M- N°. 1048. Donderdag 9 SeptemberAu. 1897, Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnemenltpryt per 8 maanden Voor dkh Bubo 80 Oti. - Franse per put door ge- hooi Ndibiai» II Ota. - Naar A Mount a on andere landen mot vorhooging dor ferte'a. Advertentlën vóór lt nor op den dag der nltgave. Prjgi der Adeertentiin Van 1 tat B ragala 80 Ota. - Iedere regal meer Ota. Grote lettere en Vignetten worden naar plaataraim^ berekend. Bewijsnummers 8 Ota. per nnmmer. ABONNEMENTEN a> AIVERTUNTIÊN worden aangenomen bij de Uitgtviri LANGEV1LD k BH ROOIf, Parkstraat, Bdbq ot Tinna NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt be kend, dat het inschrijvingsregister over 1897, lichting 1898, met de daaruit opgemaakte alpha- betische naamlijst, gedurende acht dagen, van heden tot en met den 17 September a. s. ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 10 September 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. 'EXEL, 11 September 1897. DJHnier bestaande afdeeling van het Ned. Onderwijzersgenootschap zal op Woensdag a.s. des voormiddags te half elf ure eene vergadering houden in het café „Den Burg." O. m. zal aan de orde gesteld worden eene bespreking over„Het schoolverzuim en de middelen ter bestriding," welk punt zal inge leid worden door den heer K. v. 't Veer, van Midden-Eierland. Door den heer J. de Jongh zal eene bijdrage gegeven worden. Naar men ons mededeelt, zal door bij zondere omstandigheden morgen door het fanfarecorps geen uitstapje naar Oosterend worden gemaakt. Iu de vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van den polder Eierland, heden morgen in het logement „de Zwaan" gehouden, werd de voordracht ter inzending aan H. M. de Koningin tot benoeming van een dijkgraaf voor dien polder opgemaakt. Op bedoelde voordracht komen de volgende heeren voorNo. 1 H. Flens; No. 2 B. Dros; No. 3 G. Alderlieste. De alphabetische naamlijst, der inge schrevene voor de Nationale Militie, die 21 October a. s. alhier aan de loting zullen moeten deelnemen, bevat 59 namen. (In 1896 was dat aantal 72.) De verkoop van strandgoederen, die gisteren alhier in het logement „de Zwaan" plaats had, heeft naar men ons mededeelt opgebracht i 1038,95. Oosterend, 10 Sept. Alhier heeft zich eene commissie gevormd tot het houden van eene ringrijderö met paard en tilbury, bereden door heer en dame. Het plan bestaat om deze riigrijderij te doen plaats hebben op Zondag 19 of 26 Sept. des namiddags. De Commissie is reeds in staat gesteld om flinke prijzen aan te koopen en zal eerstdaags het besluit nemen of luxe-artikelen of geld beschikbaar gesteld zal worden, dan wel of dit aan de keuze der winnaars gelaten zal worden. Aan ,,'t Texelsch Fanfarecorps" is het verzoek gericht op dien middag dezen vredigen wed strijd te willen opluisteren met zijn gewaardeer de muziek. De oproeping tot mededinging alsmede de voorwaarden zullen binnen enkele dagen ter kennisse gebraeht worden. De Cooksdorp, 10 Sept. Wegens het on gunstige weder en het naderen van den herfst is het grootste gedeelte van het werkvolk der Stanley afgedankt. In weerwil van alle moeite heeft men dit jaar weinig geborgen. Gemiddeld deed men per week twee reizen naar het wrak. Oudeschild, 11 Sept. Ten behoeve van den stormwaarschuwingsdienst, is hier gisteren nabij het Z.W. havenhoofd een toestel opgericht, dat alles in zich vereenigt wat aan stevigheid kan doen denken. Ook aan de Koog en nabij den Eierlandschen vuurtoren worden gelijke toestellen, vnn nog grooter afmeting, opgesteld. De bediening der seintoestelien op laatstgenoemde plaatsen wordt, naar men verzekert, aan de kustwacht opgedragen. Vlieland, 9 Sept. De Scheveningsehe bom, die alhier Zaterdag 4 Sept. door „De Hoop" werd binnengesleept en bij het op zij schieten van de sleepboot eenige averij bekwam, is, ten einde de noodige herstellingen te onder gaan, gisteren naar Den Helder vertrokken. De burgemeesters in Noord-Holland zijn aangeschreven, om de veehouders te herinneren aan art. 13 der wet van 20 Juli 1870 (Stsbl. No. 131), bepalend, dat, hoewel geene bQzondere maatregelen behoeven te worden voorgeschreven wanneer zich gevallen van mond- en klauwzeer onder hunne runderen voordoen, zij toch niet vrijgesteld zijn van het doen van de verplichte aangifte. Te Amsterdam hebben ten gevolge van de door de gecombineerde vereenigingen in het diamantvak genomen maatregelen, betreffende het leerlingwezen, vele bazen hun pot- en loopjongens, beneden den leeftijd van 14 jaar, ontslagen. Het geheele aantal beloopt honderden, en zou tegen het einde der week wellicht 1000 bedragen. Onze drankwet 1 Deze week is het internationaal congres tot bestrijding van het misbruik van sterken drank te Brussel gehouden. Een der Nederlandsehe afgevaardigden was de Minister van Staat mr. J. Heemskerk. Deze deelden aan het congres een en ander mee over de toepassing van onze drankwet, onder anderen dat nog menigeen bekeurd wordt wegens dronkenschap op den openbaren weg en dat het vergunningsrecht vaak ontdoken wordt, zoodat een nieuwe wet wenschelijk was. Met ingenomenheid maakt mr. Heemskerk gewag van de omstandigheid dat een van de voorvechters van de matigheid, mr. Goeman Borge8ius, in het nieuwe Ministerie de porte feuille van binneulandsche zaken heeft. Hij zeide dat de voorstandders van geheel-onthou ding in Holland sterk toenamen in aantal, dank zij ten deele den democratischen geest die over de bemiddelde klassen vaardig wordt en zij er toe beweegt, geen wjjn te drinken om de minvermogenden van de jenever af te houden. Slachtoffer van een goed beginsel 1 De justitie te Maastricht is naar Kerkrade geweest, waar een mishandeling met doode- lijken afloop heeft plaats gehad. Twee der vermoedelijke daders zijn aange houden. De verslagene is zekere Jongen, herbergier en de aanleidende oorzaak van de mishandeling het weigeren van drank. Te Delft heeft zekere C., voorgevende niet meer in 't onderhoud van zjjn vrouw en zes kinderen te kunnen voorzien ontslag ge nomen als werkman aan de Ned. Oliefabriek en is met de door hem gestorte gelden voor pensioen (f 300) heimelök vertrokken. De man verdiende f 13 per week. Zaterdagavond, tjjdens de eerste bul, ongeveer te 4 uur, werd te Groningen een natuurrverschjjnsel waargenomen. Op de bovenste verdieping van een pakhuis, staande in het Rotterdammer straatje bjj de Nieuwe Ebbingestraat,staan twee personen voor een dakraam op het noordwesten naar het lichten -,te kijken. Vóór hen staat ter linkerzijde de nieuwe kerk, ter rechterzijde zien ze de oude kazerne. Ze zien naar de bliksemstralen, die de lucht doorklieven en maken elkander opmerkzaam op dit prachtige natuurtooneel. Terwijl ze daar zoo staan, zien ze tusschen kerk en kazerne, in hun onmiddelijke nabijheid, even duidelijk als de kerk, een groot, wit huls ln de lucht. Het is een huls, met twee verdiepingen en plat dak. De voorgevel heeft ln benedenverdieping een deur met ter weerszijden twee ramen. Een spits, niet hoog, frontspies en breede dakgoot vormt 't hoogere gedeelte van 't huls. Ook bevindt zich nog een balkon voor 't huls, terwijl klienc boompjes aldaar cich heen en weer bewegen, soodat ze in 't eerst meenden, dat er zich menschen voor 't huis bevonden, die heen en weer liepen. De bliksem die nog steeds door het luchtruim slingert, schijnt elk oogenblik het huis te zullen treffen, wat de waarnemers erg benauwd maakt. Na een poosje dit prachtige schouwspel te hebben gadegeslagen, scheldt zich bet huis in tweeön, terwijl het daarna weer een geheel wordt, 't Is zoo duidelijk op te merken als de gevel der nieuwe kerk, die in werkelijkheid daar voor hen staat. Vóór het huis bemerken ze nog een pad, of loopgelegenheid, die naar de deur leidt. Nu minder helder, dan zeer duidelijk verdwijnt dit 'beeld, nadat het ongeveer 10 minuten is waargenomen. Te Zevenaar is een muntbiljet ter betaling aangeboden, dat nit zestien aaneengeplakte deelen bestond. Het ergste was, dat de stukjes niet bij elkander bekoorden, zoodat ket biljet ongeldig was. Om dit te verbergen, waren over de letters en nommers inktvlakken gemaakt. Naar het „Deventer Volksblad" meldt, heeft dezer dagen de politie aan een der fabrieken te Deventer een 13-jarig meisje opgeëiseht, dat met haar 10-jarig zusje naar Amsterdam moest worden overgebracht, waar van de vader, een bekend dronkaard, voor dronkenschap reeds te Hoorn keeft vertoefd. Later werd hij wegens dronkenschap weer bot hechtenis veroordeeld en na zjjne invrijheid stelling had hij ztjne kinderen verlaten, ketwelk door velen als een geluk werd beschouwd, daar zij dikwijls aan het allernoodzakelijkste gebrek hadden en geheel aan hun lot werden overgelaten. Zij werden door een oom en tante in huis genomen en de oudste op een fabriek geplaatst, waarvoor zij van de diaconie f 1.50 per week vergoeding kregen. De vader kwam echter later terug en reeds den avond van dienzelfden dag werd hij door de politie wegens dronkenschap weder in be waring genomen. Den volgenden dag vertrok hij naar Amsterdam, waarheen de kinderen toen ook onder geleide van een recherekeur werden gebracht en aan den vader teruggegeven Het blad vraagt, of het niet te betreuren is, dat de kinderen moeten blijven onder de hoede van een dergelijk individu, en komt tot ket besluit, dat dit weer een bewijs is voor de noodzakelijkheid dat er wettelijke bepalingen worden in het leven geroepen omtrent de beperking der ouderlijke macht. Zaterdagavond, tijdens het onweder, was de vrouw van den arbeider Okko Blauw, wonende bij bet Sckildmeer onder Siddeburen, met haar ziek kindje, dat te bed lag, alleen thuis; de man doed eene boodschap naar het dorp. Vrouw Rlaauw, medelijden hebbende met hare schapen, die bij zulk onweder buiten moesten zijn, ging even heen om de dieren in het hok te brengen. Terwijl zij hiermede bezig was, kwam er een zeer zware Blag. Het zieke kind riep herhaaldelijk aan moeder, maar moeder kwam niet en toen vader thuis kwam vond hij zjjne echtgenoote ontzield bjj het schapenhok liggen. De bliksem had haar gedood. Van heimwee gestorven I Onlangs verkocht een Roermondenaar een paard aan een Venlonaar. Het dier wilde echter bö zijn nieuwen eigenaar niet vreten. Alle pogingen die werden aangewend, balden. Men liet toen den vroegeren knecht komen, die het paard vele jaren had gevoederd, en werkelijk ket dier at weer toen ket zjjn ouden oppasser zag en door dezen zjjn portie toe gediend kreeg. Maar toen de knecht weer vertrokken was, begon weer ket vroegere liedje, het beest at niet. De veekooper, een loyaal man, besloot den kooper zjjn geld terug te geven, en het paard terng te nemen. Hjj zond zjjn knecht met het geld, deze betaalde den kooper uit en toog mat bruin huiswaarts. Doek te Reuver gekomen, viel het dier dood neder. Het was van heimwee gestorven. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1