Buitenland. Marktberichten. Waal, 1 Bee. Boor onzen plaatsgenoot den Heer H. werd dezer dagen b(j zijne woning eene postduif gevangen. Het diertje is blauw van kleur, draagt op den linker vleugel een stempel en aan den linkerpoot een ringelje, waarop een nummer 796). Eigenaardig is het, dat, als de Heer H het beestje laat vliegen, het telkens terug komt om voedsel te halen. Blikbaar bevalt het dus onze duif goed aan de Waal. Oostereïtd, 1 Dec. Bjj het stormweder van Maandag geraakten drie schuiten, die nabij Oost vertuid lagen, aan het drijven. Van ééne braken de ankertouwen stuk, waardoor zQ tegen de steenglooiing aandreef en aldaar wrak is ge worden. Het was de T.X. 100 van schipper P. Eelman. Het vaartuig was niet geassureerd, zoodat de behoeftige man zich door dit ongeluk van z(jne broodwinning beroofd ziet. Be schuit van P. Ellen geraakte vol water. Overigens heeft men hier van geene stormschade in den omtrek gehoord, ongerekend eenige dak pannen en schuttingen. De Minister deelt in zijn Memorie van Antwoord op de Staatsbegrooting mede, dat de post „inhuldiging van H. M. de Koningin" thans in verband met een waardige ontvangst van de Indische vorsten en de buitenlandsehe pers van f 50,000 op f 100,000 is gebracht. Dezer dagen is bij den Rotterdamsehen gemeenteraad door eenige slagers een adres ingediend, houdende bezwaren tegen de ontwerp verordening tot wering van den verkoop van ondeugdelijk vleesch, wild en gevogelte. Daaren tegen is dooreen 116-talvleeschhouwerseven eens een adres ingezonden, waarin verbazing over de indiening van het vorig adres wordt uitgesproken en tevens adhaesie betuigd met de ontwerp-verordening. Na een betrekkelijk kortstondig lijden is te Zaandijk een meisje van 24 jaren over leden tengevolge van bloedvergiftiging, ver oorzaakt doordien zij bij 't knippen der nagels 'n kleine wond aan een barer teenen toebracht. Tengevolge van de overstroomicgen, welke Oostenrijk in dezen zomer hebben ge teisterd en waardoor de fabriek te Steger belast met de levering onzer nieuwe geweren zeer heeft geleden, moeten aldaar reeds gekeurde doch beschadigde wapenen en verwisselstukken, opnieuw gekeurd worden. Ook heeft de fabriek aldaar gedurende eenige weken, tengevolge der overstrooming, den aanmaak van geweren geheel moeten staken waardoor dus uitstel voor de oplevering is verleend moeten worden. De mogelijkheid nachtvorsten in den herfst en in het voorjaar vooruit te kunnen bepalen, is vooral voor landbouwers en war- moeziers van belang. Prof. dr. Drude in Dresden beveelt daarvoor het volgende middel aan, dat in de meeste gevallen goed blijkt. Men neemt een zoogenaamden vochtige» ther mometer, waarvan het bolletje kwik in gaas is gewikkeld, en laat die in een bak met water hangen. Daarmede meet men 's middags om twee uren de temperatuur en trekt van het verkregen aantal graden 5 gr. C. of 4 gr. R. af. Dan krijgt men den laagsten stand van de temperatuur in den volgenden nacht tot op een halven graad. Het is somtijds moeielijk het bloeden eener snijwonde te stillen. Wanneer water met een weinig azijn vermengd niet helpt, moet men eenige druppels ijzer-chloride op het bloedende deel doen, waardoor het bloeden spoedig ophoudt. Dit ijzer-chloride is in elke apotheek te bekomen. (R. N.) Zaterdagavond omstreeks zes uren heeft te Amsterdam weder een aanslag op een meisje plaats gehad, onder ongeveer dezelfde omstandigheden als de aansisgen welke voor eenige maanden in de Van Eeghenstraat en in de Spinozastraat aldaar zijn gepleegd. De zestienjarige Cato Ramus, werkzaam op een mode-atelier, bevond zich op het hierboven aangegeven tijdstip op de Heerengracht nabij de Romeinsarmsteeg toen zij door een jongen man die achter haar liep onverwacht op den rug werd gestompt, waarna de onbekende ijlings op de vlucht ging. Het bleek spoedig, dat zij verwond was en na een voorloopig onderzoek aan het politiebureau, werd zjj dan ook naar het binnengasthuis overgebracht. Hier constateerde men een steekwond inden rug waardoor de longen zijn aangedaan. Aan gezien het meisje evenwel nooit te voren ziek is geweest en van een gezond gestel, mag hoop op herstel worden gekoesterd. De vrees voor een bloedstorting in de longen blijft echter niet uitgesloten. „Aan Boerhave in Europa:" Dezer dagen bracht een correspondent van het „Utr. Dbl." aan den heer Dudok de Wit, den bekenden wandelaar te Breukelen, een bezoek, en zag daar opnieuw een merkwaardig adres. De vorige week namelijk had genoemde heer uit Lausanne een brief ontvangen, op welks enveloppe boven aan „Pays Bas" en aan de benedenzijde „Nederland" stond, terwijl in 't midden een paar voeten geteekend waren. Toch was de brief aan den juisten persoon bezorgd. De onlangs in Den Haag opgerichte Ver- eeniging tot bestrijding van oneerlijke con currentie en van valseho reclame heeft zich verplicht gezien werkdadig op te treden. Voor het lokaal in de Willemstraat, waarin een uitverkoop van mantels werd gehouden, heeft zij een paar personen met aanplakborden ge plaatst waarop de vereeniging bekend maakt, dat de mantels^welke in het gebouw te koop worden aangeboden niet afkomstig zjjn van een buitenlandsehe fabrikant, die liquideerde (zooals de verkooper schijnt te hebben aange kondigd) maar worden verkocht door iemand, bij name aangeduid, die buiten Den Haag een mantelmagazijn houdt. In Büitschland is men op verschillende plaatsen, bij het nemen van vele proeven daaromtrent, tot de slotsom gekomen, dat appelen het best blijven bewaard in turfstrooisel. Turfstrooisel werkt bederfwerend, dat was al lang bekend. Men vreesde slechts, dat de in turfstrooisel bewaarde appelen niet de fijnheid van reuk en smaak zouden behouden, maar misschien een bijsmaak aannemen. Het bleek echter, dat de in turfstrooisel bewaarde appelen, zelfs na heel langen tijd, den geur en den smaak van' versch geplukte appelen hadden behouden. Ook turfmolm, om 't even van welke soort van turf, kan voor dit doel gebruikt worden. Eene vergelijking van de in turfstrooisel bewaarde appelen met de op andere, veel meer kostbare en tjjdroovende manier behandelde, viel ten voordeele der in turfstrooisel be waarde uit. In een vat doet men dan een onderlaag van een decimeter dikte, en verbruikt vervolgens dezelfde hoeveelheid turfstrooisel als appelen, aan de wanden van het vat echter de laag het dikst hebbende. Zoo het vat vol is, wordt alles weer gedekt door een laag van 1 d.M. dikte. De zoo bewaarde appels behoeven niet eerst in papier te worden gewikkeld. (Veldp.) Een jong koopman kocht te Nordhauaen b(j een uitdrager een oude viool, die zeer ont redderd was en met citersnaren bespannen, voor 12 mark. Hi) ging aan het repareeren en ont dekte in de viool het merk .Stradivarius fecit 1718." Be waarde van het instrument wordt op 6000 Mark geschat 1 Te Windsor wordt een liefdadigheidsbazaar gehouden. Prinses Christiaan verkocht den eersten dag o. a. portretten van de Koningin, voorzien van Hr. Ms. handteekening. De foto's gingen tegen een guinea het stuk grif weg. De voorraad was spoepig uitgeput. .Waarom zouden wij mama niet om een paar meer vragen zei prinses Christiaan. Er werd iemand naar het kasteel gezonden en die kwam terug met een nieuwe bezending. Na een afwezigheid van 14 jaar is de dochter van een Kozak te Orenburg in haar geboorte plaats teruggekeerd onder de volgende zonderlinge omstandigheden. Als kind werd zjj door een bende Kirgiezen geschaakt en naar een afgelegen hoek van het Kasalinsker gouvernement gevoerd, waar bijna nooit een ambtenaar komt. Gedurende den geheelen tijd van haar nomaden leven had de geroofde nooit eenig Russisch magistraat-persoon gezien, terwijl men haar alle mogelijkheid op terugkeer ontnam. Acht jaar geleden nam een der Kirgiezen haar tot vrouw, maar bleef zorgvuldig vermijden in de nabijheid van steden te kernen totdat bij meende, dat familiebanden en moederplichten de jonge vrouw aan zjjn stam genoegzaam zouden gebonden hebben. Maar de eerste maal, dat hjj zjjn tenten opsloeg in de nabijheid van een Russische stad, ontvlood de vrouw hem en stelde zij zich onder de hoede der overheid. Bjj deze gelegenheid bleek, dat over een gebied zoo groot als Nederland en België te zamen, in het geheel slechts twee ambtenaren waren, het districtshoofd en adjunct, die nu en dan hun district eens rondreizen, Een 26-jarig roover Ballio, die Attica tot het terrein van zijn werkzaamheden had gekozen, is onder eigenaardige omstandigheden gedood. Hij was met een bevriende landbouwer op de jacht gegaan. Die liet den roover vooruitgaan en doode hem met twee geweerschoten. De landman nam Ballio een dolk en 10,000 drachmen, die hjj bjj zich had, af en bracht toen de overheid van de zaak op de hoogte. Behalve het geld, dat bjj den roover had afgenomen, kreeg hjj nog de 3000 drachmen, die op,Ballio's hoofd gesteld waren. Versche bloemen. Ongeveer 460 manden met versche bloemen zijn Maandag te Berlijn bezorgd, doch geweigerd. Zjj waren door bloemen handelaars uit Frankrijk besteld om voor den .Kerkhofdag", die jl. Zondag te Berlijn gevierd werd, te dienen. Zjj hadden Zondagochtend vroeg reeds moeten aankomen, maar bleven uit zoodat de bestellers besloten ze niet meer in ontvangst te nemen. De grootste .Show," menagerie, circus, of hoe men het noemen wil, die ooit te Londen was, is er nu; De dieren en menschen, onder directie van Barnum en Bailey, kwamen met een stoomboot uit Amerika, een stoomschip van 8000 ton, tijdelijk in een arke Noachs veranderd. Er zjjn 250 personen by het gezelschap en 600 dieren, waaronder 240 vracht- en 136 gedres- seerde paarden; dan olifanten, leeuwen, tijgers, enz. De Show komt in het Olympia onderdak. Er zullen 16.000 plaatsen voor toeschouwers zijn. Na een verbljjf van eenige maanden in Engeland, komt deze zonderlinge troep ook naar Europa. Amsterdam, 29 Nov. Aangevoerd 260 Run deren, le kwal. 63 A ct., 2de kwal. 56 ct. 3e kwal. 50 ct. per KG. 130 Melk- en kalfkoeien f 100 a 210; 3 Graskalveren fa; 24 nucht. kalv. 7 10; 8 Schapen f A f Lammeren 0.00 A f0; 492 vette Varkens 40 k 42 ct. perK.G Formerend, SO Nov. Aangevoerd 109 vette kalveren 65 a 85 ct. per kg.; 148 nucht. kalv. f 6 a 19; 255 vette Varkens 38 h 44 ct. per kg. 58 magere Varkens f 14 f 22; 307 Biggen f 5. a f 10.; 2799 Schapen en Lammeren; 445 Runde ren en 16 Stieren. Kip-Eieren 15,50 a f 6, p. 100. Vette koeien, prijshoudend, handel matig f0.52 a f 0,62 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel stug, f70 A f ISO per stuk. Melkkoeien, lager in prijs, handel stug f 120 a f 170 per stuk. Vette kalveren, hooger in prijs, handel vlug. Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel vlug; Vette varkens, prijshoudend handel vlug. Magere varkens en biggen, prijshoudend handel matig. Vette schapen prijshoudend handel matig, f 18 a f 26 per stuk. Lammeren prijshoudend, handel matig, f IS A f 19 per stuk. Magere schapen prijshoudend handel stug, f 12 A f 18 per stuk. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 24 Nov. tot 30 Nov. ONDERTROUWD:) Q GETROUWD: weene' GEBORENFeijtje, dochter van Jan Vos en Feijtje Daalder (Oosterend). Jan, zoon van Jan Schaap en Aaltje Buis (Eierland). Aaltje, dochter van Gerrit Lammert Bas en Grietje de Wijn (Oudeschild). OVERLEDENJacoba, 28 jaar, dochter van Dirk Boon en Souwtje Rab (Hoogenberg).

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2