatschappy op aandeelen heeft gevormd met een kapitaal van 1,500,000 mark, die den circus wil overnemen. In de Parysche voorstad Nanterre heeft de voddenraper Marchand by het doorzoeken van weggeworpen voorwerpen in een papier voor 30,000 fr. rente-titels gevonden, die de eeriyke man terstond aan de politie ter hand stelde. De eigenaar is gevonden. Voor weinige dugen is in de omgeving van het Piemonteesche dorp Cuneo een herbergier door de steken van een byenzwerm gedood geworden, dien hy by zyn arbeid toevallig gestoord had. Een knecht, die by hem was, wist zich door in een waterbak te springen te reddende arme herbergier werd echter door de woedende schaar zoo gepynigd en aan gezicht, hals en handen gestoken, dat hy zich in den afgematsten toestand te bed begeven moest en weinige oogenblikken later overleed. Na de ontdekking van de Klondyke beddin gen, wordt nu weer gemeld van het vinden van ryke gouddistricten in Alaska. Het gebied moet min stens even ryk zyn als Klondycke volgens de berichteD. Intusschen blykt Alaska nog meer dan goudland te bevatten. Er is een groot oliemeer ontdekt, in een komvallei tusschen de bergen; Langs de oevers bevinden zich een groot aantal oliebronnen die voortdurend petroleum op het water uitgieten. Uit een scheikundig onderzoek van medegebrachte monsters bleek, dar de aardolie van nog betere hoedanigheid is dan die uit Pennsylvanië, Eenige deskundigen zyn naar het nieuwe ge bied vertrokken en hebben een plaatselijk onder zoek ingesteld. De geheele streek blykt petroleum en steenkolen in zeer groote hoeveelheid te be vatten. Het gebied ligt dicht aan zee en zelfs aan de kust werden nog oliebronnen gevonden. Men deelt mede dat de „Standard Oil Company," de reusachtige maatschappy die de Amerikaansche petroleum gemonopoliseerd heeft, reeds pogingen heeft gedaan het productiegebied te Alaska in bezit te krygen. Schagen, 5 Aug. Aangevoerd: 7 paarden f 55 a 145, 20 Stieren f 50 a f 12024 Gelde koeien f 90 a f 19018 kalfkoeien f 120 a f180 Vaarzen f af 20 Nuchtere Kalveren f7, a 10; 300 Schapen f 15 a 20,-; Lammeren f a f Bokken en Geiten f0, a .- gld.12 VarkeDs f 10.00 a f 15.- 10 Vette Varkens 34 a 40 cent per kilo; 30 Biggen f 7,00 a 9.00; Kippen a ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,40 a 0,55 Kaas per kilogram 30 a 60 ct. Kipeieren per 100 f 2.50 a f 3..Eendeieren per 100 f 3. a f 2.90 Leiden, 6 Aug. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 112 a f 250 51 Stieren f 56 a 220Veulens stuks f af 231 kalfkoeien f 112 a f 250; Melkkoeien f 103 a 23272 Varekoeien f 80 a f 178; 94 Vette koeien f 115 a f245; 86 Vette kalveren f 22 a f 65 28 Magere kal veren 7, a f 19,50 13 Grasxalveren f 22 a f38 580 Vette schapen f 15 a f 25 00504 Schapen (weide) f9, a f 16, Paarden f a f 160 Magere Varkens f 15 a f 30 Vette Varkens a. ct. 105 Biggen f5 50 a f 14. 618 Lammeren f7. f 13.— Londen, 5 Aug. Ter markt zyn aangevoerd: Runderen, 5000 Schapen en lammeren- 50 Kalveren, Varkens. Men noteert: Run deren 0. 0. Schapen en lammeren 0.52' 0.82'; kalveren 0.47' 0.717,;varkens 0. k 0.. Zondag 8 Augustus, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. 2 uur Ds. Wieringa. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Wieringa. Den Hoorn. Voorm. half 10 Ds. Leffef. Oxideschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. BOOPSGEZINBE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Dm Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Hesp,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2