Buitenland. Met roem uit den strijd. Op de interna tionale Vruckteutentooustelliiig te Hamburg zijn de inzendingen uit Nederland er uitstekend afgekomen. Ze hebben or de gouden medalje mee verdiend. Wel waren onze vruehten niet de schoonste, maar ze waren de lekkerste, de geurigste en deze hoedanigheid zal zeker blijken de voornaamste te wezen. Naar men verneemt, is de Minister van oorlog, de heer Eland, voornemens gedurende de a. s. winter eene proef te nemen met langdurige winterverloven, zooals die tijdens het ministerschap van den heer Seyffardt ver leend werden. Zekere B., wonende te Tilburg, begaf zich dezer dagen met zijne vrouw naar Oirschot, tot het in ontvangst nemen eener erfenis, ruim f 1600 groot. Baar aangekomen, gevoelde de vrouw zich onwel en begaf B. zich alleen naar den notaris om het geld te ontvangen. Sinds dien tijd heeft men van B., die van huis ook nog een spaarbankboekje had medegenomen, niets meer gehoord. Men vermoedt, dat hij naar Transvaal is vertrokken. Uit Leiden wordt aan „De Werkmans bode" geschrevenAan de werklieden der Eon. Nederl. Goud- en Zilverfabriek te Voorschoten is medegedeeld, dat de loonen met 1 Jan. 1898 een belangrijke verlaging zouden ondergaan, tengevolge der concurrentie. Da maakloonen zouden met V» worden verminderd. Voor de stukwerkers moet deze verlaging van zeer veel beteekenis zijn. In het patentrecht waren in het laatste jaar der heffing 450.000 personen aangeslagen, in de bedrijfsbelasting (die er voor in de plaats kwam) nu slechts 240.000. Hieruit blijkt hoevele kleine nijveren, die voorheen patent hadden te betalen, thans van belasting uit bedrijfsinkomsten zijn vrijgesteld. Hun aantal is nog belangrijk grooter dan een eenvoudige aftrekking der cijfers aangeeft. Immers onder degenen die bijdragen in de bedrijfsbelasting komen ook niet weinigen voor die door het patent niet werden getroffen. Men kan dus veilig zeggen dat meer dan de helft der voormalige patentbetalenden na zijn vrijgesteld. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat in den tuin van den heer v. H. te Loos- drecht dezer dagen nog een paar schaaltjes geurige, rgpe aardbeien zijn geplukt. Dat gaat nog zoo kwaad nietl Ia 1850 had Nederland een schuld van 1140 millioen gulden, waarvoor jaarlijks 36 millioen aan rente moest worden betaald. Thans is de Staatsschuld gedaald tot beneden 1000 millioen, in kapitale som verminderd met bijna 141 millioen, en is de rentepost voor 1898 nog geen 30 millioen. En niettemin heeft de Staat in die jaren 332 millioen uitgegeven voor aanleg en aankoop van spoorwegen, is hij dus feitelijk 473 millioen rjjker geworden. In z'n eenvoud. In de „Haagsche Kroniek" weet G. in het „Hbld' te vertellen, dat op de landbouwtentoonstelling een der landbouwers, die door de jonge Koningin werd aangesproken, niet zoo dadelijk wetende hoe hij de jeugdige Vorstin betitelen zou, H. M. met „Sirene" toesprak. Sire, had hij gedacht, heette de Koning, dus „Sirene" de Koningin. „Plaats is er, maar het geld ontbreekt", zoo luid het onderschrift van een plaat door de Prins-Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee verspreid, en ontworpen door den gevierden teekenaar J. Braakensiek. Het doel der stichting behoeft niet nader uiteengezet te wordenhet is voldoende bekend: den zeeman, die zijn geheele leven op zee rondzwalkte, onze vlag naar alle deelen der wereld droeg, een kalmen, ouden dag te bezorgen. Velen van die oudjes vinden daar reeds een rustig thuis, maar nog meer staan er buiten, hunkerend naar het welverdiend onbezorgd leven. Dank zij den financieelen steun van onze landgenooten kon de stichting vergroot worden, en thans is er plaats voor nog meer oude zeelleden, maar er is meer noodig dan ruimte. Om het doel te bereiken, waarmee men den ouden zeeman opneemt ia de inrichting, is geld, en nog eens geld noodig. Om de Nederlanders op te wokken tot het offeren hunner bijdragen daartoe werd be doelde plaat verspreid. Moge deze poging veel succes hebben en moge het spoedig heeten: „Plaats is er, en het geld is er", en er staat geen enkele oude zeeman meer verlangend uit te zien Daar het oogenblik, dat ook voor hem de poort der stichting geopend wordt Toen Vrijdagochtend te Utrecht een der treinen uit Rotterdam aankwam, bemerkte men, dat op een verbindingsstang tusschen twee wagens een half dozijn kippen en een haan zaten. Bij onderzoek is gebleken, dat d9 dieren eigendom waren van een werk meester der Staatsspoor te Rotterdam, en van daar de reis naar Utrecht hadden medegemaakt. .Enkele jaren geleden werd door den heer Zeegers Veeekens bij de behandeling der be grooting in den Amsterdamschen gemeenteraad de opmerking gemaakt, dat de post brand stoffen voor het Raadhuis aldaar hem zeer hoog voorkwam. De opmerking werd door den toenmaligen wethouder nogal hoog afgewezen. Intusschen schijnt men ten stadhuize er niet stil bij te hebben gezeten en de conti öle te hebben verscherpt. Het gevolg daarvan is geweest, dat dezer dagen door de recherche bij de aflevering van turf, wat per ton gesehiedt, ongemerkt mee geteld werd. Toen bleek, dat er een verschil tusschen de recherche en de ambtenaren, die met de contrOle belast waren, bestond van een paar honderd ton. De personen, die bij de zaak betrokken zijn geweest, zijn allen uit den gemeentedienst ontslagen. (Amst. Ct.) Als het brood duur is! De raad in ons blad gegeven om wegens de hooge broodprijzen daar waar men zuinig moet leven in plaats van één-, tweemaal daags gekookte spijzen te jmttigen, heeft de belang stelling gewekt van „een huismoeder", die in de „Asser Ct." vraagt omtrent dit goedkoopere menu, op het ,Geldersche platteland in gebruik, te worden ingelicht. We willen dit menu, van deskundige zijde ontvangen, gaarne mede- deelen en willen op gezag daarvan beweren, dat dit menu niet alleen goedkooper, voed zamer, maar zelfs gezonder is. Het bestaat uit rijst, meelpap, gort met melk of karnemelk, aardappelen met saus, en als de tijd het medebrengt wat salade en spek. Zeer dikwijls worden de kliekjes, die 's middags overbleven, opgedischt. Men kan niet beweren dat dit een r(jke maaltijd is, doch dit verwacht een werkman niet. De genoemde spijzen vinden bij de Geldersche boerenbevolking 's avonds een goed onthaal, omdat brood met boter en koffie niet zoo krachtig is. We gelooven dat de krachtige bouw van den landbouwer daaraan voor een deèl te danken is. (Am. Ct.) Jonge vaderEon jongen of een meisje? Dokter (hartstochtelijk wielrijder): Bestel maar een tandem In .Vragen van den Dag" schreef dr. F. Buitenrust Hettema, van Zwolle, een artikel over het leven van onze taal. Over onze taal in den vreemde las men er dit in; „Zóó onbekend, zóó beperkt, is nu in werke lijkheid onze Taal ook niet: Toen korten tfid geleden tusschen Japan en Frankrijk en Engeland verdragen zijn gesloteD, verlangde de Japansche regeering, dat deze niet alleen in de talen van de betrokken mogendheden werden opgesteld, maar tevens in 't Nederlandsch. Ook een van Li Éfimg Chang's volgelingen sprak bijna zonder accent onze taal. En verstonden en spraken niet 't min of meeropdetentoonste'ling in Antwerpen de Zoeloe's uit Zuid-Afrika? Bij de meeste cargadoors en rederijen in de groote havens kan men zich in het Hollandsch zonder moeite redden. Zelfs houden voorname handelshuizen en magazijnen in Londeu, Parijs, Brussel en Berlijn, om alleen hoofdplaatsen te noemen, Nederlandsche correspondenten. Iets anders nog: Prof. Storm uit Christiania schreef een „Englische Philologie", waarin h(j Deensch en Zweedsch in het Dultsch overzet, maar de Nederlandsche citaten uit brieven van Kern onvertaald laat. En over Van der Meulen, Liefhebberij voor Boeken, schrijft het Duitsche Bósenblatt: Elk Duitscher moet er kennis mee maken. De taal toch wordt, by een oplettend lezen, in het be schaafde Duitschland wel verstaan. Talrijke Duitsche en Engelsche geleerden niet alleen die zich met taalstudie bezighouden— kennen Nederlandsch, ook zijn er niet wein'g Duitschers, die, uit belangstelling in de Vlaamsche Beweging, geabonneerd z(jn op Vlaamsche tijd schriften." Dit te hooren doet goed. Naar men verneemt is in de levering van steenkolen uit Duitschland eenige stagnatie te wachten. Bij kooplieden hier te lande is eene mededeeling ontvangen van het „Rheinisch West- faliche Kohlen-syndicaat," dat geene meerdere hoeveelheid wagons kan worden afgezonden, dan gemiddeld in de laatste 6 maanden dezes jaars werden geleverd. Een en ander is het gevolg van de steeds voortdurende groote navraag naar kolen, in hoofd zaak vetkolen voor industriëele behoefte in Duitsch land, gepaard aan de onmogelijkheid om, door gebrek aan mijnwerkers en de noodige waggons, de productie te vermeerderen. Falb voorspelt voor de eerste helft van October vry veel regen en zacht weer, voor de tweede helft minder regen en normale tempe ratuur. De bekende Noordpoolreiziger Nansen ver trekt den 12den October naar Amerika, waar hjj 50 voordrachten zal houden tegen 260,000 kronen (ruim 171 duizend gulden) en aandeel in de ontvangsten. De politie heeft aan 't station te Rome een man aangehouden, die te Caserte8 kleine jongens had gekocht. De kinderen zouden naar Amerika gestuurd worden om daar voor hun meester den kost te verdienen met orgel draaien! Een goudzoeker heeft te Coffee-Creek in Californië een reusachtig goudblok gevonden, waarvan de waarde op 43.000 dollars wordt ge schat. De grootste tot dusver bekende goudklomp is in Australië gevonden, deze was ODgeveer 42.000 dollars waard. Er zyn in Londen 767,679 huizen of bijna het zesde deel van het aantal huizen in Engeland en Wales. Sedert 25 jaar worden er in Londen jaarlijks 15000 huizen bygezet. Boven Londen is Woensdagavond een zwaar onweder losgebarsten. Den geheelen dag was de zon verborgen gebleven achter mist en wolken, maar zy liet haar aanwezig heid gevoelen in de zwoele, drukkende atmosfeer- De lucht was biykbaar electrisch. Tegen acht uren schoot de eerste bliksemstraal neder en in de volgende twee uren was het vuur niet van den hemel. Het licht was zóó fel, dat de electrische verlichting in de hoofdstraten er by verbleekte. Het onweder ging vergezeld van een stortregen, die in het zuiden der stad de kelders deed onderloo- pen en de wegen in de zuideiyke voorsteden onbegaanbaar maakte. Woorden en daden. De socialistische bakkeryen te Brussel die zeer rfik zyn, hadden, toen de granen in de hoogte gingen, haar pak huizen vol granen. In plaats van het brood toen niet direct te verhoogen, want die granen waren voor geringe prfis ingekocht, sloeg het bestuur terstond het brood op. De arme menschen werden het eerst door „de vrienden van het volk" ge noodzaakt duur brood te eten. EnkhCt Overbrengen van schrift langs electrischen weg. Door den Amerikaan Elisha Gray is een toestel uitgevonden voor het overbrengen van schrift. De afzender schryft zyn bericht met een pen, die in verbinding staat met een inrichting, waardoor alle letterteekens worden overgebracht naar de plaats van bestemming, alwaar geiyktydig een andere pen in werking treedt die nauwkeurig al het geschrevene teruggeeft. De reis om de wereld in 33 dagen. Uit Moskou komt het bericht, dat New-Yorksche financiers in Rusland concessie hebben gevraagd voor den aanleg van een spoorweg van Alaska tot in Siberië, in aansluiting met den grooten Siberischen spoor weg naar Wladiwostok, Op bruggen en veren zouden de treinen de Beringstraat moeten over trekken. Komt deze baan tot stand, dan zal men in 33 dagen de aarde kunnen omstoomen. Van New-York per boot in 7 dagen naar Bremen; van daar in IV, dag naar Peteraburg; dan in 11 dagen naar

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2