N°. 1052. Donderdag 23 September A°. 1897. ieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dlt bind verscbyut Woensdag- en Zaterdagavond, Abennementsprijs per 8 maanden Voor bin Buae 80 Ct«. Frant» per put door go- hotl Nmbbrlanb 4S Ots. - Naar Ambsiea on ander# tendon mot Torhooging dor porto's. AdvertentlSn vóór 19 aar op den dug dor nltgave, Prigs der Adverientièn Van 1 tot 0 rogols 10 Ots. - Iodoro rogol moor 0 Ots. Urooto lottors on Vignstton wordon naar plaatsruimte borskond. BswQsnommsri 3 Ots. por nnmmsr. ABONNEMENTEN on ABVERTENTIËN worden aangenomen bij do Uitgevers LANGIVILD PI ROOIJ, Farhstraat, Bono of Tnxia GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een bril, gevonden in de Gravenstraat en een lens met dop van een rijtuig, gevonden op den Waalderweg. Gedeponeerd by de politie aan de Waal een bonten kloppet^ gevonden aldaar. Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bijlagen van Leendert Eelman Lz slachter, te den Burg aldaar, om vergunning tot oprichting eener slachterij in het perceel, plaatselijk gequoteerd W(Jk B 124, kadastraal bekend, Sectie K 171. Op Dinsdag, den 5 October 1897, des middags 12 uur, zal ten Raadhuize der Gemeente gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dat verzoek in te breDgen en deze mondeliDg en schriftelijk toetelichten. Zoowel de verzoeker, als z|J, die bezwaren hebben kunnen gedurende drie dagen vóór het boven gemeld tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Texel, den 21 September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van LrNSCHOTEN, Burgemeester. J. A. Wesstra Secretaris. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend dat op na te melden tijden en plaatsen de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen die zich daartoe aanmelden op: Donderdag, 30 September 1897, namiddags 2 uur ten huize van W. Koppen te Oosterend, en Vrijdag, 1 October 1897, in de o. 1. scholen te den Burg 12 uur, Oudeschild VI, uur en den Hoorn 4 uur. Texel, 21 September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 22 September 1897. Maandag j.l. bestond de aanvoer ter markt alhier uit164 schapen, 217 lammeren, 14 rammen, 9 koeien, 1 kalf, 8 geiten, 8 biggen en 2 korven kippen. Bij matigen handel liepen de prijzen voor schapen van f 13 tot f 19, voor lammeren van f 8 tot f 12 en voor koeien van f 100 tot f 150. Ternauwernood heeft het herfstseizoen een aanvang genomen, dat naar veler oordeel gewoonlijk veel te spoedig wordt opgevolgd door den barren winter, of ook reeds begint men meer er aan te denken hoe men de lange winteravonden aangenaam en nuttig ■/.«I kunnen doorbrengen. Velen stellen zich tevreden met de gezelligheid thuis te zoeken en hebben geene behoefte aan de ontspanningen enz. die elders wordt geboden. Hen zal het dus, vertrouwen wij, vrij koud laten of er in den aanstaanden winter veel gelegenheid zal zijn tot ontspanning oi weinig. Zij echter, die niet daartoe behooren, zullen zeker met genoegen vernemen, dat het ook dezen winter niet aan gelegenheid tot ontspanning en leering zal ontbreken. Behalve het Fanfarecorps, dat ons reeds zoo tal van gezellige avonden be zorgde en de Rederijkerskamer „Onderling Genoegen," die reeds in den vorigen winter alhier en naar wij meenen niet zonder succes optrad, bestaat by het eveneens zeer gunstig or bekende muziekgezelschap „Trinitas" alhier het plan om by genoegzame deelneming dezen winter een paar openbare uitvoeringen te geven. Volgens achterst, annonce zal men ■cl door het aanbieden van ïysten trachten, evenals Fanfarecorps en Rederykerskamer, kunst lievende leden te verkrygen. Het plan moet by de vereeniging bestaan, om voor elk concert zich te verzekeren van de medewerking van eenige musici van talent van elders. Zeker een aanbeveling te meer om de ware minnaars van muziek aan te sporen lid der vereeniging te worden. Het eerste concert dat, indien het plan kan doorgaan, zal worden gegeven, zal vermoedeiyk plaats hebben omstreeks half November. Eenige musici der Kon. Ned. Marine te Nieuwediep, moeten voor dien avond bun bystand hebben toegezegd. Hieraan kunnen wy nog toevoegen, dat naar ons ter oore kwam, ook het „Nut" dezen winter waarschynlijk weder, evenals het vorige jaar, het niet zal laten ontbreken aan de gelegenheid iets goeds te kooren. Oudeschild, 21 Sept. De veeuitvoer duurt nog geregeld voort. Van 16 tot 21 September zyn uit de haven verscheept196 schapen, 113 lammeren, 1 koe en 13 varkens. Een belangryke party mooi wolvee, werd naar de landbouw tentoonstelling te 's-Graven- hage uitgevoerd. De palingvisscherij langs de kust levert nog geene schitterende uitkomsten op. De hoop is nu op de a. s. donkere maan gevestigd. Het rechte soort, de z. g. grauwtjes, wordt nog te weinig in de fuiken aangetroffen. Oosterend, 21 Sept.'t Was j.l. Zaterdag tegen den avond tameiyk ruw weder, toen de blazerschuit T.X. 11 zich nog buitengaats bevond. By het binnenkomen kreeg zy zware stortzeeën over en had de bemanning het hard te verantwoorden. Met moeite wist men evenwel gelukkig de schuit, waarvan de zwanenhals gebroken was, in veilige haven te brengen. - Men beyvert zich alhier, om alles voor de ringrydery op a.s. Zondag in gereedheid te brengen. Het reglement is thans vastgesteld en bevat zoo ongeveer de gewone bepalingen, die by dergeiyke wedstryden dienst doen. De loting zal gehouden worden des middags ten twee uren in het lokaal van den heer C. Duinker, alwaar de mededingers alsdan tegenwoordig dienen te zyn. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben ten 7 uren in het lokaal van den heer Koppen, alwaar vanaf heden de pryzen ter bezichtiging zyn gesteld. Dfi Cocksdorp, 21 Sept. Zaterdag 18 Sept. hield de alhier bestaande rederykerskamer eene huishoudeiyke vergadering in het logement van den heer J. Buys Jbz. Opgekomen waren 17 leden. De kamer, die den naam droeg van „Door Inspanning Uitspanning" werd by deze gelegen heid verdoopt en zal voortaan „Vondel" heeten. Aan de orde was het voltallig maken van het Bestuur. Tot leden ervan werden met groote meerderheid van stemmen gekozen de hb. P. Deuzeman, W. Brans, J. Buys Jz. en P. Zeylemaker, waarvan de laatste tot Secre taris werd benoemd. Daarna werden 7 personen geballoteerd, die alle als leden der vereeniging werden aange nomen. Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat de ontvangsten in het vorige seizoen bedroegen f 100,72'/. en de uitgaven f 107,12'/. zoodat men voor een nadeelig saldo van f 6,40 stond. Niet ten onrechte werd dan ook de opmerking gemaakt om voortaan zooveel mogeiyk de zuinigheid te betrachten. Nog werd besloten om in dezen winter twee tooneelvoorstellingen te houden en wel in de maanden November en Januari. Eene derde voorstelling zou gegeven worden in de kermisweek van het volgende jaar. Niets meer te behandelen zynde sloot de voorzitter, de heer Deuzeman, met de beste wenschen voor de kamer deze byeenkomst. Vlieland, 19 Sept. Den 12 en October a. s. hoopt de heer J. Smit alhier zyn vyftigjarig jubileum als onderwyzer te vieren. Meer dan veertig jaar is hy te Vlieland werkzaam, zoo dat by na de geheele tegenwoordige bevolking van ons eiland onderwys van hem genoten heeft. Nog steeds verricht hy zijn taak met veel opgewektheid. Te begrypen is het, dat de feestdag van den heer Smit, die zich in de algemeene achting en waardeering zyner dorpsgenooten verheugen mag, met belangstelling wordt te gemoet gezien. Naar „Het Vad." verneemt, is aan het Ministerie van Oorlog reeds een wetsontwerp tot invoering van persooniyken dienstplicht in bewerking. Is het blad goed ingelicht, dan zal dit wetsontwerp van eenvoudigen aard zyn en niet omvatten een reorganisatie der levende strijdkrachten, maar alleen datgene wat met de invoering van persooniyken dienst plicht in onmiddeliyk verband Btaat. Ia de Korendykstraat te Seheveningen werd Donderdagavond een bejaard man M. v. d. W. zóó boos op de voor zyn huis spelende en leven makende kinderen, dat hy zjn huis deur uitkwam en met flimber-geweer op de jeugd losschoot. Het schot trof een meisje, en wel zóó erg dat er 6 hagelkorrels door haar rokjes heen, in de rechterknie bleven vastzitten. Tegen den dader is proces verbaal opgemaakt. Het Haagsche „Dagblad" betwyfelt of de Zuiderzee-bodem vruchtbaar is. Maar gesteld, zegt het blad, dat de bodem der Zuiderzee in vruchtbaarheid Egypteland evenaart, dan verwijzen wy naar het argument van den heer Hiyse, dat de Landbouw aller minst behoefte heeft aan nog zooveel grond er by, terwyi de tegenwoordige akkers al niet rendeerend zyn. Men late de Zuiderzee vooreerst maar aan het visschersbedryf, dat in verhouding veel meer bloeit en tiert dan de landbouw. In het Noorden des lands heeft het reeds een weinig gesneeuwd. Ook heeft het enkele nachten al danig gevroren. Toch spreken de menschen er van een mooi „aardappelzomertje." Typhus door drinkwater l Een zeer interessante waarneming werd dezer dagen te Haaksbergen fOzerysel) gedaan, In een deel van het dorp kwamen eenige gevallen van abdominaal-typhus voor, en toen bleek dat al het drinkwater daar uit ééa put werd gehaald, liet de geneesheer het water opzenden naar prof. Spronck in Utrecht, en en deze vond er typhusbacillen in. Inmiddels was het gebruik van het water verboden, en daarna kwamen geen gevallen meer voor. In het geheel werden er 6 menschen ziek, waarvan er 2 overleden. Wielryden. Ach, die eedle vrouw van heden, Die het pad met rozen tooit, Spreekt van tweerad en van drierad, Maar van 't spinrad spreekt zy nooit. En de jongeling van heden, Die al blozend naar haar ziet, Spreekt van tweerad en van drierad, Maar van Heirat (huweiyk) spreekt hy niett Uit Midden- en Oost-Java komen steedB meer berichten over de cholera. Volgens bericht van den resident van Banjoemas is de cholera te Poerbolingo heersehende en volgens door de „Loc." ingewonnen informaties heerscht de cholera ook vry hevig in het district Welahan der afdeeling Japara. De Chlneezen aldaar houden eiken avond optochten en steken voort durend vuurwerk, af, tot bezwering der ziekte. De in het Bagelensche voorgekomen gevallen werden, naar het „Bat. Nieuwsland" meedeelt, in de kampongs met verrassend succes door dokters-djawa met «reoline bestreden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1