N°. 1062. Zondag 24 October A". 1897. Nieuws- .en A.dvertentieblad, Binnenland., ölt blad vemkfjnt Woensdag- e® Zaterdagavond, Abonnementsprijs per 8 waanden Voor dik Bubs 80 Ct«. - France per pott door ge heel NbbbblJlND 46 Cts, - Naar Amiüxa en ande-g landen met vgrhooginf der gerts'e. Advertentie® vóór It uur op den dag der nltgave. Prpt der Adoertentiin Tan 1 tot K regel# 80 Ota. - Iedere regel meer 6 Ota. Sreete letter# en Vignetten werden naar plaatarnimte berekend. BewtJanummera 9 Ota. par nnmmer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÉN worde® aangenomen by de üitgoveri LANGEVILP k BE ROOII, ParkstraatBobs or Tixna TEXEL, 23 October 1897. Wanneer men de couranten nagaat, leest men van tal van plaatsen berichten omtrent de vorming van commissie's voor de viering der feesten t8 houden bij gelegenheid van de kroning van H. M. onze geëerbiedigde koningin. Omtrent den juisten datum, wanneer die kroning zal plaats hebben, is echter nog niets met zekerheid bekend. Nog steeds moet men het antwoord schuldig blijven op den vraag wanneer de plechtige inhuldiging zal plaats hebben. Het „Hbl." wijd aan bedoelde vraag een artikel waaraan wij het volgende ontleenen: „Op welken dag zal H. M. de Koningin in het volgend jaar worden ingehuldigd? Zal dit geschieden op 31 Augustus, den achttienden verjaardag van H.M., zooals wel- lieht menigeen denkt? Dit zal stellig niet het geval zijn. Art. 51 der Grondwet (van 1848) zegt: „De Koning, de regeering aanvaard hebbende, wordt zoodra mogelijk plechtig beë jdigd en ingehuldigd binnen de stad Amsterdam, in een openbare en vereenigde zitting der beide Kamers van de Staten-Generaal." Door deze bewoordingen is duidelijk uitge maakt dat de Koning of de Koningin, die vol gens de grondwettige bepalingen tot de kroon is geroepen, de uitoefening van het koninkiyk gezag aanvaardt, nog voordat de bfëediging en inhuldiging hebben plaatsgehad. Zoo heeft dan ook Koning Willem III op 21 Miart 1849, vier dagen na het overlijden zijns vaders, bij een proclamatie de regeering aanvaard en had de inhuldiging eerst op 12 Md daarna plaats. Zoo vordert ook de Grondwet van 1887 niet, dat aanvaarding der regeering en inhuldiging op denzelfden dag plaats hebben. Van beëdiging en inhuldiging op dien dag zelf kan geen sprake zgn. Zeer waarschijnlijk echter zal de tusschentijd tusschen aanvaarding en inhuldiging niet zoo lang dure® als in 1840 en 1849 het geval is geweest. Wij gelooven niet, dat de dag reeds is bepaald, maar H.M, zal er zeker evenals de natis prijs op stellen, dat het grondwettig verbond inderdaad „zoodra mogelijk" op plechtige wijze worde bezegeld. Wij vermoeden daarom, dat ongeveer een week na het aanvaarden van de regeering dus in de eerste volle week van September, de Staten Generaal binnen de stad Amsterdam H. M. zullen ontvangen en huldigen in naam van het Nederlandsche volk en krachtens de Grondwet als Koningin, zooals de aanvangs woorden luiden van den eed of de belofte, door den voorzitter der Vereenigde Vergadering uit te spreken en door hem en elk der leden, hoofd voor hoofd, te beëedigen of te bevestigen." Oudesohild, 21 Oct. De eerste lezing voor de leden der afd. Oudeschild van dea Ned. Protest, bond, had gisteren plaats door Ds. Beekhuis van den Helder. Da Heer Niessink, president der afdeehng, begroette in welgekozen woorden den spreker, alsmede de bestuursleden der nieuwe afd. te Oosterend, de Heeren W. K. Bakker en J. Daalder Dz., die naar hier waren overgekomen, heette voorts allen welkom en gaf het woord aan den spreker. De Heer Beekhuis hield nu een zeer schoone, flink uitgewerkte reden over het Coristendom, de Christenen, en wat verder met dit onder werp in verband stond. Onmogelijk is het in weinige regelen een resumé te geven van het verhandelde, dat met de meeste aandacht werd gevolgd. Na de pauze gaf de spreker nog ten beste het schoone gedicht van Lessing: „De drie ringen." Het tot weerzien, door den Heer Niessmk den spreker bij 't sluiten der bijeenkomst toegeroepen, vond blijkens het applaus by allen instemming. TT - 22 Oct. De zangvereeniging „Utile Dulci" is gisteren uit hare asch verrezen. Tal van oude leden en sommige andere bewoners van 't dorp hebben eene bijeenkomst gehouden, om de wederoprichting van het gemengd koor te bespreken. De Heer Lips heeft de directie over „Utile Dulci" op zich genomen. Tot president werd gekozen de Heer F. Witlam, tot secretaris de Heer H. Hin en tot penningmeester de Heer L. C. Mets. De repetitiëa vinden plaats op Dinsdagavond. Waal, 22 Oct. Ia het café „de Rijzende maan" is een Zinggezelschap opgericht van jongens en meisjes van 14 18 jaar. De oefeningen worden des Dinsdags avonds ge houden, terwijl de heer C. Roeper de leiding geheel belangloos op zich heeft genomen. Het plan bestaat, niet alleen 's winters, maar ook gedurende den zomer met de oefe ningen voort te gaan: een goed denkbeeld voorzeker, waardoor het mogelijk wordt, een goed zanggezelschap te vormen en te behouder). De Cocksdorp, 22 Oct. Woensdag j.l. ge raakte het 5 jarig zoontje van den heer J. D. alhier al spelende onder eene met paard be spannen driewielde kar, beladen met steen kolen. Hoewel het ongeval zich nog al ernstig liet aanzien is het betrekkelijk goed afgeloopen. Vijf tanden evenwel werden het knaapje uit den mond gedrukt, terwijl een zesde nog door den geneesheer getrokken moest worden. Ia het begin dezer week zijn, voor het eerst in dit najaar, eenige schuiten ter mossel- visscherij uitgezeild. Da gevangen mosselen worden te Harlingen verkocht en vervolgens naar de Engelscbe markten vervoerd. Een kranig politie-agent. Door drie agenten is Dinsdagavond van den Z >edyk te Amsterdam, wegens dronkenschap aan het bureau Oudebrugsteeg gebracht, een persoon, die bg zijn ov.rbrenning twee der agenten geslagen en de winterjas van dei auder stuk getrokken had, terwyi hij aan agent Balk, die hem eerst arresteerde, even te voren met een mes een steek in het onderlijf had gegeven. Daze agent, die voorloopig ter verpleging in het gasthuis is opgenomen, heeft zich kordaat gedragen, daar hij aanvankelijk alleen was toen hij van dien persoon dien steek in den buikstreek kreeg. Toch pakte hij hem by de kraag en bleef hem vasthouden tot hjj assistentie kreeg. De hoofdcommissaris heeft zich naar het Binnen-Gjisthuis begeven en den agent zijn tevredenheid betuigd voor zijn fl nk optreden, dat belooning verdient. Door den minister van Binnenl. Ziken is aan Ged. Staten in de onderscheidene pro vincie a een schrijven gericht, waarin hij de aandacht vestigt op art. 10 der wet van 24 Mei 1897, waarvan de bedoeling is door toekenning van een rijksbedrage aan de ge meenten ter gemoetkoming van hetgeen door hunne besturen ten behoeve van het rijk wordt verricht, een biliyke verhooging der jaarwedden van burgemeester en gemeentesecretarissen te bevorderen, waar zulks, in verband met de aan deze ambtenaren gestelde eischen, noodig moeht zijn, en de gemeenten, waar die trakte menten reeds op een behoorlijk peil zijn gebracht, niet bij de andere te doen achterstaan. Den minister is gebleken, dat in enkele provinciën Gad. Staten het initiatief tot een herziening van die bezoldiging hebben genomen. Naar het hem voorkomt, is het te vreezen dat aan de bedoeling van voormeld wetsartikel niet zal worden voldaan, indien Gedeputeerde Staten in dezen het initiatief geheel aan de gemeenteraden laten. Tolverbond België-Nederland. Het te Brussel gevestigde Nationaal Vlaamsch Verbond heeft tot de consuls van België een schrijven gericht, waarin hun gevoelen wordt gevraagd over de wenschelijkheid en mogelijk heid van het sluiten van bovengenoemd verbond. Bij de loting voor de nationale militie te Kollum- heeft zich het geval voorgedaan, dat drie broers moesten loten en allen een vrij num mer trokken. Dit meldt men ons als een merkwaardigheid, maar het merkwaardigste is voor ons, dat drie broeders tegelijk moesten loten. „Nws." Men schrijft uit Loosduinen 1 In de duinen onder deze gemeente staat een eenvoudig, onoogelijk huisje. Of er een vloer in is, moet nog blijken. Wel bedekt een laag vuil, hooi of stroo den grond, waarop een paar kreupele, verteerde stoelen het huisraad uitma ken, terwijl een hoek van het vertrek dienst doet als bergplaats van alle faecalië i. Te midden van die verpestende omgeving leefde „Dolf," de zonderlinge om zijn originaliteit by oud en jong bekende Dolf. Daar op die vloerbedekking, sliep hij ook, terwijl men later op zolder een flink ongebruikt bed vond. Met veel moeite hebben zijn naaste betrekkingen hem uit dien mesthoop en in het R. K. ziekenhuis te 's Gravenhage weten te krjjgen, waar hp nu de vorige week overleden is. Bij het opruimen in zijn huisje vond men in den grond verborgen, vele contanten en ook sieraden, gouden horloges e. d., terwijl het bekend is, dat velen ia de gemeente geld van den zonderling ter leen hebben. „U. Dgbl." De verbandleer en de politie 1 Eerlang zal te Amsterdam een cursus geopend worden, waarin ploegsgewijze, aan alle politie beambten, btj wier dienst dit nuttig kan zQn onderricht in de verbandleer zal gegeven worden. Deze cursus zal onder leiding van eengeneesheer gegeven worden. Langs het kantje afl Te Kerkdriel had de heer S. zich ter ruste begeven en een petroleumlichtje op een wasch- tafeltje naast zijn ledikant geplaatst. Des morgens ongeveer 4 uur toen zjjn zoon reeds op was sloop de kat stil de slaapkamer binnen en sprong op het waschtafeltje, dat daardoor omkantelde. Het petroleumlichtje viel aan stukken en de brandende olie verspreidde zich onder het ledikant, waarvan het gordtyn weldra vuur vatte. Gelukkig snelde de zoon spoedig te hulp, en gezamenlijk slaagde men er in de vlam te blusschen. Iadien dit ongeval wat vroeger in den nacht gebeurd was, zou de afloop zeker treurig geweest zy®. Voor de Huldebetooging der gezameniyke Nederlandsche Liefhebbery-Muziekgezelschap pen (Harmonie- en Fanfarecorpsen) by gelegen heid der a.s, Kroningsfeesten hebben zich tot heden reeds meer dan 200 gezelschappen tot deelneming aangemeld. Eene vergadering der voorzitters dezer gezelschapoen zal binnenkort te Utrecht of Arnhem plaats hebbben. Alsdan zal een definitief bestuur worden gekozen en vastgesteld worden wanneer, waar en op welke wyze de betooging zal plaats hebben. In geen geval kan dezelve op den feestdag zelve ge houden worden, daar dien dag de gezelschappen in hun eigen gemeente noodig zullen zyn tot opluistering van de te houden festiviteiten. Zooals men weet wordt deze grootsche Huldebetooging op touw gezet door den Heer M. J. H. Kessels te Tilburg die in '05 de zoo uitmuntend geslaagde betooging der Noord- Brabantsche Muziekcorpsen inrichtte by gelegen heid van het bezoek van H.H. de Koninginnen aan Tilburg. Het meest afdoend middel tegen motten is naphtaline. I* een besloten ruimte, waarin aanhoudend stukjes onvervalschte naphtaline kunnen verdampen, biyft geen enkele mot in leven. Ia groote lokalen passe men het volgende Amerikaansche middel toe: meng en los één drachme karbolzuur met één drachme kamfer en 8 ons benzine (ééa ons is geiyk 8 drachmen) en besproei met deze vloeistof de plaataen, waar motten te verdryven zyn. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1