Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. Sehapen in plaats van koeien. Door de lage prijzen van het rundvee, een gevolg van de aanhoudende sluiting der grenzen, leggen de veehouders in Friesland zieh meer en meer toe op het aanlokken van schapen. Zij schaffen daartoe Engelsehe fokrammen aan en laten die kruisen met Friesehe schapen, waardoor een zeer vleezig ras verkregen wordt zeer geschikt voor de slachtbank, om daarna naar Londen verzonden te worden. Door de hulp van 't bestuur der Friesehe Maatschappij van Landbouw worden de leden in de gelegen heid gesteld eerste kwaliteit Engelsehe fokram men te koopen, waarvoor hooge prijzen, soms f 80 a 90, worden besteed. Doordat al hef vee op de weekmarkt te Sas van Gent door een bekwaam veearts tweemaal gekeurd wordt, vóór het verzonden mag worden, ontmoet men geen moeielijkheden meer met de Belgische autoriteiten en is na het nemen van dien maatregel geen vee uit Selzaete meer teruggezonden. Daardoor is de veemarkt van Sas van Gent, die eerst dreigde te niet te gaan, weer in bloei toegenomen en waren er deze week 225 beesten aan de lijn, die spoedig alle tot goede prijzen aan Belgische slagers werden verkocht. Opmerkelijk en treurig noemt „de Hol lander" het verschijnsel, dat, waar men in onzen tjjd niet anders hoort dan klagen en nog-eens klagen over den achteruitgang van zaken op bijna elk gebied, er voor ijdele ver maken van jaar tot jaar al meer en meer verkwist wordt, zoodat b.v. een eigenaar van een stoomcaroussel, die op de a.s. kermis te Gorkum het „geachte publiek" hoopt te ver maken, niet minder dan f 1565 voor een standplaats kan geven, daar op „algemeene" belangstelling en deelneming gerekend wordt. Naar wordt medegedeeld, heeft de be kende gever te Amsterdam, die vroeger reeds f 45,000 gaf, opnieuw f 20,000 toegezegd voor Werkverschaffing door landontginning in de Friesehe gemeenten Sckoterland en Opsterland. Te Leeuwarden werden Vrijdag 10,000 lijsters te koop aangebodenzij deden gemiddeld 12 cent. De meeste dezer vogels worden naar België verzonden; eèn groot deel ook naar Holland en Londen. De redactrice van het vrouwenblad „Belang en Recht" verklaart thans, dat ook zij weinig heil ziet in het verzamelen van handteekeningen onder eene verklaring, dat de vrouwen van Nederland een einde wensehen te zien gemaakt aan den Atjeh-oorlog. Een inzender in het „Handelsblad" wil, dat de aangekondigde bespreking der Atjeh- quaestie door den heer Van Kol in de Tweede Kamer niet in openbare zitting plaats hebbe. Reeds de minister Bergsma waarschuwde in zijne rede van 21 Mei jl. in de Eerste Kamer, dat men met uitdrukkingen, die in Atjeh den indruk kunnen teweegbrengen, dateenoogen- blik zal komen, waarop de regeering gedwongen zal worden de actieve politiek te laten varen, wel zeer voorzichtig moet zijn. En nu is het niet onwaarschijnlijk, dat by de behandeling van het voorstel Van Kol meeningen zullen worden geuit, die Atjehers in den waan kunnen brengen, dat wederom van gedragslijn zal worden veranderd. Van die meeningen zal door den Raad van Atjehers te Penangs het noodige proffit worden getrokken. En dat zou zijn tegen 's lands belang. Daarom zal het aanbeveling verdienen, dit voorstel of deze interpellatie niet te behandelen in openbare zitting, maar in comité-generaal. Uit Bréda wordt aan „De Tijd" het volgende geschreven: „Werd er reeds meermalen door ons op ge wezen, hoe tot meer dan één jaar celstraf ver oordeelden ten gevolge van die straf de eene of andere inwendige ziekte beloopen, en werd toen door ons als voorbeeld het geval aangehaald van een gevangene te Breda, die als gevolg van „'t zitten" een levensgevaarlijke operatie in het R. K. Gasthuis te Breda moest onder gaan, van welke operatie hij opkwam, doch welke niet de oorzaak zijner ziekte koi weg nemen, thans is by koninklijk besluit aan dien- zelfden gevangene kwijtschelding verleend van de rest zijner celstraf van drie jaren, waartoe hij den 2den September werd veroordeeld. „Ware het niet wenschelijk, dat van regee- ringswege eindelijk eens een esquête werd geopend, om na te gaan of inderdaad langdurige eenzame opsluiting slecht werkt op den ge zondheidstoestand der gevangenen, allicht zou dan die enquête ook oorzaak worden, dat er verandering kwam in ons strafstelsel, en dat mee b.v. door deportatie elders liet goedmaken wat hier te lsndejwerd misdreven, of wel dat men hetzelfde in ons land beproefde, door gevangenen als heideontginners te gebruiken." Meekrapteelt De marktprijs van meekrap blijft zoo gering, dat van aanplant geen sprake meer zal zijn. In vruchtbare kleipolders van Zeeland en Flakkee zijn dit jaar nog een klein aantal H.A. meekrap gedolven, maar de kosten van delven en bewer ken worden door de opbrengst bijna niet gedekt. De betere graanprijzen, de prijs van karwij- en koolzaad doet meer van deze artikelen verwachten, dan van de meekrapplant, die eenmaal „de roem" van Zeeland was. Valsch bankpapier. Dezer dagen vervoegde zich 'n jongmensch bij den herbergier H. te Ziewent. Zijne vertering met een bankje van f 100 betalende, gaf hem de kastelein het noodige terug. Toen H. dit biljet bij den notaris in betaling wilde geven, bleek het, dat het niets meer was dan een couranten-uitknipsel, een afbeeldsel van de door Krause vervaardigde valsehe biljetten. De beta ler van het bankbiljet is gearresteerd. Een stad verbrand. De stad Windsor, 140 mijlen ten noordwesten van Halifax in Canada, is door een brand, die In de handelswijk uitbrak, voor zeven achtsten in de asch gelegd. Een hevige wind joeg de vlammen en do vonken in alle richtingen en aan deze omstandigheid is de omvang der ramp te wijten. Alle kerken, openbare instellingen, bank- én handelshuizen zijn een prooi der vlammen geworden, terwijl drie duizend personen dakloos werden. Voor wie het dure brood goed geweest is. De maand Augustus moet voor sommige Ameri kaan sche meelhandelaars zeer voordeelig geweest zijn. De „meelkoning" Pillsbury o. a. verdiende, naar men bericht, in twee weken f 1,250,000; de oud-minister R. Pranus f 750,000 en de Amerikaansche agent der Rotschllds J. Pierpanet Morgan won in tien dagen f 2,500,000. Te Glasgow zijn een duizendtal bakkers knechts bijeengekomen om over hun werk en hun loon te spreken; zij hebben besloten, tot de patroons een verzoekschrift te richten om een loonminimum van 30 shilling en een arbeids- maximum van 50 uren 's weeks. Sedert eenige dagen rijdt te Berlijn een rijwiel dat door een electrischen accumulator wordt voortbewogen. De vulling dient voor 100 kilometer, maar kan tot 500 worden verhoogd, en het voertuig legt 36 kilometer per uur af, wat door een bijzondere inrichting tot de vaart van een sneltrein (ongeveer 60 kilometer) kan worden opgevoerd. De onzekerheid over het lot van Andrée brengt de geschiedenis in herinnering van een Russisch luchtschipper, den heer Lede, die vijftig jaar geleden spoorloos ln de wolken verdween. De heer Lede steeg ln September 1847 uit den tuin van de kadettenschool te Wasslli-Ostroffop tijdens een zwaren sneeuwstorm. De toeschouwers konden den ballon slechts enkele minuten met de verrekijkers -volgen en zien dat h(j de richting van het Ladogameer insloeg. Twee uur na de opstyging werd de ballon door eenige visschers op het meer drijvende gevonden. Het schuitje en de ballast waren nog aanwezig, maar er ontbraken een valscherm, een paar pistolen en een mes. Later werd op den weg tusschen Petersburg en het Ladogameer nog de hoed van den luchtreiziger gevonden, maar van hem zelf vernam men tot heden niets. Nabij Dover worden proeven genomen met de telegraaf zonder draden. Over een afstand van twee mijlen heeft men gunstige resultaten verkregen; over drie mijlen was de uitkomst minder bevredigend. Boter vervoer per spoor. Op sommige spoor wegen in Duitschland is dezen zomer met goed gevolg een proef genomen met het verzenden van boter als stukgoed, welke door middel van ijs in expres daarvoor ingerichte spoorwagens frisch werd gehouden. Voor vracht werd door de spoorwegonderne mingen boven het gewone tarief 25 pfennig per 50 K.G. geheven. De goudsmid Karl Schulz t.e Augsburg liet in annonces voortdurend bekend maken dat hij „algeheels uitverkoop" hield wegens verandering van zaken, verbouwing enz. „Die algeheele uitverkoop" was alleen een middel tot reclame, volgens den rechter evenwel een oneerlijk middel. H(j werd daarom veroor deeld tot het betalen eeDer geldboete van 60 mark, eventueel 10 dagen hechtenis. Te St. Louis, Missouri, hebben twee wiel rijders geduelleerd, doorop het rijwiel tegen elkaar in te rijden. De machines werden vernield en de rijders vielen bewusteloos neer. Wie ge wonnen had, konden de getuigen niet uitmaken. Maar aan de eer was voldaan. Amsterdam, 18 Oct. Aangevoerd 359 Run deren, le kwal. 62 A ct., 2de kwal. 56 ct. 3e kwal. 50 ct. per KG. 160 Melk- en kalfkoeien f 90 a 180; 5 Graskalveren fa; 26 nucht. kalv. 9 11; 2 Schapen f Af Lammeren O.OOA f0; 571 vette Varkens 40 A 43 ct. per K.G Formerend, 19 Oct. Aangevoerd 178 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 1S2 nucht. kalv. f6 a 20; 149 vette Varkens 36 A 44 ct. per kg. 66 magere Varkens f 18 A f 22; 402 Biggen f 7. a f 10.; 2926 Schapen en Lammeren;708 Runde ren en 32 Stieren. Kip-Eieren f4,50 a f 5,- p. 100. Vette koeien, lager in prijs, handel stug f0.48 a f 0,53 per k.g. Vette kalveren, lager ln prfja, handel stug. Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel stug; Vette varkens, prijshoudend handel stug. Magere varkens en biggen, prijshoudend handel stug. Vette schapen lager in prijs handel stug, f 16 a f 25 per stuk. Lammeren lager in prijs handel matig, f6 A f 15 per stuk. Magere schapen lager in prijs handel stug, f 8 A f 12 per stuk. Londen, 18 Oct. Ter markt zijn aangevoerd 1500 Runderen, 9000 Schapen en lammeren 5 Kalveren, Varkens. Men noteert; Run deren 0.35 A 0.67» Schapen en lammeren 0 50 A 0.82»; kalveren 0.55 A0.77'; varkens 0. AO. Zondag 34 October. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 nur Ds. Schroder. (Avondmaal.) Waal. Nam. 2 uur Ds. Schröder. Ben Boom. Voorm. half 10 Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur do Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 Ds. Kuperus. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperüs. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 13 Oct. tot 19 Oct. ONDERTROUWDJacob Ke(jser (de Hal) er Willemina Lagerveld (Eierland), Leender Eelman (den Burg) en Alida Pietemella Bakke (Gerritsland). GETROUWDSiJbrand Gerrit Outhuijs en Trijntj- - Koorn (Oosterend). GEBORENJan, zoon van Nanning Roeper ei Neeltje Salm (Oost). Arie, zoon van Jan va1 der Vis en Margaretha de Waard (Oosterend r OVERLEDENKoenraad Lodew(Jk Zoete lie: 3 jaren, zoon van Cornelis Zoetelief (overl en Maria Anna Sophia Helena Vinken (de Burg). Neeltje Eelman, 47 jaren, geh. me Sfibrand Eelman (den Burg). Cornelia de Wfji 67 jaren, wed. van Adrianua Elenus Stigge bout (den Burg).

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2