Buitenland. Marktberichten. Volgens de „Tel." kost de galarok van een Minister f 225, de blauwe pantalon f 32, de witte pantalon f 34, de steek f 49, de degen f 28, de witte degensihede f 2,50, de trommel om alles in te bewaren f 6, samen f 376.50. Verleden week is te Geldermalsen uit een boomgaard het fruit verkocht, dat niet minder opbracht dan ruim 3000 gulden. Als een bijzonderheid werd nog medegedeeld, dat in andere jaren deze boomgaard hoogstens 1200 gulden heeft opgebracht. Een vuil boeltje! Te Oud-Beierland verliet een alleenwonende vrouw haar huisje om ergens anders een onderkomen te vinden. Het bleek al spoedig, dat de vrouw dit wel wat vroeger mocht gedaan hebben, want geen heel stuk werd er gevon den. Het huisje was zoo vol vuil, dat de gemeentereiniging te hulp moest komen. D9ze verscheen met kar en paard en begonnen de mannen met groote schoppen den mest in de kar te laden, die spoedig vol was. Een hond, die mede tot de nieuwsgierigen behoorde, haalde uit het vuil onder de bedstede een levende rat te voorschijn! Groenbemesting is minstens evengoed en verbazend veel goedkooper dan bemesting met chilisalpeter, ook op zwaardere gronden, waar men er, helaas, nog maar al te weinig aan doet. De beste planten voor groenbemes ting op die gronden, zijn erwten en wikken, roode en inkarnaatklaver, welke laatste nu gezaaid moet worden. Terwijl de stikstof in chüisalpeter ongeveer 72 cent per kilo kost en in stalmest 107 cent, kost ze in erwten en wikken niet meer dan 12 cent. Een beduidend verschil, en dat voor dezelfde waarde(R. N.) Men schrijft uit Utrecht: Er is hier een aannemer, die voortdurend met de bouwpolitie overhoop ligt. Voor eenige weken had hij nieuwgebouwde huizen verhuurd alvorens hij de goedkeuring van die huizen gevraagd en verkregen had. Op een goeden dag werden de bewoners met hun inboedel eenvoudig op de straat gezet en die hebben nu een vordering om rchadevergoeding tegen den verhuurder ingesteld. Nu weder is bij in de Hamburgerstraat aan het bouwen, zonder een teekening in te dienen, bewerende dat de verordening dat alleen voorschrijft voor nieuw te bouwen en niet zooals in de Hamburger straat het geval is - tyj verbouw. (De onderpui staat nog.) Verleden week verscheen, ver gezeld van een drietal agenten van politie, een opzichter met vier stadswerkliede», die thans bezig zijn de pannen van het dak te nemen en straks aan het opbreken der houten vloeren en balkenlagen zullen gaan. Den geheelen dag staan troepjes volk dat curieuse werk gade te slaan. Op den Zondag te Amsterdam gehouden rookwedstrijd waarvoor nog 90 deelnemers te vinden warenwerd door P. Groeneveld in 43V* seconden een heele sigaar opgedampt 1 Eene niet algemeen bekende gewoonte is het, dat sommige landbouwers in enkele stre ken van ons land als barometer gebruiken den bloedzuiger; daartoe wordt meestal genomen een gewoon bierglas, waarin vooraf wat zand op den bodem wordt gestrooid en dat vervolgens voor een groot deel met water gevuld wordt de bloedzuiger hierin gr daan en ge kunt verze kerd z^n een beste weerprofeet te bezitten; immers bij schoon weder licht het diertje kalm op den bodem van het glas, evenzoo in den Winter bij vriezend weerbi) regen en sneeuw klimt hij langs den rand van het glas en houdt zich daar zoo lang op tot beter weer te wachten is. Bij storm, onweder of hevige verstoringen in de natuur zegt het diertje dooronregelmatige, stuipachtige bewegingen vooraf, dat deze storin gen zullen plaats hebben. Men beproeve het eensHet glas wordt met een linnen lapje afgesloten, terwijl slechts nu en dan het water behoeft ververscht te worden. („Dbl.") Rechtbuigen van gebochelden. In het vorig jaar maakte een Fransch geneesheer een nieuwe methode bekend tot spoedige genezing van bochelvorming by kinderen. Ze bestond daarin dat door vier krachtige mannen een sterke tractie werd uitgeoefend aan beene* en armen van het kind en de uitstekende werfels inmiddels door den operateur naar beneden gedrukt. Als de wervelkolom op die wijze recht was gebogen, werd een stevig gipsver band aangelegd, en in de meeste gevallen ge nezing verkregen. Een diepe ehloroformnar- cese werd evenwel noodzakelijk geacht. Nu komt een Belg er op wijzen dat deze niet alleen niet noodig, maar zelfs schadelijk is. De operatie, zegt hij, is minder gruwzaam dan ze schijnt. Vroeger had ook niemand het gewaagd om op de wervelkolom van een onge lukkig gebocheld kind een kracht van 80 kilogr. te doen werken. Nu zal men er ook wel overheen komen, om dat zonder narcose te doen, als men ziet dat dit minder gevaarlijk is en evengoed, en vooral als men bemerkt dat de kinderen het trekken onaangenaam vinden en zich daartegen verzetten, veel meer dan tegen het met geweld rechtbuigen van den ruggegraat. Van hevige pijn bemerkt men niets. Tot kinderen van 14 jaar zjjn op die wijze genezen. Alleen waren bij ken vier assistenten om te trekken niet genoeg, maar moesten er soms van 6 tot 8 helpen. (Hbld.) E-n onzer lezers schrijft ons, dat een eenvoudiger middel dan citroensap tegen de gevolgen van muggebeten bestaat in de aan wending, onmiddelijk na het steken, van witte Spaansche zeep. Uit eigen ervaring voegen wij hier nog bij, dat cajeput-olie een uitnemend middel is om de muggen weg te houden. Aan de lucht went men spoedig. (M&andbl. t. d. V.) De moordenaar van den Spaanschen minister president Canovas del Castillo, is Vrijdagmorgen te elf uren ter dood gebracht. Het was te be grijpen, dat Angiolillo zich geen enkele illussie maakte over het lot, dat hem wachtteen sedert het vonnis was uitgesproken, verwachtte hij elk oogenblik zijn overbrenging naar de gevaDgenis- kapel een zeker teeken, dat hy biDnen vier en twintig uren zou worden ter dood gebracht. Geestelijken bijstand heeft hij tot op het laatste oogenblik geweigerd. Hy heeft zelf b(j den directeur der gevangenis geprotesteerd tegen de moreele pressie, welke op hem werd uitgeoefend; hij verlangde met rust gelaten te worden tot het oogenblik der executie toe. Hjj heeft zich al den tyd bezig gehouden met het verkondigen van anarchistische theoriën aan de bewakers. Het was verkeerd, verklaarde hij, wanneer men beweerde, dat hjj medeplichtigen had; h(j had op eigen aandrift gehandeld, verklaarde hy, uit eigen beweging, en lang reeds had hy over het vermoorden van senor Canovas nagedacht. Tengevolge van een benzineontploffiug is in een drogistwinkel te Kieuw eene| groote brand ontstaan, waarbij 15 menschen om het leven kwamen. De ,Rizaer Zeltung" had verteld, dat Rudolf Falb zijn kuur in Teplitz gestaakt had, omdat het domme volk hem als bewerker van de zware regenbiuen beschimpt bad en zelfs gedreigd hem te steenigen. Falb spreekt dit echter in een schrijven aan 't .Berliner Tageblatt" tegen en zegt, dat hij vertrokken is, omdat ztJn kuur afgeloopen was, By onderteekent Rudolf Falb, noch profeet noch martelaar. Door de douane-beambten te Esachen (Bel gische grens) is Vrijdagnacht een kar met vijf gesmokkelde vette varkens benaderd. De varkens z(jn des namiddags publiek verkocht en brachten 4 francs (1,90) per stuk op. Te Keulen heeft de politie eene belangrijke ontdekking gedaan in zake de valsche Neder- landsche bankbiljetten. Men heeft namelijk aldaar in een logement een complot ontdekt van lieden die voor f 50.000 aan valsche Nederlandsche bil jetten van f 25 by zich hadden. Men vermoedt nu, dat dit de eigeniyke fabrikanten van de nagemaakte biljetten zyn. De omstandigheid, dat in het woord .gevan genis", in plaats van een v, eene fis gezet, doet denken aan Duitsche afkomst der biljetten. In de zuideiyke havens van Engeland zjjn zeer omvangrijke maatregelen genomen om nauw keurig bekend te worden met de aankomst van anarchisten van het vasteland. Een groot aantal agenten van de geheime politie houden zich in de havenplaatsen op. Men vermoedt, dat de Engelsche regeering verdacht is op een nieuwen anarchistischen aanslag, waarby Engeland als uitgangspunt zou worden genomen. De Spaansche regeering heeft voorstellen gedaan tot het nemen van internationale maatregelen tegen anarchisten. Italië, Oostenryk, Rusland en Duitschland hebben deze voorslagen met instem ming ontvangen. Frankryk antwoordde nog niet. Engeland weet nog niet wat te doen, maar zal waarschijniyk weigeren, evenals Zwitserland en de Vereenigde StateD. Het voorstel van Spanje komt in hoofdzaak hierop neer, dat een strafkolonie zou gesticht worden, waar gevaarlijke anarchisten, wien geen enkele staat meer asylrecht wil geven, levenslang zouden worden vastgehouden. Naar aanleiding van de ongunstige berichten over den aanstaanden korenoogst in Rusland en Hongarye zyn in Duitschland de koren- en meel- pryzen zeer gestegen en is dientengevolge het brood daar reeds veel duurder geworden. Gelukkig ook voor ons eigen land dat er een veertigtal schepen met graan onderweg zyn uit Amerika, waar de oogst buitengewoon overvloedig moet wezen. Uit den Elzas bericht men, dat de ooievaars op het punt zyn te vertrekken een teeken van een vroegen winter. Voor het eerst in de geschiedenis van den staat Kansas zyn vrouwen opgeroepen om plaats te nemen in een juiy. Te Fort Scott is zulks geschiedt, en zy zullen hieraan gevolg moeten geven, teDzy ze door het hof, evenals mannen in dat geval, om geldeiyke redenen daarvan worden ontslagen. De opgeroepen vrouwen hebben eigendommen en betalen belasting; onder de staatswet van Kansas zyn alle belastingbetalenden die kiezer zyn, verkiesbaar in de juiy. De vrouwen in Kansas kiezen mede voor de gemeenteraden. De vrees voor microben biykt in Engeland zelfs sterker te zyn dan de eerbied voor den Bybel. Het ceremonieel by het afleggen van een eed in Engeland bestaat in het kussen van den Bybel. Een dokter, die als getuige een eed moest afleggen, overtuigd zynde dat zyn voorgangers eenige baccillen op het heilige boek hadden gedeponeerd, haalde eerst een flescbje uit zyn zak en ontsmette zorgvuldig de plek waar hy zyn lippen wilde plaatsen. Er heerscht over deze heiligschennis groote verontwaardiging onder de EDgelsehe gees- teiyken. Het ergste is, dat het voorbeeld van den dokter in de meeste gerechtshoven door anderen nagevolgd wordt. Kankerbehandeling is altyd een geliefkoosd terrein geweest voor de kwakzalvers, omdat ieder zoo bevreesd is voor kanker, dat een onschuldige huidaandoening, die niet dadeiyk geneest, al zeer spoedig daarvoor wordt aangezien en de menschen, die daarvan door een pleister of zoo iets genezen zyn, dus ln grooten getale als genezen kanker- ïyders reclame maken. Niet altyd echter, want de middelen zyn soms zeer gevaariyk. Een Engelsche dame, mrs. Blacker, moest onlangs ervaren, dat in deze gevallen werkeiyk het middel erger dan de kwaal kan zyn. Zy meende ook kanker te hebben en nam haar toevlucht tot een maD met een familiegeheim. Maar de geheime pleister bevatte arsenicum en de dame was vergiftigd. Toen zy de eerste verschynselen daarvan merkte zond zy daarvan bericht, maar zy kreeg ten antwoord dat dit er juist by hoorde. De pleister moest veertien dagen op de zieke plaats blyven liggen. Dit deed hy dan ook en mrs. Blacker liet er hem zelfs, voor de zekerheid, nog een week langer op. Maar toen was zy ook dood. De verkooper werd aangeklaagd, maar zyn advo caat hield een schoone pleitrede en de jury sprak hem vry. (Hbld.) Amsterdam, 23 Aug. Aangevoerd 831 Run deren, le kwal. 65 A ct., 2de kwal. 56 ct. 8e kwal. 50 ct. per KG. 145 Melk- en kalfkoeien f 95 a 170; Graskalveren f a 57 nucht. kaly. 8 A 10; 17 Schapen f if 81 Lammeren 0.00 h f0; 506 vette Varkens 88 40 ct. per K G Formerend, 24 Aug. Aangevoerd 207 vette kalveren 50 a 70 ct. per kg.; 140 nucht. kalv. f6 a 20; 203 vette Varkens 86 42 ct. per kg. 116 magere Varkens f IS A f 25; 218 Biggen f6. a f 9; 2320 Schapen en Lammeren; 628 Runde ren en 44 Stieren. Kip-Eieren f3,- a f 3,50 p. 100. Vette koeien, prijshoudend, handel stug f0.60 a f 0,62 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f70 A f 150 per stak.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2