N°. 1051. Zondag 19 September. A°. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. AbennemenUprije per 8 maanden Voor bh Bobs 80 Oti. Frame per peet door ge heel Nnuun U Oti. Naar an andero landon mot vorhooging dor porto'a. Advertentiën vóór lt nnr op den dag der uitgave. Pr$« der Advertentiën Van 1 tot 8 rogoli 80 0t». Iodoro rogol moor 8 Ota. Orooto lottoro on Vignotton wordon naar plaatarnimte borokond. Bewijsnummers S Ota. par nnmmor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD k EE ROOIJ, Parkstraat, Buna or Tun TEXEL, 18 September 1897. Leest men meermalen van andereplaatsen dat door branden tal van woningen zyn in de asch gelegd, dat de fioancieele sehade groot is, ja dat belaas ook menschenlevens vielen te betreuren, onze gemeente bleef tot dusverre van dergeiyke rampen vrijwel verschoond. Ja zelfs het geklep van den brandklok werd alhier in geruimen tijd niet gehoord, zoodat dit iets zeer ongewoons is geworden. Geen wonder dan ook, dat toen gistermiddag om omstreeks 6 uur dat geklep zich deed hooren, menigeen naar buiten snelde, om te onder zoeken waar de brand was uitgebroken. De berichten daaromtrent waren niet vol komen zeker. Met juistheid kon niet dadelijk worden gezegd welke woning in brand stond, wel was het duidelijk, dat zij nabij het dorp de Koog zich moest bevinden. Het was niet kelder genoeg om ook van de kerktoren de jniste plaats te onderscheiden. Na rjjp beraad werd door den heer Westen berg, waarnemend burgemeester, bevel gegeven tot het uitrukken met den brandspuit (de aanjager). Voor deze echter bij het verbranden perceel kon zijn, was dit reeds geruimen tijd grootendeels verbrand en het gevaar voor nabijgelegen woningen, indien dit had bestaan, was geheel geweken, vandaar dat werd besloten, niet met den aanjager zich geheel naar het brandende perceel te begeven, doch op den grintweg te blijvea, om eenigen tijd later weder den terugweg naar den Burg te aan vaarden. (Zie verder het berieht van onzen correspondent van de Koog) Het fanfarecorps alhier, dat zoo menige aangename uren verschaft aan alle liefhebbers van muziek, mag zich ook steeds verheugen in een goed aantal liefhebbers die wenschen te worden opgenomen onder de werkende leden van dat corps en de kosten aan dit lidmaatschap zijn tegenwoordig betrekkelijk gering, zoodat men het daarvoor ook niet behoeft na te laten, terwyi het hun tal van aangename avondjes verschaft. Geruimen tyd was er geen gelegenheid nieuwe werkende leden aan te nemen; thans echter, nu uit achterst, annonce bljjkt, dat er weder plaats beschikbaar is, vertrouwen wij, dat het aan aanbiedingen niet zal ontbreken. Ofschoon er een termijn bepaald is, binnen welken men sieta dient aan te melden, meenen wij hen, lie waarlik lust er in hebben, wel te mogen «nraden niet tot het laatste oogenblik te vachten, indien zij ten minste niet het gevaar villen loopen te worden teleurgesteld. Naar wij uit goeden bron vernemen, zal lij genoegzame deelname in 't begin van de 'olgende maand in hotel „Texel" een Vocaal n Instrumentaal Concert worden gegeven door en heer Sluis, leerliog der muziekschool te Amsterdam, bijgestaan door een tweetal dames. Hetgeen ons ter oore kwam, omtrent de concerten door den heer S uis op andere plaatsen gegeven ei de wetenschap, dat genoemde heer ten zeerste wordt aanbevolen door den Heer Daniël de Lange, is o. i. ruimschoots voldoende, om te mogen verwachten, dat men ook alhier niet teleurgesteld huiswaarts zal behoeven te keeren. In den loop van de volgende week zullen lijsten circuleeren en wij twijfelen niet, of velen zullen door het teekenen voor een of meer plaatsen van hunne belangstelling er in doen blijken. Oüdeschild, 17 Sept. 't Is toch gelukt om de driemastschoener „Familiën" een plaatsje in de nieuwe haven te doen innemen. Het schip wordt waarschijnlijk eerst in het voorjaar gesloopt. Ons dorp zal vermoedelijk weldra weer eene zangvereeniging rijker zijn. Er worden althans pogingen aangewend om een gemengd koor van jongelieden op te rich ten, onder directie van den Heer G. Klazinga „Crescendo," dat zeker onder al onze zangver- eenigingen wel de eereplaats toekomt, bljjft zich verder bekwamen onder leiding van den heer C. Lips. Ook het mannenkoor „Amicitia," dat op 1 Nov. 10 jaren zal hebben bestaan, vangt spoedig weer met de wekeljjksche oefeningen aan'. Moge by zooveel zanglust de waarheid biyken der woorden: „Zang veredelt 's menschen leven." Kooa, 17 Sept. Heden middag omstreeks 4 uur brandde het huis van Abr. de Ridder door een onbekende oorzaak af. De inboedel is gedeelteiyk gered en verdere ongelukken hadden er gelukkig niet by plaats. Do woning was niet verzekerd, maar de inboedel wel. Oosterend, 17 Sept. De prijzen voor de ringrydery, te houden op Zondag 26 Sept., zyn aangekocht en zullen in de volgende week tentoongesteld worden by den heer W'. Koppen. De prijzen voor de heeren zyn: een keurige regulateur, een sigarenstel op zilveren voet en een lucifersstandaard, eveneens op zilveren voet; die voor de dames: 6 zilveren lepeltjes, in keurig étuieen kistje van paarlemoer met 6 lepeltjes en een suikerschaaltje. Verscheidene personen hebben reeds kennis gegeven, dat zy naar deze pryzen zullen mededingen. Moge goed weder de ringrydery begunstigen Kon voor korten tyd gemeld worden, dat de mazelen alhier geweken waren, thans doen zich weder gevallen voor. Het nieuwe gebouw der Gereformeerde Kerk alhier is zyne voltooiing naby. Naar men mededeelt, zal het in het begin der volgende maand kunnen worden ingewyd. Op het gebouw is een luchtkoker geplaatst in den vorm van een torentje, waarop eene vergulden blazerschuit als windvaan dienst doet. Het geheel ziet er keurig uit; jammer dat het achteraf geplaatst is, doch het terrein liet geene voordeeliger plaatsing toe. De Cocksdorp, 17 Sept. Eenige Texelsche jagers maakten dezer dagen een' tocht door de duinen van Eierland en schoten niet minder dan 46 konynen. Wel een bewys, dat deze diersoort hier niet zoo zeldzaam voorkomt, als wel eens wordt beweerd. Met een fiets in den begrafenisstoet 1 Deze week had vanaf de grenzen te Gennep (Limburg) de begrafenis plaats van een jonge maagd. Niets bijzonders zal men zeggen Jawel, 't was iets buitengewoons, want in den ïykstoet bewogen zich statig en ernstig twee Duitsche dames, geflankeerd door een flets, aan elk waarvan een grafkrans hing te bengelen. Waar zooals daar, de ernst van het oogenblik met de sport wordt vereenzelvigd, zal het niet lang meer duren, of men wordt er ten slotte allen op daartoe expresseiyk ingerichte rywielen naar de plaats gekard, van waar niemand wederkeert. Door de centrale commissie in Amsterdam voor de inhuldigingsfeesten in 1898 is een plan ontworpen, dat de goedkeuring van Hare Majesteiten heeft verworven. In eene vergade ring van de feestcommissie werd daarvan mededeeling gedaan. De fepsten zullen drie dagen duren. Er zal eene eerewacht te paard zyn, ge- deelteiyk gevormd uit ingezetenen van Am sterdam, gedeelteiyk uit niet-ingezetenen. Reeds hebben zich 70 deelnemers aangemeld. Verder eene eerewacht te voet, gevormd uit leden van het keurvendel „Prins Maurits." De intocht zal geschieden van een der beide stations, langs een omweg naar het Paleis. Aangeboden zullen worden een feeBtalbum, een prachtwerk (herinneringswerk; en een feestgids. Het voornemen bestaat een herinneringsge denkpenning (plaque) te doen vervaardigen, waarvoor eene prijsvraag wordt uitgeschreven. Eveneens is het plan ontworpen voor eene vertegenwoordiging van verschillende gemeen ten door versierde schepen, bemand met schepe lingen in nationale kleederdrachten. De ongeveer 10,000 leden welke de Hollandsche Maatschappy van Landbouw telt, zullen een belangryk aandenken bekomen aan het 50-jarig bestaan dezer Maatschappy. By de opening der landbouwtentoonstelling waarmede dit gouden jubiléa gevierd, wordt, zal in een oplage van bovengenoemd getal verschynen een gedenkboek, waarin de geschie denis der Maatschappy van hare oprichting af wordt beschreven. Aan de samenstelling van dit historisch overzicht heeft nog een belangryk aandeel gehad de betreurde secretaris van het hoofdbestuur, wyien de heer P. F. L. Waldek. Een Eagelschman, het parlementslid Labouchère, geeft in de„Truth" den raad om de Elzas-Lotharingsche quaestie op te lossen door het Ryksland aan Frankryk terug te geven en Duitsehland schadeloos te stellen met Nederland. „Misschien", (11) zegt de heer Labouchère, zou Nederland dat niet willen, maar als de groote militaire Mogendheden er toe besluiten zal het er niet aan kunnen ontkomen. TEXELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1