OFFICIEEL BEPEELTE. N°. 1064. Zondag 31 October. A". 1897. Nieuws- en Advertentieblad* Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abennementeprü* per 8 maanden Voor bik Bubo SO Oti. Frante per peet door go- hooi Ndbblaj» U Oti. Naar Ambbiba on ander o landon mot Torhooging dor gorto's. Advertentifin vóór lt nnr op den dag der aitgave. Prpi der Adverteniitn Van 1 tot t rogolt SO Ots. Iodoro rogol moor S Cto. Qrooto lottoro on Vignotton worden naar plaatsruimte berekend. BowQinnmmaro S Ots. por nummer. ABONNEMENTEN en A5VERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgeven LANGEVILD 51 ROOM, Parkstraat, Bobo or Tmxmi ONTTREKKING VAN GROND aan den openbaren dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL; Gelet op artikel 230 der Gemeentewet; BreDgen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der Gemeente zal worden voorgesteld, aan den openbaren dienst te onttrekken, den grond, vroeger gediend hebbende tot verbinding tusschen het ,lage achterom" en de dorpsstraat te den Hoorn aldaar, uitmakende een gedeelte der ongenummerde wegen en gelegen ten westen van de woning van Simon Lap Az., sectie F N* 357, ter grootte van ongeveer 150 centiaren, alsmede het daaraan grenzende perceeltje grond, sectie F N°. 1299, bekend als de z.g. .Vischmarkt" groot 48 centiaren. Texel, 26 October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. LOSLOOPEN VAN HONDEN. De BURGEMEESTER van Texel herinnert belanghebbenden aan het bepaalde vervat in artikel 24 alinea 1 der verordening van politie voor deze Gemeente, luidende: „Het is verboden honden in de gemeente te laten losloopen van 1 November tot 1 Hei." .Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25." Texel, den 29 October 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. PERSONEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering is uitgereikt, het voljaarsch kohier N». 8 voor de belasting op het personeel voor het dienstjaar 1897 en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige ver plicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 29 October 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 30 October 1897. Woensdag werd alhier in het cafe „Den Burg" eene vergadering gehouden van in hoofdzaak de ex-leden der Commissie voor het Huldeblijk, alhier woonachtig, waarin werd besloten alle mannelijke inwoners boven 18 jaar van den Burg en omstreken (wijk B.) tegen Woensdag 10 November a.s. op te roepen tot eene vergade ring in het Hotel „De Zwaan" ter bespreking der kroningsfeesten en benoeming eener feest commissie, bet verder daar besprokene achtte men beter alsnog geheim te houden. —Naar men ons als eene bijzonderheid mede deelt, werd door den heer M. Eelman te Waal een pompoen geteeld, die het zeker vrij aan. zienlijke gewicht had van 37 pond (18l/i K.G.) Wij herinneren onzen lezers, dat Maandag avond om half acht uur in ,,'t Nut" zal optreden ds. M. van Kleeff van Leiden. Ge noemde spreker is zeker geenszins een onbe kende by de trouwo bezoekers der nutslezingen alhier, als wij ons niet vergissen zal het namelijk reeds Maandag de vierde maal zijn, dat Z.Ed. alhier in 't Nut optreedt en wg twijfelen niet of ook thans wacht den hoor deressen en hoorders evenals de vorige malen weder een recht leerrijken en genoeglijken avond. Evenals vorige jaren is ook thans de toegang weder opengesteld voor niet-leden tegen betaling van 15 cents de persoon. Leden en begun stigers kunnen plaatsen voor zich en hunne dames bespreken, indien zij uiterlijk vóór 's namiddags 4 uur bij den heer R. Moojen opgeven, hoeveel plaatsen voor hen moeten worden gereserveerd. De Cocksdokp, 28 Oct. De boerenarbeider W. Bos, werkzaam op de hofstede „Het Eierlandsche Huis" had gisteren het ongeluk een zijner boenen boven den enkel te breken. De man struikelde over een' mangelwortel en geraakte aldus onder een' beladen wagen. Heelkundige hulp werd door Dr. van der Yeght verleend. Waal, 29 Oct. Door de Heeren J. J. Bakker en P. W. Roeper Jz., die door onzen Burge meester uitgenoodigd zijn, stappen te doen tot verkrijging eener commissie ter voorbe reiding van het Kroningsfeest in 1898, werd gister in kleinen kring de vraag besproken, of het wenscheljjk zou zijn, nu reeds pogingen aan te wenden om tot het beoogde doel te geraken. De uitslag der besprekingen is geweest, dat in de volgende week Woensdag (zie advertentie in dit nummer) eene vergadering zal worden gehouden, ten einde eene commissie te benoe men, die zich onledig houden zal met de voorbereiding van de feesten enz. Een flinke opkomst bewijze, dat de poging der beide Heeren op prijs wordt gesteld door in- en omwonenden van ons dorp. Oudesohild, 29 Oet. Door den Schippers en Visschersbond werd eens de wenschelijkheid betoogd, om langs de Z. O. zijde der haven hooge schuurpalen te plaatsen, ten einde te voorkomen, dat bij stormvloeden de vaartuigen op den wal worden gedrongen. Bij de uitvoering der jongste onderhoudswer ken is gebleken, dat aatoriteiten de wensch van zoo velen ter harte hebben genomen. Langs de oude haven toch is op de noodigste plaatsen de verbetering aangebracht. Dankbaar zal de sehipperij moeten erkennen, dat daarmede in een lang gevoelde behoefte is voorzien. Mocht nu ook langs den N. O. en Z. O. kant der nieuwe haven een gelijk stel hooge palen worden aangebracht, dan wordt ook daar veel gevaar en last voorkomen. Den Hoobn, 29 Oct. De heer W. R. van Douwen, onderwijzer aan de Openbare lagere school alhier, werd naar wij vernemen in eene dergelijke betrekking benoemd te West-Opende (Groningen). Vlieland, 28 Oct. Door ds. W. Wouters, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Midsland op Terschelling, werd bedankt voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier. Door de afdeeling Noord-Holland van de Vereeniging „Het Nederlandsch Paarden-Stam- boek" werd aan de burgemeesters dezer pro vincie eene circulaire gezonden, ten einde deze op te wekken zoo nauwkeurig mogelijk op te geven hoeveel veulens in dit jaar in hun gemeente werden geboren. De opgave is zeer in 't belang der fokkers, aangezien naar het aantal veulens, die in elke provincie worden geboren de Rijkssubsidie tolken jare wordt berekend. Eene zoo nauw keurig mogelijke opgave wordt verzocht in te zenden aan den Secretaris der Afdeeling W. Teengs te Alkmaar. Leerplicht. Ten aanzien van de invoering van den leer plicht werden in de afdeelingen der Tweede Kamer in de eerste plaats inlichtingen gevraagd omtrent hetgeen de regeering zal doen ter eerbiediging van de gemoedsbezwaren dergenen, die niet bevredigd zijn door zoogenaamd neutraal onderwijs. Zeer enkele leden meenden, dat leerplicht gepaard moest gaan met erkenning van het recht der gemeentebesturen om schoolvoeding aan kinderen van onvermogenden te verschaffen. Nog werd de meening geuit, dat het zeer goed mogelijk zal zijn de gemoedsbezwaren van de voorstanders van het bijzonder onder wijs te ontzien. Men meende, dat schoolvoeding door vele ouders als onteerend zou kunnen beschouwd worden en dat, indien er reden is de kinderen op school te voeden, er evenwel reden bestaat om ook het gezin thuis van voedsel te voorzien. Door een veehouder in de Friesche gemeente Kollumerland werd een kalf, dat aan koud vuur leed, geslacht. De helft van 't vleesch had hjj aan zijn arbeiders beloofd, het overige moest begraven worden. Bjj den Rijksontvanger werd het kalf aangegeven voor t 8. Daar de kommiezen, van oordeel dat dit te weinig was, het kalf benaderden, kon de boer zijne belofte tegenover de arbeiders niet vervullen, dat voor hen eene groote teleurstelling was. Hij kwam er echter achter, dat de kommiezen het vleesch te Kollum voor goed verkochten tegen een prijs, waarvoor gewoonlijk het kalfsvleesch, waaraan niets mankeert, verkrijgbaar is en heeft daarvan aanklachte bij de justitie gedaan. In aanmerking nemende, dat het St. NieolaaBfeest dit jaar op een Zondag valt, noodi- gen B. en W. van 's-Gravenhage de ingezetenen uit om het, in plaats van des Zondags, des Maandags te vieren. Waarom (vraagt het „Vaderland") niet op Zaterdagavond? Nu gaat, voor velen, ook de Dinsdag weer verloren. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1