telscl Fanfarecorps. „Nut en Genoegen", Waal. Buitenland. Marktberichten. Uitslag van gehouden Verknopingen. oi Mac 12 Octota a. s. 'a avonds kalf 8 „HUT EH GENOEGEN" te Posterend, PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. Beschadiging van postpaketten Herhaaldelijk worden klachten, met verzoek om schadeloosstelling ingediend, wegens bescha diging tijdens het vervoer met de pakketpost, van hoeden, welke in slappe kartonnen doozen waren verpakt, zonder verder op eenige wijze tegen beschadiging beveiligd te zijn. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat bij beschadiging van dergelijke onvoldoend verpakte zendingen, geen schade loosstelling wordt verleend. Gebruik van ste viger doozen wordt derhalve aanbevolen. Wat er al in straatmest bij een boer kan aangevoerd worden 1 Te Lekkerkerk vonden de lossers van een schip met straatmest drie assignaten van het „Domaine national de 1' an deux de la République Frarqiise" (1793), groot 25 livre. Konden zulke dingetjes, evenals planten, in straatmest weer tot hun vollen wasdom komen, wis zouden de boeren ze er graag in gezaaid vinden. Was het bij deze drie misschien om hun kiemkraeht te toonen, dat ze zoo gaaf en glad gebleven waren? vraagt een correspondent der „N. Rott. Ct." In beslag genomen hazen. Op 1 October zijn aan de spoorwegstations te Amsterdam wel een 40 hazen in beslag genomen, welke met de treinen werden aan gevoerd. Reden hiervan was, dat de jacht in Noord-Holland nog niet geopend was en het vervoer van wild verboden. In Utrecht was de jacht wel geopend, maar wie nu daar een haas schoot en die aan familie of kennissen te Amsterdam verzond, had er niet veel pleizier van. De rijkspolitie legde er beslag op. Men had den haas moeten verzenden met een bij den burgemeester der gemeente aan te vragen bewijs van herkomst. Practischer ware ongetwijield als de jacht overal op denzelfden dag geopend werd. De provinciale besturen behooren zich hierover te verstaan. De „Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" te Amsterdam is bezig, op verzoek van het hoofdcomité voor de inhul digingsfeesten, een comité te formeeren, ten einde een speciaal bureel in te richten, waar alle vreemde gasten, die de hoofdstad met de inhuldiging bezoeken, zich kunnen vervoegen om logies. Het doel hiervan is te verhinderen, dat de vreemdelingen door allerlei particulieren geëxploiteerd worden en tevens om de buiten landers 's avonds in de stad te houden. Als men in aanmerking neemt, dat de hotels daar ter stede gezamenlijk ongeveer 2000 kamers hebben, valt het nut van deze maat regel in het oog. Tengevolge van de breedsprakigheid van enkele leden van den gemeenteraad van Gro ningen, heeft mr. H. Schaap ontslag genomen als verslaggever van 's raads handelingen. Aan deze betrekking is een salaris van f 700 verbonden. De breedsprakigheid der Groninger raads leden wint het nog van die huuner Amster- damsche collega's en d fit wil wat zeggen 1 De Gronin ger raadsverslagen vullen gewoonlijk 2 tot 4 pagina's in de plaatselijke dagbladen, die natuurlek alléén door enkele raadsleden worden gelezen. Een ondankbaar werk voor een verslaggever 1 Niet ankommen 1 Toen in de vorige week de Minister van Waterstaat in Drente vertoefde, wenschte bij per telefoon uit Odoorn naar zijn logement te Emmen een bericht te zenden. De ambtenaar van het telefoonkantoor te Odoorn was afwezig, tengevolge waarvan Z.Ex. aan diens vrouw voorstelde zelf het bericht te verzenden, waarbij hij meedeelde, dat het de minister was die met haar sprak. Het vrouwtje bleef echter halstarrig weigeren en antwoordde: „'t Helpt niks, meneer mag er niet ankom men 1" Moeten de geheel-onthouders een blauwe knoop dragen ja of neen Deze quaestie vormde naar men meldt, den hoofdschotel op de vergadering van de Ned. Onderw. Propagandaclub voor Drank bestrijding, Zaterdag jl. te Amsterdam gehouden. Geen blauwe knoop, vond de heer Grienlehner uit Aikmaar. Als men als drankbestrijder een knoop draagt, waarom dan ook niet als vegeta riër, als ieminist, als socialist Indien de geheel onthouders op resultaten mogen bogen, dan Is 't niet door, maar ondanks hun wijze van propageeren meende de inleider ondanks hun blauwen knoop, hun colporteeren, hun boottochten. Volgens hem doet de blauwe knoop bepaald schade bij het groote publiek wekt men door dit symbool weerzinvóór men begrip heeft kunnen aanbrengen. Bovendien laadt men met een blauwen knoop nog tegenover velen een schijn op zich, als bekeerd dronkaard zoo'n controlemiddel noodig te hebben. Wèl een blauwe knoop meende de heer v. d. Woude. Het is een uitstekend propaganda middel. W]j moeten hem juist dragen, opdat het publiek zie, dat niet alleen bekeerde dronk aards, maar ook «fatsoenlijke lui" geheelonthouder zUn. En langzamerhand komt de waardeering voor ons symbool, dat nu geen brandmerk meer is. Als velen het dragen, geven we een machtige demonstratie dan wordt er over ons gesproken, dan ook kunnen wjj een steun zijn voor arme tobbers, die ten onder dreigen te gaan; dan versterken we den band die tusschen alle geheel onthouders bestaatdan herkennen we onze geestverwanten, waar we ons ook bevinden. En al worden we ook eens nagewezen we moeten er tegen kunnen, smaad te dragen ter wille van iets goeds. Ta Musselkanaal zal dezer dagen een eigenaardige schietwedstrijd gehouden worden. Uit een kogelmaGhine worden glazen kogels geworpen,, gevuld met veeren en de deelnemers mogen nu beproeven die kogels op hunne reis door 't luchtruim te verbrijzelen. De prijzen bestaan uit gouden, zilveren en bronzen medailles. Een verbeterd tir de pigeons dus. De heer Van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, schrijft Wie ons dezen zomer bezocht, heeft ook zeker de tuintjes gezien van onze weesjongens. De tuintjes worden gegeven aan de jongens van de hoogste klasse, die aldus een kleinen cursus in den tuinbouw hebben, leeren poten en planten enz. Er waren dit jaar 56 tuintjes, ieder ruim 2 meter lang en breed. Aan 't eind van het seizoen wordt telkens een jury benoemd, om de tuintjes te bezien, wie een prijs heeft verdiend. Dit jaar was een groot aantal aangekocht van gelden door de zorg van de bewoners van Neerbosch samengebracht, als dominospelen, damborden, verrekijkers enz. De zaden voor de tuintjes worden reeds sedert jaren voor het grootste deel geschonken door de firma Turkenburg te Bodegrave. Er werden toegekend 4 eerste prijzen, 8 tweede, 12 derde, 16 vierde, en 16 vijfde prijzen. In 't jongste nummer van „De Klok", waarvan het Kamerlid v. d. Zwaag redacteur is, komt een artikel voor, getiteldBeësdiging der Kamerleden en opening der Kamer, waarin deze o.a. zegt Ik dacht in den beginne, dat de heeren Kamerleden mij zouden behandelen als indertijd Domela Nieuwenhuis ten beurt viel, dit bleek anders uit te komen. Het allereerst kwam Smeenge mij begroeten (nadat ik van onze plaats reeds een groet met onzen vriend Stoffel gewisseld had), toen volgden van Gilse, Rink, en nog anderen, waaronder de Katholieke afgevaardigden Nolens en Truijen. 's Namiddags volgden Houwing. Tijdens, Kete laar, Nolting, Heldt, Schram, Kerdijk en nog eenige andere wier namen ik mij niet herinner. Over de ontvangst in de kamer had ik dus niet te klagen op 'n beetje minder voorkomendheid had ik mij voorbereid. Uit Luchon wordt geseind, dat tengevolge van stortregens de rivieren weer zoodanig buiten hun oevers zfin getreden, dat de dorpen Juzet- du-Luchon en Montauban tot aan de daken der huizen onder water staan. De geheele streek is verwoest. Het lynchgerecht is in het een kleine 800 bewoners tellende plaatsje Versailles in den Staat Indiana op groote schval toegepast. Sedert tal van jaren leed men in de omstreken van de plaats onder de gewelddadigheden van een roover bende, die met voorliefde eenzaam wonende farmers overviel en hen door de wreedste folte ringen dwong hun geld over te geven. Meermalen had men de schuldigen in hechtenis genomen, doch bet was nooit gelukt hunne schuld zoo overtuigend te doen blijken, dat zjj onschadelijk gemaakt hadden kunnen worden. B(j een nieuwe roofpartij vielen vijf der onmenschen opnieuw in handen van de overheid en men sloot hen in de plaatselijke gevangenis te Versailles op. Op het bericht hiervan verzamelden zich in den nacht van 14 op 15 Sept. verscheidene honderden farmers uit den omtrek, dwongen de gevangeniswachter de sleutels over te geven en knoopten de roovers op aan een beuk, die midden in het stadje staat. Te Keulen, waar een week geleden in het houten zomer-theater vermoedelijk een brand is gesticht, die bfitfids is gebluscht, klonk Zondag avond het geroep: «Brand I brand 1" in een houten danszaal, welke zich niet ver van genoemden schouwburg bevindt en vol menschen was. Ook hier was de brandweer snel aanwezig en allen konden zich redden. De brsnd was aan twee kanten te gelijk begonnen en men vond daar het hout met petroleum doortrokken. Hier wijst alles op kwaadwilligheid, zoodat men voor nog meer zulke gevallen bevreesd is, als het niet gelukt de daders te vatten. Bij Parijs is een 75-jarige overleden, die een reuzenwerk had ondernomen. Bijna een halve eeuw geleden ondernam Andre de Bellecombe het schrijven van een algemeene geschiedenis, die 114 deelen zou omvatten. Daarvan zijn ruim 80 verschenen; de overige heeft hij nagenoeg afgewerkt, maar nog niet uitgegeven. Voordat werk had hjj 82000 portretten van meer of minder beroemde personen verzameld en die in 100 folio-deelen vereenigd. Sinds lang had hij niet meer van zich laten hooren. Te Antwerpen is veertien dagen geleden het vierjarige kind van zekeren Rolus verdwenen. Nasporingen waren vruchteloos. Toen echter later bleek dat tegelijk ook Nuyers, de klokken luider, spoorloos verdwenen was, in wiens gezel schap het knaapje het laatst was gezien, kreeg men op dezen vermoeden. Zaterdag werd een lijk te Neder-over-Heembeek opgevischt en als dat van Nuyers herkend. HQ had blijkbaar zelfmoord gepleegd. In zijn zakken vond men twee sleutels, waarvan een van een ver laten magazQn in de Potagiepoort. Men begaf er zich heen en ontdekte nu het Hjk van het vierjarige kind, dat door den moordenaar aan een touw was opgehangen. Het motief van de misdaad is onbekend. Sommigen beweren dat het lQkje zwaar mis handeld was; anderen dat het in staat van ont binding verkeerde, daar het reeds 14 dagen in het magazijn gehangen had. Leiden, 8 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen stuks f 110 a f 254 52 Stieren f 52 a 19 2Veulens 21 stuks f 78 a f 176; 164 kalfkoeien f 108 a f 220; Melkkoeien f 108 a 220; 294 Varekoeien f95 a f 211; 210 Vette koeien f 110 a f254; 45 Vette kalveren f 34 a f 82; 28 Magere kal veren 5, af 14,184 Grasxalveren f 15 a f 55 1407 Vette schapen fl5a f 28.; 27 Schapen (weide) f 12, a f 23, 1 Paarden f 60 a f 117 Magere Varkens f 15 a f 34 Vette Varkens a. ct. 300 Biggen f5.00 a f 14. 67 Lammeren f9. f 18.50 Donderdag 7 October a/d Burg. Notaris G. Dikkers en Makelaar J. H. Moojen. 1.66 40 «Ossenweid." Kooper Jb. Az. Eelman voor f 1700.— 3.83.00 «Schetterweid." Kooper Jn. Jz. Witte - 700.- 2.25.10 «Boetstuk." 1774 80 .Kalisland." 0 81.30 „Veulenweid." Kooper P. M. Stiggelbout - 1050.— 1 64.90 „Driekoogje." 1.32 20 „Blakerskoog." Kooper J. H. Moojen - 275.— 0.89 50 „Bosch b/d Nieuwe aanleg." Kooper Johs. Rz. KeQser - 85.— Zondag 10 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schröder. (Doop.) Waal. Nam. 2 uur D?. Sohröder. (Doop.) Den Boom. Voorm. half 10 Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Nam. 2 uur Ü3. Leffef. (Doop.) Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus. (Avondmaal.) Den Boom. Nam. 2 uur Ds. Heep. Jaarlfjksche vergadering, toegankelijk voor Aandeelhouders en Werkende leden, op Dinsdag IS October a. s. des avonds half acht in de «Vergulde Kikkert." Jaarverslag. Rekening en Verantwoording. Uitloting van aandeelen. Verkiesing van een Bestuurslid. HET BESTUUR. HUISHOUDELIJKE VERGADERING in de „BELLEVUE." Getrouwe opkomst der leden wordt verzocht HET BESTUUR. HUISHOUDELIJKE VERGADERING op DONDERDAG, 14 OCTOBER a. s. Alleen in deze vergadering kunnen nieuwe leden aangenomen worden. HET BESTUUR.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2