N°. 1106. Donderdag 24 Maart. A". 1898- Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abennementtpriji per 8 maanden Voor nu Bom SO Ots. - France per put door ge- hooi Nnnun 45 Oti. - Naar A—aiaa on anösj» landon mot Torhoocing dor gorto's. Advertentlëa vóór 1b nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 rogols 80 Ots. - Ieders rogol moor 6 Cts. Qreeto lettors on Vignetten worden naar plaatsruimte bsrskond. Bewijsnummer» S Ots. por nummer. ABONNEMENTEN sa ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de üitgtvtrs LANGEVELD k SE ROOlff, ParkstraatBubo op Tbs ei. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een huissleutel, gevonden op den Waalderweg en een geldbeurs, inhoudende eenig geld, gevonden in de Nieuw- straat. Jaarlijksche toelating vao nienwe leerlingen op de O. L. Scholen. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den lApril a.s. nieuwe leerlingen tot de o 1. scholen in de Ge meente kunnen worden toegelaten, die op dien datnm den leeftijd van 5 jaren hebben bereikt, waartoe men zich vóór 25 Maart a.s. moet aan melden bjj de betrokken hooiden der scholen, onder overlegging van het vaccinatiebewijs. De leerlingen, die tot de school met uitgebreid leerplan te Den Burg wenschen toegelaten te worden, moeten 1 April e.k. den leeltQd van 9 jaren bereikt hebben. Texel, den 12 Maart 1898. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 23 Maart 1898. Door de matrozenvereeniging „Trouw moet blijken" van Den Helder, werd Zondag j.l. in hötel Texel eene uitvoering gegeven, waarvan de netto opbrengst zou worden bestemd voor een goed doel op ons eiland. Jammer zoowel voor de leden dier vereeniging zelf, als voor het doel, dat werd beoogd, was de opkomst zeer gering, zoodat de ontvangsten zeker verre van voldoende zullen zijn geweest, om de onvermijdelijke onkosten te dekken. Door velen was dit dan ook reeds voorspeld. Er was hier in den afgeloopen winter reeds zooveel gelegenheid tot ontspanning, dat men waarlijk niet van elders nog behoefde te komen om nog meerdere gelegenheid daartoe aan te bieden. En zfj die dit beweerden zullen zeker bij velen instemming hebben gevonden. Ook zij echter, die met een zekere minachting spraken van de matrozen vonden bij eenigen een geopend oor' Matrozen euz. staan hier bij velen niet in zoo'n goed blaadje, wat betreft hun levenswijze en gemakkelijk valt het niet het oordeel daaromtrent te doen veranderen. Is er echter iets, dat daartoe krachtig zal hebben bijgedragen, dan is het zeker wel de komst der vereeniging „Trouw moet blijken." Allen zagen er even net en fatsoenlijk uit. Geen enkel onvertogen woord werd gehoord, op hun gedrag viel niets aan te merken, ja wij hoorden zelfs beweren,menig jongmensch uit den burger stand zou een voorbeeld aan hen kunnen nemen. Omtrent de voorstelling zelf, die behalve het zingen van het Vlaggelied, bestond uit gymnastische oefeningen en het opvoeren van het drama „Maria van Utrecht, Wed. van Oldenbarneveld," willen wij alleen vermelden, dat bij velen de gymnastische oefeningen meer ia den smaak vielen, dan het drama. Tal van waarlijk zware toeren werden door de verschillende leden min of meer met gemak uitgevoerd. Bij vele daarvan was de uitvoering net en wij zouden zeggen „onberispelijk." Het drama, dat daarna werd ten tooneele gebracht, was o. i. wel wat al te zwaar voor een delitanten-elub. De vereeniging moge kunnen beschikken over eenige waarlijk goede krachten, voor de opvoering van zulk drama zijn die krachten echter naar onze meening nog te zwak. Men bepile zich tot minder zware stukken en ongetwijfeld zal het succes grooter zijn. Vooral onder de dames delitanten waren er die meermalen waarlijk zeer goed in hun rol waren en toonden te begrijpen, welke karakters door hen werden voorgesteld. Flinke, ofschoon wel wat harde, muziek vulden de pauzen tusschen de bedrijven aan, terwijl van de gelegenheid om na afloop nog eens te dansen met genoegen werd geprofiteerd. Mocht de vereeniging in een volgenden winter nog eens ons eiland willen bezoeken en ons op eene uitvoering willen vergasten, zij kieze dan een minder zwaar en kleiner stuk en geve aan de gymnastische-oefeningen het leeuwenaandeel. Door den heer M. P. Troelstra, vroeger ontvanger der Rijksbelastingen nihier, thans in gelijke betrekking te Bergen-op-Zoom, is een werkje geschreven, getiteldHet voorspel en het eerste bedrijf uit den tachtigjarigen oorlog, en wat door dien oorlog werd ver kregen." Dit boekje, dat slechts 30 cts. kost, wordt door den hier bij velen gunstig bekenden schrijver, in het licht gegeven, geheel ten voordeele eener ongelukkige weduwe en hare kinderen. Ook in onze gemeente zullen inteekenlijsten circuleeren voor deze uitgave. Wij achten alle aanbeveling, om dit goede doel te steunen, ten eenenmale overbodig. Oudeschild, 21 Maart. Uit de feestcommissie alhier, is een dagelijksch bestuur gekozen, terwijl tot eere-voorzitter is benoemd, de heer C. C. Backer. Voorts is het bestuur nu samen gesteld uit de heeren W. Mets Tz., J. K. G. Maller, M. Kroon Jbz., H. Hin, H. Dogger, M. J. de Waard en S. G. Kuijper. De commissie werd aangevuld met de heeren T. de Wyn, C. de Wgn, A. Hin en R. Boom. In den loop der week zouden lijsten om bijdragen bij de ingezetenen circuleeren, met de bepaling om de gelden, waarvoor geteekend wordt, van 1 April at tct in den loop van Augustus te ontvangen. Oostebènd, 21 Maart. De vergadering der afdeeling „Oosterend op Texel" van den Ned. Protestantenbond, op Zaterdag j.l. gehouden, kan eene der beste bezochte en geslaagde genoemd worden. Nadat de waarnemende Voorzitter, de heer P. J. Bouma, allen aanwezigen een hartelijk welkom toegeroepen en de vergadering geopend had, beklom de geachte spreker, de Eerw. HeerDs. W.Bax, te Zaandam, den kansel,om te behandelen het onderwerp: „Een en ander over de nieuwere Bijbelbeschouwing." Was de verwachting omtrent den spreker reeds hoog gespannen, deze is ongetwijfeld verre overtroffen geworden. De gemakkelijk heid, waarmede de heer Bax zijne gedachten onder woorden weet te brengen, de schoonheid van zinsbouw en uitdrukking, de aantrekkelijk heid van het onderwerp maakten, dat de hoorders met diepe en onverdeelde aandacht den gevierden spreker ten einde toe voldgen. Achtereenvolgens werden, met tal van beelden opgehelderd, de volgende vier punten ontwikkeld Het bijeenverzamelen der Bijbelboeken De inhoud des Bijbels; De blijvende waarde van den Bijbel; De toepassing en het gebruik van den Bijbel. Met zeldzame waardeering, zonder vergoding, werd over den By bel gesproken en met leed wezen moest spreker constateeren, dat in vele huisgezinnen de Bijbel is bedolven onder stapels romans, waaronder dikwyis exemplaren van minder allooi, of geheel ontbreekt. De By bel biyft steeds het „Beste Boek" en moet de eerste plaats innemen in de huiskamer, alwaar er een juist en nuttig gebruik van gemaakt moet worden. In de pauze werden door de zangvereeniging „Eendracht maakt Macht" gezongen de Ns. 104 en 162 uit de „Godsdienstige Liederen," waarby de leiding door ongesteldheid van den Directeur, in handen was gesteld van den heer C. J. Roeper, te Waal, die zich uitstekend van zyne taak kweet. Hierna trad voor de tweede maal op de heer Bax, om, na den zangers een woord van lof gebracht te hebben, voor te dragen: „De Schepping" van ten Kate, 2de Zang. Deze moeieiyke poëzie werd stellig niet door allen begrepen, ofschoon de voordracht meesteriyk was. Nadat de zangvereeniging nog had laten hooreu de Ns. 161 en 223, werd door den heer Bouma dank gebracht aan den spreker voor zyne sehoone lezing, aan den heer Roeper voor zyne gewaardeerde hulp en aan de aanwezigen voor aller belangstelling en aandacht, waarmede de vergadering gesloten werd. Vlieland, 21 Maart. Het winterseizoen spoedt ten einde en daarmede is de tijd voor gezellige byeenkomsten zoo goed als voorby. Deze omstandigheid benevens eenige andere was oorzaak, dat de zaal van den heer Meyer verleden Vrydagavond, toen de Heer en Me vrouw Gilhuys—Roeifsema eene soiréa gaven, slechts matig bezet was. De thuisbiyvers mogen echter grooten spijt hebben over hun verzuim 1 Immers, waar iemand als de heer G. aan het woord is, is het succes van den avond verzekerd. Een enthousiastisch applaus beloonde dan ook elk zyner voordrachten. Vooral „De Marktventer" werd zeer verdien- steiyk voorgedragen. Genoten hebben wy echter van den heerlijken zang van Mevrouw Gilhuys. Behalve de ballade „Van een ouden, grjjzen koning" en TEXELSCHE OOURABT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1