Buitenland. Marktberichten* De Tweede Earner der Statei-Geieraal zal deze week, vermoedelijk Donderdag of Vrijdag uiteengaan. Da volgende bijeesroepiag wordt tegen 3 Mei aanstaande tegemoet gezien, op welk tijdstip de wetsontwerpen tot afsekaifUg der plaatsvervanging en tot definitieve vast stelling van hoofdstuk VI (Marine) voor openbare behandeling zullen gereed zijn. (D.) Voor de betrekking van gemeente-veld- wachter (bode) te Zuid- en Noordsahermer, jaarwedde f 450 en vrije bovenkleeding en schoeisel, hebben zich niet minder dan 356 sollicitanten aangemeld. In Friesland zijn nog maar zeer weinig kievitten aangekomen. Men maakt hieruit de volgtrekking dat men nog heel wat koude te wachten heefr. Door een 500-tal apothekers is een adres gericht aan den minister van Binnenl. Zaken, waarin gewezen wordt op de gebrekkige nale ving der wet regelende de uitoefening der artsenijbereidkunde. Vaak worden door onbe voegden (zg. drogisten), vooral te Amsterdam en Rotterdam, straffeloos geneesmiddelen af geleverd, dikwijls zelfs op recepten van genees kundigen. Adressanten wenschen strengere naleving der wet. Een jeugdig overtreder der wet behoeft geen misdadiger te worden. De „N. Roti." verneemt, dat de Regeering voornemens is eenige hoogst belangrijke wijzigingen voor te stellen in het straffen en in de strafrecht pleging van jeugdige overtreders der strafwet, teneinde zooveel mogelijk te voorkomen dat zij opgroeien tot misdadigers. Onder het signalement van een in Gelder land verdronken persoon, wiens lijk nog niet is gevonden, komt o.a. voor„Spraak Gelderseh." In tegenwoordigheid van al de leerlingen der Rijkstuinbouwsehool te Wageningen is daar een Wilhelmina-linde geplant aan het uiteinde van de groote laan, die voortaan Wilhelmina-laan zal heeten. De directeur der school, dr. Cattie, hield een korte toespraak, welke door de leerlingen met een „Leve Koningin Wilhelmina, leve Oranje," werd toegejuicht. Om eene piano te maken, zijn 48 ver schillende materialen noodig, die uit niet minder dan 16 verschillende landen afkomstig zijn. Eer zulk een instrument kant er klaar is, hebben er gemiddeld 55 arbeiders aan gewerkt. Dat het gevaarlek is om van een niet volkomen betrouwbaar polier of slachter een panklaar kongntje te koopen bleek weer voor de Haagsehe rechtbank. Een juffrouw uit Delft, had in December van het vorige jaar van een slachter aldaar een mooi konijn gekocht, kant en klaar, ge lardeerd en wel. Of nu de slachter in een kwaden reuk stond of 't „konga" een eigen- aardigen geur verspreidde, een feit is het dat de juffrouw het beestje kocht onder voorbehoud, dat, als het een katteboutje bleek, de slachter het zou terugnemen. Bleek het boutje van een konijn afkomstig dan zou de verkooper bij de reeds ontvangen 7 stuivers nog 3 stuivers krijgen. Toen de echtgenoot van de juffrouw thuis kwam zag deze dadelijk aan zekere kenteekenen die hij wel had gedaan ter terechtzitting in het algemeen belang te publieeeren dat zijn vróuw een poesje in plaats van een konijn had gekookt. In plaats van de achtergehouden 15 centen van de koopsom alsnog te ont vangen, werd de koopman gesommeerd de 7^stuivers terug te geven en zijn gelardeerden kater terug tc nemen, welke sommatie deze beantwoordde met eonige ruiten b(j de juffrouw en haar man in te slaan. Subst. offlc. v. justitie mr. M claine Pont vorderde voor den slachter 3 weken gevan genisstraf. Een gelukkige echtgenoote. In een der Amsterdamsche bladen leest men het volgende familiebericht In den jare 1898 den 15en dag van de 3e maand wensch ik zoo het-God behaagt, die over leven en dood te beschikken heeft, den dag te herdenken, waarop mijn geachte echt genoot, de heer Gerardus Nicolaas van Kappel, 72 jaar geleden het eerste levenslicht mocht aanschouwen. Moge de bestuurder vaa hemel ea aarde hem nog jaren tot steun ea hulp in mijn ook hoogen ouderdom en sukkelenden toestand voor mij sparen. Dit is de waarachtige en hartelijke wsEsch van zijn vierde echtgenoote, die ongeveer 33 jaar door den echt met hem vereenigd is. Mejuffr. Maria Anna van Kappel. geb. Lam fire. In de vorige week is 't vakblad „Ver gunningsrecht" van naam gewijzigd. Het verschijnt nu als weekblad „Het Kofliehuis" nu meer algemeen gewijd aan de belangen van den kofiiehuisstand. Een holbewoner Nabij Bellingwolde leefde sedert een 30-tal jaren Pieter Alberts in den rechten zin des woords in den grond. Zijn hol was niet grooter dan een aardappelkuil, waariu ongeveer 25 H.L. geborgen kan worden. Dit hol had slechts ééa opening, welke tegelijk diende voor ingang van licht, lucht en voor den bewoner. Deze man is thans, na zulk een lange af zondering van de wereld, in bijna 70-jarigen ouderdom overleden. Jarenlang kwamen des zomers vele bezoekers naar zijn hol, om den kluizenaar te leeren kennen. Wie met rheumatiek behept is, neme de volgende punten in acht: 1. meer water dan wijn2. meer groenten dan vleeseh3. meer fianel dan linnen4. meer beweging dan rust; 5. meer zweeten dan koude uitstaan; 6. meer alkalisch water dan andere minerale wateren7. meer hygiënische mid delen dan geneesmiddelen. R. N. Duitschland geen plaats voor allen. Ver scheidene grondwerkers die uit Schoterland naar Duitschland trokken', zijn onverrichter zake terug gekeerd. Wie als boerenknecht daarheen gaat, vindt gewoonlijk wel een betrekking. In verschillende streken van Slavonië heerscht hongersnood; reeds is één geval van hongerdood geconstateerd. De Fransche Senaat heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij de straffen tegen het mis handelen, verlaten en misbruiken van kinderen en jeugdige personen worden verscherpt. Tevens wordt strafbaar gesteld het om niet of tegen geld afstaan van kinderen onder 16 jaar aan kunstemakers en dergelijke personen of aan landloopers of bedelaars. Gelijke straf (6 maanden tot 2 jaren gevangenisstraf en boete) wordt be dreigd tegen tusschenpersonen die voor zulke doeleinden zich kinderen laten overgeven. De flesschenpost van de „Elbe." Eenigen tijd geleden werd in zee een flesch opgevischt, die, naar men meende, afkomstig was van een der schipbreukelingen van het in 1895 door de „Crathie" in den grond gevaren stoomschip „Elbe" Thans is aangetoond, dat deze flesschenposterij de truc was van een flesschentrekker. De koop man Ramsperger, wiens visitekaartje men in de flesch vond, Is eerst in 1897 uit Duitschland gevlucht. In April 1897 werd er een bevelschrift tot gevangenneming teven hem verleend en nu schijnt bf| door deze valsche flesschenpost van de „Elbe" de opmerkzaamheid van de politie op een dwaalspoor te hebben willen leiden. Gedu rende den overtocht naar New-York moet hij in het Kanaal een flesch met bedoeld visitekaartje over boord hebben geworpen. Een communistendorp. Zoar, in den Amerikaanschen Staat Ohio, is thans, na een tachtig jarig bestaan, te niet gegaan. Het werd in 1817 gesticht door een Wurtembergsch onder wijzer, J. M. Baumeler, die om godsdienstige gevoelens vervolgd, met eenige landgenooten uitweek naar Amerika. Baumeler was, tot aan zfin dood in 1853, het hoofd der gemeente, welke zich „separatistische" noemde en welker leden het door (jverigen prbeid tot groote welvaart brachten. Ef werden ook vreemdelingen in de gemeente toegelaten, maar zij moesten een jaar in het dorp hebben Vertoefd en zich Verplichten voor de gemeenschap te werken, en alles, wat zjj bezaten, werd gemeenschappelijk eigendom. In het eerst was er het huwelijk verbodenlater werd het toegestaan, maar zonder kerkelijke wijding. De ongehuwde staat was er het meest in eere. Sinds den dood van Baumeler begon de ge meente meer en meer te kwijnen. Vele leden traden er uit, om voor eigen rekening te gaan werken, en thans Is z(j geheel te niet gegaan. Zie hier eenige feiten, die de jongste pokken epidemie te Gloucester heeft aan 't licht gebracht. Daar zjjn in dertien maanden voorgekomen 1979 ziektegevallen, waarvan 434 met doodelflken afloop dus ongeveer 22 pCt. Op deze 1979 zieken waren: 1211 ingeënten, waarvan er 120 stierven, dus ongeveer 10 pCt. en 768 niet ingeënten, waarvan er 314 stierven, of ongeveer 41 pCt. Van hen, die eenmaal ln hun jeugd waren ingeënt, kregen 68 pCt. de ziekte in haren be kenden goedaardigen vorm, terwijl dit slechts gold voor 12 pet. van de niet ingeënten. Men meldt uit Chicago: De „Cincinnati Price Current" zegt aangaande de varkensindustrie, dat de voorraad der vleeseh- waren gedurende de afgeloopen maand in vier westelijke steden met 21,600,000 ponden is toe genomen. De uitvoer in de vier maanden van November tot Maart bedroeg van de vleeschwaren 291 en van reuzel 273 millioen ponden, hetgeen gedu rende gelfjk tijdsverloop van het vorige jaar een bedrag resp. van 251 en 183 millioen pondeu uitmaakte. In de afgeloopen week werden te Chicago 155,000 varkens geslacht tegen 85000 in de voorgaande. Te Berljjn zal in September een tentoon stelling gehouden worden vanwege de vereeniging voor de hervorming der vrouwenkleedjj. Nieuwe modellen van bovenkleederen zullen daar te zien zjjn. Het verbruik van sigaren is in de laatste jaren in Duitschland zeer toegenomen. Ongeveer 150,000 werklieden zjjn er thans in de tabaks- nijverheid werkzaam, voor een hoeveelheid tabak die, werd ze enkel voor pijptabak gebezigd, slechta aan 80,000 personen bezigheid zou geven. Daar voor gebruikte men vroeger vooral machines, terwijl nu voor sigaren handarbeid bijna uit sluitend wordt toegepast. Ontzaglijk is ook in Duitschland het gebruik van sigaretten. In 1875 werden ongeveer 152 millioen stuks vervaardigd; in 1897 is dit tot een en een kwart milliard ge klommen. In Oostenrijk-Hongarije is het sedert 1890 verdubbeld en bedraagt nu 2040 millioen, In de Vereenigde Staten bedroeg het 1865 millioen, 6 millioen meer dan dat der sigaren. De siga retten welke de rooker zelf vervaardigt, z(jn onder deze cijfers niet begrepen. Amsterdam, 14 Maart. Aangevoerd 434 Run deren, le kwal. 60 ct., 2de kwal. 54 ct. 3e kwal. 48 ct. per KG. 164 Melk- en kalfkoeien f 100 a 225; Graskalveren f a 228 nucht. kalv. 7 A 10; 42 Schapen f f Lammeren 0.00 f0; 430 vette Varkens 42 44 ct. per K G Formerend, 15 Maart. Aangevoerd 113 vette kalveren 65 a 85 ct. per kg.; 761 nucht. kalv f 5 a 15; 145 vette Varkens 38 46 ct. per kg, 126 magere Varkens f 14 A f 29,376 Biggen f7, a f 11; 1081 Schapen en Lammeren; 285 Runde ren en 5 Stieren. Kip-Eieren f2,75 a f 3,25 p. 100. Vette koeien, prijshoudend, handel stug f 0.4G f 0,56 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel stug, f 7C f 140 per stuk. Melkkoeien, lager in prijs, handel stug f 11( p f 170 per stuk. Vette kalveren, lager in prjjs, handel matig Nuchtere kalveren, lager in prijs, handel stug Vette varkens, lager in prijs handel stug. Magere varkens en biggen, prijshoudem handel matig. Vette schapen prijshoudend handel matig f 18 a f 26 per stuk. Lammeren prijshoudend, handel stug, f 14 1 f 21 per stuk. n Londen, 14 Maart. Ter markt zijn aangevoen 1100 Runderen, 9000 Schapen en lammerei 5 Kalveren, 45 Varkens. Men noteert; Rui deren 0.S5 A 0.62 Schapen en lammeren 0.501 0.85; kalveren 0.— A 0.— varkens 0.60 A 0,6

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2