Advirteatila Vrijdagmorgen 10 uur. Buitenland. Marktberichten. "Tredikb^ItenT^ voor iet voluut nummer worden aaipnm tot Een goed denkbeeld wenscht de te Amsterdam gevestigde veroeniging „Hulp en steun voor weezen van a le gezindten" te verwezenlijken. Zij zou gaarne bij de inhul diging van H. M. de Koningin ai de onbe middelde weezen die hier de lagere scholen bezoeken, van kleeren voorzien. Het onderzoek en de plannen daarvoor zijn reeds in bewerking en het is zeker te hopen dat die plannen door veler steun tot uitvoering kunnen komen. Een meevallertje! Een juffrouw vervoegde zich aan het kantoor van den collecteur der Staatsloterij, den heer M. in de Spuistraat te 's-Gravenhage, om een twintigste lot te verwisselen voor de volgende klasse. Doch de heer M. vroeg haar, of zij niet wist dat op dit nummer in de vorige klasse de f 5000 gevallen was. Op haar ont kennend antwoord, vernam zij, tot baar groote verrassing, dat zij een tegoed van f200 had! H. M. de Koningin-Regentes heeft den luitenant-generaal Kool, chef van den generalen staf, opgedragen gedurende den winter voor de Koningin een reeks voordrachten te houden over de organisatie en administratie van het leger en over het gebruik van het leger in den tijd van vrede en in tijd van oorlog. Op de landsdrukkerij zullen zetmaehines worden ingevoerd van de beste hoedanigheid en dé laatste vinding. Uit de mededeelingen door den Minister bij de begrooting gedaan, blijkt, dat geen personeel zal worden afgedankt. Men meldt uit Barneveld aan de „N. R. Ct." Bij het omspitten van heidegrond, gelegen ten oosten van Kootwijk en toebehoorende aan ds. Houtzagers aldaar, is op nog geen meter diepte eene Germaansche begraafplaats gevonden. Behalve eenige gebroken Germaan sche urnen, gevuld met beenderen, werden nog opgedolveneen gedeelte van een maal steen, eenige puntige steenen gewichten met eene opening in het midden, een roodaarden vergiet, benevens een urn, overdekt met een stuk graniet. Hieromheen lagen nog eenige brokstukken, van aarden voorwerpen, die echter reeds te veel geleden hadden om vervoerd te worden. Het gevondene is naar het Rijks- museum van Oudheden te Leiden opgezonden. Kelders, waarin groenten bewaard worden mag men vooral niet verzuimen, zoo dikwijls te luchten, als de weersgesteldheid toelaat. Vooral in dézen winter, die nog weinig of geen vorst, maar des te meer vocht heeft gebracht, is het luchten zeer noodig. Hedendaagschs wereldhervormers! Te Amsterdam is Zondag weer eens een rumoerige vergadering gehouden, waar het Tweede Kamer-lid mr. P. J. Troelstra het woord voerde. Bij het debat verweet Van Emmenes den heer Troelstra, dat deze in de Tweede Kamer bij sommige gelegenheden geheel don klassenstrijd had verlaten. Toen de heer Troelstra hierop antwoordde, ont stond er rumoer en moest de voorzitter gaan hameren, maar dit baatte niet, het rumoer wordt geweldig, de vergadering gaat staan en loopt uit. De voorzitter: „Ik zie mij genoodzaakt de vergadering te sluiten." (De een schreeuwt nog harder dan de ander. Een spreker klauwtert op het tooneel en gaat het woord voeren ten gunste van het recht van Van Emmenes om nogmaals te spreken). Van Emmenes houdt beneden nog een toe spraak, die van het tooneel af met allerlei persoonlijke verwijten begroet wordt. Dan komt na een minuut of wat lawaai en geschreeuw de heer Troelstra weer naar voren. Hij wordt begroet met g; fluit en gesis. Onder aanhoudende protesten sluit eindelijk de voorzitter, twistende met een man, die nog het woord wil hebben, de vergadering. Buiten stonden een groot aantal nieuws gierigen, aangelokt door de verschijning van een detachement politieagenten, dat echter niet behoefde op te treden. Een middel ter voorkoming van springende handen bestaat eenv ouog hierin, dat men na het wasschen de handen flink afdroogt totdat «de huid in 't geheel niet meer vochtig is. Wie dit hoogst eenvoudig middel niet in practrjk heeft gebracht en met springende handen behept is, zal verzachting voor zijn smart vinden, bij het inwrijven van de plek met cold-cream met een vijf en twintigste deel aluin er in. (R. N.) Keizer Wilhelm heeft zjjn echtgenoote op haar laatsten verjaardag een eigenaardigen arm band geschonken. De kostbare band bestaat uit de aaneengeschakelde miniaturen der zeven kinderen. Aan het portretje der prinsen hangt, in hartvorm, de beeltenis des Keizers. Elk miniatuur is in juweelen gevat, in het geheel 253 briljanten. Parijs heeft Zaterdag van den mist genoten. Gedurende den ganschen dag was de helft der stad in duisternis gedompeld, terwijl de andere helft van geen mist wist. Zoodra men langs den boulevard des Capucines ging en de „Place de l'Opéra" bereikte, was de lucht zoo helder als op den schoonsten winterdag. Op enkele plaatsen daarentegen, vooral aan de Seine, was de mist zoo dik, dat de politie op de drukke plaatsen van brandende toortsen was voorzien. Te Cb&teau-Thierry heeft een landbouwer een ambtenaar der belastingen met een revolver doodgeschoten uit wraak over een bekeuring, die deze hem had gedaan wegens het smokkelen van een fust appel-brandewijn, en een anderen ambtenaar, die hem vervolgde en vergeefs eenige schoten, op hem loste, met een bijl gedood. De moordenaar is zoek. Den noodlijdenden in de goudvelden van Klondyke wordt hulp bereid. Het congres der Vereenigde Staten heeft zonder debat een krediet van 175,000 pond toegestaan tot leniging der ellende van de hongerenden. Deze som zal zoowel ten bate komen van hen die op Britschen bodem lijden als van de stervenden op Amerikaanschen grond. Tevens komt het bericht dat te Drontheim gedelegeerden der Vereenigde Staten zijn aange komen om rendieren en Bieden te koopen voor een hulp-expeditie. '11 Men meldt uit Chicago dat daar de aanran- dingen en inbraken, zelfs overdag, zoo schrikbarend toenemen, dat de burgerij een eigen politiecorps heeft opgericht van goed gewapende agenten die in last hebben alle aanranders en inbrekers terstond neer te schieten. Vijftienhonderd leden zijn reeds toegetreden tot deze verdediglngsbond." De eerstvolgende oorlog zal gevoerd worden tusschen de Vereenigde Staten en Japan, heeft generaal Lew Wallace gezegd op een feestmaal van de officieren van de militie te Indiana: „Ik ben geen profeet, noch de zoon van een waarzegger," verklaarde b(j, „maar ik durf voor spellen, dat de eerste oorlog, dien wij krijgen, met Japan zal zfjn. Het is mijn vaste overtuiging dat na slechts weinige jaren Japan iemand noodig zal hebben om het te verpletteren en wij zijn daartoe in staat." En dus zal deze eeuw eindigen of de 20ste beginnen met een verdelgingskrijg tusschen twee groote rfjken. Juist honderd jaar geleden bood eèn Fransch natuurkundige Tholorier aan zijn regeering een middel aan, om zonder vloot Engeland te veroveren. Hfj wilde daartoe een reuzenballon maken, die een geheel legerkorps naar Engeland zou over brengen. „Geen 6nkel natuurkundige," zoo schreef hij, „zal de mogelijkheid van het plan ontkennen en de kosten zullen lang niet zoo hoog zijn als die van een vloot." Het Directoire is blijkbaar minder goedgeloovig geweest en evenmin Napo leon, toen hij plannen maakte om een leger naar Engeland over te brengen. Dat is geen werk. De konijnenvellen wordt het haar uitgetrokken. Dat haar wordt gebruikt om er vilt vau te mak6n. In Engeland Is dit bedrijf vooral het werk van meisjes en vrouwen, die er hoogstens 50 cent per dag mee verdienen kunnen, en daarvoor dag aan dag opgesloten zjjn in kleine, vunzige kamers, waar geen enkel tochtje wordt toegelaten. Vele of liever de meeste der vrouwen zijn ziek en hare kinderen lijden aan asthma, wegens de fijne haartjes, die in de hoek voortdurend rond- dwarrelen en doof mond en neusgaten heen op borst en longen zich vasthechten. De werkkamers zijn tevens eet-, slaap- en zit kamers, zoodat die- armen vrouwen en kinderen nacht en dag niet dan stinkende lucht Inademen kunnen, Volgens een statistiek zjjn er 8985 papier molens en fabrieken in beweging, die jaarlijks 1450 millioen kilo papier maken, van welke de helft door drukkersen, waarvan 355 millioen voor couranten, verbruikt wordt. Het jaarl(jksch verbruik van papier per persoon bedraagt in Engeland 6,5, Amerika 5,7, Duitschland 4,4, Frankrijk 4,2, Italië en Oostenrijk 2 ongeveer, Spanje 0,85 en Rusland 0,75 kilo. Als men nu eens narekende waar het meeste papier gebruikt wordt, dan zouden ministerieels bureaux en stadhuiskantoren wel bovenaan komen. Nederland is in deze opgave niet genoemd. Purmerend, 21 Dec. Aangevoerd 136 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 141 nucht. kalv. f 5 a 18; 201 vette Varkens 38 45 ct. per kg. 58 magere Varkens f 12 f 20; 145 Biggen f 6. af9.50; 1377 Schapenen Lammeren;270Runde ren en 17 Stieren. Kip-Eieren f5,— af 4,50 p. 100. Vette koeien, prijshoudend, handel matig f0.52 a f 0,63 per k.g. Gelde koeien lager in prijs, handel stug, f 70 f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig 1120 a f 190 per stuk. Vette kalveren, lager in prijs, handel stug. Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel vlug. Vette varkens, lager in prfjs handel stug. Magere varkens en biggen, prijshoudend handel vlug. Vette schapen prijshoudend handel stug, f 18 a f 28 per stuk. Lammeren prijshoudend, handel stug, f 14 A f 20 per stuk. Magere schapen prijshoudend handel stug, f 12 f 18 per stuk. OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden in de 2e helft der maand November. Van postkantoor Texel: J. Groenenbergen, Amsterdam. Zaterdag 25 December. (Ie Kerstdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Scheöder. Waal. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Ben Boom. Voorm. half 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Babends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Rooseboom. Avonds 7 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kupkrüs. Dm Boom. Nam. 2 uur Ds. Heep. Herv. Gem. Woensdag 22 Dec. Burg. 's Avonds balf 7 Ds. Schröder. Geref. Kerk. Donderdag 23 Dee. Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds. Rooseboom. Burgerleken stand der Gemeente Texel. van 15 Dec. tot 21 Dec. ONDERTROUWD Johannes Gijsbertus Koezijnse (Wonderfontein) en Jantje Heeroma (de Koog). GETROUWDHendricus Jacobus de Jong en Heintje Borgman (den Burg). GEBORENWillemina, dochter van Jacob Dijker en Trijntje Bakker (Oosterend). Guurtje, dochter van Jan Visman en Geertje Postema (Oude schild). Antje, dochter van Cornells Vlas en Klaslna Boon (Oudeschild). Jacob, zoon van Cornelis Witte en Maartje Dros (de Cocksdorp). Grietje, dochter van Cornells de Jager en Engeltje Lap (den Hoorn). Willem Jan, zoon van Willem Boon en Jannetje Bruin (den Burg). Jan Dirk, zoon van Hendrik Troost en Antje Abbenes (den Hoorn). OVERLEDENGeertrui Jacoba, dochter van Jacob Kefjser en Aafje Eelman (den Burg).

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2