ra <r°. 1084. Donderdag 6 Januari. Au. 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ende elaat toen het ïjjn inde gtfi Jing Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. AbenntmenUprpt per 8 maanden Voor ns Bum SO Ots. Frame per peet door ge heel Nmuin 4S Ots. Naar A «ai» a en andere landen mot Terhoe ging der vorte'a. Advertentlin vóór 19 nor op den dag der nltgave. Prjje der Meertentiin Van 1 tot S regels SO Ots. Isdere rsgol moor S Ots. Croste letters en Vignetten werden naar plaatsruimte bsrekend. Bewijsnummers S Ots. psr nummer. fi ng èos-.BONNEMENTEN en A9VERTENTIËN worden aangenomen bij do Uitgevere LANGE VIL® k 91 HOOU, Parketraat, Bono or Tuel idde uen nan gde PERSONEELS BELASTING. hü a Be BURGEMEESTER van TEXEL maakt g' jkend, dat door hem is afgekondigd en aan 9Qen Heer Rijksontvanger ter invordering is uit- ereikt, het kwartaalskohier n° 5 voor de belasting p het personeel voor het dienstjaar 1897 en kt ieder daarop voorkomende belastingschuldige irplicht is, z{jn aanslag op den bij de wet paalden voet te voldoen. Texel, 4 Januari 1898. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. ft,- iet Tweede Zitting van den militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- leente TEXEL maken bekend, dat de tweede ittlng van den militieraad voor deze Gemeente kl worden gehouden te ALKMAAR op Vrijdag, in 14 Januari 1897, des voormiddags te 10 uren. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent He in de eerste zitting niet afgedane zaken en ver degenen, die als plaatsvervangers of nummer- erwisselaars verlangen op te treden. De loteling, omtrent wien de Militieraad in zijne jerste zitting reeds uitspraak heett gedaan behoeft iet in de tweede zitting te verschijnen, ten rare hij daarin een plaatsvervanger of nummer erwisselaar mocht willen voorstellen. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den Januari 1898. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra. Strick van Linschoten. TEXEL, 5 Januari 1898 Een minder aangename Nieuwjaarsdag had sen onzer jeugdige plaatsgenooten, de bakkers- teerling L. Naar men ons mededeelt, moet t deze n.l., terwijl hij met nog eenige andere jongens op den grond viel, ten gevolge van het struikelen van een van hen, een zijner beenen hebben gebroken. Nadat eerst ten i huize van zijn grootouders, die in de nabijheid wonen van de plaats waar het ongeval plaats r had, de noodige heelkundige hulp was ver trekt, werd hij den volgenden morgen per draagbaar naar de woning zijner ouders 1 vervoerd. Gisteren werd ons vertoond een portret van eene dame, hetwelk, zooals men ons mededeelde, was gevonden aan den dijk van jut 1 Prins Hendrikpolder, waar het door de zeo moet zijn aangespoeld. Het had blijkbaar rog weinig van het zeewater geleden, zoodat ook het adres van den fotograaf benevens het nummer, dat deze daarop heeft geplaatst waarschijnlijk voor eventueele nabestellingen, zeer goed leesbaar zijn. Aangezien de moge lijkheid niet geheel is uitgesloten dat deze vondst nog van eenige wanrde is voor een of ander belanghebbende, deelen wij het ndreB van den fotograaf benevens bovenbedoeld nummer mede. Dat zijn Frank Brown, London road, Leicester en No. 06559. Volgens achterst, annonce zal Zondag a.s. in het logement „de Zeven Provinciën" eene liefdadigheidsvoorstelling worden gegeven door de rederijkerskamer „Onderling Genoegen" met medewerking van het over geheel ons eiland zoo gunstig bekende muziekgezelschap „Trinitas," van den Burg. Genoemde kamer moge te Oudescbild nog nimmer zijn opgetreden, de goede naam, welke zij zich gedurende haar bestaan te den Burg reeds beeft mogen ver werven, doet met grond verwachten, dat het haar ook te Oudeschild niet aan belangstelling zal ontbreken en dit nog te meer nu het doel dat wordt beoogd zeker bij allen en niet in 't minst bij eene bevolking hoofdzakelijk be staande uit schippers en visschers, de sym pathie kan wegdragen. Oudeschild, 4 Jan. Op een bericht, dat in de Zuider Haaks op nieuw een schip was gestrand, zijn eenige schuiten van hier uitge zeild, om zoo mogelijk assistentie te verleenen. Da garna'envisseherij, die lang zoo slecht is geweest, althans wat de prijzen der garnalen betreft, schijnt nu een betere toekomst te gemoet te gaan. Uit Engeland werden gunstiger berichten omtrent de prijzen ontvangen. De vangst is thans matig. Oosterend, 4 Jan. De alhier bestaande afdeeling van den Ned. Protestantenbond hield op 81 Dee. j.l. bare aangekondige vergadering in het kerkgebouw der Doopsgezinden .Ongeveer 180 personen waren aanwezig. Nadat de Voorzitter, de heer W. Bakker Kz., den aanwezigen het welkom had toegeroepen, trad de heer P. J. Bouma voor de vergadering op en gaf in eene keurige rede een terugblik op veel, wat in bet verloopen had plaats ge grepen. Daarbij viel te constateeren strijd op velerlei gebied, inzonderheid op godsdienstig en politiek terrein. Spreker maande de aan wezigen aan den goeden strijd vóór eigen beginselen te blijven strijden, doch dit steeds te doen met eerbied voor de meeningen van andersdenkenden. Werd zulks door iedere gezindte gedaan, dan zou zeker telkens aan het einde van een jaarkring het „Vreed' op aarde" een liefelijker klank worden. Na de pauze werd nog door den heer Bouma voorgedragen een dichtstuk, waarin geschetst werd: „Gustaaf Adolf als voorvechter der protestanten." In de pauze en aan het slot der vergadering werden door de zangvereeniging ter beoefening van de liederen uit den bundel vnn den Protestantenbond ten gehoore gebracht de nummers 108, 182, 67, 182 en 122. De Voorzitter sloot de vergadering met dankzegging aan spreker, zangers en aan wezigen. Het Bestuur van de Ned. Herv. Gemeente nlhier wenscht het kerkgebouw te restaureeren en zal trachten het noodige bedrag hiervoor bijeen te krijgen door vaste wekeljjksthe bijdragen der leden. Ook zal men trachten eenig geld van elders te verkrijgen. De heer A. B. Weber, van Helder, zal op den llden Jan. a. s. alhier optreden voor eene vergadering van ,.Nut en Genoegen." Deze vergadering is ook toegankelijk voor niet-ledea, mits zij wonen buiten den polder O osterend. De heer Weber is hier geen vreemdeling en beeft bij een vorig optreden in hooge mate voldaan. De Cooesdorp, 4 Jan. By de strandvonderij zijn aangebracht twee balen katoen, ver moedelijk afkomstig van een der bij Nienwediep gestrande schepen. Ds. Pot te Oosterbierum heeft voor het beroep aaar hier bedankt. Vlieland, 2 Jan. Het alhier bestaande fanfarecorps, (directeur de heer A. van der Ree) gaf Woensdag 29 lecember j. 1. des avonds een uitvoering in de zaal van den heer E. Meyer. Met veel succes werden de verschillende muzieknummers ten gehoore gebracht. Immers, wat was de, als het w«re hoorbare stilte, die op elk nummer, dat gespeeld was, volgde en het enthousiastisch handgeklap, dat deze onmiddellijk verving, anders dan eene plastische hulde aan den directeur en eene aanmoediging voor de leden van het corps? Inderdaad is deze jeugdige vereeniging aanmerkelijk vooruitgegaan sinds zij zich het laatst in het publiek had laten hooren. Ten zeerste aangenaam was voorts de afwisseling, waarvoor gezorgd was. Wekten de voor drachten „Het Koksgilde" en „De onbestorven Weduwnaar" in hooge mate de lachlust van het publiek op, de schoone duo's, gezongen door Mevrouw Veenhoven—Van Hasselt en den heer V. der Ree sleepten een ieder mede. Ook de heer Ament, die voor het accom pagnement zorgde, kweet zich uitstekend van zijne taak. Een woord van lof mag hem hiervoor niet onthouden worden. Wat liefde vermag. Te Sint-Johan- nesga leefden de buren Miene Sappee en Sietse De Jong reeds gedurende eenigen tijd, zoo men zegt wegens een liefdesgeschiedenis, in vijandschap. Toen op den oudejaarsavond S. aan het sloothokkelen was, schoot De Jong tot tweemalen toe een revolver op hem af. Het eerste schot gaf hem een schamper aan het voorhoofd, bij het tweede drong hem een kogel in den rechterarm. De verwonde werd per rijtuig naar Heeren veen vervoerd, waar een geneeskundige den kogel er uithaalde en het noodige verband aanlegde. De dader is door de politie naar Heerenveen overgebracht en door den rechter van instructie in verhoor genomen. Ook een aanbesteding! Te Stad aan 't Haringvliet (Flakkee) werd vanwege de gemeente publiek aanbesteed, het ophalen van het straatvuil gedurende 1898. Aannemer werd Xoenraad de Laeuw, voor de kapitale som van drie gulden I TEXELSCHE COURANT. Q i

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1