Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. - De afdeeling „Texel" van ket N. O. G. kield heden eene goed bezette vergadering in „De Oranjeboom". De Voorzitter wijst bij zijne openeningsrede op het merkwaardige, dat te wachten staat in het loopeade jaar n.l. Kroning van H. M. Koningin Withelminahet aanstaand vertrek van den Burgemeesterde mogelijke en waar schijnlijke verandering vaa Arrondissements- Sehoolopziener enz. De heer L. J. Kikkert dost verslag van de handelingen der Gewestelijke Vergadering, gehouden te Amsterdam. De Penningmeester doet rekening over het gehouden boekjaardeze rekening sluit met een flink batig saldo. Door den heer H. Groenewold werd inge leid het onderwerp „Deelieg van breuken" waarop een zeer aangenaam debat volgde. Na de pauze werd door den heer C. Lips als bijdrage gegeven „Een Letterdebat" door W. Mets Tz., waarnaar met aandacht geluisterd werd. De heer Lips ontving des Voorzitters dank voor zijn geestige bijdrage. De volgende vergadering zal gehouden worden op den llden M»i in hotel „Texel." Alsdan zai de heer P. J. Bouma een onderwerp inleiden en zal door den heer L. J. Kikkert eene bijdrage gegeven worden. Door den Voorzitter werd eea hartelijk woord van waardeering gesproken tot den scheidenden Burgemeester en Arr. Schoolopziener, Z.E.A. veel geluk in zijne nieuwe standplaats toe- wensehende. De heer Burgemeester dankt voor deze hartelijke woorden en wenseht den Texelsehen Onderwijzeressen en Oaderwijzers geluk toe in haar en hun ambtelijk leven. Na omvrage wordt de vergadering gesloten. De meel- en Broodfabriek in Den Haag wordt nu geboycot, niet door de bakkersge zellen, maardoor de bakkers zelf. De Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond wil al., dat geen bakker meel koope van een meelfabrikant, die tevens een broodfabriek heeft. Als een bewijs van het zachte weder kan dienen, dat de vorige week reeds de eerste grasboter aan H. M. de Koningin-Regentes is aangeboden door A. Schrijver, landbouwer te Nrjbroek. De commissie voor eene tentoonstelling van nationale kleederdrachten, te houden in het Stedelijk Museum te Amsterdam tijdens de inhuldigingsfeesten, heeft vanwege de Konin gin-Regentes mededeeling .ontvangen, dat de Koningin gaarne bij die gelegenheid deze ten toonstelling zal bezoeken. Goed geldl Een landmanswoning met bijna 17 H. A. wei-of hooiland in de Beemstert heeft in publieke veiling opgebracht f 35,210.' De Minister van Marine heeft bepaald dat voortaan, in West-Indie en buitengaats bij stokvisch zal worden verstrekt een rantsoen aardappelen en uien aan de equipage van Hr. Ms. oorlogsschepen, en dat met de in gang zijnde beproeving van gedroogde aardappelen, groenten en uien, ter vervanging van vólks- spijs, zal worden voortgegaan. Bij het sectie-onderzoek van het wets ontwerp tot afschaffing der plaatsvervanging waren de afdeelingen der Tweede Kamer druk bezocht, de groote meerderheid waartoe ook onderscheidene antirevolutionairen behooren, moet zich verklaard hebben vóór het beginsel van den persoonlijken dienstplicht en tevens voor behoud der voorgestelde vrijstellingen, waaruit zou volgen dat de kans van aanneming van het ontwerp in hoofdzaak zeer groot is. Eerlijkheid beloond I Iemand te Dan- tumawoude verloor zijn zilveren tabaksdoos, inhoudende een bankbiljet van f25. Twee eerlijke jongens vonden haar en brachten kaar aan den in zorge zittenden welgestelden eige naar, die hun elk 1 cent als belooning toekende. Het aantal ontbrekende korporaals bij het wapen der infanterie wordt met den dag grooter. Thans ontbreken er 332, terwijl 171 sergeanten, waaronder 137 met den titulairen graad, overcompleet zijn. Onder de aanwezige korporaals zijn er 184, die voldoende hebben voor sergeant of fourier, doch wegens het overcompleet niet bevorderd kunnen worden. In den laatsten tijd is een groote op ruiming gehouden onder de wilde konijnen op de bezitting van den heer Bieruma Oosting te Oranjewoud. Klopjachten werden op dit schadelijk gedierte gehouden; nog dagelijks maken de boschwach ters met fretten jacht op deze dieren. Men berekent, dat thans ongeveer 600 stuks gevangen zijn. Komen zij levend in handen van de personen, die hen met fretten uit de holen verjagen, dan worden zij naar de klei gronden verzonden. De heer O. wil deze wild soort daar op enkele zijner eigendommen plan ten. Zooals men weet, verdrijven vele konijnen de hazen geheel. Het is te verwachten dat over een maand of twaalf Dreyfus zelf niet meer zal profiteeren van een mogelijke herziening van zyn vonni3, zegt de „Gaulois". Tegen de straf die hij onder gaat zijn de moreele en physleke krachten zelfs van een jongen en krachtigen man niet bestand. Uit de vermindering van het aantal zijner brjeven blijkt dat het klimaat van Guyana en en de afzondering reeds hun moordend werk hebben begonnen en personen die zich van zijn toestand op de hoogte laten houden zijn over tuigd dat binnen een jaar zijn zaak tot de ge schiedenis zal behooren. Te Kheydt, by BussMdorf, werd onlangs een weldadigheidsbazar gehouden. Op een na middag, toen ongeveer 300 a 400 personen aan wezig waren, naderde een der dames die lucht ballonnetjes verkocht, daarmee te dicht bjj een brandende gaskroon, zoodat de ballons vuur vatten en de draperiën der zaal in vlam zetten. Een hevige paniek ontstondtoen een jonge dame, mej. Dilthey, op een tafel sprong en het bran dende doek neerhaalde, zoodat alle gevaar weldra geweken was. Door haar moedige daad zfln zeker vele levens gered. In Perzië schijnt het weder buitengemeen slecht te zijnzulke sneeuwstormen en strenge vorst heeft men daar in geen vjjf en twintig jaren beleefd. Majoor Gibborn en zeven Europeanen zijn bezig met de voorbereiding eener groote expeditie dwars door Afrika, van Kaap de Goede Hoop naar Cairo. Deze expeditie zal vermoedelijk achttien maanden duren. Men verzekert, dat de minister van financiën in beginsel besloten heeft tot invoering van het metriek stelsel in Rusland. Te Oberwürzbach zjjn negen werklui in een leigroeve door het afkalven van aarde be dolven. Allen werden ze als Hjken te voorschijn gebaald. Drie andere steenhouwers kregen wonden. Honoraria van Sarah Bernhardt. In den loop van 25 jaar heeft Sarah Bernhardt voor haar optre den in schouwburgen niet minder dan f 2,400,768 ontvangen en haar tegenwoordig engagement zal dit bedrag nog met f960,000 vermeerderen. In de laatste 10 jaren bedroeg haar honorarium f144,000, in de laatste 5 jaren f240,000, terwijl zjj in 1872 in den aanvaDg van haar loopbaan aan het Odéon te Parijs een maandelijksche gage van f96 ontving. Schaakwedstrijd. Ter viering der 50- jarige regeering van keizer Frans Jozef heeft de Weener Schaakclub een internationalen wedstrijd uitgeschreven met tien ten deele zeer hooge prijzen (van 6000, 4000, 2500, enz. kronen) en nog extra prijzen voor mooi gespeelde partyen. De aanmelding moet vóór of op 31 Maart ge schieden by het regelingscomité (Schottengasse 7, Wien). De wedstryd begint op 31 Mei en zal vermoedeiyk twee maanden duren. (Buiten verantwoording van de Redactie.) „Onze Burgemeester is te Beverwyk benoemd", Dit nieuwtje ging Zondag jl. in onze gemeente van mond tot mond en het werd met verschillende gewaarwordingen vernomen. Sommigen, die meenen, dat de Burgemeester zich te veel met kleinigheden bemoeit en anderen, die om persoon- ïyke redenen niet met Z.E.A. ingenomen zyn, kregen een gevoel van verlichting door het voor uitzicht, dat de Burgemeester weldra onze Ge meente zal verlaten. Men uitte dat, doch voegde er in éénen adem byMaar dit moet gezegd worden: De heer Strick van Linschoten heeft hier veel opgeknapt en verbeterd, zy, die onzen Burgemeester meer van naby hebben leeren kennen, en ofschoon zyne eigenaardigheden niet over het hoofd ziende, in hem zyn buitengewone werkzaamheid en nauwgezetheid waardeeren, vernamen zyn aanstaand vertrek met leedwezen. Moeiiyk toch zal een opvolger meer in het belang der Gemeente werkzaam wezen en zyn taak met meer ernst opvatten, dan hy doet. Steeds stelt de heer Strick van Linschoten het algemeen boven het persooniyk belang, al haalt hy zich daardoor de ontevredenheid van die enkelen op den hals. Hy is iemand, die op alles let en die desnoodig ieder, onverschillig wie durft zeggen, waar het op staat. Dit heeft meermalen tengevolge, dat men zyne bedoelingen miskent en hem niet begrypen wil of niet begrypen kan. Meermalen is gezegd 7 't Is of de gemeente meer inkomsten h6eft, dan voorheen, zooveel wordt er gedaan, en het geld wordt grootendeels door de ingezetenen verdiend. Ontevredenen zyn er altyd, maar als men hun vraagt, of ze meer belasting betalen dan voorheen, dan luidt hun antwoord ontkennend. Wat er gedaan werd onder het bestuur van Burgemeester Jhr. Strick van Linschoten? Wy wyzen U op het Park, waar voorheen een wild spelende en vernielzuchtige jeugd het wandelen onmogeiyk maakte, doch dat nu een sieraad van ons eiland is, waar het in den zomer een genot is te wezen. Wy wyzen U op de twee gedeelten leuniDg langs den zeedyk, welke nog dit jaar zullen worden verbonden, waardoor veel gevaar voor komen wordt. Hoeveel netter is het in de gemeente geworden door eene betere bestrating te den Burg, den Hoorn, Oosterend en de Waal. Waar voor enkele jaren de groote en kleine keien in het loop hinderden, wandelt men thans met genoegen, avond zoowel als by dag, waartoe'dej'beter: der straatverlichting, hoewel nog niet volmaa- het hare bybrengt. De algemeene begraafplaats, waar men de rir plaats zyner geliefde dooden te allen tyde ont stoord kan bezoeken, blykt meer en meerli begraafplaats der toekomst te zyn. Voorheens ze daar onopgemerkt, thans wordt ze om h eenvoud en netheid veel bezocht en meer en mi in gebruik genomen. Zeer zyn de ingezetenen er mede ingenom dat Burgemeester heeft weten te bewerken, de loting voor de Nationale Militie thans te i Burg in plaats van te den Helder plaats hei Ook is de verbeteriDg van het marktwezen u_ genoegen opgemerkt. Hoeveel geregelder is aan- en afvoer van lammeren dan voorheen, 1 pryzeDswaard het toezicht by de verschept het plaatsen van nummerborden aan de boon op het marktplein, enz. [1 Het marktplein zelf is verbeterd door er behooriyke rioleering en verfraaid door het bi wen eener nieuwe veldwachterswoning. Voorts is de haven verbeterd door het maW van op- en afritten, het aanbrengen van kif- yzers en wxyfpalen en het wegnemen van vaariyke hoeken. Dat eerlang het haventerrein by de aanli plaats der stoomboot zal worden bestraat, velen bekend. Wy zouden nog kunnen wyzen op de in-a uitwendige verfraaiing van het Raadhuis, i,i plaatsen van een brandspuithuisje te Oosteref maar waartoe meer, om in herinnering te bn gen, dat het zesjarig bestuur van den h Jonkheer Strick van Linschoten ten nutte r ons eiland is geweest. Na zyn vertrek zal zyn arbeid in de gemeei met dankbaarheid worden herdacht. e Moge hij een reeks van jaren tot zegen 19 gemeenten Beverwyk en Wyk aan Zee werkzai zyn en met de zynen aldaar die waardeerd en barteiykbeid ondervinden, welke het leu veraangenaamt en den lust tot werken bevorde; Amsterdam, 7 Maart. Aangevoerd 419 RiÉ deren, le kwal. 62 A ct., 2de kwal. 55 ct. I kwal. 48 ct. per KG. 140 Melk- en kalikoeten f lï a 220; 3 Graskalveren f a 159 nucht. kaf 7 A 9; 14 Schapen f A f Lammerk 0.00 A f 0; 470 vette Varkens 43 A 45 ct. per Ko: Formerend, 8 Maart. Aangevoerd 123 vet kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 693 nucht. kal f 5 a 18; 122 vette Varkens40 A 47ct.pert 94 magere Varkens f Af 293 Biggen af 12; 1039 Schapenen Lammeren;207Rund ren en 3 Stieren. Kip-Eieren f 3,00 a f 8,L p. 100. Vette koeien, pryshoudend, handel stug fO.i a f 0.58 per k.g. Gelde koeien pryshoudend, handel stug, t'r f 150 per stuk. Melkkoeien, pryshounend, handel matig f li p f 180 per stuk. Vette kalveren, pryshoudend, handel vlug/ Nuchtere kalveren, lager inprys, handel stu Vette varkens, pryshoudend handel matig,- Magere varkens en biggen, pryshoudeiH handel matig. Vette schapen pryshoudend handel stug f 16 a f 25 per stuk. Lammeren pryshoudend, handel stug, f 18 f 20 per stuk. - Londen, 7 Maart. Ter markt zyn aangevoe! 1300 Runderen, 8000 Schapen en lammen 5 Kalveren, 70 Varkens. Men noteert; Ru deren 0.35 A 0 64 Schapen en lammeren 0 51 0.86; kalveren 0. A 0. varkens 0.50 A Ot Zondag 13 Haart. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Schrödeb, Koog. Voorin. 10 uur Ds. Schroder. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niïssik - Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Hafte^ Cocksdorp. Voorm 10 uur de Hr. Barend GEREFORMEERDE GEMEENTE. Qosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboojl Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half 7 Ds. Küperus. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 unr Ds. Heep. 1 Orsterend. Geref. Kerk. Donderdag 10 Maart. 11 rend, 's Avonds 7 uur Ds. Roosebooi" Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 2 tot 8 Maart. ONDERTROUWDHendrik Koopman en Griet, Selser. v. GETROUWD: Geene. GEBORENWillemina, dochter van TrtJnt; Jongeboer (Eierland). Johannes Reijer, zos van Jan Flens en Tryntje Keyser (den Bur? Nicolaas, zoon van Nicolaas Min en Trijnt, Blankendaal (de Westen). OVERLEDENDieuwertje de Ridder, 2 maand; dochter van Cornelis de Ridder en Aagie Spil (Koogerveld).

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2