Buitenland. Vlieland, 9 Aug. Bij de onlangs gehouden examens heeft de heer J. C. Smit alhier diploma behaald als le stuurman (groote vaart). Een onzer vroegere plaatsgenooten, de heer G. van Westen, klerk bij de postergen en telegraphie te Harlingen, legde in de afge- loopen dagen almede met gunstig gevolg examen af, n. 1. ter verkrijging van het telegraaf- radicaal. Het vreemdelingenverkeer te dezer plaatse neemt ieder jaar toe. Op het oogenblik ver toeven hier circa zestig badgasten. Ruim een week geleden bedroeg dit aantal bijna honderd. Door eenige reeders te Scheveningen zal gezamenlijk een proef genomen worden met de makreelvisscherij op onze kust. De makreel wordt door de Engelsehe visschers in de eerste helft van het jaar in groote menigte gevangen; ze zoeken in Juni of Juli de scholen op tot op onze kust. In Engeland wordt de makreel in verschen staat veel ge nuttigd en daar zelfs als een délicatesse be schouwd. Onze visschers zijn tijdens de haring- visscherij door den grooten afstand genoodzaakt de enkele exemplaren, die ze vangen, te zouten en de makreel komt dan gerookt in den handel. Slaagt de proef, dan kan dagelij ksch versche makreel aan de markt gebracht worden. In het begin der volgende week gaat de eerste boot in zee. Voor ongeveer vier jaren verloor eene te Groningen wonende vrouw haar echtgenoot door den dood. Sedert dien tijd was bedoelde vrouw zóó zwaarmoedig, dat ze de gedachte aan den overleden echtvriend niet van zich kon zetten, ofschoon haar een flinke jongen tot troost was achtergeblevenHoewel hare liefde voor den knaap steeds toenam en deze als 't ware vertroeteld werd, behield de zwaar moedigheid toch de overhand en maakte haar zóó ver, dat zij Zaterdag een einde aan haar leven maakte. Op de tafel had zij eea briefje voor haar zoon achtergelaten, waarop de woor den: „Ik ga naar vader." (P. G. Ct.) In „De Holl. Lelie" schrijft mevr. Van Wermeskerken—Junius over betrekkingen voor vrouwen, en omschrijft daarbij dat van „arebi- tecte", een betrekking welke ten onzent nog niet door vrouwen wordt vervuld, al is er geen enkele wet die dat verbiedt. Zij geeft daarbij de eischen der polytechnische school en herinnert aan Amerika, waar vrouwelijke architecten talrijk zijn en met succes arbeiden. Ds „Alkmaarsche Courant" acht hot voor naamste punt, dat op het werkprogram van het nieuwe ministerie moet voorkomen, „de verzekering onzer onafhankelijkheid." Het blad hoopt, dat, waar de heer Pierson den grooten zedelijkea moed heeft gehad doorzijn belastingwetten een einde te maken aan de bevoorrechting van sommige lagen onzer maat schappij, het Kabiuet-Pierson eea einde moge maken aan het privilegie der plaatsvervanging en ons vaderland van weerloosheid genezen. „Het worde de Messias onzer defensie 1" Men schrijft uit Meersen nabij Maastricht: 't Is een joviaal, opgeruimd volk, die Lim burgers; o zoo zangerig van aardl Ieder dorp, groot of klein, heeft zijn harmonie, fanfarecorps of mannenkoor. Woensdagavond was ik in de gelegenheid Meersen's Harmonie te hooren. Denkt nu niet, dat de heeren musici netjes waren aangedaan; zij verschenen, die kloeke gestalten, ia hun werkpakjs. D&ó," geeft de kapelmeester het sein, tonen klinken en al ras zijn de tsuijke logés ouder den indruk van hetgeen te hooren wordt gegeven. Men moet ze bewonderen, die musici, die nog een uur geleden op het veld druk bezig waren, en nog lust gevoelen om na een werktijd van pl. m. 14 uur, de muziek te beoefenen. Czaar Peterfeesten te Zaandam. Op 18 en 19 Augustus wordt te Zaandam feest ge vierd, ter herdenking van het verblijf vau czaar Peter den Grooten aldaar in 1697. Bij die gelegenheid zal opgevoerd worden eene expresselgk daarvoor vervaardigde dra matische schets van Gerrit Jan Honig, „Pieter Michaeloff. Dit historisch tooneelstuk trekt niet alleen in de Zaanstreek de aandacht doch zelfs in het buitenland, wat blijkt uit het volgende bericht Een hooggeplaatst persoon te St. Petersburg groot vereerder van Czaar Peter den Grooten, heeft den schrijver in de meest vereorende bewoordingen zijn ingenomenheid met den inhoud van het stuk kenbaar gemaakt en roemt vooral de verdienstelijke wijze waarop alle episoden uit het verblijf van den Czaar zijn te pas gebracht. Verder vraagt Z. Exc. den auteur verlof zgn werk is de Russische taal te mogen vertalen en met historische aan- teekeningen verrijkt, uit te geven. Er schijnt zeer veel kans te bestaan dat het Amerik. huis van 10 verdiepingen te Rotterdam er niet zal komen, daar het blijkt, dat de moerassige grond zich niet eigent om er 600 kolossale palen in te slaan. Er bestaat niet alleen voor twee huizen, maar nog voor meerdere gevaar van verzakking als met heien wordt voortgegaan. (Ass. Ct.) Anti-cüecstvervanginpsbond 1 Ia October zal ia Den Haag de jaarlijksche algemeene vergadering worden gehouden en de gansche reorganisatie van den bond zal dan gereed zijn, zoodat dan een besluit kan worden genomen omtrent den te volgen weg om zoo spoedig mogelijk invoering van den persoonlijken dienstplicht te verkrijgen, waar-1 voor in de nieuw gekozen Tweede Kamer eene aanzienlijke meerderheid te verwachten is. De cholera is een enkelen dag in Soera- baja weer toogenomen, maar spaart meer de Europeesche bevolking. De bewering van dr. Charlouis, dat de ziekte, welke thans Java teistert, geen cholera maar wel pernicieuse malaria, vindt bevestiging in de berichten uit Kasri, waar Charlouis' geneeswijze wonderen doet. Uit andere streken komen echter be richten van de gunstige werking van ereoline, het door dr. Groneman aangewende genees middel. Daarom zou het aanbeveling ver dienen beide middelen ter beschikking van de kamponghoofden te stellen, baat het eene niet, dan baat misschien hot andere en wat meer zorg voor den gezondheidstoestand in de kampongs kan geen kwaad. (Soer. Hbld.) De „Zutfensche Courant" schrijft: Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat in Zelhem in de maand Juli uitsluitend jongens zijn geboren, en wel12 stuks. Een buitengewoon, maar ongetwijfeld doeltr. ffend middel om kwartjesvinders uit een andere gemeente te beletten slachtoffers te maken, werd toegepast door een inspecteur van politie te 's Gravenhage. De speurder ontwaarde op een bankje op het Plein in druk gesprek twee individuen, bij de politie overbekend als behoorende tot het gilde van bovenbedoelde afzetters. Hij plaatste zich vlak voor hen en riep zoo luid mogelijk: „mecschen past op voor kwartjes vinders." Onmiddellijk vormde zich nieuws gierige drom om het tweetal, waarvan de een ijlings het hazenpad koos, terwijl de tweede, om zich een houding te geven, den rechercheur bedreigde met een aanklacht bij den officier van justitie. Toea hierop echter de beambte doodleuk aanbood hem op zij a tocht naar het parket van den oificier van justitie te vergezellen, werd het doortastend optreden van den poli- tiem&n den kwartjesvinder ten slotte toch ook te machtig en sloeg hg vlug den weg in naar het Holl. spoorstation, steeds achtervolgd door den rech rcheur, die ni6t tevreden was, alvorens zijn deüi quant met den trein naar Rotterdam, zjja woonplaats, vertrokken was, waarheen zijn collega reeds enkele oogenblikken te voren was afgereisd. Sedert eenige dagen wordt in verscheiden gedeelten van Amsterdam diefstal van katten gepleegd. Alleen ia den omtrek van het Thorbecke- plein, Rembrandtplein en Utrechtschestraat zgn in de laatste veertien dagen minstons 50 van deze huisdieren gestolen. Lastertongen beweren dat dit geschiedt ten behoeve van restaurants. Op de te Amsterdam te kouden tentoon stelling van drukwerk, zal o. m. de eerste Hollandsche Bijbel (Delft 1477) worden geëx poseerd. Gelukkige Sliedrechters De raad der gemeente Sliedrecht besloot het aantal opcenten op de personeele belasting te brengen van 80 op 50. Bovendien verwacht men, dat het bedrag der inkomstenbelasting ook aanmerkelijk zal kunnen verlaagd worden. Op de Reclame-TentooBstelliDg te Amster dam zal Zondag 15 dezer een wedstrijd worden gehouden in het kraaien van hanen Een officiéél telegram uit Santa-Aguena in de Spaansche provincie Biscaye meldt, dat op den Spaanschen minister president Canovos del Castillo drie revolverschoten zfin gelost. De heer Canovos werd doodelfjk en is overleden, met den uitroep op de lippen.Leve Spanje De moordenaar is gevat. Hjj is een NapolitaaD- sche anarchist, Michel Angine Colli geheeten. Te Krementsjoeg aan de Dnujepr moet een groot onheil z(jn gebeurd. De stedelijke bad-en zweminrichting voor vrouwen is door den stroom medegevoerd, terwijl er vierhonderd vrouwen baadden. Bijna tweehonderd van hen zouden den dood in de golven hebben gevonden. Te Londen was Woensdag de heetste dag van dezen zomer. De thermometer wees in de schaduw 88 gr. F., in de zon was het niet uit te houden. Tegen zes uur des avonds stond de thermometer nog op 81 gr. De groote hitte mist haar uitwerking op den gezondheidstoestand niet. De kinderen hebben 't het zwaarst te verantwoorden. Verleden week stierven er te Londen 2023 menschen, waaronder niet minder dan 1205, bijna drie vijfden, kinderen waren beneden vfjf jaar. Verleden week waren er 459 sterfgevrllen ten gevolge van diarrhee en dysenterie, een week of tien geleden waren er maar vier. Het sterfte cijfer van de vorige week voor de hoofdstad is 23.6, dat is hooger dan in eenige zomerweek van het vorige jaar. Vfjf gevallen van zonnesteek met dooöelijken afloop kwamen op verschillende plaatsen voor. Afschaffing van graanrechten in Frankrijk Volgens den alom bekenden landbouw-verslag- gever, den heer J. Baron (Ericus), bevatten de laatst verschenen Fransche landbouwbladen en Tijdschriften voorstellen om tijdelijk den vrijen invoer van granen toe te laten omdat de toestand aldaar door de protectie onhoudbaar wordt. De Bond van Engelsehe machine fabrikanten heeft een lang manifest uitgevaardigd, waarin wordt verklaard, dat vermindering van den werk tijd, van 54 uur per week op 48 uur, een aanzienlijk verlies ten gevolge zal hebben. Zes weken zouden daardoor per jaar verloren gaan, hetgeen voor een fabrikant, die nu 1000 pd. st. per week betaald, zou beteekenen een verlies van 6000 pd. st. per jaar. Verder wordt gewezen op het verschil in loon tusschen Hamburg en Londen. In de eerste stad wordt betaald 24 shilling voor 597s uur; in Londen 38 sh. voor 54 uur. Dr. W. J. Leijds. De „Hollandsche Revue" geelt een opstel over den staatssecretaris van Transvaal. De schrijver, de heer Netscher, zegt o a. dat tusschen Kruger en Leyds de toestand wel eens gespannen was. Uit Bigelow's White Man's Africa in Harper's Magezine is dat o.a. ook gebleken. „Eens, zoo verhaalt Bigelow, hadden Kruger en dr. Leyds een heftig geschil. Aan beide zijden, want dr. Leyds is ook hartstochtelijk, vielen harde woorden. Eindelijk werd de twist zoo hevig dat Kruger zeide; „Een van ons beiden moet weg." „Dan zal ik natuurlijk gaan," zeide dr. Leyds, waarop hfi zijn hoed nam en naar huis ging, niets anders denkende, dan dat zijn carriOre in de Transvaal ten einde was. „Tegen middernacht klopte men aan de deur van de woning van dr. Leyds. Het was Kruger die zelf zjjn paard had gezadeld, en gekomen was om te zeggen, dat hij niet had kunnen slapen, en hjj behoefte gevoelde om te verklaren, dat hij ongelijk had gehad, en om dr. Leyds te ver zoeken het gebeurde voor altijd te vergeten. Dr. Leyds verhaalde m(j dit om te bewijzen welk een grootmoedig karakter de President heeft en hoe openhartig h|j zijn ongelijk bekent." Aan het eind van z|jn schets herinnert de heer

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2