Buitenland. De heer W. Bakker te Beemster heeft een I-jarigen stier verkocht voor f 530. Het dier is bestemd voor den stal van den heer Paul Ktüger, President der Transvaalsche Republiek. Men schrijft aan de „Middelb. Ct." uit Westelijk Zeeuwsch-VlaanderenHet wets ontwerp tot invoering van leerplicht heeft een onzer roomsch-katholieke geestelijken aan leiding gegeven om Zondag jl. in een toespraak getrouw schoolbezoek in bescherming te nemen. Hij raadde den ouders aan, van nu af de kinderen al geregeld de school te doen be zoeken. Komt leerplicht, dan is het school gaan een gewoonte geworden, en de scholieren zullen niet al te zeer in minder gunstige conditie verkeeren, dan zij, die onder leer plicht kunnen profiteeren van het onderwijs. In de gemeente Opsterland heerscht veel sensatie, naar aanleiding van geruchten over malversatiën in de administratie van het arm bestuur, waarbg gemeenteautoriteiten moeten betrokken zijn. De justitie stelt een onderzoek in; verscheiden persbaea, tot het armbestuur in betrekking staande, zijn of worden gehoord. Door de erfgenamen van wijlen den armvoogd M. te Beets is eene klacht tegen autoriteiten ingediend bij den Minister van BinnenlandS6he Zaken. Deze beweren nooit salaris voor hun vader ontvangen te hebben, ofschoon de boek houder naar gezegd wordt kwitantie heeft, onderteekend door eene gemeentelijke autoriteit. Het hoofdbestuur der St. Jozefsvereoni- ging heeft een schrijven gericht aan den minister van justite, om zijn adhaesie te kennen te geven aan het request der Leovereeniging te Utrecht en van den R. K. Gildenbond te Amsterdam, waarin wordt aangedrongen op ophelÜDg der concurrentie, die de arbeid in de gevangenissen aan den vrijen arbeid ver- veroorzaakt. Op de Belgische grenzen is esn jonge man gearresteerd, die op het notariskantoor te Rotterdam, waar hij werkzaam is geweest, zich aan verduistering van omstreeks f 25.000 zou hebben schuldig gemaakt. In overleg met de Staatsspoorwegen zal door de Stoomvaart-mij „Zeeland" een abatoir worden opgericht ten noorden van de buitenhaven op het statioasterrein te Vlissingen, naar welks haven vee per spoor weg wordt aangevoerd. Na het slachten zal het vleesch met stoombooten van de genoemde M^. naar Engeland worden verzonden. In verband hiermede worden de sporen en wissels zoodanig ingericht, dat men aan de noordzijde zal kunnen lossen en er tevens ruimte voor benoodigde wagens beschikbaar zal zijn, zoodat de aanvoer van vee geregeld kan plaats vinden. Reeds meermalen werd het sehietslaeht- masker Sigismund aanbevolen door de „Ne- derlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren", gevestigd te 's Gravenhage. Vrijdag 1 April was de onbezoldigde rijksveldwachter, J. Hilgenga, in dienst van bedoelde vereeniging, te Winschoten, om aldaar met dit masker een proef te nemen. Ten huize van den slager H. Kiewiet werd een varken door middel van dit masker afgemaakt onder toezicht van den districts-Veearts en tal van andere belangstellenden. Vóór men het wist lag het dier levenloos ter aarde. Het daarna geslachte beest bloedde volkomen uit, waardoor de proef als uitstekend geslaagd mag heeten. Een onzer eerste acteurs treedt te Amster dam een café binnen, direct gevolgd door drie studentjes van bet eerste jaar. Knipoogend tot den kellner roept de acteur luid„Jan 1 breng mij wat ik zelf ben", en spoedig daarna verschijnt Jan met een kwast. De studentjes vinden dit aardig en bestellen ook „wat ze zeif zijn" en even vlug daarna verschijnt Jan metdrie echte Friesche boerenjongens. De oudste kiezer te Loosdrecbt is 91 jaar oud, een andere was slechts 15 maal jarig, aangezien hijden 29 Febr. geboren werd. Een bedelaar, die eerst in den omtrek van Neusden met krukken had „gewerkt" en waar hij kwam medelijden wekte, wegens zijn gebrekkig lichaam, werd later op een eenzamen weg opgemerkt met de krukken onder de armen en wandelende als elk gewoon menseh. Zijn daar meer van die snuggere lui? Te Sassenheim bestaat het voornemen op 1 Sept. het inhuldigingsfeest te vieren. Een belangstellende gaf der feestcommissie in gemoede den raad, om dit liever 'n 14 dagen later te doen, dus na afliop van de groote steden, omdat men dan waarschijnlijk veel goedkoopergebruikt vuurwerk zou kunnen koopen Om slakken van de groenten of van jonge zaadbedden te houden, bestrooie men de bedden met fijn gezeefde steenkoolascb. Niet alleen voor de slakken is zulk een be strooiing dienstig, maar ook zal de van natuur vaste grond er veel losser door worden. Een zeer eenvoudig middel om het ver rotten van boonen in den grond tegen te gaan bestaat hierin, dat men de boonen, voor men ze zaait, goed van olie, raapolie bijv. voorziet. Na den ondergang van het Duitsche stoom schip „Elbe," drie jaren geleden, werd door een visscherssloep uit Oostende in de Noordzee een Duitsche postzak opgevischt die van de Elbe afkomstig was. Be zak, die aan boord van de sloep onderzocht werd, bevatten 450 brieven, waarvan er 17 b(j het liggen in het zeewater waren opengeraakt. Deze laatsten alleen bevatten papieren van waarde tot een bedrag van 100.000 frsi Hoewel de Duitsche postfiscus den visschers eene belooning van f 500 frs. toekende, wilde de eigenaar van de sloep den postzak slechts tegen betaling van eene bepaalde som uitleveren. De eigenaar deed de rechten van een bergloon voor strandgoed gelden en verlangde als schadever goeding het derde deel van de waarde van het gevonden voorwerp. Het kwam tot een proces. De rechtbank te Ostende was van oordeel, dat een postzak geen onbeheerd goed was, omdat de eigenaar bekend was, maar vond het billijk dat aan den eigenaar van de visscherssloep een schadevergoeding werd toegekend en stelde die vast op 1800 frs. De Duitsche postfiscus heeft ook de kosten van het proces te dragen. Op den weg naar Klondike, in den Chilkool- pas hebben twéé jonge boosdoeners terechtgestaan, die mijnwerkersgereedschappen hadden gestolen. De jongste schoot Zich met een revolver door het hoofd; de andere werd aan een boom gebonden, uitgekleed en door den sterksten man uit het kamp met een dubbele zweep tot bloedens toe afgerost. Ten slotte werd op zijn geheele lichaam het woerd .Dief" geschilderd, waarna men hem loopen liet. Zóó is de rechspraak der mijnwerkers. Karditsl en Georgis, die wegens den moord aanslag op den Koning van Griekeland ter dood werden veroordeeld, zullen van het vonnis in beroep komen. Zij beweren dat hun daad een politiek misdrijf was en voor staatkundige mis drijven is de doodstraf a'geschaft. De werklieden van bijna veertig mijnen in Zuid-Wales hebben den arbeid neergelegd. Op het oogenblik wordt er nog in een vijftigtal mijnen gewerkt, men vreest echter dat de werkstaking zich belangrijk zal uitbreiden. Er heerscht groote ontevredenheid in het district. De stakers zijn reeds vele duizenden. Er wordt beweerd, dat er nieuwe slachtingen plaats gehad hebben, begaan door de Turksche troepen in Thessalie. De bewoners vluchten in de bergen. De Grieksche Regeering heeft de Mogendheden hiervan onderricht. Een zeldzaam geval is deze week bij het hof van appèl te Parijs voorgekomen. Een jong- man, die wegens diefstal tot 14 dagen gevange nisstraf veroordeeld was en in hooger beroep was gekomen, bleek afwezig te zijn toen zijn zaak werd afgeroepen. Zijn moeder was echter gekomen om mede te deelen dat haar zoon op weg was naar Amerika. Er zou dus verstek moeten verleend worden en de advocaat van den appellant kon niet de verdediging voordragen. Toen stond de advocaat-generaal op, en verklaarde zich bereid als verdediger het appèl toe te lichten en dan als openbaar ministerie requisitoir te nemen. Het hof stond dit toe en aldus sprak deze ambtenaar tweemalen eerst als verdediger en. toen als aanklager. En de eerste won het van den tweede, want het hof vernietigde het vonnis en sprak den appellant vrij. Uit Agen komen berichten van dreigend hoog water in de Garonne, Tarn en Gors, ten gevolge van aanhoudenden zwaren regen. Ten gevolge van voortdurende stroomen regens is ook de Arno en z(jn bijrivieren gezwollen. De spoorbrug bij Pontedera werd weggesleurd; het verkeer op de fijn Pisa Florence is ten gevolge daarvan gestaakt. Een sigarenfabrikant in Dessau heeft zijn afnemers bij circulaire bericht, dat hij de bestel lingen niet bijtijds kan uitvoeren wegens een werkstaking onder z(jn 28 arbeiders. Deze hebben nl. te zamen een lot in een loterij gespeeld, waarop een prijs van 40,000 mark is gevaller; en ze willen nu dat heugelijk feit vieren door eenigen tijd rust te nemen. Tengevolge van het doorbreken van een dijk der Ohio is de stad Shawnetown in Illinois overstroomd en gedeeltelijk verwoest. De bewo ners zijn op de daken gevlucht en meer dan tweehonderd personen, volgens latere berichten zelfs vijfhonderd, verdronken. De Fransche Transatlantische Stoomvaart Maatschappij zal geregeld proeven nemen met het oplaten van postduiven op steeds grooter afstan den van den wal, ten einde op die wijze bij voorkomende gevallen kennis te geven van noodlijdende schepen, van hun naderende aan komst, enz. Zaterdag, zou de .Bretagne," van Havre naar Nieuw-York vertrekkende, honderden duiven meenemen, die b(j gedeelten, tot op 3000 kilometers toe, zullen worden op gelaten. De eerstaankomenden zullen wederom ingescheept en op grooter afstand dan de eerste maal worden opgelaten. Er zullen wedstrijden en prijzen voor de vogels van verschillende Vereenigingen worden ingesteld. Vallen de proeven gunstig uit, dan zal er een geregelde dulvendienst op de paketbooten worden ingevoerd. In Zuid-Amerika, aan de bronnen der Rio Negro, die een bijrivier is van de Amazone-rivier maar ook in verbinding staat met het stroom gebied der Orinoco, is een nieuw dwergvolk ontdekt. De mannen van dit volk zijn hoogstens vier voet en acht duim groot, de vrouwen zfjn nog kleiner. Z(j moeten erg leeliJk z(jn, omdat hun bovenlichaam, zoowel aan de rug- als aan de buikzijde, sterk is uitgegroeid, en rust op een paar beenen, dun als ooievaarsstelten. Hun huids kleur is geel, dat tot het roode overhelt, terwijl ook de kleur van hun haar wijst op verwant schap met de Indianen. Hun vaderland ligt nog op Venezuelaansch gebied; en men heeft het vermoeden uitgesproken, dat in het nog geheel onbekende gebied aan de grens tusschen Vene zuela en Brazilië zich nog meer dwergvolken ophouden. Hoe omvangrijk de handel in postzegels is, blijkt wel het best uit het feit, dat een der voornaamste firma's op dat gebied, Stanley Gibbons, te Londen, haar bedrijf in een naam- looze vennootschap heeft ingebracht met een kapitaal van 75,000 pd. st. (f 900,000), en dat volgens het prospectus, de winst in de laatste drie jaren gemiddeld ruim 11,000 pd. st. heeft bedragen. Komt de crinoline terug? De .Church Review'' die blikbaar de .church parade" in Hyde Park tot haar onderwerpen rekent schrijft, dat de Prinses van Wales, toen z(j dezer dagen te Dover naar het vasteland scheep ging, er uitzag alsof z(j twintig was, en een crinoline en een ,ugly" droeg. De laatste woord zegt de .N. Rott. Ct." verstaan wij niet, maar we gelooven graag dat het leelfjk is. Kikvorschen als voedsel. Frankrijk heeft zich door Amerika laten overtreffen wat het jaarljjksche verbruik van kikvorschen als voedsel betreft; volgens de laatste cijfers eten de Ameri kanen nog tweemaal zooveel kikvorschen als de Franschen. In Amerika worden jaarlijks 1.000.000 kikkers gevangen, waarvoor de kikkerjagers circa 50.000 doll, ontvangen, terwijl de verbruikers er ongeveer 150.000 doll, voor moeten betalen. Het wordt dan ook algemeen als voedsel zeer geprezen het vleesch is zacht, fijn wit en zeer smakelijk. Daar de wet de kikkerjagers geheel vrijlaat, is het aantal kikkers in Amerika aanzien afge nomen en is men er toe moeten overgaan om kikkers kunstmatig te kweeken. De grootste van die kweekersen is wel in Ontario, waar elk jaar 5000 pond bereide kikkerb beenen wordeD afgeleverd benevens 7000 levende kikkers voor .wetenschaprelijke doeleinden" (arme kik kers I) Het schijnt een vr(j lucratief bedrijf te zijn, want aan kikkervoedsel kost zulk een kweekers niets, daar de natuur dit in voldoende mate levert.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2