N°. 1105. Zondag 20 Maart. A0. 1898. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- ei Zaterdagavond. Abtnnemcnttpritjt per 8 maanden Voor in Bubo SO Ota. - franca per peet door ga haal Nobbiahb 41 Ota. Naar Anagraa an ander» landan mat varhaaging dar garta'a. Advartentltn vóór II nv op den dag der nltgave. Priji der Adeerientitn Van 1 tat I ragala SO Ota. ladara ragal maar Ota. ttraata lattara an Vlgnattan wardan naar plaataralmta barakand. BawQanommara S Ota. par nnmmar. ABONNEMENTEN on A1VERTENTIÊN worden aangenomen bij do TJitgevert LANGEVELD BI ROOII, ParkstraatBono op Tukl Jaariyksche toelating van nieuwe leerlingen op de O. L. Scholen. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den lApril a.s. nieuwe leerlingen tot de o 1. scholen in de Ge meente kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leefiyd van 5 jaren hebben bereikt, waartoe men zich vóór 25 Maart a.s. moet aan melden bfl de betrokken hoofden der scholen, onder overlegging van het vaccinatiebewijs. De leerlingen, die tot de school met uitgebreid leerplan te Den Burg wenschen toegelaten te worden, moeten 1 April e.k. den leettfld van 9 jaren bereikt hebben. Texel, den 12 Maart 1898. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 19 Maart 1898. Door Mej. C. J. Bvb, alkier woonachtig, werd Woensdag te 's-Gravenhage met gunstig gevolg het examen afgelegd voor Nnttige handwerken 1. o. Gisteren hield het departement „Texel" der MaatschappijTot nut van 't algemeen alhier zijne laatste vergadering in dit seizoen, welke tengevolge de afwezigheid van den Voorzitter, die wegens drukke bezigheden absent was, door den Secretaris, den heer C. A. de Braai, werd geleid. Tal van leden en belangstellenden, ook van de andere dorpen van het eiland, waren op gekomen om den gevierden spreker, den Wel eerwaarde n Heer W. Bax, Predikant te Zaandam te hooren. En deze stelde ook ditmaal de verwachtingen niet te leur. In eene keurige rede, die in ademlooze stilte werd aangehoord en blijkbaar allen belang inboezemde, besprak hij: De Anti-Semietische beweging onzer dagen. Na eene inleiding, waarin de aloude be schouwing over het Israëlietische volk aan de hand der geschiedenis werd medegedeeld, ging spreker over tot de eigenlijke behandeling van zijn onderwerp. In levendige kleuren schetste hij den Joden haat in Rusland, Duitschland, Oostenrijk en Frankrijk, zijne beweringen met bewijzen stavende, vervolgens besprak de redenaar de talrijke oorzaken der Jodenvervolging, o. a. Het oude vooroordeel, dat tot afkeer leidt, de afgunst op de macht door de Joden verkregen op fioanciëal gebied, de vrees voor hunnen invloed in de Ceristenwereld, de beoordeeling van een geheel volk naar de daden van enkele personen, enz. De gebreken, welke de Israëlieten in den loop der tijden hadden gekenmerkt, werden evenzeer genoemd als de talenten, welke velen hunner sierden, doch het meeste licht viel op het schandelijk gedrag der Chris tenen, die door alle eeuwen keen tot op onze verlichte negentiende eeuw toe, de Joden op wreedaardige wijze hebben vervolgd. Diep medelijden met het verstrooide volk, dat zoo veel heeft geleden en waaraan de Christenen zooveel zijn verplicht, sprak uit ieder woord van den man, die door stijl en voordracht zijne hoorders voortdurend wist te boeien. Aandoenlijk was de schildering van „den Wandelenden Jood" het beeld van het lijdende volk, aangrijpend het: Gij, onder kinderen Ter neer gezeten, Wie der profeten Komt u nabij? Heeft ooit de gave Der taal getooverd En 't hart veroverd, Wie sprak als Gij enz. het slotvers door J. J. L. ten Kate, waarin Jezus, ook een Israëliet, maar den stichter van het Christendom, den Christenen werd voorgesteld. Na de pauze droeg de spreker een gedicht: „De Stoomwagen" door J. v. Beers op mees terlijke wijze voor. Met een woord van hartelijken dank en waardeering aan den begaafden spreker, eene herinnering aan hetgeen dezen winter in het departement was ten beste gegeven en een „tot weerzien" aan spreker en hoorders, sloot de waarnemende Voorzitter, de heer de Braai, deze belangrijke bijeenkomst. Met ingang van 1 April a. s. komt er eenige verandering in het onderwas-personeel van de Bijzondere Normaallessen alhier. De Heer K. van 't Veer uit Eierland heeft zijn ontslag genomen als onderwijzer in Natuur- en Opvoedkunde; en in de plaats van Mej. A. Kejjser, die onze gemeente tijdelijk met der woon gaat verlaten, zal als onderwijzeres in de Nuttige handwerken optreden Mej. C. M. E. de Braai. Oudeschild, 18 Maart. Wat misschien in jaren niet gebeurd is, werd gisteren waarge nomen, n.I. dat er gedurende eenige uren in de oude haven geen enkel vaartuig was. Voor ■iet-ingewjjden zou toen het betoog vreemd hebben geklonken, als iemand beweerd had, dat het aanleggen eener nieuwe haven of het vergrooten der bestaande, een dringende nood zakelijkheid mag heeten. Eu toch is dit werkelijk het geval. Heden vertrok de tweede veeboot in deze week uit onze haven, n.l. de „Purmerend," kapt. Bakker. De voornaamste lading bestond uit een partij van honderd lamschapen. De garnalenvisscherij levert in deze week nog al een matige vangst op. Er worden dagelijks van 50 tot 100 manden garnalen door de vloot aangebracht. De prijs aan de Engelsche markten is echter meestentijds te laag, om een behoorlijk weekloon te kunnen besommen. Uit Friesland schrijft men aan de „N. R. C." Door de vereenieing voor werkverschaffing in de gemeente Jücgwirden werd voor onge veer vijf jaar een perceel ondergrond aange kocht, groot circa 77, H.A. Op dit land werd werk verschaft door het verbeteren van den bodem en waar vroeger een ongecultiveerde bodem te zien was, aanschouwt men thans een stuk weiland, dat er keel goed uitziet en reeds f 250 huur opbracht. De kosten van aankoop, van bewerking, materiaal enz. bedroegen f 4000; het perceel is nu door de commissie in veiling gebracht en reeds is daarop f 4600 geboden. Rekent men daarbij de f 250, die het perceel als pacht opbracht, dan vertegenwoordigt het perceel thans een waarde van f 850 meer dan het aan de vereeniging kwam te staan. Dit zou per jaar f 170 winst zijn, of van f 4000 circa 4 pCt. Rekent men daarbij aan hoeveel handen de ontginning van dit perceel werk en brood verschaft heeft, dan zal men moeten toestemmen, dat dit kapitaal wel zeer rentegevend is belegd, al kwam die rente dan ook niet direct ten bate van het kapitaal, maar van den arbeidenden stand. Uit Bussum wordt aan het „Centrum" gemeld, dat er weder een treurig geval van besmettelijke aansteking is voorgekomen aan de leerlooierij van den keer B. De werkman V. heeft zich b|j de behandeling van huiden door miltvuur geïnfecteerd en is reeds in het stedelijk ziekenhuis te Utrecht in barak no. 2 onder behandeling van prof. Naratk. Binnen drie maanden tfjds dus het tweede geval. De aandacht der fabrieks-inspecteurs mag weieens op deze zaak gevestigd worden. De keer Van Kol verklaarde in een vergadering te Rotterdam, dat h|j en z|jn geest verwanten in de afdeelingen der Kamer b|j de besprekingen van het wetsontwerp op den persoonlijken dienstplicht tegen de vrijstelling der geestelijken hebben gesproken en een amendement in dien zin zullen voorstellen. Wanneer men in dit opzicht met gemoeds bezwaren wilde rekening houden, zeide de spreker, dan kon wel het grootste deel van het Ned. volk worden vrijgesteld. Op defensiegebied verdedigde spreker In een vaderlandslievend betoog het ZwitserscheBtelsel van algemeens weerplicht. De prijzen van melkkoeien z|jn dit voor jaar in Friesland buitengewoon laag. Voor veel huurboeren is dit een gevoelige slag, daar zij een groot deel hunner inkomsten moeten halen uit den verkoop van „rijpe koeien." Wie elk voorjaar een tiental kan afleveren, lijdt thans, vergeleken b|j vroegere jaren, wel een schade van f 500. Boeren, die uit geldgebrek niet behoeven te verkoopen, houden hun vee tot t|jd en wQle, dat zij beter prijzen kunnen bedingen. In het „Utrecktscke Nieuwsblad" leest men in het programma voor de inhuldigings feesten te Maarsbergen o. a.: „Een os te slachten en die onder de armen der gemeenten te verdeden. Op den dag van het feest zal die os worden versierd en op hot terrein worden rondgeldd en zoo kunnen dealen in de algemeens feestvreugde," TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1