OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 1050. Donderdag 16 SeptemberAu. 1897, Nieuws- en Advertentieblad- Binnenland. DU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnement*pr\je per 8 maanden Voor dim Bobo 80 Oti. - France per peet docr ga- hul Nuuidu 4£ Gt«. - Naar Amhbdea en andera landan mat Tarhoeging dar porte'a. Advertentiën vóór lt nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advcrientiin Van 1 tut regels 80 Oti. - ladara ragal maar 6 Cta. Breete lettors an Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Gta. per nnmmor. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen b^j de Uitgevers LANGEVELD BE ROOIJ, Parkstraat, Buna 0* Tixnn GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een lederen por- temonnaie, gevonden op de Steenenplaata te den Burg. STREMMING PASSAGE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 September 1897, de grintweg tusschen db Waal en Oo8terend, wegen8 herstelling van den steenen duiker, nabij de z.g. Genteweg, voor rij- en voertuigen en voor vee zal zyn gestremd, doch dat men, gedurende de stremming, des verlangd, over het aldaar gelegen land van Mejufi. de Wed. P. Witte, zal mogen rijden. Texel, IS September 1897. Burgemeester en Wethouders van Texel, Strick van LrNSCHOTEN, Burgemeester. J. A. Wesstra Secretaris. TEXEL, 15 September 1897. Evenals zulks reeds volgens de berichten in dag- en weekbladen op verschillende plaatsen buiten onze gemeente geschiedde, zijn, naar men ons mededeelde, ook alhier reeds pogingm aangewend en zeker niet zonder goeden uitslag, om een zoogenaamde buurtcommissie te vormen ten einde het volgend jaar de buurt een recht feestelijk aanzien te geven. Zaterdagavond werd namelijk naar ons ter oore kwam eene vergadering voor genoemd doel gehouden in het logement „de Zwaan", waar moet besloten zijn wekelijks een bepaald bedrag, meer of minder naar mate ieders finantieele gesteldheid, uit te leggen, ten einde een zekere som gelds bijeen te hebben, wanneer men die noodig heeft. Voor zoover ons bekend zal bedoelde commissie zich bepalen tot een deel der Warmoesstraat en Gravenstraat en zou men beproeven zoo mogelijk alle bewoners dier buurt te nopen tot deelneming. De aanvoer ter markt bestond Maandag alhier uit: 266 schapen, 189 lammeren, 27 rammen, 7 koeien, 1 stier, S kalveren, 3 paarden, 1 veulen, 4 biggen en 1 korf kippen. B{j matigen handel konden worden besomd voor schapen f 14 18.50; lammeren f 6 f 14; rammen f 15 f 40 en koeien f 100 h f150. Het behoort na eenmaal tot de uitzon deringen, dat eene feestcommissie rond kan komen met de gelden, welke voor het door haar beoogde doel werden verzameld, zoodat men als commissielid zich al gelukkig kan achten, wanneer het bedrag dat moet worden bijgepast niet al te groot blijkt te zijn, wanneer de eindrekening wordt opgemaakt. Maandag jl. nu werd naar men ons mededeelde die rekening opgemaakt der feestviering op 31 Aug. alhier. Voor zoover zulks kon worden bepaald, daar nog eenig houtwerk onverkocht bleef, stond men voor een betrekkelijk klein tekort van enkele guldens, hetwelk door de leden der commissie onderling zal worden aangevuld. In hoofdzaak moet het volgens onzen zegsman worden geweten aan de kosten voor de ver lichting van de Groeneplaats, die verre boven de raming waren. Waal, 14 Sept. Als nastukje op het gehouden Koninginnefeest zouden hier Zondag jl. twee luchtballons worden opgelaten. De eerste vloog al heel spoedig in den brand, doch de tweede deed het heel goed en steeg onder juichkreten van oud en jong flink in de hoogte in Zuid-Westelijke richting voortdrijvende, verdween hij weldra uit het gezicht. Aan ieder kind wérden nog eenige mangelen ter hand gesteld, zoodat nu het ingezamelde geld voor het feest geheel is besteed. Maandagmorgen sloeg het paard van den Heer R., alhier op hol. De knecht C. E. geraakte onder de kar en werd spoedig in huis gebracht. Dr. Wagemaker, spoedig ter plaatse, constateerde: kneuzing van een der schouderbladen. Oppassen biyft de boodschap. Oudeschild, 14 Sept. Het onderling begrafe nisfonds „Steunt Elkaar," dat den lsten dezer maand reeds tien jaren heeft bestaan en bepaald in eene lang gevoelde behoefte heeft voorzien, hield Zaterdag zijn gewone jaarlijksche leden vergadering. By de opening werd in korte trekken gewezen op het nut door de vereeniging reeds gesticht, terwijl welverdiende hulde en waardeering werden gebracht aan de Heeren H. Dogger en M. Kroon Jbz., sedert de oprichting leden van het bestuur. Beide heeren, vooral de eerstgenoemde, die geheel om niet het bodeschap vervult, hebben tot den bloei van het begrafenisfonds veel bijgedragen. Uit het verslag van den Directeur-Penning meester bleek dat het fonds thans 481 leden telde, terwijl later op den avond nog eenige leden werden aangegeven. De kas wees een bezitting aan van f2162.791/. welk bedrag veilig f 112 hooger kan gesteld worden, als de stand der efficten in rekening wordt gebracht, waarvan de vereeniging thans 14 stuks bezit. Er werd besloten, om te beginnen in de eerste week van October, weer vier maanden vrijstelling van contributie te verleenen. De aftredende bestuursleden, de Heeren J. K. G. Maller en H. Dogger, werden met groote meerderheid weer herkozen. Voorts werden nog eenige huishoudelijke regelingen getroffen. Een voorstel van den Heer J. W. Roeper, om bij sterfgevallen gratis dragersdiensten te verleenen, gaf aanleiding tot veel bespreking. Dit voorstel zal in October, in eene nader nit te schrijven bijeenkomst, nader in behandeling komen. Door eenigen onzer ingezeten is op Ter schelling aangekocht, het driemastschoenerschip „Familiën," hetwelk hier zal gesloopt worden. Wie het vaartuig zoo ziet en iets gevoelt voor schepen, bejammert het, dat 't flinkgebouwde schip der vernietiging zoo nabij is. Men heeft eerst beproefd de schoener naar de Schans- waard te slepen en toen dit niet gelukte, het scbip in de haven te brengen. Hiertegen was, ook om de diepgang, nog al bezwaar. Thans heeft het de plaats der gesloopte bark „Albatros" ingenomen, in afwachting naar een veiliger plekje te kunnen worden overgebracht. Oosterend, 15 Sept. De Commissie tot het houden van eene ringrijderij heeft besloten deze te doen plaats hebben op Zondag, 26 Sept. a. s. des namiddags te drie uren. Met genoegen heeft men vernomen, dat zij opgeluisterd zal worden door de muziek van 't Texelsch Fanfarecorps. Uit achterstaande advertentie blijkt, dat flinke prijzen beschikbaar gesteld zullen worden terwijl aan de dames, die zullen mederijden, kan bericht worden, dat ook voor haar een drietal prijzen zal aangekocht worden. De aangifte tot deelneming is opengesteld vanaf heden tot aan 12 uren op den dag der ringrijderij aan „Het Wapen van Amsterdam." Uit de geschonken bijdragen kan blijken, dat men deze volksvermakelijkbeid met belangstelling te gemoet ziet; men verwacht dan ook veel deelneming. Bij de opening der Kamers zal ditmaal, zegt bet „Vad." de Regentes vergezeld zijn door de Koningin. Naar men aan „Het Vad." mededeelt, zal de nieuwe personeele belasting ongeveer 3 millioen minder opbrengen dan de opbrengst der oude belasting over het laatste dienstjaar, dus nog iets minder dan berekend was. E. Adema te Wynjeterp, die een kind niet redde uit het water, ofschoon hij dit zonder levensgevaar had kunnen doen, was door het kantongerecht te Beetsterzwaag tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep eischte de officier van justitie bij de rechtbank te Heereveen dezelfde straf, waartoe de recht bank hem heeft veroordeeld. Te Veendam werd de vorige week vroeg in de ochtend een vreemde vondst gedaan, die onwillekeurig aan zelfmoord deed denken. Op een heg aan het Benedea-Oosterdiep werden een jas, broek en vest, alsmede een halsdoek, pet en een paar pantoffels gevonden. Het goed werd door den vinder opgenomen en gedeponeerd bij den chefveldwachterReichenbach,wien bij onder zoek bleek, dat een goed gespekte geldbeurs in een der broekzakken aanwezig was, terwijl zich in een der vestzakken een horloge met ketting bevond. Het raadsel werd spoedig opgelost, doordien 6en persoon zich by den chef aanmeldde, die de kleeding enz. herkende als te behooren aan K, S., zyn 17jarigen broeder, die goed en wel in buis te bed lag. Het goed werd nu aan dezen persoon afgegeven. Waarsehynlijk is broertje, een weinig in benevelden toestand verkeerende in de veronderstelling geweest dat hy by zyn bed was en heeft zich toen maar ontkleed en op den grond zyn beddeken gespreid. Later ontwaakt, heeft hy de reis naar huis aanvaard, zonder om zyn kleeding te denken. De vinders van het goed zyn voor het terugbezorgen beloond. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1