N°. 1063. Donderdag 28 October. A". 1897. Nieuws- en Advertentieblad IFFICIEEL 6EDEELTE. Binnenland. Dit blad verschoot Woensdag;- en Zaterdagavond. A bOHnemenUprijt per 8 maande Voof bbh Bum SO Cts. Frans» per peti door ge heel Nsmklans 48 Cf a. Naar AaraRTira au andera landen met verhoging der jsrte'a. idvertentlën vóór 19 nor op den dag der uitgave. Prijs der Adeertentién Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Qreete letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bfê de Uitgevers LANÖEVELB SE ROOIJ, ParkstraatBübg op Tixn GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raad huize een bloedkoralen onderstukje van een oorbelletje, gevoriden in de Weverstraat te den Burg. Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL brengen ter algemeene kennis, dat het verzoek van Jacob Eelman Jb.Rz., werk man, wonende aan de Westen, om in het perceel, kadastraal bekend sectie F, N°. 1239, eene slachterij te mogen oprichten door hen is ingewilligd. Texel, den 26 October 1897. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra, Strick van Linschoten. ONTTREKKING VAN GROND aan den openbaren dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL; Gelet op artikel 230 der Gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der GemseDte zal worden voorgesteld, aan den openbaren dienst te onttrekken, den grond, vroeger gediend hebbende tot verbinding tusschen het ,lage achterom" en de dorpsstraat aldaar, uitmakende een gedeelte der ongenummerde wegen en gelegen ten westen van de woning van Simon Lap Az., sectie F N° 357, ter grootte van ongeveer 150 centiaren, alsmede het daaraan grenzende perceeltje grond, sectie F N°. 1299, bekend als de z. g. Vischmarkt" groot 48 centiaren. Texel, 26 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 27 October 1897. De aanvoer ter markt bestond Maandag j.l. alhier uit 3 paarden, 47 stuks koevee, 5 schapen, 2 varkens, 1 schram, 127 biggen en 1 geit. Omtrent den handel vernamen wij, dat die in kalveren vrij vlug koa worden geheeten, terwijl hij overigens matig was. Voor schapen kon worden besomd f 21, balveren f 28 a f 32, koeien f 40 f 150 ea biggen f7 f 11. Naar men ons mededeelt is de Heer K. Weersma, ambtenaar bij de dir. bel. Inv.- rechten en accunsen alhier, met ingang van 1 November a. s. overgeplaatst naar Hoorn. Tot dijkgraaf van den polder „Waal en Burg" werd bij Kon. besluit op nieuw benoemd de heer J. J. Roeper. Gisteren werd door mej. E. Keijser, dochter van den heer Aug. Keijser alhier, met gunstig gevolg te Arnhem het examen van apothekersbediende afgelegd. Hoe gevaarlijk het is een ander te doen schrikken, bleek gister voor de zooveelste maalalhier. Naar men ons mededeelde werd namelijk toen het dochtertje van den heer K. zoodanig verschrikt door een jongen, die zich achter oen boom bad verseholen en haar plot seling op den rug sprong, dat zbewusteloos ter aarde viel en geneeskundigen hulp voor haar moest worden ingeroepen. Den Hoorn, 22 October. Hedenavond hield de vereeniging „Leering en Genoegen" eene huishoudelijke vergadering. Nadat door den Heer C. Schaap, president van ge noemde vereeniging, het welkom aan de aan wezigen was toegeroepen, ging man over tot bespreking van de vraag of „Leering en Genoegen" zou blijven bestaan of wel dat ook zij weder tot het verledene zou moeten be- hooren. De meeste der aanwezigen gaven bij rondvraag te kennen, dat men er voor was dat zij zou blijven bestaan, terwijl tevens de wenscfaelijkheid werd betoogd zoo mogelijk bij de Nutsvergaderingen een of twee keer een blijspelletje op te voeren, hetgeen zeker bij -de mee3te isdea wol in üou smaak viel. Eenigo leden verklaarden zich bereid daarvoor eenige personen te zoeken welke zich er wel mede zou willen belasten. Na de verkiezing van een penningmeester en een commissaris van orde en bespreking o, a. van de mogelijkheid om enkele gezellige avonden gedurende het winterseizoen te hebben sloot de voorzitter de vergadering. Oudeschild, 26 Ost. Zaterdag had eene alge meene vergadering van het Ziekenfonds alhier plaats. Door den heer J. K. G. Muller, Directeur van dit fonds, werd het jaarverslag uitgebracht. Nadat nog mededeeling van den stand der kas en van 't aantal leden was gedaan, had eene wijziging plaats van het reglement, dat her ziening zeer noodig had. Met Dr. Wagemaker op deze vergadering tegenwoordig, werd voorts eene overeenkomst gesloten voor den tijd van vijftien jaren. Het aftredende bestuurslid, Mets, werd her kozen. Bij het sluiten der goed bezochte vergadering, herinnert de Directeur er aan, dat de Heer J. L. Schagen, op 1 Januari a. s. 25 jaren het bodeschap gratis zal hebben waargenomen. Aan het bestuur wordt machtiging verleend dit gedenkwaardig feit niet uit het oog te verliezen. Nog slechts weinige jaren geleden telde ons dorp onder zijne bevolking eenige mannen, die eens hadden deelgenomen aan den oorlog tusschen ons land en België, of gedurende dien tijd in krijgsdienst waren geweest. Langzamerhand minderde het groepje der metalen-kruisridders. Gisteren is de laatste oud-strijder, Jan Koop man geheeten, op 86 jarigen leeftijd gestorven. Oosterend, 26 Oct. Zondag werd het nieuwe kerkgebouw der Gereformeerde Kerk alhier ingewijd. Het groote en nette gebouw bevatte zoovele personen als het zitplaatsen aanbiedt. Nadat de aanwezigen Ps. 116 10 en 11 haddes gezongen, werd door des leora&r, des WelEarw. Heer Ds. Rooseboom, in korte trekken de wording der Gemeente behandeld. Deze was gesticht in het jaar 1851 en bevatte aan vankelijk 7 leden, waarvan nog een in leven en ook aanwezig was. Vermeld werd, hoe de gemeenteleden in den beginne beleedigd en somwijlen met steenen geworpen werden, hoe de godsdienstoefeningen eerst in eene kamer en later in eene schuur gehouden werden, en hoe tot de Kerk thans reeds be hoorden 160 aangenomen leden en nog ruim 140 doopleden. Thans stond daar voor de Gemeente een doelmatig gebouw, zoodat een en ander in het bijzonder stof tot danken geeft. De prediking had plaats naar aanleiding van de woorden„Laat niet varen het werk uwer handen," Ps. 188 8, laatste deel. Aan het einde werd dank gebracht aan den K rkeraad der Doopsgezinden, door wien men door het afstaan der „Vermaning" in staat gesteld geweest is, om in den verloopen zomer geregeld met de godsdienstoefeningen te kunnen voortgaan. Lof werd gebracht voor deze mensehlievende daad aan andersdenkenden bewezen. Verder werd een dankwoord bereid aan allen, die medewerking hebben verleend bij de stichting en inzonderheid aan God, door Wiens hand alles geworden is en Die nimmer eindigt om Zijne groote zegeningen te schenken aan alles wat leeft. Voor misdadigers Te Berlijn had de uitwisseling plaats der akten van bekrachtiging der onlangs tusschen Nederland en het Duitsehe Rijk gesloten ver dragen tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Te Lichtenvoorde zijn patrijzen geschoten die ladende waren aan klauwzeer. Een winkelier te Leeuwarden ontving eenige dagen geleden eenige balen Amerikaansch meel. Bij het losmaken van een der balen werden eenige Nederlandsehe «enten gevonden. Een der bladen deelt mede, dat bij eenige dames te 's-Gravenhage het voornemen bestaat om aan de Koningin eene eerewaeht van jonge dames te paard aan te bieden bjj de iahuldigings- feesten ia het volgend jaar. Waarom ook niet vraagt „de Huisvrouw." Waarom zou eene eerewaeht, die H.M. omringt, juist uit ruiters moeten zijn samengesteld? Eene eerewaeht van amazonen zou iets heel eigenaardigs zijn. Basta met het veesmokkelen. Het smokkelen van vee naar België, gedurende het voorjaar en ook nog dezen zomer, zoo'n voordeelig zaakje voor vele grensbewoners, is thans bijna gedaan. Af en toe trekt nog wel een beestje over de grenzen, maar geen groepen meer van 40 h 50 stuks zoo als toen. De oorzaak is gelegen in de strengere be waking der grenzen door de Belgische ambte naren; maar vooral in bet ringen en boeken van al het Belgische vee, waardonr het ge smokkelde vee bjjna niet meer verkoopbaar is. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1