N°. 1074. Donderdag 2 December. A". 1897. lieuws- en Advertentieblad* Binnenland. Dit blad verschuilt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maande» Voor ken Bubs 80 Cts. Francs per peet deor ge- heel NbbebïiAkb Cts. Naar Ambkbsa en and» e landen met Terhooging der ysrte's. Advertentlën vóór 19 nor op den dag; der uitgave. Prijt der Advertentiin Van I tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Create letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN es ABVERTENTIÊN worde» aaNgenome» by de Uitgevers LANGEVELB k BE ROOIJ, Parkstraat, Bono op Tixi GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een paardedek, gevonden op den Waalderweg. TEXEL, 1 December 1897. Ter aanvulling van het bericht in ons vorig nummer omtrent bet contingent van manschappen door onze gemeente te leveren voor de Nationale Militie, kunnen wy nog mededoelen, dat vermoedelijk No. 27 nog zal worden opgeroepen. Een rozeboom in bloei in den tuin moge gedurende den zomertijd een zeer gewoon verschijnsel zijn, in het barre najaarsseizoen, wanneer de boomen reeds bun bladertooi grootendeels of geheel hebben verloren, komt zulks zeker hoogst zelden voor, vandaar dat ons als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat bij de Gebrs. Kalf in de Parkstraat buiten nog een rozeboom vol bloemen en knoppen staat. Eindelijk na eenige dagen met kracht te hebben gewoed, is de storm weder bedaard en kan men meer nauwkeurig opnemen, welke de schade is, die er door werd veroorzaakt. Voor zoover ons bekend bepaalde zich die op ons eiland tot eenige meerdere of mindere averij toegebracht aan de vaartuigen, het af waaien van een aantal dakpannen van ver schillende gebouwen, bet omwaaien van een of meer boomen, enz. Da vrees dat ook menschealeveas alhier ten gevoige van den storm zouden zga te betreuren, hetgeen zeker m verband met de groote visschersvloot, die op ons eiland thuis hoort, niet tot de onmoge lijkheden behoort, is gebleken nooleloos te zijn geweest, ten minste van geen enkel geval kwam ons iets ter oore. Elders1 is dit helaas niet het geval. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vonden o. a. een vijftal visschers van den Helder, de bemaaniog der H. D. 60, hun dood in de golven, ésn van hen was gehuwd en laat een talrijk huisgezin achter. Van Viissingen, Brouwershaven, Wester- schouwen, Vlieland, enz. komen berichten van het stranden van schepen, terwijl veel ïieuw hout ook op onze kusten aanspoelt. Oosteeend, 29 No?. Tot het houden eener vergadering ia het lokaal van den heer Koppen op jl. Zaterdag, tot het bespreken van het zenden van vaartuigen naar Amsterdam by de kroning van H. M. Koningin Wilhelmina, waren bij aanplakbiljetten opgeroepen schippers en visschers, die daarin belang stellen. De opkomst was niet groot, wat zeker ge weten moet worden aan de weinige publiciteit die vooraf gi»g. 42 personen waren aanwezig. Be heer C. Mossel deelde der vergadering mede, dat op verzoek van den Burgemeester te Den Burg eene vergadering gehouden was met eenige visschers en schippers, waarin het wenschelijke van genoemde zaak was besproken. Iu deze vergadering had de heer W. Mets Tz. betoogd, dat het wenscheiyk was drie vaar tuigen naar Amsterdam te zenden, n. 1. een vrachtschip van den Burg en van Oosterend en Oudesehild ieder een blazersckuit. Natuuriyk zou dit met nogal hooge kosten gepaard gaan. Nadat men over een en ander van gedachten had gewisseld, werd met 85 stemmen voor en 7 tegen besloten medewerking te verleen en volgens de plannen, die later genomen zullen worden. Hiervan zal kennis gegeven worden aan den Burgemeester, terwyi men over 14 dagen opnieuw zal vergaderen, waartoe eene oproe ping gedaan zal word n aan alle ingezetenen. Alsdan zou ook bekend kunnen zijn, of vaar tuigen met vaste masten in de grachten van Amsterdam kunnen komen. Alvorens de vergadering uiteenging, werd voorgelezen een concept-reglement voor eene Visschery-vereenigicg, dat later in behandeling genomen zal worden. Dr. Wagemaker bevond zicb jl. Zaterdag met zijn karretje op Oost. Bij het wegrijden braken de beide boomen stuk en viel de kar achterover. De dokter en zyn knecht geraakten hierdoor in eene onaangename positie, doch kwamen gelukkig met den schrik vry. Met eene geleende tilbury vertrok men naar Den Burg. De Cocksdorp, 29 Nov. Door den hevigen storm en den hoogen waterstand geraakten hier gisteren eenige schuiten op het zuider hoofd. Met veel moeite mocht het evenwel gelukken ze zonder belangrijke schade weer in vlot water te brengen. Eene schuit zit nog tegen den dyk en eene andere kwam, na vernieling van een schutting, in de bergplaats van schelpen terecht. 30 Nov. Heden Eacht ontdekte men van den Eierlandschen vuurtoren, dat er op de Vliehors een schip in nood verkeerde. Tevens merkte men op, dat er van de vuurtoren van Vlieland vuurpijlen werden afgeschoten, ten teeken, dat men daar de sebipbreuk had bemerkt. Daar men na 4 uren geene seinen van het schip meer heeft waargenomen, zou het niet te verwonderen zyn, dat het volk door de reddingsboot van Vlieland is gered. (Volgens een bericht in de „Tel." gedateerd 30 Nov. is het de Noorsche baik „Perlen," kapitein Gundersen, komende van Stavanger, geladen met suiker, en is het schip wrak en was het volk toen nog niet gered. Red.) Behoudens enkele gaten in den dyk van den Eendraeht-polder hebben de dyken hier geene schade geleden. Oudeschild, 30 Nov. De Edelaehtb. Heer Burgemeester, wien door het Bestuur van den Schippers- en Visschersbond, op uitnoodiging der Leden, was verzocht alhier op de gebruike lijke wgze het St. Nicolaasfeest te mogen vieren op Zaterdag, heeft op dat verzoek gunstig beschikt. Aangezien het voor de visschers en schippers een gunstiger avond is dan op Maandag, zal het oude feest hier zeker Zaterdag wel weer met de gewone opgewektheid worden gevierd. Voor tal van ingezetenen van dit dorp was 't heden een voordeelige dag. De „sjouw" van de „Obi" was ontvangen. Naar men zicb zal herinneren strandde het stoomschip „Obi" onlangs naby IJmulden en deden eenige schuiten van hier dienst by het lossen der lading. Per deel moet ongeveer f 100 zijn ontvangen, zeker een aardige tege moetkoming in een tijd waarin 't den visschers van alle kanten zoo tegenloopt. 't Was een goede gedachte van de bergers om ook 't „Admiraal de Ruyiersfonds" van het buitenkansje te gedenken. Een aardig sommetje werd aan de kas van dat fonds door ben afgedragen. By gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts éene adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tyd van 3 tot en met 7 December a. s. ingetrokken, en zal derhalve by elk gedurende dat tydperk ter verzending aangeboden pakket eene adreskaart behooren gevoegd te zyn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om, ter verzekering van eene goede overkomst der pakketten: lo. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wyze voor breken of beschadigen gevrywaard zyn; 2o. zoo mogeiyk de adressen op den omslag der pakketten te schrijven en waar opplakking of aanhechting van een los adres onvermydeiyk is, dit zoo te doen plaats hebben, dat voor het verloren gaan daarvan, tydens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan. 3o. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag zelf geschreven is, een tweede los adres in te sluiten. (Stct.) Emigratie naar Duitschland. Uit Groningen vertrekken nog zeer vele handwerkslieden en boerenknechts naar Duitschland, om daar te graven, te metselen en te timmeren, of om op zuivelboerderyen werkzaam te zyn. De trek naar Duitschland is sterker dan ooit te voren naar Amerika, want de werkzaam heden zyn vele en de loon en aanmerkeiyk hooger dan bier. Alleen uit Uithuizen met 3600 zielen zyn in éen jaar 180 werklieden geëmigreerd. Twintig jaar geleden was de stroom juist andersom en trok alles naar Nederland. Men meldt uit 's-Hage aan de „Tel." Behoudens latere wyziging, welke echter niet waarschyniyk is, zal H. M. Koningin Wilhelmina haren plechtigen intocht doen te Amsterdam op Maandag 5 September 1898, en zal de inhuldiging der jonge Koninginden daarop velgenden dag plaats hebben. Trnam; COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1