Buitenland. Marktberichten, PREDIKBEURTEN. ADVEETENTIËN. Den 3den April werd opgenomen voor 7S gulden. Ook de T. X. 151 had het roer gebroken. Eenige schuiten lagen voor hare ankers tusschea Seheurrak en Doove Balg en werden met de ankers weggesleurd. Van eeae schuit braken de touwen. Het tjaikschip van F. v. d. Vis, dat achter Oost op de Steenen geraakte is weder vlot gebracht. De schade is gering, doch door assurantie gedekt. De jongeling J. Bremer van hier behoort tot de bemanning van het stoomschip Bussum, in het laatst der vorige week bij DuiEkerken gestrand. Aangezien de couranten Zondag alleen van de stranding, zonder meer, gewaagden, verkeerden de lamilie B. in groote ongerust heid. Gisteren heeft men gelukkig vernomen, dat de bemanning gered is. 30 Maart. De heer P. Bouma Pz., onder- wijzer te Ssheveniagen, is na gehouden examen bevorderd tot onderwijzer der 21e klasse. Gisteren zga door den heer S. P. Koeing afgeleverd 2 kollossale ossen, geschat op 2000 halve K G. ieder. Het zwaarste dier zal met Paschen te Sehagen tentoor gesteld worden, het andere zal te Helder geslacht worden. De sehoone dieren hadden veel bekijks. Oudeschild, 29 Maart. De openbare les in de Koningin Wilhelmiaa Bewaarsckool, gisteren namiddag voor tal van ouders en verdere genoodigden gegeven, voldeed weer bijzonder goed en leverde duidelijk het bewijs, dat met toewijding gewerkt was. Met 1 April gaan de oudste scholiertjes over naar de openbare school en worden vele opengekomen plaatsjes weer door eenige kleuters ingenomen. Meer en meer wordt erkend, dat de bewaarschool in eene bepaalde behoefte voorziet en tevens is bij de werkzaamheden van Maandag weer duidelijk gebleken, dat de Directrice, Mej. S, Bakker en de helpster, Mej. Alida Roeper, zich voortreffelijk kwijten van hare niet ge makkelijke taak. De spelletjes der kinderen voldeden algemeen. Welverdiend waren de versnaperingen, die aan het jonge volkje werden verstrekt. Een nuttig werk wordt thans op den zeedijk, tusschen de haven en het Oudeschild verricht. Da aannemer Bos is n.l. bezig, met tal van werklieden, de leuning door te trekken, die de rijtuigen voor een zeeduikeling moet behoeden. Weldra zal de af heining over de geheele lengte voltooid zijn. De benoeming van mejuffrouw C. Flier man, tot vroedvrouw te Drachten, reods in de vorige week vermeld, heeft eerst Maandag van deze week plaats gehad. De Cooksdorp, 29 Maart. Nabij den Eier- landscken zeedijk zijn een aantal stroomatrassen aangespoeld, naar alle waarschijnlijkheid af komstig van een in den laatsten storm vergaan schip. Het was Zaterdag vijfentwintig jaren geleden, dat de oorlog aan Atjeh werd ver klaard. (D. Ct.) Thans zijn de plaatsen vastgesteld, waar de vaartuigen, die uit verschillende gemeenten naar Amsterdam worden gezonden, gedurende de inhuldigingsfeesten, gemeerd zullen kunnen worden. De eerste afdeeling (strijkbare masten) zal geplaatst worden in het Rokin, of in den Binnen-Amste); de tweede (vaste masten) in het Oosterdok. Een tachtigjarige vrouw te Breda zag zich door het overlijden van een bloedverwant geheel zonder dak. Maar zij had elders zonen, die in goeden doen verkeeren. Zij begaf zich naar het bekende adres voor dakloozen en zieken en daar werd er aanstonds werk van gemaakt, die zoons van een en ander op de hoogte te brengen. Allen echter weigerden volstandig hun moeder op te nemen. Alleen de jongste kwam later tot andere gedachten. Hij verzocht haar naar zijn woonplaats te transporteeren, maar gaf tevens de waarschuwing: „Geef haar niet het beheer over het reisgeld, want dan komt ze toch niet." En zoo gebeurde het dat het tachtigjarige oudje onder geleide werd in den trein gestopt, en eerst goed en wel zittende een kleinigheid ontving om wat te gebruixen. De M. v. O. heeft bepaald dat de miliciens verlofgangers, die in den a. s. zomer ingevolge art. 125 der Militaire wet, in werkelijken dienst worden opgeroepen om in den wapen handel fe worden geoefend, voor wie de opkomst op eenen maandag is gesteld, indien zij ge vestigd zijn in gemeenten van waar zij niet ln één dag hun garnizoen kunnen bereiken, niettemin zich eerst op den dag voor de op komst bepaald op marsch behoeven te begeven en den volgenden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij het korps zullen moeten aankomen. Men schrijft aan 't „Utr. D.": Indien er een ernstige grief tegen de nieuwe kieswet bestaat, dan is het wei deze, dat aan personen, die voorloopig liet op de kiezerslijst woraan geplaatst, daarvan per aasg«t6ekenden brief kennis moeten worden gegeven. Die afgewezen kiezers toch zijn in den regel men- schen, die het tiet broed hebben en wat de bedeelden onderhen aangaat voor hot meerendeei ouden van dagen, personen voor wie de ont vangst van een asngeteekendea brief eene zeldzame gebeurtenis is. De kennisgeving tot afhaliag van zulk een brief doet allerlei veronderstelling n geboren worden er koa tens eet; meevallertje komen. Ea ais die menschea dsn, ra tijdelijk hun werk te hebbes moeten verzuimen, den brief in handen krjjgen, dan blijkt hieruit de verrassing dat zijgeen kiezer zijn. Met wrok in het hart wordt de terugtocht aanvaard ea terecht vragen zij: Had de ge meente-bode mij dit briefje niet even goed kussen bezorgen? Eenige sportmannen, te vess beoefenaren der gezondheidsleer, wpzen met de volgende regelen in het „N. v. d. D." op de zoo heilzame oefening „het wandelen." „Joege Dames ea Heers»», zet wekelijks uw rijwiel een of twee dagen op zij en geeft de voorkeur aaa een flinke voetreis, en ontwijkt hierbij vooral het zonlicht niet. Weg, Dames, die hooge blokjes onder uw schoeisel, weg met dat nauwe keurslijfWeg, Heeren, die overdreven hooge boorden, waarin ge als geharnast loopt: maakt, eenvoudig gekleed, een marsch van een paar uren, daarbij bals bloot, borst bedekt, voeten warm, het hoofd koelEn gebruikt hierbij geen sterken drank." Veie-rloi middelen worden, zoo iezea wij ia „Veldp." ia de laatste tijden aangeprezen om drankzucht te bestrijden. Dat daarbg ook kwakzalversmiddelen te viaden zijn, is niet te verwonderen. Een middel is er evenwel dat, zooal geen genezing, dan toch vermindering van drankmisbruik aanbrengt. Het is opgemerkt dat dronkaards zeer weinig appelen eten en menig geneesheer tracht, door het gebruik van appelen voor te schrijven, den drankzuchtige te genezen. Als middagspijs wordt opgegeven zooveel appelen te eten als mogelijk is. Maar ook ia de tussehenurea, tusschea 't middagmaal en het avondeten moeten appelen gegeten worden. De begeerte naar sterken drask ver mindert al spoedig ea houdt eindelijk geheel op. Het middel is ia elk geval toe te passen, niet zoo heel kostbaar, althans niet duurder dan oudere aangeprezen middelen en langs natuur lijken weg ontstaat genezing, zonder hulp van vergiften enz., die vaak in de geneesmiddelen voorkomen. Het ontwerp omtrent het toekennen van een schadevergoeding aan slachtoffers van rech terlijke dwalingen is door den Duitschen Rijksdag met 171 tegen 36 stemmen aangenomen. Een amendement der sociaal-democraten, bepalende dat ook schadevergoeding zou worden toegekend aan hen die bij vergissing z(jn in hechtenis genomen, werd met een groote meerderheid verworpen. Daarentegen werd aangenomen een motie aan den Bondsraad, waarin de verbonden Regeeringen worden uitgenoodigd in den kortst mogeljjken tijd een ontwerp in te dienen, waarbij een schadevergoeding wordt toegekend aan per sonen die ten onrechte een preventieve hechtenis hebben ondergaan. Uit Nieuw York komt weereens een echt Amerikaansch bericht. Twee roovers hebben een trein van de .South Pacific" bij Goschen doen stoppen en zich meester gemaakt van een bedrag van 800,000 dollars. Een eigenaardige weddenschap werd dezer dagen aangegaan door een ingenieur en een houthandelaar en wel over het al of niet moge lijke van het precies gelijk doen slaan van een aantal verschillende uurwerken. Men beweert, dat reeds keizer Karei V vergeefs getracht had, daartoe te geraken. De horlogemakerskunst, is inmiddels evenwel zeer vooruitgegaan. Bij een horlogemaker te Fürstenberg bleek, dat het mogelijk was vijf verschillende klokken precies gelijk te doen slaan. De ingenieur was winner van de 1000 mark, die de weddenschap gold. Men meldt uit Weenen, dat een werktuig- knndige aldaar, Jan Szezepanik geheeten een .teletroskoop" heeft uitgevonden, een electrisch toestel, dat in staat stelt in de verte te zien, gelijk men met de telephoon in de verte hoort. April doet zijn nadering meer en meer gevoelen. Zoo meldt men, dat een rijk Californisch ingenieur, Mulkey, bezig is een locomotief te doen bouwen, waarmee hjj de Noordpool hoopt te bereiken. Zij heeft tandraderen om over het ruwste ijs te klauteren en is van voren met een ram voorzien om alle hinderpalen te verbrijzelen;' Zfj is 8 meter lang en 3 breed, wordt met gas in beweging gebracht en zal een half dozijn Pulmansche wagens en 40,000 kilogr. leeftocht meealeepen. Tegen hellingen van 90 kruipt zij op, evenais de Breezaapsche slakken over Hil- debrand's laarzen, .of 't zoo maar niets was." Amsterdam, 28 Maart. Aangevoerd 336 Run deren, le kwal. 59 A ct., 2de kwal. 55 ct. 3e kwal. 50ct. per KG. 125 Melk- en kalfkoeien f 100 a 220; Graskalveren fa; 192 nucbt. kalv. 6 A 8; Schapen f A f Lammeren 0.00 f0; 408 vette Varkens 40 43 ct. perK.G Formerend, 22 Maart. Aangevoerd 148 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 717 nucht. kaiv. f 5 a 15; 98 vette Varkens 36 A 44 ct. per kg. 113 magere Varkens fl4A f 24; 379 Biggen f7. a f 11; 608 Schapen en Lammeren; 220 Runde ren en 6 Stieren. Kip-Eieren f2,75 a f3,- p. 100. Vette koeien, prijshoudend, handel vlug f0.46 a f 0,58 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel stug, f70 f140 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig f 100 a f 170 per stuk. Vette kalveren, hooger in prijs, handel vlug. Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel matig; Vette varkens, prijshoudend handel matig. Magere varkens en biggen, prijshoudend handel matig. Vette schapen prijshoudend handel matig, f 16 a f 26 per stuk. Lammeren prijshoudend, handel stug, f 14 A f 22 per stuk. werden totaal f 8.60 A 8.78 53 471 7.- 3.70 0.00 8.25 6.85 Alkmaar 25 Maart. Aangevoerd 668 Hectoliters. 35 H.L. Tarwe Rogge Gerst id. Chev. Haver Paardenboononl Bruineboonen. Citroenboonen Witteboonen. Duivenboonen Koolzaad. Geel Mosterdzaad Rood Mosterdzaad Karweizaad Kanariezaad Groene Erwten Grauwe Erwten Vale Erwten - Witte Erwten - Londen, 28 Maart. Ter markt zijn aangevoerd 1000 Runderen, 7000 Schapen en lammeren Kalveren, 60 Varkens. Men noteert; Run deren 0.35 4 0.64 Schapen en lammeren 0 50 A 0.82; kalveren 0. A 0. varkens 0.50 A 0.67 18 6.50 3.00 6.00 7.25 9.50 8. 6.50 6.00 6.50 13.50 Zondag 3 April. 3urg. Voorm. 10 uur Ds. Schrödeb. (Bevestiging van nieuwe leden en Doop. Collecte voor de kerk Koog. Nam. 2 uur de Hr. Niessink, Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niissink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Haften. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom, 's Avonds 7 uur Ds. Rooseboom. Bidstond voor de gewassen.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE. O sterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperüs. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Bargerljjken stand der Gemeente Texel. van 23 tot 30 Maart. ONDERTROUWD. Bertus Hout wipper (den Burg) en Elisabeth Kruithoed (Oudeschild). GETROUWD: Aris Eelman (Waal en Burg) en Trijntje Jacoba Eelman (de Westen). GEBOREN. Arie, zoon van Jan Bruin en Antje Hooger heide (Oudeschild). Marimzoon van Reljer Pieter KeQser en Neeltje Koster (Waal en Burg). OVERLEDENKlaas Lodew(jk Schoenmaker, 15 maanden, zoon van Gerrit Schoenmaker en Jannetje Gieles (Dijkmanshuize). Vrouwtje Zoetelief, 55 jaar, weduwe van Klaas Slot (den Burg). hopen onze Broeder en Zuster JACOB ZUIDEWIND en NAATJE DAALDER, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens Wederzyjdsche Familie. Koog, Texel, 31 Maart 1898. 88

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2