Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Baste waar vindt altgd aftrek. De Friescke boter, waarmede nu veel minder geknoeid en die nu ook veel beter gemaakt wordt dan vroeger, heeft tengevolge daarvan thans veel aftrek op de Bagelsche markten, waar alle soorten tegen hooge prijzen worden verkocht en zelfs niet genoeg voor de aanvraag kan geleverd worden. Een les voor andere botermakers om alleen goede waar te leveren. Door het eten van vleesch van een ziek rund zijn te Amersfoort ongeveer 60 personen ziek geworden, waarvan twee zóó, dat men voor hun leven vreest. In het Staatsspoorstation te 's-Hage trok gistermiddag een juffrouw uit de provincie, die met man en kroost een uitstapje naar den Haag had gemaakt, de aandacht door haren lichaamsomvang. Op de vraag van een nieuws gierige, die „als hij niet te onbescheiden was," gaarne eens het gewicht van moeder wilde kennen, werd welwillend geantwoord 365 ponden. Een kleine Willemienl Een ingezetene van IJmuiden werd 31 Aug. verblijd met de geboorte van een meisje. Per telegram werd H. M. hiervan in kennis gesteld en telegrafisch antwoord volgde spoedig, waarna het kind met de namen van H.M. de Koningin werd aangegeven en ingeschreven. Aan de bijzondere R. K. school te Twello is tevens een particuliere handwerkschool voor schoolgaande en andere meisjes verbonden. Nu is tegen die dames procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet, nl. het in dienst hebben van kinderen beneden den ver- eischten leeftijd. Te Voorburg liep dezer dagen een koe, die door een boer gedreven werd, bij een kruidenier den winkel in, achter de toonbank langs, naar het kantoor, waar ze nog al schade veroorzaakte. Toen men het dier uit huis zou verwijderen, kon het niet kerende eigenaar van het beest wilde niet helpen, zoodat de timmerman gehaald moest ^worden, die het raam wegnam. Langs dien weg kwam het beest weer op straat. De eigenaar, die intusschen op straat den grootsten sehik had, wilde zich nu met de koe wegpakken, maar eerst moest hij de gemaakte schade betalen. Aangezien hij hierin geen zin had, werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Dezer dagen zag men te Breda een moeder met klompen in de hand, naar haar werkhuis gaan, tegelijkertijd zag men een jonge dame (haar dochter) op een fiets gezeten, begeleid door een cavalier, óók op de fiets. Het bewaren of liever het verzamelen van Bigarenpuntjes is een gelukkig soort van sport geworden, die de heer W. H. van Zanten Jr. te Leiderdorp met kracht aanwakkert tot heil van de oude Janmaats der Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee. De vader van deze industrie heeft aan een ijverig Haagsch medewerker het een en ander daarover geschreven en de Haagsche medearbeider heeft dien brief aan het „H. Dgbl." gegeveD, zoodat w(j er ook wat aan hebben. Het blijkt dan dat de zaak uitstekend marcheert en dat er reeds aan kan gedacht worden om ook andere oudjes, verpleegd in gestichten van lief dadigheid, te gaan bedienen, 't geen geschiedt in overleg met den heer Van Hall, directeur der P. H. S. Ook onze koloniën werken mede, en dat zegt veel, want wanneer de tabaksplantages hun incourante tabak daarvoor afzenden, zooals reeds geschiedt, dan zet dit zoden aan den dijk, zooals men dit noemt. De hoeveelheid puntjes en andere tabak, die er nu inkomt, bedraagt reeds gemiddeld ongeveer 40 kilogram per week, zoodat ik, schrijft de heer Van Zanten, een flinken voorraad-materiaal heb; doch dit is met het oog op de plannen zeer noodlg. Mocht gij de Dordrechtsche tentoonstelling bezoeken, dan hoop ik dat ge no. 72 van de afdeeling scheepvaart en visscherij eens even zult gaan bezichtigen; ge kunt dan zien dat de tabak, die de oudjes krijgen, geen snuif of rommel is, getuige dat vakmannen er aan twijfelen of die tabak wel van de puntjes gemaakt is, iets dat my natuurlijk zeer verheugt. Het volgende is zeer in het belang van de zaak: Zooveel mogelijk guillotines in gebruik te brengen, het verzamelen zonder guillotine te ontraden, want wanneer men de puntjes in een der zakken steekt, zooals velen doen, dan komt daartusschen een gedeelte van het weefsel, dat afslijt en dat de tabak een onaangenamen bijgeur geeft, en dat is jammer. Uwe vrienden tot medewerking op te wekken. Het tabaksextract tot verdrijving van bladluis te betrekken, waardoor de exploitatiekas gestijfd wordt. Uw sigarenleverancier te vragen om op de zakjes te doen drukken.bewaar de sigarenpuntjes voor de oude zeelieden, verpleegd in de Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee." Gebruik te maken van een der nu reeds negentig middelen van vervoer, die gratis de pakjes ver voeren, wanneer er op staat: .Bijdrage rook- materiaal voor de oude zeelieden, verpleegd in de P. H. S. te Egmond aan Zee, adres W. H. van Zanten Jr., steenfabrikant te Leiderdorp." Bij de pakjes, wanneer het zoo uitkomt, eenige schoone couranten te pakken, welke eveneens ten bate van de exploitatiekas verkocht worden; mjj het genoegen te doen, om steeds in kistjes of pakjes uw juist adres op te geven, want het geschiedt wel eens dat de adressen, die op de pakjes geplakt worden, beschadigd zijn en dit geeft heel veel moeite. Hebt ge soms boeken te missen de 200 oudjes hebben, vooral des winters, veel behoefte aan lectuur. (Tel.) De beroemde Oostenrijksche geleerde Rudolf Falb heeft na nauwkeurig onderzoek verklaard, dat de wereld precies om drie minuten over drie, op den 13en November 1899 zal vergaan. Schier ongelooflijk klinkt het verhaal in de Berljjnsche bladen van drie jongens, van 9 tot 12 jaar, die in Silezië zijn aangehouden. Zij hadden ongeveer 200 mark bij zich en een menigte touw. Uit Berlijn waren zij weggeloopen, na hun ouders en anderen te hebben bestolen en wel met 't doel de slachtoffers der ovèrstroomingen in Silezië te hulp te komen. Met hün buit (ongeveer 1000 mark) en veel touw als reddingsmiddel waren zfj daarheen op reis gegaan en onderweg zelf bestolen door een .heer" die zich voor lid van een .hulpco mité voor de overstroomden" uitgaf. Door den eersten lord der Engelsche admi raliteit, den heer Gosehen z|jn schreden gedaan tot een wijziging in de opleiding van marine officieren in dien zin, dat meer nadruk wordt gelegd op de kennis van vreemde talen. In beschaafde kringen in Engeland worden deze maatregelen met ingenomenheid begroet. De geringe taalkennis van Engelsche marineofficieren is herhaaldelijk op beschamende wijze aan het licht gekomen b(j ontmoetingen met vreemde officieren, dat zeker niet bevorderlijk was voor het aanzien van bet corps in het buitenland. De motoren of automobielen zijn te Londen al lang uit de gunst. Hun kwalijke reuk en hinderlijk geraas had de menschen al aanstonds tegen hen ingenomen, en toen de enkele exem plaren, die men nog nu en dan in de straten zag, telkens hun onhandelbaarheid toonden en een voorkeur aan den dag legden om tegen argelooze lantaarnpalen aan te rijden, keerde de spot der burgerij zich tot hen. Het werd geen trotsch vermaak, om een automobiel door de stad te besturen. Maar wat zal er van hen worden, nu in Ludgate Circus een automobiel ontploft is en hfl zijn nafta zoo maar over de straat uitgooit? De kar werd toen wild en kwam tot staan, toen zij niet verder kon. Gelukkig kreeg niemand eenig letsel, maar wie schat het kwaad, dat de motor zichzelf en zijn geslacht heeft aangedaan? Vergadering Dinsdag 7 Sept., voorm. 10 uur. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Secretaris J. A. Wesstra. Na oriening der vergadering worden door de heeren Dros, F. Ketjser en Koorn de eeden of beloften afgelegd, door de wet voorgeschreven. De Voorz. herinnert hierbij aan de vrijheid, die in deze tegen woordig ieder gelaten wordt, om hetzij een eed af te leggen dan wel eene belofte te doen. Na beëediging worden de herbenoemden andermaal door den Voorz. gelukgewenscht, waarbij door Z.E. wordt geweien, op het blijk van vertronwen in de verkózenen gesteld, hetwelk zeker nog van temeer beteekenis is, ddar het aantal kiezers zoo zeer is vergroot. Na de voorlezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, deelt de Voorz. mede, dat is ingekomen Esn schrijven van Mej. C. J. Vlisrman, wolkeden Raad haar dank betuigt voor haar benoeming tot vroedvrouw te Oudeschild, welke betrekking xQ 16 Aug. j.l. heeft aanvaard. Idem idem vau J. Mak. die 16 Aug. in functie trad als onderwijzer aan de Koog Eïn schrQven van Gad. S.aten, behelzende de afwijzende beschikking op het adres van B.v. d. Vis in zake reclame H ofdeiQke Omslag. Idem idem goedkeuriog Raadsbesluit uitgave grond in erfpacht aan T. de B oer en aankoop stukje grond van H. Flens. Een schrttven van den directeur-generaal der post en telegraaf, dat de kostên gevallen op het verplaatsen van het telefoonkantoor te Oosterend hebben be dragen f 82,90'. De Voorz. voegt daaraan toe, dat na ontvangst daarvan dadelijk het verzoek is gericht aan den telefonist Bakker, om diens aandeel in de kosten zijnde V. deel dier som te willen storten liefst vóór 5 Sept. In plaats daarvan was echter het bericht ontvangen, dat dit niet geheel was volgens'hetgesn was overeengekomen. Opnieuw zal echter b(j B.op betaling worden aangedrongen. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Benoeming Wethouder. Ten gevolge van diens aftreding als lid van den Raad moest aftreden de heer F. Ketjser. Een wethouder moest dus worden benoemd. De benoemde heeft als zoodanig zitting tot 1902. Met 10 stemmen en i blanoo wordt hierop tot wethouder benoemd de heer F. Ketjser. De Voorz. wenscht de benoemde geluk met diens herbenoeming, wijst er op dat de heer K. nu reeds ten 5sn male als zoodanig wordt gekozen en vraagt den benoemde of hfi wenscht gebrnik te maken van zijn recht, om 24 uren in beraad te houden of ht) zijne benoeming wenscht aan te nemen of niet. De heer K. acht zulks onnoodig,neemt de benoeming aan en dankt de leden voor het tn hem gesteld vertrouwen. Benoeming Ambtenaar van den Burgerlijken Stand- Eveneens ten gevolge van het aftreden als Raadslid van den heer F. Ketjser moest deze benoeming plaats hebben. Met 10 tegen 1 stem uitgebracht op den beer Koorn werd hierop als zoodanig gekozen de heer F. Ketjser, welke ook deze benoeming aanneemt. Voorloopige vaststelling Gemeenterekening en goed keuring rekening A gemeen Armbestuur, dienst 1896. De Voorz, zegt dat eerstgenoemde rekening eigenlijk had moeten worden aangeboden volgens het voor schrift der provincie vóór 1 Sept. Er zouden dan echter onmiddel()k na elkaar 2 vergaderingen hebben moeten ztjn, omdat de beësdiging der raadsleden en de benoemingen alsdan niet hadden mogen plaats hebben. De rapporten der verschillende commissiën werden hierop voorgelezen, de rekeningen waren in orde bevonden en aanmerkingen werden er niet op gemaakt, zoodat werd geadviseerd de gemeenterekening voor- loopig vast te stellen en die vah het Algemeen Armbestuur goed te keuren. Artikelsgewfize behandeling der rekeningen werd niet noodig geoordeeld en overeenkomstig het advies der commissiën werd met algemeene stemmen besloten. B|j de behandeling der Gemeenterekening onthielden zich van stemming de beide Wethouders en bjj die van 't Algemeen Armbestuur de hëer C Ketjser Pz. Behandeling Art. 66 Politie Verordening. Wat te verstaan onder lichtontlrrandbare stoffen De Voorz. zegt, dat dit nummer der agenda zfjn ontstaan heeft te danken aan de omstandigheid, dat de hotelhouder Flens heelt doen bouwen een paarde- stal gedekt met asphaltpapier. De gedachte aan de verschrikkelijke branden, die in den laatsten t(jd elders hadden plaats gehad, bracht hem er toe de vraag te stellen of bedoelde dakbe dekking niet moest worden gerekend tot de licht ontbrandbare stoffen, waarvan volgens de Politie verordening geen gebruik mag worden gemaakt in de kom der dorpen vcor dakbedekking. Een der Raadsleden bad er hem op gewezen, dat z. i. de Politieverordening het verbood. Op zfjn verzoek had de heer Flens reeds op de deuren doen schilderen„verboden te rooken." Er diende echter te worden beslist of bedoelde bedekking geoorloofd ie of niet en in 't laatste geval binnen welken t(jd alsdan bedoelde stal moet zijn veranderd. Door B. en W. was resds een proef genomen met het asphaltpapier, doch de uitslag daarvan was twijfelachtig. De heer C. Ketjser Pz. zegt zich te hebben over tuigd, dat asphaltpapier gedrenkt met teer en bestrooid met schelpzand niet lichtontbrandbaar is en w(jst er op, dat men blijkbaar elders ook van dit gevoelen is. Op een vraag van den heer Mets omtrent de proeve door B <fc W. genomen deelt de heer F. Ketjser mede dat men een stukje er van had beproefd aan te steken met een lucifer, dcch dat het niet zoo brandbaar was als men had gedacht. De Voorz. meent, dat wanneer het door een of andere oorzaak b.v. een brand in de nabijheid mocht worden verhit, zeer gemakkelijk in brand zal geraken. De beer C. ZQm vraagt of het niet gewenscht zou zijn het oordeel van een deskundige in te winnen, WMrop de Voort, antwoordt dat zulks tokor zeer goed

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2