Buitenland. Ingezonden Stnkken. spelen aan de Waal. Eene commissie van 7 personen werd alsnu gekozen ter voorbe reiding van een en ander. Deze commissie bestaat uit de H.H. Boonacker, De Jongh,E. Roeper, D. Geus, J. Plaatsman, T. Ree en B. F. van den Berg. Uit deze 7 personen werd vervolgens een Bestuur gekozen van 3 leden en welDe Jongh Voorzitter, K. Roeper Secretaris en D. Geus Penningmeester. Staande de vergadering werd eene ljjst ter inteekening gepresenteerd en door de 16 aanwezigen voor een bedrag van 21 gulden geteekend. Meerdere lijsten zullen aan de niet aanwezige ingezetenen worden aangeboden. Met veel belangstelling wordt in de gemeen te Harderwijk gesproken over een millioenen- vangst. Een visscher moet namelijk in de nabijheid van Harderwijk een kist vol goudstuk ken, afkomstig uit de 13e eeuw, gevonden hebben. De zaak, die met veel geheimzinnigheid be handeld wordt, zou, naar de „Fr. Cr." verhaalt, zich ongeveer als volgt hebben toegedragen: Naar men weet is onlangs een zwaar stuk steen, op ongeveer dezelfde hoogte waar de kist gevonden is, uit de Zuiderzee verwijderd. Nabij die plek nu, waar het water niet hoog staat, scheurde in de laatsten tijd vele vissehers hunne netten. Het net echter van den door ons bedoelden visscher scheen sterker dan de anderen, bleef wel haken, maar scheurde niet. Onze visscher nu, mët zijn knecht onderzoek doende, vond op den bodem der zêe een groote houten kist, die bij nader inzien het omhulsel bleek te zijn van een looden kist. Zij besloten de zaak geheim te houden en begaven zich des nachts met hunne vondst naar huis, alwaar zij notaris N. ontboden. Bij onderzoek bleek, dat de kist gevuld was met goudstukken uit de dertiende eeuw. Men schrijft uit Haarlem: Volgens de politie bestaan er geen termen om een vervolging in te stellen tegen den zich verwijderd hebbenden directeur van het kantoor Hollandia. Niettegenstaande dat komen zich hoe langer hoe meer slachtoflers aanmelden, zoo b. v. een boekdrukkersfirma die er voor f 173 ruim inzit. Voor eenige maanden zocht van Mansveld een compagnon, waarom hij,, zeker denkende dat wat van verre komt lekker is, een adver tentie plaatste in een Limburgsche courant. De compagnon behoefde geen verstand van za ken te hebbendit zou hg van zelf leeren. Maar hij moest f 3000 storten. Werkelijk reflecteerde er iemand, doch die was ten minste zoo verstandig eerst teinfor- meeren bij het Credit-reform en dit kantoor gaf zulke goede?inlichtingen dat de compagnon in sjé van de zaak afzag. Vermakelijk is het te hooren, wie wel hebben deelgenomen aan de vijfcentsloterij. Als daarvan de namen werden bekend gemaakt, zou men eens zien dat het niot alleen het z.g. kleine publiek is, dat al couranten lezend nooit wijs wordt. Zaandam. Een feest, dat past in het kader van een Zeilvereeniging, is moeieljjk te denken op het drooge plaats te hebben, daarvoor „is water een hoofdzakelijke voorwaarde, doch als dat water in zoo groote hoeveelheid uit het luchtruim stort, als zulks tijdens het Czaar Peter- feest annex het feest der Zaanlandsche Zeilver eeniging op Woensdag jl. geschiedde, dan moet men wel zeer enthouslastisch zijn, om niet af te koelen. Nu voor de leden eener Zeilvereeniging kan zulk weder er nog van door, men mag toch zeker wel aannemen dat het water hun element is, en dat zjj, die voor een bad niet bevreesd zijn, zich de zaken niet zoo erg zullen aantrekken als eens eene omgekeerde orde plaats vindt, n.l. dat inplaats dat zij in het water vallen, het water op hun valt; edoch voor het overige publiek, dat met gespannen verwachting het bezoek van den Czaar verbeidde, was het dien morgen kil genoeg; er ontbrak maar aan dat het neerstroomende regenwater een eenigszins vasteren vorm aannam, om hen in den waan te brengen dat zfj een bezoek aan Rusland hadden gebracht, instede dat een der vroegere grooten uit het Czarenrfjk een bezoek aan het land van water, gchepen en molens kwam brengen. Be datum was voor het laatstgemelde feit evenwel historisch en daarom, op gevaar af, van als een poedelhond die uit het water komt huiswaarts te keeren, hadden velen de stout moedigheid er op uit te gaan om Zijne Russische Majesteit te begroeten. En Z(jne Majesteit liet niet op zich wachten; ter bepaalder ure kwam de vloot opzetten, had de ontscheping plaats, vervolgens de begroeting op het stadhuis en eindelijk de rijtoer door de stad, doch in dichte koetsen, (want nog altijd hield de regen aan) ten spijt van het zich aan den weg bevindende publiek dat zich er op had gespitst den Czaar te zullen zien, doch waarvan velen als Pieter Spa huiswaarts moesten keeren. Gelukkig klaarde het weder te 12 ure wat op en kon het voorgeschreven programma naar volgorde plaats hebben. Wat mij van dat alles niet het minst bekoorde, was het kinderfeest en de optocht van die schare van 2500 kleinen van af het Volkspark naar het feestterrein. Onze plaats leent zich voor eene optocht nu niet zoo bijzonder; wel zjjn er enkele breede straten, doch sommige straten, die men toch niet kan vermijden, zijn te smal om èn aan een optocht èn aan het publiek piaats te bieden. Het terrein voor het kinderfeest was gelukkig ruim genoeg en de gelegenheid voor hen om zich te amuseeren en zich te ververschen, niet onpractisch bedacht. Van al 't geen ik van de feestelijkheden mocht aanschouwen, was het terrein met die groote kinderschaar, voor mij het aangenaamste en prettigste aanzicht. Ook de verder geannonceerde festiviteiten hadden allen in goede orde plaats, doch flinke beenen om staande te blijven, een paar stevige armen om zich een doortocht te banen, een corpus dat tegen een duw en een stoot bestand is, zoomede de noodige brutaliteit om zich een doortocht te verzekeren, was tusschen die duizenden bij dui zenden in de nauwe straten een groote vereischte. Zaandam bezit door zijne gunstige ligging ongetwijfeld groote voordeelen, doch voor eene feestviering, welke steeds eene groote menigte bijeenbrengt, hier, door het gemakkelijke vervoer, inzonderheid, leent het centra zich niet zoo bijzonder; de passage over Dam, sluizen en vol gende straten welke Westzijde en Oostzijde verbindt, is wel wat moeielijk en bekrompen; 't is wei jammer dat een plaats welke zich naar alle zijden zoo uitzet, haar middenpunt, haar hoofdweg als 't ware, niet wat flinker en royaler weet te maken, doch zich juist daar moet be helpen met straten en wegen als eene kleine gemeente. Men schrijft uit Almeloo: Sedert eenigen tijd heerscht te Almeloo gisting. De gezamelijke arbeiders in weverijen en de spinnerij overwogen waarom de loonen te Hen- geloo en Enschedé hooger waren dan te Alme loo. Ea samenkomsten hadden ten gevolge, dat aan alle fabrikanten een brief werd gericht met uitnoodiging tot een vergadering met arbei ders om hierover te spreken. De fabrikanten deelden in antwoord mede, dat zij op hun kanto ren te spreken waren voor hunne arbeiders en dus niet ter vergadering zouden komen. Hierop had op de kantoren mondeling overleg plaats, niet met vereeniginge», maar op de ver schillende fabrieken met de daar werkzaam zijnde arbeiders. Maandag werd van alle fabri kanten een afwijzend antwoord ontvangen. Een kleine werkstaking bij de firma ten Bos, buiten deze beweging omgaande, is geëindigd. Echter staat de fabriek van d^n heer H. Hede- man te Ambt Almeloo st il, aangezien dearbeiders die de machines en getouwen moeten smeren, wegens weigering van loonsverhooging het werk hebben gestaakt. Niet zonder bezorgdheid wordt de toestand beschouwd. Een algemeene werkstaking zoude een ramp zijn voor de gemeente. Tot hiertoe maakt het den indruk, dat de arbeiders in kalme stemming verkeeren. Van het nieuwe goudland. De stoomboot maatschappijen van den Stillen Oceaan maken reeds toebereidselen voor den aandrang der goud zoekers, die in het volgende voorjaar naar het hooge Noorden willen verhuizen. Van 1 Maart af zal lederen dag een schip van Seattle naar Alaska vertrekken, De goudkoorts is nog steeds niet aan het afnemen. Alle van Klondyke naar de Vereenigde Staten teaugkeerende bergwerkers betuigen eenstemmig, dat overal in het district Klondyke goud te vinden is en dat ieder vlijtige, hardwerkende man zich daar een klein vermogen verwerven kan. Maar ook daarin stemmen z(j overeen, dat slechts ervaren goudzoeker daar vooruitzicht hebben. Een onervaren bergwerker is ook in Klondyke nog nooit tot iets gekomen. Uit Vergara wordt van 16 dezer gemeld Nadat de akte van beschuldiging was gelezen waarin de doodstraf werd geëischt en nadat de verdediger ontoerekenbaarheid wegens krank zinnigheid had gepleit, heeft de krijgsraad met algemeene stemmen het doodvonnis over den moordenaar van Canova3 uitgesproken. De voorzitter belette Anglolilo een lofrede op de anarchie te houden. Na goedkeuring door den kapitein-generaal, zal het vonnis waarschijnlijk door worging binnen de muren der gevangenis uitgevoerd worden. De stad Zürich heeft onder de Zwitsersche steden het grootste aantal telegrammen per dag dag behandeld, Zürich had gemiddeld 1500 telegrammen, Bazel 1137 en Cenève 1018. De „Volksstem" deelt mede, dat de feest viering van den 17en geboortedag van H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden op 31 Augustus e. k. te Pretoria zal bestaan uit; 1. Een kinderfeest in het Burgerspark van 1 uur tot half zes in den namiddag, alwaar, be halve verschillende kinderspelen, een pantomime zal vertoond worden en een goochelaar zjjn kunsten zal ten beste geven. Voor de bijwoning van dit kinderfeest worden de kinderen van alle openbare en door den Staat gesubsidieerde scholen uitgenoodigd. Blijken de bijdragen, die de uitvoering van het plan moeten mogelijk maken, ruim toe te vloeien, dan worden ook alle andere kinderen uitgenoodigd. 2. Een soirée in het Presidents Theater, waarbij haar medewerking hebben toegezegdDe ver- eeniging „Onze Taal," „de Pretoria Orkestver- eeniging," het Hoilandsch Mannenkoor en het Muziekgezelschap der „Centrale Club." 3. Een feestsouper met gelegenheid tot dansen na afloop daarvan in het Grand Hötel. De Johannesburger „hervormers" die indertijd te Pretoria in de gevangenis werden gezet, hebben vergiffenis ontvaDgen en zjjn daarna in vrijheid gesteld op twee na, die weigerden van deze genade gebruik te maken. Mannen van beginsel, zou men zeggendoch na lezing van het onderstaande bericht begint men eenigszins aan hun beginselvastheid te twijfelen. „Men wil, dat de beide reformers Sampson en Davis niet in de gevangenis gebleven zijn, omdat zfl geen genade wilden aannemen van de Regeering, d'e zjj hadden willen omverwerpen, doch omdat zjj om duizenden ponden sterling hadden gewed, dat zij geen genade zouden vragen." De gouverneur van Petersburg heeft dezer dagen dienstboden-livretten uitgegeven, waarin de rechten en plichten van alle dienstboden z\jn opgesomd. Eigenlijk alleen de plichten, want rechten hebben volgens deze boekjes alleen de heeren en meesters. Geen dienstbode kan een betrekking krjjgen zonder vertoon van een llvret. Volgens de gemaakte bepalingen kan een dienst bode worden ontslagen, als hij of z(j drie uren afwezig is gebleven; bjj dagvaarding van een dienstbaar persoon is deze van rechtswege ont slagen, onverschillig hoe de afloop van 't proces moge zijnwegens ruwheid tegenover den patroon de meesteres of een familielid van dezen, kan een dienstbode op staanden voet worden ontslagen; een patroon of meesteres daarentegen heeft het recht „verwijten" en „vermaningen" aan dienst boden te doen. Echt Russisch Buiten verantwoording van de Redactie.) Bloembollenteelt, De ervaring heeft geleerd dat bQ goede behandeling en flinke bewerking, de lichte gronden vooral in de polders Everetekoog en Koog op Texel, uitmuntend geschikt zfjn voor het kweeken en teelen van bloem bollen, ja voor sommige soorten waaronder de Narcis of Tyteloos zelfs nog beter dan die aan den vasten wal waar de grond slechts voor hoogen prfls in huur of koop is te bekomen. Bewoners van genoemde polders of elders hebben bjjna zonder uitzondering de beschikking over eenigen grond, waarvan zonder hinder een gedeelte voor bloemkweekerC kan worden afgenomen. Be lust daartoe optemkken is het doel van dit schrijven, leder landbouwer of Werkman kan, indien h<j wil.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2