iFFICIEEL EEBEELIL N°. 1065. Donderdag 4 November. Au. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag:- ea Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dih Bubo 80 Cts. Fronte per peti deor ge- heel Nsbbbbajhh 45 Cts. Naar Amerika en »d i landen met verkoeling der porto's. idvertentlën vóór 1# nor op den dag; der uitgave. Prifft der Adeerteniitn Van 1 tet K regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Nreete letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN s» ADVERTBNTIËN worde» aangenomen bjj de üitgevtrs LANGEVILB BE ROOIJ, Parkstraat, Buna op Tex» GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een mud mats, :eyonden in de Weverstraat by den ingang van iet dorp den Burg. LOSLOOPEN VAN HONDEN. De BURGEMEESTER van Texel herinnert jlanghebbenden aan het bepaalde vervat in ;tikel 24 alinea 1 der verordening van politie oor deze Gemeente, luidende: „Het is verboden honden in de gemeente te laten losloopen van 1 November tot 1 Hel." «Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25." Texel, den 29 October 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Donderdag, den 4 November 1897, 's morgens 10 uur, in de daar voor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 1 November 1897. De Burgemeester van Texel, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Behandeling art. 66 politieverordening (licht ontbrandbare stcffeD. III. Prae-advies B. W. verzoek in zake verbetering en vaststelling voorwaarden verkoop Burgwal. IV. Verzoek S. Az Lap, koop grond den Hoorn. V. Prae-advies B. W. adres Gauverit de Kanter, inzake het aanleggen van tramlijnen. VI. Verzoek ingezetenen Waal, oprichting telefoon kantoor. VII. Bespreking jaarwedden Burgemeester en Secre taris. in verband met art. 10 der wet, regelende de floancieele verhouding tusschen het BQk en de Gemeente. VIII. Voorstel B. W. vaststelling verordening hetfing en invordering opcenten personeele belasting. IX. Vaststelling gem. begrooting en goedkeuring begrooting Alg. Armbestuur, dienst 1808. TEXEL, 3 November 1897. Misschien wel tengevolge van de gelijktijdig gehouden wordende koemarkt te Alkmaar, was de aanvoer ter markt Maandag alhier van weinig beteekenis en bestond slechts uit 12 kalveren, 21 biggen en 2 korven kippen. i Maandag jl. had alhier de eerste buiten- I gewone vergadering plaats van het departement - Texel der MaatschappijTot nut van 't algemeen. De eivolle zaal getuigde van de belangstel- ling, waarmede de talentvolle redenaar, de heer M. van Kleeff uit Leiden, die te Texel geen onbekende is, steeds op ons eiland wordt gehoord. Ook heden werd de verwachting niet te leur gesteld. De hoofdschotel voor dezen avond was eene lezing over Het Geioeten. Spreker noemde het geweten eene zaak van gewicht voor de inrich ting van ons huiselijk, maatschappelijk en zedelijk leven. Over het geheel is het begrip in deze vaag en het spraakgebruik verward, ja, het komt voor, dat twee menschen, beiden de inspraak van hun geweten volgende, zeer verschillend handelen. Wil men omtrent dit onderwerp tot klaarheid komen, dan is het wenschelijk, dat men nagaat, wat anderen daarover hebben gedacht en gezegd. Opmer kelijk is h't, dat Jezus het woord geweten nooit heeft genoemd en dat het ook in het oude testament niet voorkomt. Bedoelden de oude Israëlieten het, dan sprak men van „hart en nieren." Paulus noemt het wel en zegt, dat het geweten getuigenis zflegt van onze daden, dat het ons vrijspreekt of veroordeelt, De Grieken vergeleken het geweten met de Nemesis, de godin der wraak, welke wordt afgebeeld als eene statige vrouw met de alle gorische attributen toom, geesel en zwaard, De gewetenswroeging werd bij hen voorge steld onder het beeld der Furiën, wreeksters der menschelgke misdaden. Dickens teekent ons in Martin Cauzzlewit de gewetenssmart als vrees voor straf. Andere vormen, waarin de gewetenssmart zich doet kennen zijn de onvoldaanheid over zich zelf en de zelfverachting. Na de booze daad geeft het geweten ons een gevoel, alsof wij alleen staan op de wereld en zijn wij als Kaïn na den broedermoord, dolende op de aarde. Een voorbeeld van innige gebrokenheid en wanhoop na het volbrengen van de misdaad, gaf spreker ons te zien, waar bij uit Goethe's Faust ons de smart van Gretchen schilderde, nadat deze hare moeder den slaapdrank ten doode had doen drinken. Zelden echter, zoo vervolgde de redenaar, komt de menseh door het spreken van de stem van het geweten tot zelfhaat. Als voorbeeld daarvan kaalde hij aan, wat Shakespeare, de menschenkenner by uitnemend heid, ons daarvan in Richard HI te zien geeft. Het gesprokene, dat zooveel te denken gaf en over het geheel indrukwekkend en aan grijpend schoon mag genoemd worden, leidde tot de slotsom, dat het geweten, dat een bewust zijn van plicht veronderstelt, de levende ge tuige onzer daden en het beginsel van alle zedelijk leven is. Na de pauze droeg spreker de Sandwichman van Francois Coppee en Eene Dorpsbegrafenis van Dr. E. Laurillard voor. Met een keurig en hartelijk woord dankte de voorzitter, de heer Wagemaker, uit naam der talrijke aanwezigen den heer van Kleeff voor wat deze zoo welsprekend ten beste had gegeven. Na een tot weerziens aan spreker en hoorders werd de vergadering gesloten en ging men welvoldaan huiswaarts. Volgens achterst, annonce zal Vrijdag in Hotel MTexel" eene lezing worden gehouden door den Weleerw. Zeer Gel. Heer ds. Schröder alhier. Ofschoon Maandag jl. pas in „'t Nut" eene lezing heeft glaats gehad, waarbij het publiek in zeer groote getale was opgekomen, toch twijfelen wy niet of ook Vrijdag zal het den geachten spreker niet aan toehoorders en hoorderessen ontbreken. De keer S. moge als predikant reeds bekend zgn alhier, als „lezer" is ZEI. znlks niet en ook als zoodanig zal men zeker gaarne ook met hem kennis maken. Indien de opkomst, zooals wij dit vermoeden, groot is, en het gelezene daarbij by hoorde ressen en hoorders in den smaak valt, dan verwachten wq, zal het by deze eene lezing niet blijven, en zullen zeker wel meerdere volgen. Oudeschild, 1 Nov. Zaterdag had in de „Zeven Provinciën" eene vergadering plaats van het onderling Begrafenisfonds „Steunt Elkaar." Vele leden waren opgekomen, ter bespreking van het voorstel van den Heer J.W. Roeper, om by overiyden van leden gratis dienst te verleenen als dragers, tegen eene vergoeding uit de kas van het fonds. Ofschoon menigeen in beginsel wel met ket voorstel kon meegaan, meenden anderen, dat men op te vele zwarigheden zou stuiten met het oog op de visschersbevolking, alsmede met hen, die hun werk maken van het lossen en laden der vaartuigen in de haven. Ten slotte werd met briefjes gestemd en bleek, dat het voorstel niet kon worden aangenomen. Het fonds telt thans ruim 500 leden. Het mannenkoer Amicitia" vierde Zondag op feestelgke wijze in de „Zeven Provinciën" het tienjarig bestaan. Het tooneel was voor deze gelegenheid een voudig, doch met smaak versierd. De tyd van voorbereiding was wat kort geweest om velo nieuwe stukken in te stu- deeren, doch de Heer Lips had toch groot succes van de nummers, die hy met het koor ten beste gaf. Opnieuw toonde hy, dat goede leiding voor een zangkoor de onmis baarste kracht is. Eenige voordrachten wisselden ket koorge zang af. Het zangstuk door den Heer Hin met piano-begeleiding ten beste gegeven en de aardige voordracht van den Heer T. de Wyn, vielen zeer in den smaak. Met een gezellig dansje werd de feestavond besloten. De byeenkomst was goed bezocht en er heerschte een prettige toon. Naar wij vernemen telt het mannenkoor thans 42 leden. De Cooksdobp, 2 Nov. Gisteren zyn ook de overige schuiten der Nieuwe Berging- Maatschappy van hier naar Maassluis vertrokken De werkzaamheden op het wrak der „Stanley" zijn voor dit jaar dus afgeloopen en zeer waar- schyniyk zullen zy in een volgend jaar niet weder hervat worden. De kans om nog iets vu beteekenis te bergen is du ook neer gering. TEXELSCHE CODRAHT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1