Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. F Dt steenbakker Jos. Bloem, te Berg aan de Maas, die de vorige week te Sittard zes bankbil jetten van f 25, welke hg als werkloon te Neel bij Keulen, in ontvangst had gekregen, wilde laten wisselen en toen moest vernemen, dat de biljetten valseh waren, is Dinsdag te Sittard teruggekeerd met een schrijven van de» hoofd commissaris van politie te Keulen. Daarin constateert bedoelde ambtenaar, dat Bloem hem zes valsche Hollandsche biljetten heeft overhan digd met de bewering deze van den steenfabri kant Otto Von Pluskau ontvangen te hebben, en dat de zaak nu te Keulen gereehtelgk vervolgd zal worden. Bloem heeft inmiddels van den heer Von Pluskau echte specie ontvangen. Maandag vertrok van Urk het zeiljacht „The four Brothers" van het Engelsche parle mentslid Arnold, uit Glasgow. Behalve genoem de heer bevonden zich aan boord mevrouw Arnold, vier zoons, twee gouvernantes, drie matrozen en een kok. Dit pleziervaartuig had den geheelen Zaterdag en den daarop volgenden nacht, wegens windstilte, op de Zuiderzee moeten liggen, en daar de opvarenden in de verste verte niet hadden kunnen vermoeden, dat ze op zulk een kleine binnenzee in zoo'n langen tijd geen haven konden bereiken, hadden ze weinig proviand meegenomen, dat ze, toen ze Zondagmorgen op Urk binnenkwamen, dadelijk op brood uit moesten. Op het eiland evenwel zijn Zondags alle winkels gesloten en is er niets voor geld te krijgen. Na eenige moeite kregen de toeristen van verschillende personen twee wittebrooden en drie kadetjes cadeau, waarna het gezelschap aan een ontbijt kon beginnen. Met een flinke gelegenheid (er woei Maandag een harden wind) zijn ze in de richting naar Kampen weggezeild. In het „Hbld." komt voor het volgende gedicht: JONGSTE BEELTENIS van H. M. onze nu Zeventienjarige Koningin. Lief voorwerp van Gods zegen Zoo rijk door Hem bedeeld, Hoe juicht Uw volk U tegen Op d' aanblik van Uw beeld! Het oog verraadt de ontroering In d' ongeschreiden traan, Het hart de geestvervoering Door heviger te slaan. Bekoorlijke en volschoone, Te schooner door Uw deugd! Verhoogt een Koningskrone Den luister van Uw jeugd: H&ar siert Uw vorst'lijk wezen, Dat eigen glansen spreidt, Waarin wij reinheid lezen En zachte majesteit. Wie, als gij zult regeeren, Die U den eed van trouw Niet stil of luide zweren En heilig hóuden zou? Wie, waar Uw vlag moog zweven, Uw vaandel staat geplant, Niet klaar staan met zijn leven Voor U en 't Vaderland? Haast grijpt Uw hand de toornen, De toornen van 't bewind; Dan is de dag gekomen, Oranje! van uw kind. De jonge mannen scharen Zich juichende om Haar troon; De grijze ontkent zijn jaren En stelt den jubeltoon. Augustus 1897. Nicolais Beets. Uit de berichten omtrent de viering van den Koninginnedag in het gansche land blijkt, dat 81 Augustus het sein is geweest, tot een uiting van de liefde, die Vorstin en Volk verbindt en alle leggen een goede belofte af voor hetgeen ons in het volgend jaar te wachten staat. Harlingen belegerd door spreeuwen! Evenals vorige jaren, maar in veel erger mate wordt Harlingen thans bezocht door zwermen spreeuwen die alleen overnachten. lederen avond komen ze niet bij honderden, maar bij tienduizenden aan en worden alle boomen met spreeuwen bezet. Bjj regenachtig weer, worden de straten verpest door den geur van de uitwerpselen dezer anders zoo nuttige dieren en wordt daardoor dit bezoek, hoe gezellig ook minder aantrekkelijk. Eigenaardig is het, dat de geheele zwerm op één gegeven oogenblik, circa half zes in den morgen vertrekt, hetgeen een oorverdoovend leven gemaakt. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken in Baden heeft de volgende bekendmaking over de behandeling van het mond- en klauwzeer uitgevaardigd „In den jongsten tijd wordt in Italië een aftreksel van „wilde Thijm" als een voortreffelijk geneesmiddel voor mond- en klauwzeer aanbevo len. De behandeling bepaalt zich tot de zieke liehaamdeelenna den mond en de klauwen met water gereinigd te hebben, worden de zieke plaatsen met een aftreksel van thgm bevochtigd. Ook als voorbehoedmiddel zou thijm als aftreksel in het drinkwater gedaan, goede diensten bewij zen. De eenvoudigheid en goedkoopheid van het middel in aanmerking genomen, bevelen wij den heeren districtsveeartsen proeven er mee te nemen en zien de verkregen uitkomsten gaarne tegemoet. Dr. Luigi Morandi uit Milaan, die het eerst op de krachtdadigheid van dit middel de aan dacht heeft gevestigd, zegt over het toebereiden en toedienen er van het volgendeMen moet de zieke deelen eerst met sehoon water en daarna met een aftreksel van thijmuitwasschen. Om het aftreksel te verkrijgen, moet men een emmer met het kruid vullen en daarna kokend water er op gieten, zoodat het water boven komt te staan. Na zes uur kan men het aftreksel gebruiken. Friesche boter! In den laatsten tijd worden in Friesland voor de boter goede prijzen besteed, n.l. f 44 per 7< vat of 40 K.G., wanneer de kwaliteit goed is. Zij is in de laatste weken langzamer hand tot die hoogte geklommen en er wordt voorspeld, dat de prijzen nog eer zullen rijzen dan dalen. Op alle Engelsche markten kwam er boter te kort en werden alle soorten opgeruimd; zelfs de minste soorten brachten nagenoeg even hooge prgzen op als de fijnste. De Friesche boter wordt niet uitsluitend, zooals vroeger het geval was, naar Londen verzonden, maar tegenwoordig meer naar de markten van meer noordelijk gelegen steden. Er wordt gezegd, dat de Friesche boter aan merkelijk beter wordt genaakt dan eenige jaren geleden, en dat de knoeierijen in den boterhandel ook niet zoo groot meer zijn, hetgeen het vertrouwen doet terugkeeren dat èn de boeren èn de boterhandelaars wel eenigs- zins hadden verbeurd. (Tel.) In eenige mededeelingen uit de corres pondentie van den geneeskundigen inspecteur van Zuidholland over de toepassing der ziekte wet bij gevallen van roodvonk, wordt ook afgedrukt een door hem uit 's-Gravenhage ontvangen brief kaart,luidende „De Kapper" (de naam is vergeten) „ladende aan roodvonk (zonder biljet) stond gister- en hedenmorgen tusschen acht en negen uur zijn klanten in de salon te bedienen, gedurende de tijd dat zijne bedienden in de stad aan het scheren waren. Bij hun thuiskomst gaat hij weer onder den wol. Een dokter schijnt men niet te roepen, wel komen er geneesheeren in de salon, maar dan komt hij niet voor den dag. „Een buurman die bang is voor besmetting." Bij informatie bleek den geneeskundigen inspecteur, dat de mededeeling vermoedelijk niet geheel onjuist wasdat in bedoelde woning wellicht roodvonk was voorgekomen, doch de bewuste persoon hoogstens aan een abortief- vorm leed, waardoor ambtelijk optreden werd onmogelijk gemaakt. Nieuwe sterrenregen. Volgens eenige sterrekundigen kunnen we over drie maanden een overvloedigen sterrenregen verwachten, een stroom van verschietende sterren, genaamd „de Leoniden". Er zullen dan meer dan een kwartmillioen van deze lichamen zichtbaar zijn. Ook een wegwedstrijd. In een Amsterdamseh blad wordt een meisje gevraagd, om met twee kinderen van 's morgens 8 tot 's avonds 8 uren te wandelen. Te Brusssl is een Duitsche anarchist aan gehouden die den welluidenden naam Gustav Daubenspeck draagt, maar meer nog dan door dien naam de aandacht trekt door het hem toegeschreven voornemen om den Duitschen Keizer te vermoorden. Daubenspeck heeft een tijdje in Londen gewoond, maar is pas eenige dagen in Duitschland geweest. Een landgenoot, die door toespelingen van een vriend van Dauben speck er achter gekomen was dat deze iets in 't schild voerde en op 't punt was naar Duitschland terug te keeren, heeft hem verklikt. Volgens Engelsche bladen staat een groote verandering in de rij wielen ons te wachten. Men heeft er wel eens over gedacht, de weinig duur zame luchtbanden van de rijwielen te vervangen door stalen veren. De heer John Nutsford heeft dit denkbeeld practisch uitvoerbaar gemaakt en onlangs is zjjn uitvinding geoctroieerd. Bekende wielrijders hebben zijn rijwiel beproefd en zeggen, dat het even gemakkelijk en zacht rjjdt als machines van luchtbanden voorzien, terwijl het natuurlijk het groote nadeel van lekke banden mist. De heer Nutsford moet veel verwachting van zjjn uitvinding hebben. Een aanbod van een groot rijwielfabrikant van 600,000 gulden voor het uitsluitend eigendom van het octrooi heeft hjj geslagen. Het octrooi moet nu voor de kleinigheid van 1,200,000 gulden plus van de overwinst aan een syndicaat, de Cumbrian Cycle and Mator Comprny Limited, verkocht zijn. Er wordt reeds beweerd, dat de luchtbanden hun laDgsten tijd gehad hebben. Een leerling van een herhalingsschool in Duitschland is tot 14 dagen gevangenisstraf ver oordeeld wegeDS ongehoorzaamheid tegenover zijn onderwijzer. Deze gelastte hem uit de bank te komen, wat de leerling weigerde. De leeraar diende een klacht in bjj de politie en daarop volgde het vonnis. Het hooggerechtshof te Leipzig heeft de veroordeeling gehandhaafd. En wel op dezen grond, dat een leeraar aan zulk een school een ambtenaar is en dat verzet tegen den leeraar in de uitoefening van z(jn ambt, het misdrjjf van wederspannigheid vormt. De Amerikaansche millionair Van der Bilt bevond zich eens te Konstantinopel, waar hi) met z(jn familie aan boord van zjjn pleizierjacht ver toefde. Op zekeren dag noodigde hij den Franschen tooneelspeler Coquelin, die juist te Konstantinopel als gast optrad, bjj hem op bezoek ten einde eenige voordrachten te hooren. Coquelin zei drie zijner monologen en de Amerikaansche Croesus bepaalde het honorarium voor deze voordrachten op de volgende wijze „U hebt ons zesmaal tot tranen geroerd en ik acht de som van 100 dollars voor elke maal niet te hoog, Buitendien hebt u ons twaalfmaal laten lachen, waarvoor ik 200 dollars per keer zal rekenen." Met deze woorden haalde hij een stuk papier uit den zak, waarop het volgende geschreven stond: Rekening van den heer Coquelin voor den heer Vanderbilt. Voor een namiddag voorstelling: 6 tranen k 100 dollar 600 dollar. 12 lachbuien 200 dollar 2400 Somma 8000 dollar. Hoewel Coquelin deze manier van honorarium berekening geheel nieuw was, ging hi) er met zeer veel genoegen op in. Een medewerker van de „Tribuna" heeft Bismarck geïnterviewd. De prins liet zich niet uit over de groote politiek, maar gaf te kennen dat de Engelschen wel op mochten passen in Zuid-Afrika. Zij vergeten de lessen, die hun door de Boeren gegeven zjjn, eD deze Boeren zijn zeer talrijk in alle Engelsche bezittingen aan de Kaap. Ik geloof, zeide Bismarck, dat de Kaap meer kans heeft, in de toekomst Hollandsch te zjjn dan Engelsch. Veel aandacht trekt in deze dagen een brochure van een bekend spoorwegarts te Berlijn, den gezondheidsraad dr* Br&hmer, die wjjst op verschillende gebreken in de organisatie van den dienst, tengevolge waarvan er veel te veel ge vergd wordt van het personeel, terwijl toch een van de gewichtigste waarborgen voor de veilig heid op de spoorwegen juist ligt in de volkomen geschiktheid van het personeel voor den dienst. Dr. Br&hmer komt tot de slotsom, dat in 't bijzon der de machinisten veel langer in dienst blijven dan met de eiscben der veiligheid van het verkeer overeen te brengen is. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor TEXEL, en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Augustus: Ingelegd f 8726.09; Terugbetaald 1413.08, Het laatste, door dat kantoor uitgeven, boekje draagt het nummer 1757. Zondag 29 Augnstns. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. 2 uur de Hr. Nièssink van Oudeschild. Koog, Voorm. 10 uur de Hr. Niessink van Huisduinen. Den Hoorn. Voorm. half 10 Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperüs. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Schagen, 2 Sept. Aangevoerd: 8 paarden f 40 a 160, 8 Stieren f 40 a f 16080 Gelde koeien f180 a f 140; 40 kalfkoeien f 180 a f190 Vaarzen f af 10 Nuchtere Kalveren f8, a 18; 890 Schapen f 15 a 25,— Lammeren f 8 a f 12 Bokken en Geiten f0, a .-gld.83VarkeDs f 12.00 a f 15.— 12 Vette Varkens 88 a 43 cent per kilo; 40 Biggen f6, a 9.00; Kippen a ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,40 a 0,50 Kaas per kilogram 50 a 50 ct. Kipeieren per 100f2.75 af8.— .Eendeierenper 100f af Leiden, 3 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen stuks f 117 a f 244 49 Stieren f 52 a 286Veulens stuks BIJ DE

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2