Buiten, la iid. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. Turf als uitvoerartikel. Door de* heer A. Akkerman, verveier te Osdorp, is naar Parijs verzonden eene waggonlading turf, 20,000 stuks, uit des Osdorperbovenpolder. Dit is, voor zoover bekend, de eerste eommissie uit het buitenland door eenig vervener ont vangen. In 't belang der verveners is het te wensehen dat de Hollandscke turf in Frankrijk zoo goed voldoet, dat meerdere bestellingen volgen. De Hollanders te San Francisco door een hunner wordt hun aantal, wel wat ruim, op 3000 geschat hebben zieh vereenigd om de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina feestelijk te vieren. Het voornemen bestaat om H. M. bij deze gelegenheid een geschenk aan te bieden. Een troep Zigeuners, sterk ongeveer 70 man, gepakt in 8 wagens, kwam Zondag morgen geheel onverwacht bij Berg-en-Dal over de grens en passeerde om 9 uur in volle vaart den Oranje-Singel te Nijmegen en vervolgde verder den Graafsehenweg. De marechaussee, telephoniseh gewaarschuwd van uit B°rg-en-D»i zat de troep spoedig op de hielen. Aanvankelijk kostte het eenige moeite, de bende, die over ons land de Belgische grens wilde bereiken, van dit voornemen af te brengen en haar woer op Duitscblaad te dirigperen, doch ssadat de marechaussee versterkt was geworden, liet de troep zich kalm bij Groesbeek weer over de grens brengen. Den nacht hebben zij bij Cranenburg doorgebracht en nu zija ze door de Duitsche gendarmerie naar Calear gebracht. (Nijm. Cf.) Het aantal politie-agentee, dat dit jaar te Amsterdam zal worden aangesteld, bedraagt aanmerkelijk meer dan 84, daar nog tal van plaatsen te vervullen zija, open te vallen door ontslag, pensionneering en overlijden. In de eerste plaats komen gewezen militairen is aan merking. Het aanvangs-saiaris bedraagt f 12.60 per week, met vrije geneeskundige behande ling, óók voor het gezin, vrije uniform-kleeding, pensioen (bg het overlijden van den agent aan vrouw en kinderen.) Een dienstmeid van den heer V. te Herg wierp een mand met oud papier in het water, die door een meisje van den werkman G. van Brug opgevischt en nagesnuffeld werd, in een zakje vond zij een bankbiljet van f 25. De eerlijke vindster wilde bet den heer V. terugbrengen, doch deze weigerde het weder terug te nemen, daar bij zelf nooit zoo roeke loos met het geld kon hebben omgeslagen. Men deelt uit 's-Gravenhage mede, dat het aantal van hen, die dingen naar eene betrekking of plaats bij de op te richten a deeling Landbouw aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, thans reeds naar de duizend loopt. Het is alsof alles samenspant, zegt „De Kampioen" om het paard, het levende, nobele dier, als beweegkracht en als vriend eu be geleider van den mensch, tot het tweede gelid te dringen. Het stalen ros vervangt den vier voeter meer en meer, en dreigt reeds op het jachtveld de plaats van dezen te zullen innemen. Mogen we een Belgisch blad gelooven, dan schijnt de fiets goede diensten te bewijze», wanneer men terkraaienjaeht gaatl Twee heeren op een tandem gingen onlangs in de buurt van Namen onder deze schadelijke vogels een slachting houden. Terwijl zij, dank zij den goeden wegen, zonder geraas te maken voorwaarts peppelden, konden zij de kraaien gemakkelijk onder schot krijgen. Het gelukte den achterman van het tandempaar, die natuur lijk alleen slechts het geweer kon hanteeren, zoodoende verschillende kraaien den bekenden marsch te doen blazen. De Hooge Baad heeft het vonnis van de rechtbank te Amsterdam, waarbij iemand tot 86 geldboeten was veroordeeld, wegens het 86 dagen te laat terugzenden aan den Burge meester van de arbeidskaart van twee jonge werklieden, vernietigd. De Hooge Rnad was van oordeel, dat niet elke dag te laat één boete oplevert, maar dat, zoodra het etmaal, binnen hetwelk de kaart moet ingezonden worden, voorbij is, de overtreding is voltooid. Er werden dus door dit college slechts opge legd 2 geldboeten, n.l.: 1 voor de niet-terug- zending dar kaart voor elk der beide gezellen. Golfstillende oliel Be eerste levering van golfstillende olie ten behoeve van de Kon. Nsderl. Marine is opgedragen aan den heer C. A. V*n Wijn gaarden, fabrikant van verbeterde Lindssys- pakking te Weesn. En» liter van deze olie is in staat 50.000 Mr wateroppervlakte te stillen. Een vrouw cadeau I Vader (tot een huwelijksmakelaarWanneer gij mijn zes dochters aan den man brengt, krijgt gij de oudste cadeau! Een goudzoeker, die uit Klondyke is terug gekeerd, gaf f 168,000 voor zjjn Kerstboom uit. Zjjn vrienden kregen goudklompjes als aandenken mee naar huis, en de kinderen stukjes goud, om te knikkeren. Te Berlijn is op Kerstavond de feestvreugde in een gezin op deerlijke wijze verstoord. Twintig personen waren bijeen om den kerstboom die aan den zolder hing met 60 kaarsen. Op eens raakte de boom aan schier alle zijden te gelfik In brand en viel neer op de met allerlei zeer licht brand bare voorwerpen overdekte tafel. Allen namen de vlucht om vóór alles de kinderen te redden. Een klein meisje, dat van haar poppen niet kon scheiden, bleef alleen achter en dit werd eerst bemerkt, toen de kamer nauwlfiks meer te bereiken was. Toch snelde de grootvader door rook en vlammen naar binnen en hadden Dog even den tfid de kleine naar een achterkamer te brengen, waar beiden echter in groot gevaar verkeerden, totdat het anderen gelukte de deur die op slot was open te breken en hen te redden. De brandweer was intusschen aangekomen en bluschte het vuur dat heel wat schade had aangericht. Meer dan 20 keer moest de brandweer op beide Kerstdagen uitrukken. Koningin Victoria heeft de eigenaardige gewoonte, dat zij steeds, wanneer in een arm gezin een tweeling geboren werd, een goudstukje zond voor elk kind. Zfi begon daarmee reeds 40 jaren geleden tn deze uil gave heeft gemiddeld 300 pd. st. per jaar gevorderd. Naar aanleiding van een berichtje over een ballon-net van spinragzfide in een vorig nummer, schrijft ons een welwillend lezer: In 1710 reeds bood zekere Franschman Bon aan de hertogin van Borgondië een paar kousen aan en een paar bandschoenen van spinrag. Ook Béaumur wachtte van spinrag iets voor de nijverheid. Maar de zaak liep dood, vooral door dien men voor een enkel pond rag tienduizenden spinnen behoefde. Intusschen, hieruit blfikt, dat niet enkel door feeën spinrag als weefsel gebruikt is. (VI. Ct.) De eenvoudigste spoorweg der wereld wordt gevonden in Japan, tusschen de dorpen Atami en Odawara. Het is een smal spoorweg, die door menschenkracht gedreven wordt. De wagons hebben plaats voor vier personen die rug tegen rug zitten. Twee a drie wagens vormen een trein, die door een half dozfin koelies langzaam tegen den heuvel wordt opgetrokken. Op den heuvel gekomen, springen de Koelies op het platvorm en nu gaat het met behulp der zwaarte kracht naar de kust omlaag in een sneltreinsvaart, die ten slotte zoo groot wordt, dat de passagiers de oogen moeten sluiten om Diet duizelig te worden. Een ongeluk moet op deze lfin echter nog niet zfin voorgekomen. Een even aardige als leerrfike anecdote komt in een Amerikaansch tfidschrift voor van de hand van den ex-gouverneur-generaal van Canada, markies de Lorne. Toen de markies zich eens op een zeer kouden dag op een prach tige fisbaan van de Laurensrivier bevond en daar een poosje naar het schaatsenrijden der Cana- deezen keek, bemerkte hfi een Indiaan, dieniet- tegenstaande de grimmige koude barrevoets giEg en slechts een lossen mantel om zfin lichaam had geslagen. De markies, die het vifi koud had, ofschoon hfi een dikken pels droeg, sprak den wilde aan en vroeg, hoe hfi bjj een zoo lage temperatuur zoo licht gekleed kon gaan. Het is een bijzonderheid der Indianen een tots hen gerichte vraag met een weer-vraag te be antwoorden. „Waarom gfi niet kleed op uw gezicht?" klonk het in gebroken Engelsch ernstig^ en kalm uit den mond van den Indiaan. Ver-I wonderd zag hem de markies aan„Wel iemands' gezicht is niet zoo spoedig koud, omdat men van zfin geboorte er aan gewend is, het bloot tets dragen." „Goed", zei de koning der prairieën^ droog, „ik overal gezicht", en schreed deftig verder. Photografen hebben een grief tegen dr X-stralen, met welke tegenwoordig aan het" spoorwegstation te Lyon proeven genomen worder met het doel In de bagage der reizigers smokkel- waren te ontdekken. De uitwerking der Röntgen- stralen op de gevoelige platen is hoogst verderfelijk, Nu worden zulke platen door toeristen en andert personen zeer dikwfils in hunne bagage vervoerd, j en als hierop bfi de toepassing van den nieuwer maatregel niet gelet wordt, zfin zulke reizigers aan grooten overlast en verlies blootgesteld_ De „Photo-Revue" dringt er in het belang van" photografen op aan, dat een afzonderlijk labors- torium met rood licht voor het onderzoek vat zulk passagiersgoed in het station worde ingerichl J en dat alle pakjes met het opschrift „photogra- phieplaten" door bevoegde beambten en met allen vereischte zorg worden nagezien. De heer Paillain1" directeur-generaal van den Franschen douane dienst, heeft beloofd, dat de noodlge voorzorgen zullen worden worden genomen en dat alle „verdachte pakketten, welke iets zouden kunnei1 bevatten, dat door den radioscoop zou kunnei worden beschadigd, In een speciaal daarvooi ingericht bureel zullen worden nagezien." Schagen, 6 Jan. Aangevoerd: 7 paardei. f 40 a 110, Stieren f a f 20 GeldU koeien f100 a f 140; 5 kalfkoeien f 150 L f 200 Vaarzen f af 20 Nuchter Kalveren f 10, a 18; 140 Schapen f 10 a 29, Lammeren f af Bokken en Geitel f a gld.;30 Varkens f 11.a f 13.- 31 Vette Varkens 36 a 43 cent per kilo; 40 Biggen f 7, a 8.00; Kippen a ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,45a 0,5»p Kaas per kilogram 40 a 60 ct. Kipeieren pe 100f5.00 af4.— .Eendeierenper 100f af^ Leiden, 7 Jan. Ter markt werden hede^l aangevoerdOssen stuks f 113 a f 23! 16 Stieren f 56 a 205Veulens stuks - f af; 121 kalfkoeien f 98 a f 210, Melkkoeien f 98 a 210; 201 Varekoeien f 81 a f 190; 159 Vette koeien f 113 a f238; 2i Vette kalveren f 30 a f 75; 22 Magere kab, veren 7 a f 16,23 Grasxalveren f 15 af5ul 1381 Vette schapen f 16 a f27.; 312 Schape: (weide) f 11, a f 20, Paarden f a f 145 Magere Varkens f 15 a f 27 Vett Varkens a. ct. 178 Biggen f5.00 a f 14. Lammeren f S, f w Londen, 7 Jan. Ter markt zfin aangevoet 100 Runderen, 1000 Schapen en lammere 20 Kalveren, 20 Varkens. Men noteert; Rui-i deren 0.35 4 0.62 Schapen en lammeren 0 45 i 0.85; kalveren 0 62 0.75 i varkens 0.56 0 67* Zondag 9 Januari. ir Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. (Doopgelegenheid.) Koog. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Den Hoorn Nam 2 uur de Hr. Niessink. Oucleschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessim Oosterend. Nam. 2 uur Ds. Schroder. (Bevestiging Kerkeraadsleden en Doopgelegenhiii Cocksdorp. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Bevestiging Kerkeraadsleden en Doop GEREFORMEERDE GEMEENTE. Costerend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Roosebooh DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 Ds. Kuperds. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Herv. Gem. Woensdag 12 Jan. Burg. 's Avonds half 7 Ds. Schröder. Geref. Kerk. Donderdag 13 Jan. Oosterend. 's Avoids 7 uur Ds. Rooseboö

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2