4 i Marktberichten, n advbrtentiSn. en i 13 Januari 1898- Buitenland. PREDIKBEURTEN. - 5 Den 16 Januari Aan de drukkerij van dit blad kunnen 2 jongens ge plaatst worden. Waal, 14 Ja». Gisteravond bad in de Bellevue de algemeenu vergadering plaats van bet bier bestaande Ziekenfonds. Zooals altijd was de opkomst der leden flink en beersehte er, zoowel bij kat aannemen als bij het verwerpen van enkele voorstellen, een gezellige toon. Ondanks het minder gunstige jaar kon de Penningmeester tosh een batig saldo aanwijzen. Als lid van het Bestuur werd herkozen de heer B. F. van den Berg, terwijl tot bode werd benoemd het lid W. Duinkór, en wel in plaats van den overleden bode A. Leien, wiens heengaan door den Voorzitter in hartelijke woorden werd herdacht. Met een tot weerziens in het volgende jaar, sloot de President, de heer K. Roeper, de bijeenkomst. Allerlei verrassingen biedt ons de kwakkel- winter. Zoo vond men deze week een hazelaar en els in bloei! Half Februari is de gemiddelde bloeitijd voor den hazelaar en half Maart voor den eis. De sneeuwklokjes staan reeds 3 cM. boven den grond geheel onbeschut en het Maartsche viooltje heeft flisko bloemknoppen. Gaat 't zoo door, dan zullen de voorjaars- nachtvorsteu en die komen zéker heel wat schade aanrichten! Onze defensie en het buitenland! Het werkelijke gevaar is niet een aanval van Duitschland op ons land, maar een oorlog tussehen Engeland en Duitschland, waarbij wij onder den voet kunnen worden geloopen als wij niet goed gewapend zijn, meent het „Handelsblad." Dreigend is dat govaar nog niet dadelijk. Maar Oètt is het, waarop wij bedacht moeten zijn en waarom wg onze defensiemiddelen moeten verbeteren. Maar wanneer het waar is, dat wij onze defensie-middelen moeten verbeteren met het oog op een oorlog tussehen Engels,chea er Duitschers dan blijkt, dunkt het „Centrum," dat wij niet zoozeer een sterk leger, dan wel een goeden voorraad torpedo's noodig hebben. Zulk een oorlog zal toch uit den aard der zaak een zee-oorlog zijn. Engeland kan er niet aan denken troepen naar Duitschland te zonden en Duitschland op zijn beurt kan er niet aan denken een landing in Engeland te beproeven voordat het de Britsche vloot overwonnen heeft, waarop voor- loopig nog niet veel kans bestaat. Het is dus zaak, dat wij in zulk een strijd onze havens weten te verdedigen, ten einde het binnenvallen van vreemde sohepea te voorkomer. Het landleger speelt daarbij echter slechts een zeer ondergeschikten rol. Torpedo's en nog eens torpedo's is de eiseh. In de .Indépendance", een blsd, waarin men dergelijke onhebbelijkheden niet verwachten zou schrijft onder het opschrift .treurige ouderdom" zekere Richet over Bismarck en zijn ongunstigen gezondheidstoestand o. a, het volgende „Hij mag nog niet sterven. Dat zou waarlijk jammer zijn. HJj, die zooveel menschelijke wezens heeft doen ljjden, moet op zijn beurt Ijjden. Niets is verkwikkender dan h6t gekerm te hooren van dezen grooten boosdoener, en zijn gemeiijken doodstrijd te vergelijken met den reinen en roem rijken ouden dag van dien edelen Gladstone, die zyn land en der menschheid tot eer strekt." Een tot dusver onbekend opschrijfboek van Mozart is dezer dagen te Berlijn ontdekt. Het is een dun, langwerpig octavo boek, op welks 42 bladzijden Mozart als S-jarigen knaap allerlei ontwerpen van composities heeft ge schreven. De eigenaar, een inwoner van BerlijD, heeft het dezer dagen aan den Voorzitter van het Berl(jnsche .Mozart-genootschap" gegeven om het te onderzoeken. Het werd ontwijfelbaar echt bevonden en het is een zeer belangrijke bijdrage tot de ontwikkelingsgeschiedenis van Mozart's genie. In het Januarinummer van het tijdschrift van genoemd genootschap worden vele van de muzikale achetBeh, sommige in facsimile medegedeeld. VarkeDS als redders bij schipbreuk worden aanbevolen in een brief uit Australië aan de .Temps" Het geschiedt naar aanleiding van het vergaan eener stoomboot on de Australische kust, welker bemanning feitelijk gered is door een ljjn, die aan boord zynde varkens van het schip naar de kust bracht, Men had tijdens de stranding geen enkel middel om verbindiDg met den wal te verkrijgen, toen een der matrozen het denkbeeld opperde om de aan boord zijnde varkens met een aan boord los te vieren Hjn om hun lijf in zee te werpen, omdat zij als goede zwemmers bekend zyn Door hun instinct en het hun dreigend gevaar gedreven bereikten de dieren spoedig het strand en de ljjn kon nu door een stevig kabeltouw vervangen worden, waarlangs alle opvarenden behouden aan land kwamen. Op de spoorwegen tussehen Parijs en Angers werden sedert eenigen tijd voortdurend uit de goederenwagens allerlei voorwerpen van waarde ontvreemd. Eicdeljjk werd da diet betrapt: niemand anders dan een hoofdconducteur, zekere Caufin, in persoon! Ten zijnent werden ruim 20 gouden horloges, veertig paar oorhangers, enz. gevonden Men rekent, dat hy voor 50000 fr. gekaapt had. Het hof der Seine heeft hem tot vier jaar gevangenis veroordeeld. Ten einde de vaart in het Noord-Oost- zeekanaal gedurende den winter open te houden, heeft de Duitsche marine maatregelen genomen om het zoetewater in het kanaal door zeewater te vervangen. Dit kon alleen met goeden uitslag geschieden met behulp van water uit de baai van Kiel, welk water 1.34°/. zout bevat, terwijl aan het andere einde van het kanaal, in de Beneden Elbe, slechts ongeveer 7S °/o zout in het water aanwezig is. Door de sluis te Brunsbuttel by laag water open te houden, is men er in geslaagd, het zoete water van lieverlede te doen verdringen door het zoute water, dat door het Oostzeeeinde van het kanaal binnenkwam. Tegen woordig verdwijnen in het kanaal en in de meren welke het doorloopt, de zoetwaterfaura en flora meer en meer, om plaats te maken voor zoutwater- planten en dieren uit de Oostzee. Daarentegen sterven de visschen, die de meren bevolken, zoodra zy in het kanaal komen. Ingenieurs die naar Midden-Azië waren gezonden om te onderzoeken of het mogeiyk zou zyn den oorspronkeiyken loop vandeAmoe- Darja te herstellen, hebben een gunstig rapport uitgebracht. Dit is een beslissing van groote beteekenis, want gelukt dat werkeiyk, dan is er een waterweg binnendoor van St. Petersburg naar Indië. Want zooals men weet, viel de Amoe-Darja (Oxus) oudtyds niet in het Arel-Meer maar in de Kaspische zee. Op een der lynen tussehen New-York en Chicago komt eerstdaags een trein in gebruik, die den afstand in 24 uren aflegt en uit 7 wagens bestaat, die zeer weelderig zyn ingericht. Een dient, met buffet als rooksalon, een tweede als eetzaal, een derde als leeszaal, een als .uitzicht wagen" en drie voor slaapwagens. Allen zyn door breede gangen mot elkaar verbonden en hebben electrische verlichting. De trein bevat ook badkamers, een scheerkamer en een boekery. Ook voor een stenograaf en een bed ener van schryfmachines is gezorgd. Wie het betalen wil, kan een eigen woon-, slaap- en eetkamer krygen, met afzonderiyk privaat. Duseemydend hotel. Aan een algemeene tafel te Montgomery (■Alabama) lieten dezer dagen twee jonge meisjes Cochrane en Clayton, zich met veel verontwaar diging uit over een wet in dien Staat, waarby den vrouwen verboden werd pofbroeken, korte rokken en heerenoverhemden te dragen. De ontwerper was volgens haar een weetniet en een domoor. Een onderwyzer, Hines genaamd, kwam hiertegen op, zeggende, dat de bedoeling een zeer goede was. De dames stonden ver bolgen op en gingen heen. Toen Hines later buiten kwam, stonden zy hem op te wachten en de eene zeide: ,Ha, ben je daar, beost; wy zyn gedemoraliseerd zeg je?" En vóór dat de verblufte onderwyzer wist wat er gebeurde gingen zy hem met eerst verborgen gehouden karwatsen zóo te ïyf, dat hy het bed heeft moeten houden. De eigenaardige amazonen werden opgebracht en moesten den nacht op het bureel van politie doorbrengen. Schagen, 13 Jan. Aangevoerd: 5 paarder f 35 a 175, Stieren f a f 30 Geldt koeien f 135 a f 175; 5 kalfkoeien f 120 a f 150 Vaarzen f a f 6 Nuchtere! Kalveren f8, a 20; 250 Schapen f 19 a 25, P Lammerenf af Bokken enGeitet f a gld.;23 VarkeDS f13.— a f 14.-f, 25 Vette Varkens 38 a 42 cent per kilo; g 45 Biggen f 8, a 10.00; Kippen a ct. g Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,55a ,f Kaas per kilogram 40 a 60 ct. Kipeieren pei 100f5.00 af4.— .Eendeierenper 100f af Leiden, 14 Jan. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 113 a f 238_ 24 Stieren f 53 a 190Veulens stuks f af; 190 kalfkoeien f105 a f 218; Melkkoeien f 105 a 218; 83 Varekoeien f 81 af 190; 95 Vette koeien f 113 a f238; 321 Vette kalveren f 36 af 82; 24 Magere kal veren ,4 a f 13,8 Grassalveren f24 af 5111 957 Vette schapen f 15 a f 30.225 Schapen (weide) f 11, af 19, Paarden f af 144 Magere Varkens f 14 a f 30 Vettei Varkens a.ct. 198 Biggen f5.00 a f 13. r Lammeren f Af Zondag 16 Januari. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Schröder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Schröder. Ben Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink,) Nam. 2 uur Ds. Leffef. «Bevestiging Kerkeraad sleden en doop Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden.) Gocksdorp. Voorm 10 uur de Hr. Barbnds.. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Roosebooh. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg.. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Ben Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Herv. Gem. Woensdag 19 Jan. Burg. 's Avonds half 7 Ds. Schröder. Geref. Kerk. Donderdag 20 Jan. Ooslerend, 's Avonds 7 uur Ds. Rooseboom. hopen onze geliefde Ouders S7 MAARTEN VAN DER VLIET W TRIJNTJE BRIK, p? hunne 25-jarige Echtvebeeniging te herdenken. Uit naam §-» hunner dankbare kinderen, pi Ondertrouwd PADLUS MATHEDS VISSER en CORNELIA DROS. Ondertrouwd Burg, Gerritsland, K. PUI MAN en A. MAAS. 14 Januari 1898.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2