k 1103. Zondag 13 Maart A". 1898. lieiws- en Advertentieblad* Binnenlands Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. AbmnemenUprpt per 8 naandstt Voor BSK Büe6 80 Cte. - Frame per pert dsor ge- htsl Nbbssianb 45 Gt*. - Naar Akbbika »n ander, landen met Teurhoeginp der perfcs's. idvertentldn vóór 19 nu op den dag der uitgave. Prüi der Adiertenlièn Van 1 tet 5 regels 10 Ote. - Iedere regel meer 0 Cts. Grsstc letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewtjsnnmmers S Ots. per nummer. JONNEMENTEN en ABVERTENTIËN words® aangenomen bil de Uitgeven LANGEVELD k EE ROOIJ, Parkstraat, Burg Of Tijel HERHALINGSOEFENINGEN. BURGEMEESTER van TEXEL, als daartoe loodlge aanschrijving ontvaEgsn hebbende, t bij deze op Jan Dogger en Jan Kuijper, ïilicien-verlofgangeis van de lichting 1896, zich op Maandag 4 April 1898, 's middags iur aantemelden, respectievelijk bij den kom- dant van Hr. M'. oorlogsbodem „Cerberus" Amsterdam en „Piet Hein" te Willemsoord, zien van hun kleeding, uitrusting, zakboekje verlofpas, bij hun vertrek met groot verlof egenomen, ten einde in werkeiijken dienst 'orden gesteld, ixel, den 9 Maart 1898. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. arlyksche toelating van nieuwe leerlingen op de O. L. Scholen. i BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter lis van belanghebbenden, dat op den lApril a s. we leerlingen tot de o 1. scholen in de Ge- ate kunnen worden toegelaten, die op dien im den leeflyd van 5 jaren hebben bereikt, :toe men zich vóór 2B Maart a.s. moet aan- ien bjj de betrokken hoofden der scholen, r overlegging van het vaccinatiebewijs i leerlingen, die tot de school met uitgebreid ilan te Den Burg wenschen toegelaten te len, moeten 1 April e.k. den leeftijd van 9 i bereikt hebben. «el, den 12 Maart 1898. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 12 Maart 1888. aar men ons verzekert, zal op den 2 en Bchdag, indien eventueel het plan niet ht worden doorgevoerd om alsdan nog eens perette „üuinroosje" ten tooneele te brengen voordeele vaa de Algemeene Bewaarschool, eene alhier zeer gunstig bekend staande leniging eene uitvoering gegeven worden, lat het den liefhebbers van uitgaan dan ;een geval aan de gelegenheid zal ontbreken hun lust te voldoen. Woensdagavond werd door de afdeeling el der Holl. Maatscb. v. Landbouw eene ;adering gehouden in het café Den Burg. a het woord tot opening der vergadering iroken door den Voorzitter waarin deze i, zoowel leden als genoodigden, een hartelijk torn toeriep, en waarin hij tevens wees het afgeloopen jaar dat onder de goed kan worden gerekend en den wenseh prak dat ook van 1898 dit zou kunnen den gezegd, werden de notulen der vorige [adering gelezen en onveranderd goedge- rd. erder werd mededeeling gedaan, dat was komen een schrijven van Z.E. den Minister Binneal. Zaken aangaande de cursus hoef- ig alhier, waarin deze te kennen geeft geen vaar er tegen te hebben, dat de cursus lelteljjk in den aanvang van dit jaar ts had. veneens van een schrijven van het Hoofd- uur der H. M. v. L., bevattende de mede- ing, dat de subsidie voor de cursus hoef- ig nog zal worden uitbetaald, nu het verslag omtrent werd ingeleverd. b rekening en verantwoording van den ningmeester was door het bestuur onder- it en in orde bevonden en werd zooals rpglement bepaalt, door eene commissie 8 leden, uit de vergadering door den caitter daartoe gekozen, eveneens nagezien en in orde bevonden. Bedoelde commissie bestond uit de heeren P. K. Bremer, G. Dz. Bakker en S. Cz. Keijser. De rekening der afdeeling over 1897 sloot met een voordeelig saldo van f 13.29, terwijl die omtrent het houden van den hengst sloot met het geringe nadeelige saldo van f 1,27. Den Penningmeester werd dank gebracht voor zijn nauwkeurig beheer der gelden. Omtrent het houden van stieren vernamen wij, dat een 15-tal stieren op Texel verblijf houdende, waren aangeboden om op een nader vast te stellen tijd en plaats door de Provinciale Commissie voor de keuring daarvan, te worden onderzocht. Indien 3 stieren mochten worden goedge keurd zou onder de eigenaars daarvan f 150 subsidie worden verstrekt. Als de voornaamste voorwaarden, waaraan moet worden voldaan, worden opgegeven „De fokdieren aan welke eene onderhouds bijdrage wordt verleend, moeten in een der stamboeken zgn ingeschreven ofop den keurings dag ter opname daarin aangeboden worden. Da fokdieren, die voor een bijdrage of premie in aanmerking komen, worden met tuberculine ingespoten. Aan de dieren, die blijk geven tuberculoos te zijn, worden de bijdragen of premiëo niet verleend. De kosten van inspuiting worden gevonden uit de beschikbare gelden. Mannelijke fokdieren, ouder dan ééa jaar, welke een statioaneerings-ofaanhoudingspremie krijgen, moeten gedurende één jaar in de Provincie beschikbaar staan." Omtrent den hengst vernamen wij, dat voor het verkrijgen daarvan Kapitein Punt was ter hulp geroepen en in overleg met deze de keus was gevallen op de» hengst Martin van den heer Van den Berg. Deze hengst was 2 jaar gestatiormeerd geweest in Brabant en had aldaar uitstekend voldaan. Hij was ook te koop, doe de prijs was voorloopig wel wat hoog. Ais bijzonderheid werd nog door den Voorzitter medegedeeld, dat een jaarling van genoemden hengst was verkocht voor f700. De opmerking wordt bier echter bij gemaakt, dat ook de merrie zeker van groote invloed is en bet zeker niet is aan te raden, wil men gunstige resultaten van een hengst hebben, slechts merriëu van minder kwaliteit ter dek king aan te bieden. Volgens reglement moest in deze vergadering ook worden besloten, of eene tentoonstelling dit jaar zou worden gehouden. Eenparig was het bestuur van oordeel dit niet te moeten doen met het oog op de aanstaande kronings feesten als anderzins en ook de vergadering kan zich zeer goed hiermede vereenigen, zoodat dit jaar geene tentoonstelling alhier zal worden gehouden. Nadat de Voorzitter nog had medegedeeld, dat de hengst Martin Dinsdag a. s. op de markt ter bezichtiging zou worden gesteld, werd het woord gegeven aan den heer Houwen, die een leerrijke voordracht hield over voederrant soenen. Duidelijk werd gemaakt, hoe men soms door eene kleine wijziging te maken in de voedering meermalen met geringer kosten van het voeder dezelfde of beter resultaten kan krijgenhoe men met betrekkelijk de minste kosten de beste resultaten moet zien te verkrijgen enz. De voordracht werd door allen blijkbaar met onverdeelden aandacht gevolgd. Van de aangeboden gelegenheid, om inlich tingen te vragen omtrent het voorgedragene werd tijdens de vergadering geen gebruik ge maakt. Aangezien bij de rondvraag niemand meer iets had voor te stellen, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten met een woord van warmen dank aan den heer Houwen voor zijn schoone voordracht; een voordracht, die naar spreker hoopte, niet de eerste en de laatste zou mogen zijn, waarop genoemde heer de vergadering vergastte en aan leden en belang stellenden voor hun opkomst. Waal, 10 Maart. De beleefde en dringende oproeping, gericht tot de om- en inwonenden van de Waal, is niet zonder gevolg gebleven. De opkomst toch op gisteravond ia de „Bellevue" was bevredigend en er heerschte een opgewekte geest onder de aanwezigen. Er was nu werkelijk sprake van feeststemming. De Commissie, die nu nog slechts 7 leden telde, werd uitgebreid tot 13, en met moed zal men nu aan den arbeid gaan, om het Kroningsfeest waardig voor te bereiden en te vieren. Tot nieuwe leden in de Feestcommissie werden gekozen de H.H. K. Roeper, Jb. Bruin, W. Duinker, A. P. Eelman, A. J. Keijser en Jb. Former. De eerste vergadering der volledige Commissie zal over 14 dagen plaats hebben in de „Rijzende Maan". Oudeschild, 11 Maart. Een nog jong paard, dat gisteren naar den vastenwal moest worden vervoerd, was nog niet bij de boot, toen het schrikte van eene sehnit, die 't zeil heesch en van wal stak. Het paard rukte zich los, en stortte achter over in de haven, waar het aanstonds zijn zwemkunst beproefde. Spoedig werd het dier nu gegrepen en naar de helling geleid, waar het weer aan wal kon komen. Nat als het was, werd het nu op de stoomboot gebracht en kon zoo de reis naar elders voortzetten. De plannen voor feestviering bij gelegen heid der kroning van H. M. onze Koningin, beginnen ook hier meer verwezenlijkt te znllen worden. Tegen Zaterdagavond althans, zijn bij publicatie alle mannelijke ingezetenen boven 18 jaar opgeroepen tot eene vergadering in het café van de wed. Bijl. Het Dagblad verneemt, dat een wets ontwerp tot drooglegging van de Zuiderzee in den aanvang van bet nieuwe zittingsjaar de Tweede Kamer zal bereiken. Het is het groote plan van den heer Leiy, met den afsluitdijk van Piaam (Friesland) naar Enkhuizen. De redders der fquipage van het op 27 December 11. in de Haaksgronden gestrande Engelsche stoomschip „Harrow", zijnde de bemanningen der reddingsboot van de N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaatschappij te Nieuwe- diep en der vlet van schipper Jacob Been te Helder, hebben van de Engelsche regeering een bedrag van f 360 ontvangen, ter belooning van den bjj die gelegenheid door hen betoonden moed. Zelden of nooit werden in Friesland zooveel varkens en biggen gemest als thans, daar het voeder goedkoop is en de prijzen der krulstaarten hoog zijn. Eveneens wordt er veel werk gemaakt van het mesten van kalveren, die ook flinke prijzen opbrengen. De meeste dezer kalveren worden naar elders verzonden, waaronder er zjjn, die niet ouder zjja dan 6 weken. De aanfok van vee neemt niet toe, hetwelk ten deele voortvloeit uit de oprichting der zuivelfabrieken, die de melk krijgen en, naar sommige veehouders zeggen, niet genoeg voeder teruggeven. Er zija veehouders, die daarom met de leverantie der melk aan de fabriek ophouden, en wel in het voorjaar, hoewel dit vrij zeker van korten duur zal zjjn. Aan het verzoek van het comité voor de Inhuldigingsfeesten te 's-Gravenhage, om op een der feestdagen in September het Kurhaua kosteloos open te stellen voor het volk, heeft de Directeur-Generaal bereidwillig voldaan. De Heer Goldbeck stelt op Zaterdag 10 September van 1-6 de Kurzaal open voor 2500 personen, uit den werkenden stand voor een middagconcert. Tevens zullen gratis ververschingen worden aangeboden; TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1