N°. 1048» Donderdag 9 SeptemberAu. 1897 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CESEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor bin Bubs SO Cta. Frame per put doer ge- hooi Nsbib&an* 45 Cts. - Naar Akhoka ets andsr» landen met verhooging dor porto's. Advertentie» vóór 15 uur op den dag der uitgave. Prpt der Advcrtenliën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere rsgsl moor 6 Gts. Greet* lettors on Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer* 3 Cts. por nnmmor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIES worden aa®ge»oinea bij de Vitgwers LANGEVELB k BE ROOM, Farkstraat, Bona op Tixn KONINGINNEDAG, De BURGEMEESTER van TEXELvoldoende aan 's Raads verlangen, uitgesproken in zijne vergadering van heden, betuigt zijnen dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen van de feesten, binnen deze Gemeente gehouden ter herdenking van den 17en verjaardag van H. M. onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina, Texel, den 7 September 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 8 September 1897. Het vrij hevige onweder, dat zich Zaterdag ook boven deze gemeente ont'astte, berokkende voor zoover ons bekend op Texel zeer weinig schade, alleen werden op Zuidbaffel door den bliksem gedood een tweetal lammeren van de Gebrs. Zijm aldaar. Op andere plaatsen echter moot de schade er door aangericht nog al belangrijk zijn. Ook de Helder bleef niet verschoond. De geruchten die alhier reeds Zaterdagavond gingen, als zou aldaar brand zijn veroorzaakt in een molen blijken waar te zpn. De zaagmolen aldaar j behoorende aan den heer H. J. Jansen Sr. werd n.l. door den bliksem getroffen en werd j benevens de belendende houtlooósen in de asch gelegd. Alles was verzekerd. De aanvoer ter markt bestond Maandag jl. alhier uit 262 sehapen, 96 lammeren, 57 ram men, 14 koeien, 2 paarden, 1 veulen ea 7 biggen. De prijzen die bij vluggen handel konden worden besomd waren voor: schapen f 14 f 19, lammeren f 6 f 11, rammen f 15 f 40, koeien f 55 f 150 en veulen f 80. Bij gunstig weder zal, naar men ons verzekert, Zondag a. s. door het fanfarecorps een rijtoertje worden gemaakt naar Oosterend. Naar wij uit goeden bron vernemen, is op het§ desbetreffend verzoek om de loting voor de Nationale Militie niet op Maandag te doen plaats hebben, gunstig beschikt en zal deze dit jaar geschieden op Donderdag, 21 October a. s. 's morgens elf uur. Oudeschild, 6 Sept. Da gewone jaarlijksche feestelijke bijeenkomst van den Texelschen Schippers- en Vissehersbond, ter viering van Koninginneverjaardag, had hier Zaterdagavond plaats in de Kon. Wilhelmina Bewaarschool. In weerwil van het weinig uitlokkende weer, was deze vergadering goed bezet. Sommige leden waren zoo vriendelijk geweest voor eenige lampions te zorgen, terwijl de heer T. de Wijn, bij de buste van Koningin Wil helmina eene eenvoudige doch smaakvolle versiering had aangebracht. De muziekvereeniging „Trinitas" van den Burg, luisterde het feest op en verwierf voor haar onvermoeid optreden en de uitstekende wijze, waarop tal van schoone muzieknummers ten gehoore werden gebracht, een storm van toejuichingen. Emige voordrachten wisselden de muziek nummers af. Vooral de voordrachten van de Heeren Niessink en T. de Wijn mogen genoemd worden. Zoowel de tweede secretaris, als de com missarissen van orde en niet 't minst de ijverige kellners, verdienen een woord van lof, voor alles wat zij gedaan hebben om deze feestvie ring zoo uitnemend te doen gelukken. Van t|jd tot tijd hieven de feestvierenden toepasselijke liederen aan en besloten den genoegelijken avond met een gezellig dansje, dat een prettig slot was van deze bijeenkomst. Koog, 7 Sept. Aan het strand alhier is aangespoeld het in verregaande staat van ontbinding verkeerende lijk van een mansper soon, en een scbeepsboot, waarop met witte lettersZEEVOGEL OOSTENDE No. 9. Waal, 7 Sept. Het hier bestaande Mannen koor vergaderde dezer dxgen tot vaststelling der werkzaamheden voor deze winter. De Heer Da Jongh bedankte als Voorzitter en Directeur; in zijne plaats werd benoemd de heer C. Roeper, die zich de benoeming liet welgevallen. Besloten werd om voortaan de zangavonden te houden op Zaterdag, ten einde ook de varensgezellen in de gelegenheid te stellen zich als lid aan te sluiter». De eerste bijeenkomst heeft plaats op Zaterdag 11 Sept. a, s. Oosterend, 7 Sept. Door een' palingvisscber van hier is in de Zuiderzee drijvende gevonden en bij den strandvonder aangebracht eene marinesebijf met plaat en ongeveer 100 vademen staaldraad. Men vermoedt, dat het eene schijf is, die bij het fort Harssens losgeslagen is. Dacht gisteren door het ruwe weder geen visscher aan uitzeilenheden is de vloot gedeeltelijk vertrokken. Men meent evenwel, dat de visscherij door het stormachtige weder van den laatsten tijd van weinig beteekenis zal zijn. De Cooksdorp, 7 Sept. Door M. Boon Mz. is gisteren op het strand van Eierland eene flesch gevonden, waarin twee brieven van adressen voorzien. Tevens bevond zich in de flesch een in het Engelsch geschreven briefje, waarin de vinder dier brieven vriendelijk verzocht werd ze op het naaste postkantoor te bezorgen, aan welk verzoek reeds voldaan is. Daar de vinder geene vrijheid vond de brieven te openen, is van hunnen inhoud hier niets bekend. De plaats van bestemming is Glasgow in Schotland, Vlieland, 6 Sept. Zaterdag jl. is alhier door „De Hoop" binnengesleept de Scheve- ninger bomschuit Neptunus (No. 177), schipper Vrolijk. Gebrek aan mondbehoeften had de opvarenden, die reeds dertien weken op zee waren en in dien t|jd slechts zeventig ton haring hadden gevangen, genoopt, naar binnen te gaan. Door het onstuimige weer moesten zij evenwel in het Noordoostgat ankeren, van waar zij door het hijsehen van vlaggen assistentie hadden gevraagd. Droogmaking der Zuiderzee 1 Men verzekert, dat de Regeeriug het ernstig voornemen heeft de zaak van de droogmaking der Zuiderzee ter hand te nemen en daaromtrent voorstellen voor te bereiden. Volgens gerucht zou te Arnhem een geheime branderij zijn ontdekt. De eigenaar, die reeds eenige jaren dit bedrijf uitoefende, vond zijn grootsten omzet in een zestal aan hem behoorende lokalen met vergunning. De schatkist moet voor ruim een halven ton bij dit bedrog benadeeld zijn. De buurt van Nijmegen, Tiel en tusschen- gelegen plaatsen schijnt in den laatsten tijd geëxploiteerd te worden door eenige brutale oplichters. Voor eenige weken kwam daar iemand, die zich uitgaf voor hoofdagent van een commissionnair te Amsterdam om loten na te zien. En thans wordt er weer van drie anderen melding gemaakt. Da eerste beweerde voor predikant te stu- deeren, doch gehuwd te zijn en een viertal kinderen tot zijn last te hebben. Later vernam men, dat de aanstaande predikant een luie verversknecht is, die op deze wijze gemakkelijk aan den kost meent te komen. No. 2 geeft zich uit voor een predikants dochter, die zonder middelen een nog over gebleven, ongelukkige zuster mede moest helpen onderhouden, en daartoe loten aanbiedt 50 cts. voor een loterij van handwerkartikelen welke ten slotte blijkt alléén uitnieten te bestaan. Do brutaalste van allen was no. 3. Deze drong, onder aanbeveling van geachte en solide personen, bij voorkeur predikanten, een gods dienstig werkje op, en liet de prijsbepaling „aan de beleefdhoid" van de koopers over. Bij onderzoek blijkt echter, dat men op treurige wijze is beetgenomen, want taal, stijl en inhoud van het boekske zijn van zoo weinig betee- kenend gehalte, dat elke stuiver daaraan be steed, letterlijk is weggeworpen. De internationale maatschappij tot exploi tatie van slaapwaggons heeft besloten, teneinde de veelvuldige diefstallen in de slaapwaggons te voorkomen, in elke waggon een brandkast te plaatsen, die met twee verschillende sloten is gesloten. Een der beide sleutels is in berusting bij den hoofdconducteur, de andere bjj den conduc teur van den waggon. Do reiziger die geld of voorwerpen van waarde weg wil bergen, ontvangt een stevige enveloppe die hij na de voorwerpen er in geborgen te hebben zelf sluit en waarop zijn naam zoowel als de plaats van bestemming wordt geschreven. De enveloppe wordt dan in tegenwoordigheid van de beide conducteurs in de brandkast geborgen. De maatschappij waarborgt dat de enveloppe on beschadigd aan den reiziger terug wordt ge geven. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1