N°. 1077. Zondag 12 December. A". 1897. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abennementeprij» Pw 8 maanden Voor in Bum 80 Ot». Frante per pert door go- hooi Nomrèah» 4B Oti. Naar *n andera landon mot Torhaoging dor porto'*. AdvertentiSn vóór lt nnr op den dag der uitgave. Prij» der Advertentie» Van 1 tot B rogola 80 Oti. - Iodoro rogol moor i Otc. Greet* lettor* on Vignotton werden naar plaatsruimte barakend. Bewflinummors 8 Oto. por nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÉN worden aangenomen bfl de Uitgmrs LANGEVELB BE ROOII, Parlcttraat, Bono or Tix GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize, een gebroken gouden oorbelletje, gevonden in den tuin van het Hó tel .Texel", en een lederen portemonnaie, inhoudende o. a. een rc<;u (No. 6300) voor een poatwissel, den 3 December 1897 te Helder aangeboden, gevonden op het strand nabij paal l° 8, en b(j de Politie te de Waal, een armmandje waarin een groenachtig gewerkt kleedje, gevonden aldaar. SCHULDVORDERINGEN ten laste der Gemeente Texel; BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL noodigen de verschillende belanghebben den uit, die in den loop van het jaar 1897 eenige leverant ëa of werkzaamheden ten dienste der Gemeente hebben gedaan, om, voor zoover z(j dit nog niet deden, hunne vorderingen vóór den SO December a.s. in te zenden ter Secretarie der Gemeente. Texel, den 6 December 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 11 December 1897. Met uitstekend gevolg (als No. 2 der 36 geslaagden) werd Baar wij vernemen door den heer P. Lap alhier het examen afgelegd voor het post-radicaal (vroeger klein-direeteurs- examen genaamd). Door onze vroegere plaatsgenoote, mej. D. Wesstra, werd met gunstig gevolg het examen afgelegd voor apothekersbediende. B^ Kon. besluit werd de Elel Aehtb. Heer Jhr. Striek van Linsehoten opnieuw benoemd tot burgemeester dezer gemeente. Een droevig ongeval kenmerkte de dag van Woensdag j.l. Nadat namelijk schipper Visser, beurtschipper op Alkmaar, des morgens uit de haven alhier was vertrokken en nog maar kort de sluis te Nieuwediep had verlaten, verloor diens knecht J. Eelman, by de be handeling van het zwaard in 't Noord-Hollandsch kanaal het evenwicht, viel over boord en zonk by na onmiddeiyk in de diepte weg, zoodat de pogingen tot redding bleken nutteloos te zyn. Eerst eenige uren later mocht men er in slagen zyn btjk op te vissehen. De onge lukkige laat een vrouw met 2 kinderen on verzorgd achter. Onze plaatsgenoot Jb. Logman werd naar wy vernemen benoemd tot agent van politie te Delft, waar hy Maandag a.s. in dienst zou treden. Naar wy vernemen, heeit de verkoop van de goederen der strandvondery, gisteren gehouden, totaal opgebracht f 997.26. Is er voldoende ambitie by het publiek dan zullen de liefhebbers van waar kunstgenot in de gelegenheid gesteld worden eens naar harte te genieten. De Heer en Mevrouw Schwab zyn voor nemens hier eene soiree te geven. Beiden zyn hier geen onbekenden. Wie herinnert zich niet van de kermis van dit jaar Fedora en Het treurspel der Smeden. In beide stukken stond de Heer Schwab met zyne groote talenten, beschaafde uitspraak en aangename stem, tegenover de groote tragedienne Mevrouw Julia van Lier. De Heer J. H. Rössing zoo bekend door zyn tooneelkritieken in het „N. v. d. D." schryft: „Dat is een lieve middag geweest in het Paleis. Mevrouw Schwab heeft verdiensteiyk voorgedragen „Brug omhoog" en zeertrefiend met haar man een tooneel uit „Kean" gespeeld. Het echtpaar toonde zich ook voor vroohjker spel alleszins berekend. Het geestige stukje „Acht dagen later" werd goed en opgewekt door hen vertolkt Zijn wy goed ingelicht dan zal het zoo gunstig bekend staande Muziekgezelschap Trinitas de pauzen door muziek opluisteren. Binnenkort zal men met een ïyst laten rondgaan om bezoekerB. Oüdeschild, 10 Dec. Sedert eenige dagen dryven er op stroom vele z.g. brailtjes, zynde de zwarte boeitjes of tonnetjes, door loggers en andere vaartuigen gebezigd by het vissehen op de Noordzee. Vermoedeiyk gingen deze voorwerpen met de jongste stormen verloren. Tal van Noordzeevissehers neemt thans aan de garnalenvissehery deel, zoodat de vloot groote uitbreiding heeft ondergaan. Aangezien de vangst nog al bevredigend is, worden dageiyks groote hoeveelheden gar nalen naar het buitenland uitgevoerd. De pryzen biyven daar echter laag, zoodat de garnalenvissehery tot heden nog geen winstgevend bedryf kan heeten. Waal, 10 Dec. De tweede Nutsavond was gisteravond matig bezocht. Een 30-tal leden benevens een 10-tal dames waren tegenwoordig. Als spreker trad op de Heer DeJongh, die „Bella Roel" van Cremer ten beste gaf. De ernstige gedeelten in de voordracht werden met aandacht en stilte gevolgd; de komische scènes, die er in voorkomen, ontlokten menig gullen lach. Na de pauze droeg Spr. voor „Hoe Jetje gezoend werd" door Justus van Maurik. Har telijk werd er om deze bydrage gelachen, en oogstte de Heer De Jongh aan het einde een daverend applaus in. Om kwart over tien sloot de Voorzitter, onder dankzegging aan allen, de byeenkomst. De Cocksdobp, 10 Dec. Woensdag j.I. werd in het logement van den heer J. Buys, onder leiding van den keer D. C. Dros, eene ver gadering gehouden, ten einde de vraag te bespreken, of het noodig en wenscheiyk zou zyn, dat er in den aanstaanden winter eene werkschaffing voor Eierland in het leven werd geroepen. De opgekomenen, 28 in getal, waren voor het meerendeel van oordeel, dat eene werkverschaffing hier noodzakeiyk was. Voor de op handen zynde werkzaamheden werd dan ook by stemming eene commissie samengesteld, bestaande uit 8 personen, n.l. de heeren: D. C. Dros, A. Dros Pz., P. Deuze- man, R. Barends, J. Blom, W. Griek, P. Stoepker en D. Buijs. Het plan werd verder gevormd om door middel van Ujsten by de ingezetenen om gelden aan te kloppen en tevens pogingen in het werk te stellen ook van elders hulp te verkrijgen. Na nog besloten te hebben, dat de com missieleden Maandag a.s. zouden vergaderen by Mej. de Wed. K. Thomassen, werd de byeenkomst gesloten. De „Soer. Ct." verneemt dat het op Lombok nog verre van rustig is; er moeten duizenden ontevreden Sasaks zyn. „De resident is meer dan ooit op het eiland en vergunning om uitstapjes te maken naar het slechts op één post afstands van Tjakra Negara gelegen Narmada wordt met het oog op de heerschende onveiligheid, aan niemand meer verleend. Terwyi by een meel prys van f 14,75, de bakkers te Amsterdam, 3 maanden geleden, meenden, dat de broodprys niet verhoogd moest worden, nam men de vorige week, by een meelprys van f 12,60 het besluit, het brood met een halve cent te verhoogev. Aangezien de vereischte medewerking bier voor niet te verkrygen was, is de uitvoering van het besluit Mhterwege gebleven. (Bakk. Ct.) De „Maatschappy tot Opvoeding van Weezen in het huisgezin" heeft zich genoodzaakt gezien een nieuw Doorgangshuis te bouwe daar het vroegere, een gewezen boerdery, niet meer aan de eischen voldoen en te bouwvallig werd. zy heeft zulk een huis van Ontvangst dringend noodig, om den verweesden die haar worden toevertrouwd er in op te nemen, gade te slaan en eenigszins te leeren kennen, om te kunnen bepalen in welk gezin zy geplaatst moeten worden. Het bouwen van zulk een huis gaat hare financieels krachten verre te boven en daarom doet zy een beroep op alle weezenvrienden. Iedere gift, groot of klein, voor dit doel afgezonderd zal met harteiyke dankbaarheid ontvangen worden. Binnenkort zullen de nieuwe, op rameh- papier gedrukte muntbiljetten in omloop komen. By een bewoner van de buurt Lombok te Arnhem werd by het controleeren van den muntgasmeter een tienguldenstuk onder de twee en een halve centstukken gevonden. Vrouw en man verklaarden beiden, zulk een muntstuk niet bezeten te hebben. De eerste herinnerde zich echter, op een namiddag, by schemerdonker in een winkel in de Ketelstraat aldaar klein geld terug te hebben ontvangen, waarvan zy, naar zy meende, een twee en een halve cent stuk gebruikt had om in den muntgasmeter te werpen. By den winkelier, dien zy noemde, werd onderzoek gedaan en deze verklaarde dien dag tien gulden op twee en halve cent na, in zyn kas te kort te zyn gekomen. Hierdoor was de zaak opgehelderd en werd, laar de „A. Ct:" meldt, daarop in orde gebracht, TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1