SP. 1088. Donderdag 20 Januari. Au. 1898. Binnenland. SCHOOLGELD. jPe BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL: Overwegende, dat het tfidig betalen der SCHOOL- ELDEN vooral te den Burg meermalen jel te wenschen overlaat; dat het voor een behoorlijke administratie alles- Ës noodig is, dat die gelden binnen den by de frordening bepaalden termen, zijnde binnen Iht dagen na de dagteekening der betrekkelijke tonisgeving, worden voldaan; Noodigt een ieder die zulks aangaat uit, voor- an de schoolgelden intijds te betalen. Texel, 5 Januari 1898. De Burgemeester voornoemd, 1 STRICK VAN LINSCHOTEN. KOHIER HONDENBELASTING. I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van e x e 1 maken bekend, dat het kohier van bndenbelasting voor het dienstjaar 1898, gedu- 'tde 14 dagen, van heden tot en met den 31 nuari 1898, ter Gemeente-Secretarie voor een der ter lezing ligt. Texel, den 17 Januari 1898. II Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1 Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. r rixEL, 19 Januari 1898. D Tegen Maandagavond was door het Bestuur >br Vereeniging „Ouderling Toelaagfonds hg 'Verlijden" eene vergadering uitgesehreve», houden in het bötel „de Zwaan." Ofschoon <b het bepaalde uur het aantal opgekomenen tog gering was, kon toch even later, toen r5or den heer Slaman, direeteur van boven genoemde vereeniging, de vergadering met een 'oord van welkom tot allen werd geopend, rden geconstateerd, dat de opkomst, hoewel inder groot, dan wel door het bestuur was loopt, toch grooter was dan het vorige jaar de jaarvergadering. Toen waren aanwezig leden. Het afgeloopen jaar was zeer Pinstig voor de vereeniging eB spr. hoopte l0it ook 1898 dit zou mogen zijn. e Notulen der vorige vergadering werden rop door den secretaris voorgelezen en aan ren niemand er iets op had aan te merken ewijzigd goedgekeurd, veneens werd daarop door den heer Lieuwen torgelezen het verslag over 1897, waar in wij ontleenen, dat slechts 1 uitkeering moeten worden gedaan en dat eindigde t den wenseh, dat 1898 zoowel voor de eeniging als voor eik der leden een goed -r mocht zijn. Aan den rekening door den penningmeester de Wijn hierop voorgelezen, ontleenen wij, 'jt 1 Jan. 1897 in kas was f 280,25, dat tyis ontvangen voor rente en contributie 92,58 en uitgegeven voor kosten vergade ren, uitkeering enz. f 38,60, zoodat dp kas jr vereeniging f 53,98 was vooruitgegaan en 31 Dec. 1897 f 334,23 bedroeg. Eene commissie bestaande uit de heeren ju Keijzer Tz., C. Moojen en K. Vinken, werd )01i irop verzocht de rekening met de bescheiden te zien, welke commissie bij monde van rsfgenoemde na nauwkeurige inzage mede- et elde dat zij de rekening in orde had bevonden rli den penningmeester wel haar dank bracht utior zijne accurate boekhouding, in Als commissaris moest aftredei de heer A. H. Geus, die evenwel direct herkiesbaar was en met 30 tegen 7 stemmen uitgebracht op verschillende andere personen werd her kozen, terwijl 3 blanco stembriefjes waren ingeleverd. Be benoemde nam zijne benoeming aan. Verder was op het convoc&tiebiljet vermeld: wijziging reglement. Het bestuur stelde voor met het oog op den zoo gunstige» fisaneieele» toestand van het fonds gedurende 3 maanden (Januari, Februari en Maart) geen contributie te heffen. Eakele leden achtte dit minder gewenscht en zouden liever de uitkeering die thans bepaald is op f 18.zien verhoogd. Bij stemming wordt echter met 33 tegen 9 stemmen het voorstel van het bestuur aan genomen. Minder voorspoedig was het bestuur met het daarop volgende voorstel, om ook mannelijke personen tussehen 16 ea 45 jaar, die geea leden van het „Ziekenfonds" zijn als leden aan te nemen, ten einde het ledental te ver meerderen. Met 32 tegen 10 stemmen werd dat voorstel namelijk verworpen. Op de vraag cf een der leden nog iets had voor te stellen of te zeggen in 't belang der vereeniging, werd door het lid M. Logman voorgesteld ter vergrooting van het ledental, de vrouwen der leden te doen deelnemen. Door anderen werd dit voorstel gesteund, terwijl weder anderen er sterk tegen zouden zijn. Ook het bestuur bleek er voor 't oogeablik nog niet voor te zije en zooals bleek, was een gelijk voorstel in 1895 gedaan verworpe? terwijl toen was gebleken dat van ai de vrouwen der leden slechts een 3-tal genegen was ge weest toe te treden. Na eenige discussie wordt hierop besloten het voorstel aan te houden tot eene volgende vergadering. Niemand meer het woord veriangeis.de sluit de directeur de vergadering, met een woord van dank voor de trouwe opkomst, de ge- moegelijke avond en de orde, en de wensch in het volgend jaar weder gezond ea wel bij elkaar te mogen komen. Volgens achterst, annonce zal morgen, Donderdagavond, in hotel „de Lindeboom" eene Soiree Dramatique worden gegeven door dea heer en mevrouw Schwab. Beiden zijn hier bij de ware minnaars van het tooneel zeker geen onbekenden en wij vertrouwen, dat hue optreden bij allen een goeden indruk heeft achtergelaten. Dit, benevens de zeer gunstige recensie's, die omtrent hun optreden elders door de grootere en kleinere bladen worden gegeven, doet ons verwachten, dat ook thans een avond van waar kunstgenot allen wacht die zich morgenavond naar het hotel „de Lindeboom" begeven. Dat ook het gezelsehap „Triniias" zich dien avond zal doen hooren, is zeker nog eene aanbeveling te meer om naar genoemd lokaal op te gaan. Maandagmorgen kwam alhier het bericht, dat achter de "Westen een stoomboot, ten gevolge van de mist, was gestrand. Zooals in de laatste jaren meestal plaats had, werd ook nu, naar wij vernamen, de boot weder met behulp van sleepbooten af gebracht. Naar men ons verzekert, moet bij het Fanfarecorps het plan bestaan op Donderdag 17 Februari a. s. eene uitvoering te geven. Nabij het stoomschip, dat hier achter de Westen strandde, heeft de botter van schipper Arie Brans het roer verloren. Het vaartuig werd op sleeptouw genomen door schipper Sd. Kuijper Gz., en te Nieuwediep den volgenden dag binnengebracht. Oudeschild, 18 Jan. Gisteren had een handelaar in steenkolen, die een zak steenkool aan boord eener schuit zou brengen, het ongeluk voorover met zijn vracht ia de haven te schieten. De man schaafde het aangezicht eenigszins langs het boord der schuit, doch kwam er overigens met den schrik af, doordien aanstonds tal van hulpvaardigen zorgde hem weer op het drogo te brengen. Den Hoorn, 18 Januari. Gisteren had in „Het Loodsmanswelvaren" alhier eene ver gadering plaats, waartoe slle mannelijke inge zetenen van ons dorp en omstreken (wQk H) die dén leeftijd van 18 jaar hadden bereikt, waren uitgencodigd. Zooais was bekend gemaakt, werd bedoelde vergadering belegd met het 002 op eene feest viering op de kroningsdeg. Door den heer C. W. Bakker Jr., die de vergadering opende, werd de vraag gesteld, of men algemeen er voor was feest te vieren en aangezien bleek, dat dit aller goedkeuring kon wegdragen, werd overgegaan tot datgene, wat zeker in de eerste plaats noodig is, het benoemen van eene commissie ter voorbereiding en regeling der feestelijkheden. Ofschoon eerst was bepaald, dat die commis sie zou bestaan uit 20 leden, werd, toen bg de opening der stembriefjes bleek, dat toevallig dan nog eene herstemming zou moeten plaats hebben tussehen twee heeren, die een gelijk aantal stemmen hadden verkregen en volgden in stemmental op 19 anderen, die meer stem men op zich hadden vereeaigd, maar besloten de commissie uit. 21 leden te doen bestaan. Ware hiertoe niet besloten, de vergadering zou onvermijdelijk nog langer hebben moeten duren en thans was het, tengevolge van de stemming, reeds vrg laat geworden. Ter verdeeling vaa de verschillende functies bleef de commissie hierna nog eenigen tijd bij elkaar. Tot president werd gekozen met op 1 na algemeene stemmen, de heer C. Schaap, tot secretaris de heer W. R. van Douwe en tot penningmeester de heer C. W. Bakker Jr., terwijl verder nog werd besloten, zoo spoedig mogelijk weder eene vergadering uit te schrij ven tot verdere regeling der zaak. De Cocksdorp, 18 Jan. Voor een flink opgekomen publiek gaf het tooneelgezelscbap „Vondel" eene goed geslaagde voorstelling in bet, logement „De nieuwe aanleg." Ten tooneele gevoerd werden1. Het tooneel- spel „Arthur of 16 jaren later" uit het Franseh door Mr. J. H. Burlage en 2. Het blijspel „Het Bromkamertje" door W. Mets Tz. Het eerste stuk werd blijkbaar zeer goed door de hoorders begrepen, getuige de adem- looze stilte, die er heersehte en de tranen, die er zoo nu en dan by de ernstige passages werden weggepinkt. Het nastukje ontlokte meer dan eens een gullen lach en het daverend applaus bij den afloop bewees ten duidelijkste,dat het spel der werkende leden ten hoogste gewaardeerd werd. Het woord van dank door den Voorzitter uitgesproken aan het publiek voor de goede opkomst en aan de werkende leden voor hun spel was dan ook zeker niet misplaatst. Met een geanimeerd bal werd de avond gesloten. Koffie- en chocoladevlekken kan men uit allerlei kleedingstukken gemakkelijk ver- wy deren, wanneer men de vlekken met een mengsel van eigeel en glycerine (van ieder evenveel) goed bestrykt, in warm water uit- wascht en vochtig op de averechtsche zgde van de stof met een niet al te heet strykyzer strykt. (R» N.) op TEXELSCHE COURAJfT. X^DVSK9CE.TVÏIKi-3JIX»r»?et»

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1