N°. 1081. Zaterdag 25 December, A". 1897. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. BERICHT. Dit blad TersclMjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementtprpe per 8 maanden Voor nu Bubs SO Oti. - Fran** per put door ge- hooi Nbbbbla)» 45 Ota. Naar A waarna on onder» landen mot Terhooging dor porto's. Advortentien vóór II nnr op den dag dor nltgavo. Prp* der Advertentiin Van 1 tot 5 rogols 10 Ots. - Iedere regel moer 8 Ots. droste letters en Vignetten werden naar plaatsrnimte berekend. Bowflanummora S Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen by de Uitgeven LANGEVEL# DE ROOII, Parkttraat, Buna on Tnirf. Evenals vorige jaren wordt ook thans weder de gelegenheid geboden om door middel van ons blad, aan familie, vrienden, begunstigers enz., zgn NIEUWJAARSGROET te brengen. Advertentiën daarvoor worden geplaatst voor SO cents contant, mits niet meer ruimte beslaande dan 5 regels. Eene spoedige inzending er van is ten zeerste gewenscht door de nitgevers LANGEVELD DE ROOIJ. Kleinhandel in Sterkendrank. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat ODder dag- teekening van den December 1897 bjj hen is in gekomen een verzoekschrift van J. Wz. Dalmeijer, van beroep Caféhouder, wonende te de Koog, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in deze Gemeente, in de volgende lokaliteiten de gelagkamer met daaraan grenzend vertrek van- en het erf achter het Café ,de Hoop" staande te de Koog op Texel, Wfjk K No.64' Texel, den 24 December 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 24 December 1897. Wg herinneren onzen lezers, dat morgen middag te 5 uur in het kerkgebouw der Hervormde gemeente alhier Zondagssehoolfeest zal worden gehouden. Geschiedde dit in de laatste jaren geregeld op het Kerstfeest in de Chr. bewaarschool, thans zal dit plaats hebben in het zooveel grootere en ruimere kerkgebouw. Wat de oorzaak daarvan is, kan door ons niet met zekerheid worden vermeld, wel vermoeden wij, dat de waarschijnlijkheid, dat het aantal belangstellenden en nieuwsgierigen ditmaal grooter zal zij a dan voorheen, wel een der oorzaken is. Ea het aantal bezoekers zal vertrouwen wij dan ook met anderen, waarlijk groot zgn. Niet alleen toch dat menigeen gaarne in de gelegenheid is waarlijk verheugde en tevreden kindergezichtjes te zien, doch bovendien zal het feest worden opgeluisterd worden door het gezang der Chr. Zangver- eeniglng „Advendo" en ook door den heer Keijzer van Amsterdam, die zeker niet weinig zal bedragen tot de veraangenaming van het feest door zijne vertooningen met de scioptieon of groote tooverlantaarn, welke zeker niet alleen kinderen, doch ook tal van ouderen met genoegen zullen bijwonen. Naar wij vernemen werd reeds door eenige personen alhier den wensch te kennen gegeven, gebruik te willen maken van de gelegenheid hen door den heer Prins te Alkmaar geboden, om les te ontvangen in boekhouden enz. Het aantal van hen moet echter naar men ons verzekert nog niet geheel voldoende zijn om met de lessen een aanvang te nemen, mochten er dus nog zijn, die er gebruik van wenschen te maken, dan willen wij er hen op wijzen, dat de aangifte vóór 30 December a. s. moeten geschieden. In een eendenkooi alhier is een byzonder soort wintertaling (Nettion Crecca) gevangen. Het dier vertoont de kenmerken van de gewone soort, doch is geheel en zuiver havanna- kleurig. Volgens opgaaf van een onzer bekendste vogelkundigen komt een dergelijk exemplaar voor by den beroemden ornitholoog Mr. Herman Albarda in zijn overzicht over 1895. Overige kleurverseheidenheden van deze soort worden ten getale van vier aangetroffen in de merk waardige collectie opgezette vogels van wijlen Ma. J. P. van Wickevoort Crommelin, terwijl in de verzameling „Fauna Neerlandica" van „Artis" één exemplaar aanwezig is. Kooikers, jagers en poeliers doen zeker goed, wanneer zy acht geven op verscheidenheden onder de vogels, opdat zoo weinig mogelijk merkwaardigs verloren ga. Meermalen heeft men bg poeliers in de groote steden zeldzame voorwerpen aangetroffen, die evenwel door verkeerde behandeling waardeloos geworden waren voor wetenschappeiyke doeleinden. De afdeeling „Texel" van het Ned. Onder- wyzers-genootschap zal op de Gewesteiyke Vergadering, in de volgende week te houden te Amsterdam, vertegenwoordigd worden door den besr S. de Boer. Oosterend, 23 Dec. De Zondagsschool der Ned. Herv. alhier zal Zondagmiddag te half vftf haar derde Kerstfeestviering beleven. Werd dit feest tweemaal met een keurigen kerstboom gehouden; thans zal men daarvan verstoken zyn. Als vergoeding zal de heer F. Keyzer met zyn scioptieon eenige voor stellingen geven, als: De stormachtige Kerst nacht Armoede en RykdomGewyde Geschie denis enz. De kinderen der Gereformeerde Zondags school zullen op den len Kerstdag hun gewoon jaarlijksch feest vieren. De Cooesdorp, 23 Dee. De zaak der „Werk verschaffing" is thans zoover gevorderd, dat er ruim f 140 is ingezameld en verschillende personen op zich genomen hebben eenigen tijd werkeloozen in hun dienst te nemen. Een vyftal werklieden is reeds aangesteld om een oud vaartuigje te sloopen en van het hout palen te klooven en kaehelblokjes te zagen. De protesten in Duitschland tegen de sluiting der Duitsehe grens voor Hollandsch vee nemen toe. Thans heeft weder te Crefeld een vergadering van veehouders de overtuiging uitgesproken, dat het voor den bloei van den landbouw aldaar noodzakeiyk is den invoer van Hollandsch vee tegen dezelfde voorwaarden en onder dezelfde voorzorgsmaatregelen toe te staan als de invoer van Duitsch vee. De Belgische commiezen hebben in den nacht van Donderdag der vorige week in de nabyheid van de gemeente Koewacht eene belangrijke aanhouding gedaan, waarby twee smokkelaars werden gearresteerd, en 8 koeien in handen vielen. Nu verspreidde zich Vrydag het gerucht, dat één der smokkelaars voorde som van 50 francs de ambtenaren op de hoogte had gebracht, en men daaraan dien ongunstige! uitslag te danken had. Men kan begrgpen, welke algemeene ver ontwaardiging er heerschte en wraak, bloedige wraak werd gezworen. De verdachte werd dienzelfden avond nog aangevallen en zoo mis handeld, dat men hem nog niet naar huis heeft kunnen vervoeren. De ambtenaren brachten het er nog slechter af. Zy werden door een grooten troep smok kelaars overvallen. Een kon, ofschoon gewond, nog de vlucht nemen; de andere bleef met uitgerukten baard bloedend op den weg liggen. Het veesmokkelen aan de Zeeuwsch-Belgische grenzen is tegenwoordig meer dan erg, zoo zelfs, dat op den middag groote partyen van 100 en meer stuks vee door een aantal mannen over de gr nzen worden gedreven, waartegen over de commiezen (de Belgische) dikwyis geheel machteloos staan. (Fiscvs). Hendrik Pieters, uit Vries, die de vorige week door de politie te Groningen aangekouden werd, verdacht van het uitgeven van valsch geld en te dier zake ter beschikking van de justitie gesteld werd, heeft voor den rechter van instructie bekend zelf de valsche munter te zyn. Hy goot de valsche guldenstukken in een gipsvorm, welke door hem is vernietigd. Een boertje uit Vries, zekere J. V., die inde provincie de valsche geldstukken aan den man bracht, is als medeplichtige tevens in arrest genomen. Ter bestrijding van 't gebruik van sterken drank heeft de firma P. Stoffel Cz. te Deventer naar de „Dev. Ct." meedeelt, besloten na verloop van een jaar aan iederen arbeider, werkzaam in haar zaak, die kan verklaren gedurende dat jaar geen jenever of sterken drank gebruikt te hebben, de som van vyftien gulden uit te keeren, terwyi genoemde firma bovendien het zelfde bedrag in een fonds stort, dat den grond moet leggen voor een pensioenfonds voor die werklieden, die niet meer in staat zyn werk te verrichten. Dit fonds wordt genaamd „het onthoudersfonds" en beheerd door de firma P. Stoffel Cz. Men sckryft uit Zevenwouden Op de woeste gronden onder het Friescke dorp Jubbega, aangekocht door den heer P. W. Janssen te Amsterdam, om te ontginnen en daardoor werk te verschaffen, zyn nu 70 arbei ders aan 't werk gezet, om die gronden te ontginnen en voor cultuur geschikt te maken. Minstens vier hoeven zullen in 't aanstaande jaar op die gronden worden gesticht, waarvoor de bewoners reeds zyn uitgekozen en waartoe by voorkeur jonge, gehuwde lieden worden uitgezocht. Zoo noodig, wordt hun 't geld tot aankoop van een koe als voorschot verstrekt, waardoor ze by biliyken huurprya meer weer standsvermogen krygen dan by de meeste losse arbeiders 't geval is. Van regeeringswege wordt inNed.-Indiö een onderzoek ingesteld en worden maatrege len voorbereid tot volledige uitvoering van de afschaffing van de slaverny in de buitenbe zittingen. Uit den Haag meldt men: Op eene vergadering, uitgeschreven door de vier meergemelde bakkersvereenigingen, die hier ter stede de zaak der afschaffing van den nachtarbeid hebben geleid is, na eenige discussie met algemeene stemmen, op één na, de vol gende motie aangenomen: De vergadering, van oordeel dat de afschaffing van nachtarbeid voor bakkersgezellen door menscheiykheid en biliykheid gevorderd wordt, maar dat door de tegenwerking, vooral van de vakgenooten uit andere plaatsen, die afschaf fing niet op 17 Januari 1898 kan plaatB hebben; besluit; het op 3 October jl. vastgestelde plan van doorvoering op te geven en opnieuw de propaganda ter hand te nemen, met de onver zettelijke bedoeling om trots allen tegenstand te overwinnen. Wat men te Rotterdam op levenBbe- noodigdheden toekrygt. Op één pond boter als regel één pond toe met één der volgende artikelen of loten: een echt Japansch blad, een prachtig kristallen tumbler (bierglas), een lot op zes ryk gestoffeerde stoelen (zwart zUden tryp), een lot op een buitengewoon fraaie maho niehouten linnenkast, een melkkan van 40 et. by minste besteding van 50 ct.. een dito van 25 et. by minBte besteding van 85 ct., een ontbytkoek, een kop, een bakje, loten op geld prijzen, een lot op een leuningstoel, twee eieren, een ons kaas; op een pond vleesch: een lot op een kalfskop of rollende; op 50 et. kruidenierswaren: een half ons poederchocolade; op f 1 kruidenierswaren: een prachtigen,fijn- bewerkten scheurkalender. Verder adverteert een boterhandelaar, dat hy in 4 jaren f 600,000(?1) aan prijzen besteed heeft, 't Zou geen domme trek geweest zjjn als deze boterhandelaar in dien tyd maar geen zaken gedaan had. Dan was hy immers toch sl haast mUlionnalr geweest! TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1