N°. 1102 Donderdag 10 Maart. A°. 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abtnnementtprift per 8 maanden Voor Bn Bum 80 Ots. - Frame per peet door ge- heel Nhbssiakb 4S Ct*. - Naar Ajusixa en andere landen met verheeging der gerto's. Advertentiin vóór 10 nar op den dag der nltgave. Prjfe der AdoerUntiin Van 1 Ut S regels 80 OU. - Ieders regel meerdCta. ftreete letters sn Vignetten werden naar glaatsrnlmte berekend. Bfw0cnommer« I Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVTRTENTIÊN worden aangenomen bij de Uilgturt LANGHEVILB A BE ROOU, Farfatraat, Bono o> Tuel HARKT. Be BURGEMEESTER van TEXEL doet te weten, dat de eerstvolgende markt alhier zal worden gehouden op Dinsdag, 15 Haart a. s. Texel, 7 Maart 1898. Be Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. JACHT EN VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de blanco ver zoekschriften, ter bekoming van Jacht- en Viach- akten en van koatelooze vergunningen tot uit oefening der visscherjj, vanaf heden ter Secretarie der Gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Texel, den 9 Maart 1898. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 9 Maart 1898. Bij Kon. besluit is met ingaBg van 15 dezer, jhr. J. C. W. Striek van Linschoten, thans burgemeester alhier, benoemd tot burge meester der gemeente Beverwijk en Wijk aan Zee en Dnin, met toekensiag van eervol ont slag als hoofd onzer gemeente. Ter Secretarie ligt voor belangstellenden ter inzage het Kohier voor den Hoofdelijken Omslag, dienst 1898, zooals hetzelve door den Baad der Gemeente is vastgesteld. De geheele aanslag bedraagt een totaal cijfer van f 14668,90(tot een maximum van f 15000 is heffing toegestaan). Het getal aangeslagenen is 1012. De hoogste aanslag is f 296.40,de laagste f 1.53 Voor de verschillende dorpen is het getal aangeslagenen en de totale aanslag als volet, Burg, 855 aasslagen; bedrag f 8119.97 Hoogste aanslag f 296 40. Oosterend, 211 aanslagen 1762.62 Hoogste aanslag f 79.56. Waal, 77 aanslagen1257.08 Hoogste aanslag f 197 60. Den Hoorn, 92 aanslagen 1276.72 Hoogste aanslag f 88 40. Oudeschild, 147 aanslagen1034.58 Hoogste aanslag f 150.80. Eierland. 91 aanslagen882 84 Hoogste aanslag f175. Koog, 39 aanslagen- 33514 Hoogste aanslag f 81 83. 1012 aanslagen bedragf 14668 90 Voor meerdere bijzonderheden verwyzun wij haar het Kohier. Naar wij vernemen zal Ds. W. Bix van Zaandam op Vrijdag den 18en Maart a. s. alhier ia het Nut als spreker optreden. Dsn Hoorn, 6 Maart. Van de gelegenheid om alhier de w reld-phonograaf tebooren werd nog al aardig gebruik gemaakt. M -n kon het den personen aanzien dat, hetgeen zij hoorden, wel in den smaak viel. Van de twaalf ten gehoore gebrachte cummers, werden het duidelijkst gehoordde Brandspuitmarsch, het Eagelsche lachlied en de Amsterdamsche koop man. Oudeschild, 7 Maart. Van hier heeft zich tot heden slechts eene blazerschuit aangemeld om mee te diagen bij het afvaardigen van een versierd vaartuig naar Amsterdam, bij gelegen heid der inhuldigingsfeesten. Bedoeld vaartuig is de blazerschoit T. X. 125, schipper J. van der Vis. Het mannenkoor „Amicitia" heeft zijne iMgoefeuiegen voor dezen winter gestaakt. De veeverzendingen van hier beginnen langzamerhand weer toe te nemen. Sinds 23 Febr.tot 8Maart werden uitgevoerd11 koeien, 1 stier, 2 kalveren, 70 schapen en 22 varkens. Waal, 8 Maart. Da laatste Nutsavond in dit seizoen, gister avond in de „Rijzende Maan" gehouden, was flink bezocht. Had het Bestuur tot nu toe, ook op de laatste vergadering, de gewoonte gevolgd, eene lezing te doen houden, gevolgd door bijdragen, heden werden voor het eerst een 3-tal blij spelen opgevoerd, afgewisseld door 2 voor drachten. Afgaande op de aandacht, waarmede het spel werd gevolgd en vooral op het welge meend applaus na ieder stukje, kan het Bestuur deze proef als welgeslaagd beschouwen. Aan het einde bedankte de Voorzitter de werkende leden voor hunne medewerking, en de aanwezige dames en heeren voor huune tegenwoordiggeid. Een gezellig bal, dat tot laat in den avond aanhield, besloot deze bijeenkomst. Oosterend, 8 Maart. Zaterdag jl. kwamen de leden van het hier bestaande Ziekenfonds bij elkander, om te vernemen welke besprekin gen Directeur en Commissarissen met de dok toren H. H. van der Vegt en A. Wagemaker hadden gehouden. By monde van den Directeur werd mede gedeeld, dat beide geneesneeren voortaan be reid waren het Fonds te dienen voor f5 per lid en per jaar en dat in dier voege met goed keuring van de leden het contract afgesloten zou kunnen worden. Niemand der aanwezigen had hiertoe eenig bezwaar. Door ieder lid werd daarna opgegeven, wien hij in het loopende jaar als geneesheer wensehte te gebruiken, waarna de vergadering uiteen ging- Op den 191en Maart a. s. zal alhier in de afdeeling van den Nederlandschen Protes tantenbond optreden Ds. W. Bax, predikant by de Herv. Gemeente te Zaandam. Voor het huldeblijk aan H. M. de Regentes is in Suriname f3380 byeeugebracht. Het vee jubelt meel Te Loosdrecht heeft de veehouder H. Rsmpe zyn gouden bruiloft gevierd en by die gelegen heid aan zyn vee een feestmaal bereid, die een aardig kykjo geeft op het weer gedurende den afgeloopen winter. De koeien werden nl. mild onthaald op versch gras, in flinke zwad gemaaid van land, waarop in Augustus van het vorige jaar aardappelen werden gerooid. Men schrijft uit Utrecht: Op hetoogen- blik zyn hier in de wandeling of althans verkrqgbaar by verschillende bankiers gouden tientj-s, geslagen met Viet jaartal 1898 op den ouden stempel van 1895. Die aar- munting zou hebben plaats gehad tot een bedrag van ongeveer anderhalve ton en voor rekening van particulieren, die, ten einde zich te dekken voor de meerdere kosten, welke uit den hoogeren marktprys van het goud, het nog daarby gekomen muntloon, renteverlies, enz. voortvloeien, deze gouden tientjes aan degenen, die er prys op stellen er een te be zitten, van de hand doen tegen een eenigszins hooger bedrag dan tien galden. De „N. R. Ct." verneemt, dat de Regeering voornemens is eenige hoogst belangTyke wyzi- gingen voor te stellen in het straften en in de strafrechtpleging van jeugdige overtreders der strafwet, ten einde zooveel mogeiyk te voorkomen, dat zy opgroeien tot misdadigers. Vanwege het hoofdbestnnr der Posteryen en Telegraphie is aan de postambtenaren mede gedeeld, dat verzoeken om inlichtingen te willen verstrekken aangaande de soliditeit en mora liteit van personen, gevestigd in gemeenten waar die ambtenaren hunne Btandplaats hebben, niet mogen worden ingewilligd. Persoonlijke dienstplicht! Het feit, dat de afdeeliagen der Tweede Kamer geen enkel milita. \d hebben gekozen in de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot invoering van den persoon lijken dienstplicht, geeft te denken, 't Wil den Haagseken briefschrijver der aN. Gr. Ct." voorkomen een bewys te zijn, dat de Kamer deze zaak beschouwd wil zien uit een sociaal oogpuat, meer dan als een hervorming op legergebied. Te San Francisco, in California, heeft zich een commissie van daar vertoevende Neder landers gevormd, om de luisterrijke viering voor te bereiden van de inhuldiging van Koningin Wilhelmina. Arme kerel 1 Een werkman nit Winschoten heeft een voetreis van Winschoten naar Amsterdam en terug gemaakt om er werk te zoeken. Van een te Amsterdam wonend familielid had de man toezegging van werk bekomen, en toen by daar aangekomen was, had dat familielid wegens ontslag nit zyn dienst hem geen werk kunnen verschaffen, zoodat de werkmaïi de voetreis naar zjjn woonplaats weer had moeten aainemen. Praktische maatregel 1 Door de hoofden van de openbare en bij zondere scholen voor lager onderwijs te iSaar- lem is vai het gemeentebestuur ontvangen een tabel ter tijdige herkenning van besmet- teiyke ziekten bij kinderen. Aan de onderwijzers is daardoor de gelegen heid gegeven verdachte gevallen spoedig te herkennen en dientengevolge de ouders der van ziekte verdachte kinderen die hunne school bezoeken, te waarschuwen, of wel die kinderen tydeiyk van school te verwijderen, totdat het advies van een geneeskundige is uitgebracht. Weidum (by Leeuwarden) is Woeisdag door een windhoos vreeseiyk geteisterd. Geheele daken werden van de huizen gelicht, venster ramen evenzoo, muren scheurden, schoor- Bteenen waaiden af, de zwaarste boomen werden ontworteld of gespleten. Het school gebouw en de onderwyzerswoning zyn deeriyk gehavend. Een huis naast de school is geheel onbewoonbaar geworden. Het is een ware verwoesting. In 1897 is het aantal onderwijzers en onderwyzeressen hier te lande met p. m. 1000 toegenomen. Bijna alle plaatsen zyn vervuld; de meest afgelegen dorpjes zullen het toevluchtsoord zyn voor de velen, die dit jaar examen zullen doen. Het getal zal dit jaar veel grooter zyn dan verleden jaar. Alleen in Friesland waren in 1896 ruim 730 in opleiding. Voeg daarby nog degenen, die niet aan een normaalschool zyn en die uit Friesland aai de kweekschool hun opleiding oitvaigen, dan wordt het alleen voor deze provincie 80q. Ia Zuid-Holland alleen hadden zich in 1857 vier honderd en vyftig voor het onderwyzersexamen aangemeld. De regeering verbood daarom ai, om meer dan 20 kweekelingen in een klasse der nor maalschool te plaatsen en nog steeds zien de menacb«a in oiderwyzer worden hun heil. Over 3 k 4 jaar, misschien dit jaar reeds zyn er onderwyzers en oa<j»rwyqpessen te veel. Aangehouden violen Onlangs werden te Arnhem ingevoerd twee violen, aangegeven op eene waarde van f 80. By visitatie bleek dat het violen waren van Joannes en Ferd. Gaglianus, waarvan de waarde gesteld werd op f 1,289. Deze waarde is door de commissie (van beoordceliig) gehandhaafd. Nu gaat de zaak naar den Raad (van beroep) en belaighebbende wil wel betalen, maar liefst niet dan tegen eeie koogere waarde van f 600. Doch wat biykt nu: Dat de violen precies f 1,289 waard ZjjK. Ie rekening'wm ia de kist aanweoLg! TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1