Buitenland. Marktberichten. Uitslag van gehouden Verkoopingen. PREDIKBEURTEN. JJtDe «ommissie, benoemd ter organisatie van een schoolfeest voor de kinderen te Zuid- Eierland en bestaande uit de heeren D. Daalder, H. v. Heerwaarden, J. Smit, C. Stoepker P. Stoepker en C. Witte, hield Vrijdagavond 10 Sept. '97 haar slotvergadering. Uit de rekening en verantwoording door den Penningmeester overgelegd bleek, dat er voor het gehouden schoolfeest een som van f 50,30 was ontvangen. De uitgaven bedroegen f 51,84, zoodat er een nadeelig saldo van f 4.04 bestond. Dit bedrag werd door de commissie bijgepast. Düt is mooi! In een vergadering der feestcommissie te Overschie bleek, dat nog zooveel geld is over gehouden, dat men meent, den aanstaanden winter gratis eenige brooden onder de armen te kunnen verdeelen. Te Utrecht kwam een vrouw bij een der slagers in de volksbuurten vleeseh koopen, dat zij in een pannetje deed, waarom haar schort was geslagen en dat zoo op haar linker heup rustte. Toen zij betalen moest, zeide zij geen geld bij zich te hebben, en zette daarom het pannetje met vleeseh en al op de toonbank neder, terwijl zij even geld zou gaan halen. Maar wie er terugkwam, het vrouwtje niet. De slager wilde toen het vleeseh maar weer oppakksn en uit het pannetje verwijderen. Tot zijne vorwondering was daarin echter geen bodem en het vleeseh dus in de schort der vrouw gegleden, die natuurlek nog steeds bezig is het geld te zoeken. Een nieuwe vorm van oplichting alzoo, waar voor men ook al op zijn hoede moet zijn. Een 11-tal firma's in meubelen en tapijten te Arnhem heeft zieh tot den Gemeenteraad gewend met een adres, waarin deze ingezetenen zich beklagen, dat voor het bezoek der Konin ginnen op 28 Aug. het versieren der zalen in het Stadhuis werd opgedragen aan een firma buiten Arnhem (de firma Jansen te Amsterdam). Adressanten willen niet onder zoeken aan wie deze teleurstelling is te wijten, maar verzoeken slechts, dat by een volgende gelegenheid de Arnhemsehe nijverheid niet worde voorbijgezien. Pastoor Beek de onvindbare? In het „Nieuwsblad" van 24 Augustus j.l. was vermeld waarom de heer L. F. v. d. Sman, cand.-arts te Sehiedam, in het Katholieke dagblad „De Tijd" met ernst waarschuwde tegen Pastoor Beck's breukzalf. Een apotheker, die er Iets meer van wilde weten en in de eerste plaats bekend wensehte te zijn met de woonplaats van „pastoor Beek" vroeg diens adres aan den generaal-agent van pastoor Beck's breukzalf te Haarlem en ontving daarop volgend ontwijkend antwoord. „M. Op je leelijke briefkaart dele je mede, dat Mijnheer Heer Pastoor Mart. Beek niet aan ieder boerevlegel, maar zoo dadelijk uit Nieuws-chirde zijn adres geeft, deze kunt je maar op een beleeft verzoek, by de aanvraag Voor de zalf bekomen. Martien Beek, pastoor, i. v. M. Rijmanns, Haarlem." De brandnetel is steeds beschouwd niet alleen als een schadelijk, maar ook als een lastig onkruid. Stengel en bladeren dezer plant zijn namelijk bezet met fijne, broze haren, die in de huid dringen en hun brandend sap ih de wonde uitstorten. Velen zuiverden tuinen, akkers en weiden zooveel mogelijk van dit gevreesd onkruid. In den laatsten tijd is daarin, vooral in België, eenige veranderiDggekomen. Veehoudershebben ontdekt, dat deze plant veel voedende bestand- deelen bevat. De „Gazette des Campagnes," een Belgische landbouwcourant, raadt zelfs aan een plekje grond er mee te bezaaien. Als de plant nog jong is dient ze te worden afgesneden en eenigen tijd in de zon te drogen gelegd. Het toevoegen van deze gedroogde brandnetels aan het voeder verbeterd aanmerkelijk de hoeveelheid en de hoedanigheid der melk van koeien en geiten. Ook wordt zoo beweert men het vet en suikergehalte der melk er grooter door door en de reuk aangenamer. Er was misschien wel eens een proef mede te nemen. Zout, by het vegen van vloerkleeden gebruikt houdt ze vry van de mot I Sigaar of pyp? Sigaren en tuberculose. De geneesheeren hebben er reeds meermalen de aandacht op gevestigd, dat met de toeneming van het sigaren rooken óók een toeneming der keel-tuberculose is waar te nemen, en dat dit ïyden in zeer vele gevallen van het sigaren rooken afkomstig is, terwyi het zich by pyprookers slechts hoogst zelden voordoet. De reden hiervan is te zoeken in de omstan digheid, dat zich met het vervaardigen van sigaren, als een gemakkeiyke, weinig of geen inspanning eischende werkzaamheid, in 't by- zonder vele zwakke ziekelyke en ook aan borst kwalen ïydende personen van beiderlei geslacht bezig houden. Niet weinigen dezer personen lijden aan tuberculose. De in de fabrieken ver drogende sputa dwarrelen als fyn stof omhoog; dit biyft ook aan de sigaren kleven, dringt in de poriën der bladen tabak door, en wordt er mede ingerold. Ook het bij vele sigarenmakers zoo geliefkoosde lekken aan de punten der si garen by het omwikkelen van het dekblad zal er menige ziektekiem aan toevoegen, en dus is het een zeer aannemelijke verklaring van de doctoren, dat men zich in bepaalde omstandig heden door het genot van menige sigaar de oorzaak van dood en verderf op den hals kan halen. Nog in veel hoogere mate moeten de aangewezen misstanden zich by het zoogenaam de „thuiswerken" voordoen. Als tameiyk af doend voorbehoedmiddel wordt daarom aanbe volen, zich het genot van een sigaar alleen met gebruikmaking van een pijpje te veroorloven. Er is weer een nieuw goudland ontdekt, dat naar de verhalen der vinders In rijkdom niet behoeft onder te doen voor Klondyke. Het is gelegen in Ontario aan het Warvameer en veel gemakkelijker te bereiken dan de goudvelden in Aljaska. Ce Northen Pacific spoorweg heeft een station op veertig mijlen afstand van het beloofde land. Ce ontdekkers hebben in het erts der goudmijnen stukjes goud ter grootte van gerstkorrels gevonden. Met de hand kan men er, naar hun berekening gemakkelijk zeven tot tien dollar goud per dag winnen. Ce oogst van dit jaar is in Rusland mislukt. Ce „Peterburgskya Wjedomosti" verzekert dat uit de meeste districten, waar men reeds den afloop van den oogst kan overzien, jammerklachten komen. Ce droogte der laatste twee maanden heeft groote schade aangericht en in vele streken wordt geklaagd, dat het zelfs in het noodjaar 1891 er niet zoo slecht uitzag met den oogst als thans. Of deze mislukking een hongersnood ten gevolge zal hebben zal nog moeten blijken. Er zijn nog voorraden over van vorige oogsten, maar hoeveel deze bedragen weet men niet. Het bovengenoemde blad dringt er op aan dat de Regeering ten spoedigste nauwkeurige opgaven daaromtrent zal doen, opdat, zoo mogelijk, aan de onzekerheid een einde worde gemaakt. In het laatst van de vorige week heeft in het departement Rhóne en Loire een onweder gewoed, zooals het sinds menschenheugenis niet beleefd werd. Urenlang was de hemel eene pikzwarte massa, waaruit stroomen regens, ge mengd met hagelbuien, onder onweder en bliksem, neervielen. St.-Bonnet, La Touillouse, St.-Heand, St-Just, St.-Rumbert, St, Galmier, Grandis, GHvois, Condrieux werden overstroomd en de wijnbergen beschadigd. Uit verscheidene gemeenten werden branden tengevolge van den bliksem gemeld. Het station St. Galmier staat een meter diep onder water, evenzoo de in de nabijheid liggende glasfabriek Laurent, waarin de vuren zijn uitgedoofd. Van de landwegen zijn door het water geheele stukken weggespoeld en het spoorwegverkeer is op ver scheidene plaatsen gestaakt. Aan de rfiksdrukkery te Berljjn is men bezig aan een prachtuitgaaf van het „Nibelungen- lied" met platen, welko ter PariJsche tentoon stelling van 1900 een denkbeeld zal moeten geven van de hoogte, waarop dit kunstvak thans in Duitschland staat. Het sterkste kustlicht ter wereld zal de nieuwe vuurtoren van Eckmul zfin, welke op de uiterste punt van Finisterre wordt gebouwd, op de rotsen, die langen tijd de schrik waren der varenslie den van Bretagne en waar tot dusverre een onvoldoend kustlicht was. Ce vuurtoren zal voorzien zijn van een electrisch- licht van 10 millioen kaarsen; dat is vijfmaal zooveel als de vuurtoren van Hève, welke tot dusver als het sterkste licht werd beschouwd. H(j zal 59 meter boven de hoogste zeeën staan en zichtbaar zijn tot op een afstand van 100 kilometer. Coor de Cuitsche rfi kspostadministratie zullen thans ook kaartbrieven of postbladen worden ingevoerd. Het blad zal driemaal zooveel ruimte aanbieden als een gewone briefkaart. Plaatijzer wordt in de smelterijen van Pitts burg zóó dun gewalsd, dat 15,000 blaadjes daarvan op elkander gelegd samen 25.4 m.M. dik zijn. Het licht schijnt door zulk een blaadje even sterk als door vloeipapier. Glazen gewichten. Ce Bondsraad van Zwitserland heeft onlangs het gebruik van glazen gewichten in de verschillende kantons toegestaan. Ce heer Schmid, te Bulach, heeft deze nieuwig heid uitgedacht en heeft daarvoor in Cuitschland octrooi aangevraagd; de voordeelen daaraan ver bonden zijn, dat glazen gewichten zindefijker en goedkooper zijn dan koperen, minder dan deze aan sfijting onderhevig en beter bestand tegen de inwerking van atmospherische invloeden en vloeistoffen. Ceze gewichten hebben de gedaante van een afgeknotten kegel en zijn voorzien van een knop, waarop het aantal eenheden in grammen of kilogrammen is gegraveerd; zij worden ver vaardigd in typen van 10, 20, 50, 100, 200, 500 gram en 1, 2, 5 kilogram, Onder het opschrift „Een puzzle" bevat de „Zuid-Afrlkaansche Volksstem" het volgende bericht Een onzer lezers ontving dezer dagen het onderstaande briefje, blijkbaar door een naturel, vroeger in des lezers dienst, geschreven. Als „puzzle" en ook als etnografische merkwaardigheid verdient het epistel eenige aandacht: Schildpadfontein, 29/7/97. Den WelEdele Heer J. J. Smuth. Ontvangen mjjn brief dat op te brief ik geef u kennes dat nou op de t.fid zal ik niet komen door te werk is meer van te Kaffer korom Mijn Maneer zoo ver krijgen niet kans geen wag Maar as was te kron was ik daar nou weet weet ik niet Mjjn Heer verder vrag ik voor aan Den Heer op te grond wat ik u getzeg worden van gelebeeke seporit voor waar voorwaar ik vrag U op M(jn all hart van yaar ik moet daar biyfd worden nog zal ik wacht te antwoorden Als 't u blief ik bed voor te plaats gelbek Sporit maken als u kan krijgen zal ik blij wees voor waar zeg ik u wel ik van yaar te plaatswoneng door ik au niets hier help as ik kan help voor waar. Mjjn Heer vrag ik zoo dat ek zal ik bljj schapen ik is klaar groeten ik allen Huiz ben uwe dienaar Jim Molongone. Groet falaus. Mijn vrouw groet ook allen H. Schagen, 9 Sept. Aangevoerd: 12 paarden f 50 a 150, 15 Stieren f 40 a f 16050 Gelde koeien f80 a f 190; 35 kalfkoeien f 110 a f170 Vaarzen f af 13 Nuchtere Kalveren f8, a 19; 720 Schapen f 11 a 24,-; Lammeren f 8 a f 12 Bokken en Gelten f0, a gld.; 33Varkens f 14.00 a f 18.— 16 Vette Varkens 36 a 42 cent per kilo; 40 Biggen f7, a 9.00; Kippen a ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,40 a 0,50 Kaas per kilogram 50 a 50 ct. Kinéleren per 100 f 3. a f 3 50 .Eendeieren per 100 HL- a f Leiden, 10 Sept. Ter markt werdén heden aangevoerdOssen stuks f 118 a f 250 86 Stieren f 51 a 223Veulens 28 stuks f 80 af 140; 212 kalfkoeien f 106 a f 242; Melkkoeien f 106 a 242; 180 Varekoeien f86 a f 204; 184 Vette koeien f 118 a f250; 65 Vette kalveren f 26 a f 97; 31 Magere kal veren 7, a f 18, 10 Grasxalveren f 14 af32 930 Vette schapen f 14 a f 27.110 Schapen (weide) f 12, a f 20Paarden f af 210 Magere Varkens f 13 a f 34 Vette Varkens a. ct. 226 Biggen f 4.90 a f 12. 689 Lammeren f8. A f 12.50 Alkmaar 10 Sept. Aangevoerd werden totaal 3653 Hectoliters. 683 H.L. Tarwe 57 524 1743 103 Rogge Gerst id. Chev. Haver Paardenbooneni Bruineboonen. Citroenboonen Witteboonen. Duivenboonen Koolzaad. Geel Mosterdzaad Rood Mosterdzaad Karweizaad Kanariezaad Groene Erwten Grauwe Erwten Vale Erwten Witte Erwten 7.50 k 5.25 4.50 5.25 8.50 6. e!7o 3.70 5.80 11. 13.- 14.75 16. 10.32 10.50 15.- 18. 7.50 lOi Londen, 9 Sept. Ter markt zijn aangevoerd: 100 Runderen, 3000 Schapen en lammeren 30 Kalveren, 65 Varkens. Men noteert; Run deren 0.35 0.67' Schapen en lammeren 0.55 h 0.85; kalveren 0 37, A 0.70; varkens 0.50 0.70. Woensdag 8 September a/d Burg. Makelaar J. H. MOOJEN. 3.18 30 Huis met land „de Broekert" Kooper C. T. Zijm q q. voor f 2720.— 0.43.40 Bouwland. Kooper J. Jz. Kuijper - 285.- Zondag 12 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Miedema. Waal, Nam. 2 uur Ds. Miedeha. Den Hoorn. Voorm. half 10 Ds. Leffef. Oudescliild, Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Babends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. 12 uur Ds. Rooseboom. Voorbereiding. Nam. 5 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Avonds half zeven Ds. Kupèkus. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kupbeus. Dm Hoorn. Nam. 2 sur Ds. Heep, 234 82 227 3- 5.50 7.40 7.- ii 11. 7.50 15.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2