Buitenland. Marktberichten. Uitslag van gehouden Verhoopingen. Voor de verbetering va» bezoldiging va» brievengaarders en postboden is op de Staats- begrooting f 50.000 uitgetrokken en voor be vordering en uitbreiding van personeel f 46.000. Het bekende „Witte huis" te Rotterdam komt alweder ter sprake. Door het heien is de brug in de nabijheid ontzet. Een der kleppen is drie cM. versahoven, terwijl van de leuning reeds stukken zijn afgezaagd. Roekelooze weddenschappen 1 Vrijdag gingen eenige metzelaars, werkzaam aan de openbare school te Stroe (Ëarneveld), met zekeren die niet al te wel bij het hoofd was, een weddenschap aan, dat hij in 5 minuten niet een zekeren afstand te voet kon afleggen. spande zich zóó in, dat hij hiervoor slechts 4 minuten noodig had. Nau welijks had hij echter de» prijs, zijnde één dubbeltje, ontvangen, of hij viel dood neder. De ongelukkige laat een vrouw met vijf jonge kinderen onverzorgd achter. Waar de dubbeltjes zitten! Te Amsterdam zijn 7617, te Rotterdam 4214 en in Den Haag 6375 personen in de vermo gensbelasting aangeslagen. Het belastbaar vermogen bedraagt te Am sterdam 760, te Rotterdam 397 en in Den Haag 719 millioen gulden. In Rotterdam zitten dus lang niet de meeste dubbeltjes en 't „kale Haagje" spant feitelijk verre de kroon. Bij de troonsbestijging van H. M. de Koningin zullen nieuwe muntstempels worden in gebruik gesteld. Voor het ontwerpen van nieuwe beeldenaars en het vervaardigen van nieuwe muntstempels is f 5000 geraamd. Het „Vad." bevat het bericht dat de „Kon. Paketvaart-Mij." in overleg met de directie der „Kon. Hij. tot Expl. van Petroleumbronnen in Ned.-Indië," op een paar harer booten de proef genomen heeft met het gebruiken van petroleum als brandstof, in plaats van steenkolen. Die proef moet uitstekend geslaagd zijn. Naar aanleiding van dit bericht werden ons door den heer Van Ledden Hulsebosch eenige petroleumbriquetten vertoond, die in de toe komst een groote omwenteling beloven te brengen in de wijze van verwarming. De heer Hulsebosch heeft zich in vereeniging met den heer Berntrop sedert geruimen tijd beziggehouden met de oplossing van 't vraagstuk. Hierin meenen zij na langdurige proefnemin gen te zijn geslaagd. Hoofddoel van hun streven wasde bijna waardelooze afvalproducten van de petroleumraffinage (de bijna waardelooze zware mineraalolie) productief te maken. Zij wisten niet alleen deze olie iu vasten vorm te brengen, maar hebben zelfs van de zeer vluchtige zuivere en ook van ruwe petroleum briq netten gemaakt. Nieuwe muntbiljetten. De proeven om uit „rameh" papier te maken waarin het watermerk duidelijk zichtbaar is, zijn geslaagd, terwijl dat papier tevens vol doet aan de eischen aan geldswaardig papier te stellen. Reeds is een oplaag van dat papier besteld; zoo spoedig mogelijk zullen daarop muntbiljetten worden gedrukt en f 22.000 is uitgetrokken om den aanmaak van muntbil jetten van ramehpapier krachtig te kunnen voortzetten. In het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is tentoongesteld een reeks van de nieuwste reelamebiljetten, vervaardigd door Fransche, Eelgisehe, Duitsche en Nederlandsche artisten, waardoor eene vergelijking van de verschillende artistieke uitingen op dit gebied zeer gemakkelijk wordt gemaakt. Door de welwillendheid der Lithographische inrichtingen hier te lande zal de laatste rubriek weldra aanzienlijk worden aangevuld. De „Arnh. Ct." zegt: De broodprijzen zfjn nu al zoodanig gestegen, dat men op een aantal plaatsen reeds voor 2 pond zooveel moet betalen, als waarvoor men niet lang geleden drie pond kreeg. Bljjft dit wat niet te hopen is nog lang zoo voortduren, dan kan daarvan een ommekeer in de levensgewoonte van den werkman het gevolg zjjn, zoodat hij inplaats eens per dag tweemaal gekookte spijzen zal nutti gen. Men heeft een aantal gekookte spjjzen die even smakelijk als brood en veel voedzamer en goedkooper zijn. Dit gebruik vindt men in een groot deel van Pruisen en het Geldersche platteland reeds lang. Indien de slagers nu konden besluiten om de vleeschprjjzen te verlagen, dan zou dit deze menu-herziening zeer in de hand werken. Terwijl de broodprijzen hoog zjjn, is het vee goedkoop, doch de slager schijnt dit niet in aanmer king te nemen. Het eenig bezwaar tegen tweemaal gekookt eten dagelijks zou wel kunnen zijn, dat de huis moeder het reeds lastig genoeg vindt eens per dag den pot gaar te hebben. Voor een zuinige administratie in het huisgezin ware er wel wat voor te zeggen. De post decoratiön is op de Staatsbegro ting in plaats van op f 8000, op f 30,000 ge raamd, omdat het zich laat aanzien dat in 1898, het jaar der inhuldiging van H. M. de Koningin, meer benoemingen in Nederl. orden zullen plaats hebben dan gewoonlijk. Haast u wat I Met het oog op de Kroningsfeesten, is nu reeds al het mastgroen in de provincie Noord- Erabant verkocht. Op het kantoor van den burgerlijken stand te Rozendaal kwam een trouwlustig paar tot de minder aangename ontdekking, dat het toekomstige bruidje als jongen stond ingeschreven, zoodat het huwelijk voorshands niet kan doorgaan. De eenige bakker te Amsterdam, die op Zondag nog bakte, heeft bericht, dat hjj daar mede zal ophouden. Oneerlijke concurrentie! De pogingen om te 's-Gravenhage eene ver eeniging tot bescherming van den eerlijken handel en bestrijding van oneerlijke concur rentie te vestigen, zijn geslaagd. Reeds zijn vele handelaren en winkeliers toegetreden, terwijl een reglement wordt ontworpen. In October zal eene aigemeene vergadering wor den gehouden tot verdere afbakening van den werkkring der vereeniging. In handen van eenjkwartjesvinder gevallen. Een kaaskooper maakte Vrijdagmiddag te Utrecht kennis met een heer, die zich als kaas handelaar aan hem Voorstelde en weldra blijken gaf van op het gebied der zuivelbereiding geen vreemdeling te zijn. Nadat hem een filinke be stelling was toegezegd werd de buitenman, die eerst niet erg spraakzaam was, wat toeschiete lijker en had er zelfs niet op tegen om met zij» nieuwen kennis, die zooals hij zeide met denzelfden trein mee moest, een afzakkertje te gaan nemen. Ongelukkig had men nog ruim een uur den tijd, zoodat het niet bij een glaasje bleef, terwijl om den tijd wat spoediger te doen voorbijgaan door den kaashandelaar werd voor gesteld om daar er geen biljart was te zamen een partijtje kaart te spelen. De kaas kooper geen kwaad vermoedende, liep in den val en bemerkte eerst toen het te laat was dat hg met een kwartjesvinder had te doen gehad. Zijn nieuwe kennis had hem namelijk ruim f 75 afgewonnen en was toen onder voorgeven van even sigaren te gaan halen, verdwenen. Op de Skagwayroute, die naar Klondyke voert» is de eerste sneeuw gevallen. Duizenden goudzoe kers kunnen niet verder en moeten een winter kwartier betrekken. Drie duizend man zjjn over den Cluchfootpas gekomen en bevinden zich nu opweg naar de mijnstreek. Velen hebben onvol doende voorraden. De goudzoeker Michael Gideon ging voor drie jaar naar den Yukon. Het reisgeld van 300 dollar moest hJJ leenen. Nu heeft hij het geleende teruggegeven. Hfj bezit thans 2,000,000 dollar. Het aanbod van 500,000 dollar voor een aandeel bjj Dawson-City heeft van den hand gewezen. In de vorige week trok een Ijjkstoet statig uit het Belgische dorp Montbliart naar de Fransche grenzen. Den Franschen douaniers werd, op hun vraag, geantwoord dat de overledene gewenscht had op Fransch grondgebied te worden ter aarde besteld. De ambtenaren kregen echter achterdocht, vooral omdat zjj de betoogingen van smart bjj de geleiders wel wat overdreven vonden en eischten opening van de kist. Dit werd onder jammerlik geween geweigerd, maar een deel der rouwdra- genden ging aan den haal en daarom omsingelden de ambtenaren de overigen en openden de kist, die dicht gesoldeerd was. Te voorschijn kwam een volle lading van Brusselsche kant. Een commissie, waartoe o. a. prof Löffer behoort en welke door de Pruisische Regeering is benoemd tot het instellen van een onderzoek naar mond- en klauwzeer, heeft thans een uit voerig rapport uitgebracht. De slotsom is dat op wetenschappelijke gronden vaststaat, dat die ziekte door inenting krachtig kan worden be streden. Hoe de inenting geschieden moet, wordt nauwkeurig omschreven. Een verrassende ontdekking. Bjj het inslaan van een kram op den zolder van z(Jn woning in de St. Catharinastraat te Mechelen, stiet de bakker Brok ep een achter het beschotwerk ver borgen kistje, dat voor 23000 francs aan Spaansche goudstukken met de beeltenis van Philips II en andere munten uit de 16e eeuw bleek te bevatten. BiJ nadere inspectie van het huis, bleek, dat een der kamers geheel met goudleder behangen was, waarover later papierbehangsel was geplakt. De waarde van dit behangsel is getaxeerd op f 2500. Al weder een offer van het spel wordt uit Nizza gemeldIn de „Conca Azurra" bij Mentone werd een elegant gekleede jonge dame dood ge vonden. Zjj had zich een kogel door het hoofd gejaagd. In hare zakken vond men niets dan een entréekaart voor de speelzalen van Monte- Carlo, waarop de naam CIody-Lizert geschreven stond. Op de kaart stonden ook de woorden: Pensez moi! (gedenk mijner) en Monte-Carlo. Een ernstige beschuldiging brengt de heer Fox van de Britsche Vereeniging voor bescherming der inlanders in tegen de Britsche administratie aan de Kaapkolonie. In een schrijven aan de „Times" vestigt hy de aandacht van het publiek en van de regeering op het feit dat de intendant voor inlandsche aangelegenheden in deze kolonie de boeren die zich „overwonnen rebellen uit Bechuanaland" wenschten te verschaffen, heeft uitgenoodigd om zich bjj hem te laten inschrijven. Naar het schijnt houdt deze heer daarvan een soort markt en „leent" hij voor vjjf jaren als boerenknechts volwassen mannen tegen een salaris van een half pond per maand en minder jarigen tegen ongeveer 10 sh. per maand, met inbegrepen voeding en huisvesting. De heer Fox Bourne is van oordeel dat deze handelwijze een vermomde slavernij is en een schending van de Emancipation Act van 1834. De BerliJnsche maatschappij tot verleening van eerste hulp by ongelukken zal op verschil lende plaatsen der stad hulpposten inrichten. Eenige van deze posten zullen dan met een hoofd bureau (een der openbare ziekenhuizen) een soort van eenheid vormen, zoodat de stad voor dezen dienst feiteiyk wordt verdeeld in een aantal districten, elk met een uitgebreide organisatie. Het behoeft geen betoog dat door deze regeling snel en dus met meer kans op succes kan worden gewerkt. Par merend, 28 Sept. Aangevoerd 173 vette kalveren 55 a 75 ct. per kg.; 142 nucht. kalv. f6 a 20; 151 vette Varkens 38 42 ct. per kg. 121 magere Varkens f 18 A f 28; 387 Biggen f 6. a f 10.; 3372 Schapen en Lammeren; 628 Runde ren en 43 Stieren. Kip-Eieren f3,75 a f 4,25 p. 100. Vette koeien, lager in prys, handel stug f 0.48 a f 0,58 per k.g. Gelde koeien lager in prys, handel stug f 70 A f 150 per stuk. Melkkoeien, pryshoudend, handel stug f 120 a f 180 per stuk. Vette kalveren, lager in prys, handel stug. Nuchtere kalveren, lager in prys, handel stug; Vette varkens, pryshoudend handel matig. Magere varkens en biggen, pryshoudend, handel matig. Vette schapen lager in prys handel stug, f 16 a f 26 per stuk. Lammeren lager in prys handel stug, f6 a f 15 per stuk. Magere schapen lager in prys, handel stug, f 12 A f 18 per stuk. Maandag 27 September a/d Burg. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 120.56.10 Hofstede „Holland" met land enz. Opgehouden voor t 8000.—

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2