Buitenland. De Czaar'Peterfeesten te Zaandam,. Wanneer dit nummer der ,Tex. Courant" verschijnt zoo schrflft men ons van daar dan zijn de feesten ter herdenking van het feit dat Czaar Peter den Groote, voor 200 jaren geleden Zaandam tot tijdelijke woonplaats koos, om daar het sche penmakersvak te leeren, in vollen gang. Tot het houden van dit leest nam de Zaan- landsche Zeilvereeniging, die in deze maand haar 15-jarig bestaan herdenkt, het initiatief. Wel wordt de eer, waar in den jare 1697 de wieg van Ruslands grootheid was, door Amsterdam aan Zaandam betwist, doch het geschiedkundig feit dat op de laatste plaats nog steeds wordt aangetroffen de hut, waarin Czaar Peter vertoefde, benevens andere herinneringen aan 's Czaren bezoek, doen de schaal ten voordeele van Zaandam overhellen. Ce feesten welke ter dezer gelegenheid zullen plaats vinden, zijn zeer afwisselend en zullen zeker velen uitlokken tot het brengen van een bezoek aan Zaandam alsook aan de hut welke eens door den hoogen scheepstimmerman werd bewoond, een nedrlg verblijf, dat door een daar omheen getrokken gebouw voor wind en weder wordt beschermd, en dat vooral nu, in den toeristentijd, dagelijks door tal van personen wordt bezocht. Be thans gehouden wordende feesten, worden bijgewoond door eenige daarvoor overgekemen Russische edellieden, welke ter dezer gelegenheid het klein gevolg van den gefingeerden Czaar, die een bezoek aan Zaandam zal brengen, zal uit maken. Bat gevolg bestaat uit de edellieden Prins Boris Kourakin, Graaf Gabriöl Gelofkin, Graaf Alexander Menzikoff en Prins Bogration; als tolk zal dienst doen de Koopman Nicolaas van der Hulst van het handelshuis Lupo te Archangel. Be feestwijzer vermeldt voor Woensdag 18 Aug. Bezoek van Czaar Peter den Groote Keizer aller Russen, aan Zaandam; rijtoer door de stad; vlootrevue in de binnenzaan; wimpeltocht; op tocht en groot kinderfeest door 2500 kinderen; fakkeloptocht met historische voorstellingen; muziek in het Volksperk en opvoering van het historisch tooneelstuk Pieter Michaelofif. Voor Bonderdag 19 Augustus: Wedstrijd in het Ringzeilen in de kom der Voorzaan; groote verlichte Gondel vaart inde binnenzaan; Bissolving Views op den Burcht; groot Vuurwerk op de Voorzaan; een en ander opgeluisterd door muziek. Mag men de belangstelling voor de feesten afmeten naar die, welke alreeds voor de opvoering van het historisch tooneelstuk wordt betoond, dan mag men groote deelneming aan het feest wel verwachten; de opvoering van het tooneelstuk toch wordt voor drie avonden aangekondigd en niettegenstaande de entiée op f 1,50 is gesteld, zijn voor 2 avonden de toegangkaarten alreeds geheel uitverkocht. Staaltje van zuinig beheer! Dat het Arnhem's gemeentebestuur ernst is de gemeente-hnaneiën te verbeteren, blijkt o. a. uit 't volgend voorbeeld door de „N. Arnb. Ct." aan de vergetelheid ontrukt: Toen de veldwachter een paar nieuwe laarzen kreeg, liet de burgemeester de oude naar den schoenmaker brengen, omze ten voor deele van den gemeentekas te verkoopenl De veldwachter heeft echter den treurigen moed gehad, de oude laarzen weer op te kalen, bewerende, dat de kleeding hem eenmaal ge geven, niet gemeente-eigendom meer is maar hem toebehoort. Diep gevoelen we de enorme schade, welke hierdoor de gemeentekas zal lijden. Een tolk, die het gesproken woord vertaalt voor de Rechtbank, is reeds meermalen gezien. Eergistermorgen echter was er voor de Recht bank te Zwolle een tolk, die het ongesproken woord van een beklaagde moest duidelijk ma ken. Er stond nl. iemand terecht, die niet spreken kon en ook niet schrijven en dus was de cipier Millaard van het huis van be waring aldaar, die meer met hem hadomgegaan, gedagvaard om zijn klanken en gebaren uit te leggen. Men schrijft uit Amsterdam: Als men zijn met zorg bewerkten brief, na er de laatsten hand aan gelegd te hebben, ein delek aan de hechte, rood opgetrokken brieven bus toevertrouwt, met het doel hem zoo gauw mogelijk onder de oogen van patroon, geliefde vader of moeder te zien gebracht, zal men vermoeden, dat onder de zoo dikwijls bezongen straatjeugd leden gevonden worden, wier doel het is, al het effect, dat gij u van uwe schoonge- kozen woorden hadt voorgesteld, te doen mis lukken. De bewoners in den omtrek van de 2 e Spaarndammerdwarsstraat althans zullen zich genoodzaakt zien de brieven, die zij dezer dagen schreven, opnieuw op het papier te zetten. In den laatsten tijd toch heeft een kwajongen de onhebbelijkheid gehad met een sleutel genoemde brievenbus te openen. Gisteren is het opgemerkt door eene vrouw, die hem onder de uitoefe ning van zijn kwaad bedrijf den sleutel wist afhandig te maken, welken zij der politie ter hand stelde. Het is de laatste gelukt den knaap op te sporen en tot nader onderzoek zijn de zich in genoemde bus bevindende brieven afzon derlijk door den buslickter ten postkantore in geleverd. Te Arnhem zal eene proef worden geno men met het doen wasschen van lijfgoederen van militairen in eene particuliere machinale waschinrichting. In afwachting van den uitslag der proefneming zullen behalve de vrouwen aan wie de bewassching thans is opgedragen, geen vrouwen van militairen meer met het wasschen van de lijfgoederen van de on gehuwde soldaten worden belast, doch zal bij ontstane vacature het wasschen van de goede ren van de betrokken compagnieën enz., nadat daartoe machtiging van den Minister van Oorlog zal verkregen zijn, aan eene particuliere wasch- inrichtig worden worden opgedragen. In plaats van een nieuw koninklijk jacht ter vervanging van de oude „Valk," meent een inzender in de „Tel." dat het veel meer waarde en nut zoude hebben aan H. M. de Koningin op den dag Harer troonsbeklimming in 1898, hetzij van Staatswege, hetzij door de Neder- landsehe natie een goed ingerichte salonstoom boot ten geschenke te geven, waarmede H. M. en Haar gevolg de Zuiderzee, de Zeeuwsche stroomen en de rivieren Waal, Rijn, IJsel, de Amsterdamsche en Rotterdamsche Waterwegen naar zee enz. zoude kunnen bevaren. Onze Koningin heeft in Nederland slechts zelden een tocht met een stoomboot gemaakt en het zoude H. M. zeker interesseeren mrer van nabij met onze prachtige rivieren, en de daaraan schilderachtig gelegen steden en dorpen en bewoners, kennis te maken. En welkeen enthousiasme zou het voor de stedelingen en dorpelingen opleveren, als ze de koninklijke salonboot met H. M. aan boord zagen passeeren met de kans, dat het onze jeugdige Koningin zou behagen hier en daar aan wal te stappen. Over het fooienatelsel schrijft de .Vaderl." Waar bleef de tjjd, waarin men alleen een nieuwjaars- en kermisfooi behoefde te geven en een fooi aan de baker op een doopmaal? Thans wordt men, in onze steden en op reis, van den morgen tot den avond gekweld door menschen, die verwachten, dat gij in hun open hand uw aalmoes zult doen vallen. Een tramconducteur neemt het u kennelijk kwalijk, als gij de 2 V3 ets. begeert terug te ontvangen, waarop g(J aanspraak hebt. Beman, die u een geringe versnapering brengt, ver wacht, dat gij hem iets geven zult. Als gij enkele centen terug neemt, telt h(J ze u toe, langzaam en verwijtend, of geeft voor ze niet b)J zich te hebben, en vraagt, of g)J het niet kunt .Passen." Be werkman, die even een slot aan een deur in orde bracht, of de glazenmaker, die een ruit zette in uw venster, vraagt met nadruk, of gij niets te .zeggen", dat is niets te .geven" hebt. Zoo gaat het den geheelen dag; Het is een belasting, en geen lichte, die ons wordt opge legd door al die fooien. Uw vertering en uw reisgeld worden er met eenige percenten door verhoogd, 't Is een nimmer ophoudend aftappen. WjJ vinden het zoo stuitend, die jonge, krachtige mannen den geheelen dag te zien bedelen, want het is een vragen om een gunst, niet om een recht. Het verlaagt den stand van bediende, die toch al niet hoog staat aangeschreven. Het vergalt ons menigen uitgang, het verhoogd noodeioos onze uitgaven. WtJ zfln afkeerig van bonden, maar een bond tot uitroeiïüg van het fooienstelsel zou veel nut kunnen doen. Zoo lang h(J er niet is hebbe men den moed, om fooien te weigeren of niet te geven overal waar men meent, dat zij door onbevoegden worden gevraagd. - De deelneming aan den hanenkraai- wedstrijd te Amsterdam, op Zondag jl. over trof alle verwachtingen. Reeds Woensdag meende het comité de inschrijvingen by den 112den haan te moeten sluiten, maar het is^ toen voor zeer dringend verzoek bezweken' en heeft nog enkele exemplaren bovendien toegelaten. Een daarvan verdient een afzonderlijke ver melding: een ware wonderhaan van 6 jaar oud, te Utrecht uitgebroed uit een ei met dubbelen dooier en in 't bezit van 4 pooten met 4 sporen en een dubbelen kam. Be instructie tegen den moordenaar van Canovas is geëindigd, bij zal voor den krijgsraad terechtstaan en te Madrid wordt algemeen verteld, dat h(J zou worden gefusileerd. Be rechter van instructie die de zaak in handen heeft gehad, heeft, naar een correspondent van de .Figaro" vertelt, den moordenaar op een bijzon dere wijze aangepakt om wat uit hem te kragen. In den beginne bewaarde ook Angiolillo een hardnekkig stilzwijgen, gelijk de meesten van zijn voorgangers. Doch toen de rechter opmerkte dat het den schijn had alsof hij een persoonlijke wraak aan den heer Canovas wilde koelen, kwam hij los. HIJ riep uit dat hij zjjn broeders had willen wreken, niet alleen zijn broeders in Spanje, maar ook zijn Italiaansche, zfjn Fransche geest verwanten, allen die zonder genade waren vervolgd en ter dood gebracht. Be rechter toonde geen afschuw van zijn daad, maar vertelde den moordenaar dat misdaden als de zjjne nooit der party ten goede komen, die ze bedryft, dat een mensch aldus wordt weg genomen, maar het stelsel blyft Heftig vertoornd riep Angiolillo daarop uit: .Zoo, zoo, denkt ge dat? Het zou zoo zyn wanneer er maar een enkele terechtstelling, maar gy zult er nog andere zien, gy zult nog om genade moeten smeeken! Het is thans de beurt aan Felix Faure, die zal er evenals Carnot aan gelooven 1" Deze woorden zyn onmiddeliyk geseind aan den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken die ze zeker wel dadeiyk ter kennis van de Fransche regeering zal hebben gebracht. Aan de .Times" wordt uit Kaapstad gemeld: Be commissie voor het mynwezen te Johannes burg maakt een rapport openbaar, dat goede hoop geeft voor de toekomstige verbetering van den toestand in Transvaal, ofschoon, naar bekend is de financieels moeieiy kheden voor deTransvaalsche Regeering toenemen. In de Kaapkolonie zyn de vleeschpryzen, tengevolge van het heerschender veepest, sterk gerezen, zoodat een beweging zich begint te vertoonen tot afschaffing van het invoerrecht op vleesch. Krupp gaat zyn zaken uitbreiden. Naast zyn kanonnen gaat hy thans ook oorlogsschepen maken. Hy heeft te Kiel een stuk grond ge kocht, waar hy een werf gaat aanleggen en weldra zullen de gegadigden zich by denkanon- nenkoning van pantserschepen kunnen voorzien, waarvan de geheele bewapening door hem is geleverd. De lynchwet met al haar wreedheid wordt in Amerika telkenmale nog, met of zonder oog luiking der overheid, toegepast. Het is zeker een opmerkeiyk feit, dat een staatsgouverneur, die van Georgia, in een krachtig protest tegen dit betreurenswaardig gebruik, dat aan den naam van den Staat, aan de beschaving en het rechts gevoel zoo ontzagiyk veel kwaad doet, opkomt. Gouverneur Atkinson wyst de dienaren der wet op hun plicht om de gevangenen, desnpods met geweld, te beschermen en dringt aan op de aanneming eener wet, waarby zal geëischt worden een gestreng onderzoek naar elk geval van iynchen en krachtens welke straften zullen op gelegd worden aan de met de handhaving van het recht belaste personen, die in de uitoefening van hun taak tekort schieten. Als een klein staaltje van de ongehoorde regenmassa's, die in Duitschland en Oostenryk neervielen, zij vermeld een weerbericht van het Meteorologisch Instituut te Chemnitz, waaruit we zien dat op 26 en 80 Juli in Saksen meer dan 1500 millioen kubieke M. water gevallen is, en hierby ontbraken nog de opgaven van 2 stations. Wanneer men nu bedenkt, dat 1 M» water 20 centenaars weegt, dan beteekenen 1500 M'80,000 millioen centenaars. Bat verklaart met ontzettende duideiykheld de vreeseiyke kracht der in woeste atroomen ver»

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2