Buitenland, Marktberichten. PBEDIKBEUBTEN. Oosterend, 9 April. Btj den heer P. J. Bou rns alhier staaa reeds de aardappelen boven den kouden grond, 't Kan voor Texel zeker bijzonder vroeg genoemd worden. Het vangen van garnalen wordt, wegens de slechte resultaten, door eenige visscfaers van hier gestaakt. Da Noordzeevissefcers hebben het evenwel ook niet breed gehad in den laatsten tijd, ofschoon de vangst in deze week, naar luid van geruchten, iets beter is. Men meldt uit Zui idorpe aan de „Vliss. Ct.": Hoe streng de Belgische regeeriag ook waakt en hoe nauwkeurige maatregelen zij ook neemt, om den smokkelhandel van Hol landses vee tegen te gaan, toch schijnt er nog met de „muilplaag besmet vee" frauduleus binnengevoerd te worden, wat hieruit blijkt, dat onder de Belgische grensgemeente Stekene een smokkelaar met twee Hollandsche koeien is gevat. Het publiek te Amsterdam toonde Woensdag meer dan gewone belangstelling in de huwelijksplechtigheden ten stadhuize, omdat onder de huwende paren een bruidegom van 72 en een bruid van 84 jaren waren. Op de straat werden de oudjes openlijk ge huldigd; den bruidegom bood men een met bloemen getooide Duitsehe pijp aan, de bruid een speldekussen. Eenige leden der afd. Amsterdam van de Vereen, ter bevordering van de Nederland- sche visseherij hebben zich ten doel gesteld proefondervindelijk aan te toonen, dat onze wateren fijnere en duurdere visschen kunnen voortbrengen dan tot nu toe het geval was. Zij hebben van den Staat de vestingwaters van het fort te Spaarndam voor eenige jaren in pacht gekregen en wensehen die te bevolken met eene forelsoort, die geen stroomend water noodig heeft, de Californische regenboogforel (Silmoiridfcus) en de beroemde Galieiscbe karper De Staat heeft ook op proefneming met deze forel aangedrongen, en den rijksadviseur dr. Hoek opgedragen mede een wakend oog te houden. Zaterdag is met het inzetten van viseh een begin gemaakt en zgn met goed gevolg onder toezicht van dr. Hoek 300 forellen te water gelaten. Deze 300 worden binnen 14 dagen door nog 1200 gevolgd, als het bewezen is, dat het water voor de diertjes geschikt is. De jonge karpers uit Galicië, 2000 stuks, zijn reeds naar Spaarndam onderweg. Sedert eenigen tijd. kan men te Delft het eigenaardige sehouwspel zien, dat een ingelijfd schutter op de oefeningen verschijnt behoorlijk gewapend, doch in politiek. De man, onderwijzer, weigert voor eigen rekening een uniform te koopen en het ge meentebestuur weigert hem er een te geven van gemeentewege. Dit grapje duurt nu al geruimen tijd, zoodat onwillekeurig de vraag rijst of men een schutter niet dwingen kan in uniform gekleed op de oefeningen te verschijnen. Er is, naar aan de Prov.Gron.Crt. van bevoegde zijde verzekerd wordt, een wetsont werp in voorbereiding omtrent staatsleening van pl. m. 60 70 millioen, waaruit o.a. de overname der Belgisehe spoorlijnen bekostigd zal worden. Te Gennep bracht een der leden van het Israëlitisch kerkgenootschap een bezoek aan de Synagoge. Na binnen te zijn getreden, sloeg de deur in het slot en wat moeite monsieur ook aanwendde om haar open te maken, niets mocht gelukken. Hij wist geen ander middel dan een paar pannen nit het dak te breken en de juist voor bijgaande school jeugd in kennis te stellen met zijn positie. Die waren direct bereid hulp te halen en zoo geschiedde dat in korten tijd een paar smeden en timmerlieden aanwezig waren om den gevangene te verlossen. Een timmerman mocht het, nadat de persoon drie uren in die onvrijwillige gevangenschap had doorgebracht, gelukken hem te verlossen. Men schrift uit Hulst aan de YJiss. Ct.: Voor den winter trokken honderden dagloo- ners, meest polderjongens opperlieden uit Hulst en omstreken, naar Duitschland, gelokt door de aanzienlijke daggelden, die door Duitsehe makelaars aangeboden werden. Uit de vele berichten, die geregeld uit Duitschland in familiekringen ontvangen werden, bleek, dat allen ten zeerste voldaan waren over de hooge loonen, en vooral over de goede behandeling. Het gevolg hiervan was, dat er nogmaals honderden naar Bochem en Essen vertrokken. Geheele gehuchten in 't Land van Hulst zijn leeggeloopen; overal staan arbeiderswoningen leeg, daar zelfs geheele gezinnen vertrokken zijn. Door de vereeniging tot bevordering der zoetwatervisscherij in Friesland is uit haar midden eene commissie benoemd voor ket instellen van een onderzoek naar de op groote schaal uitgeoefend wordende kunstmatige visch- teelt op de Lünenburger heide in Hannover, teneinde met den uitslag van dat onderzoek haar voordeel te doen bij de beantwoording der vraag, of kunstmatige vischteelt ook in de wateren van Frieland met hoop op goed gevolg zou kunnen plaats hebben. De commissie, die spoedig op reis zal gaan is voorzien van eene introductie bij de Vis- scherij-Commissie van het centraal bestuur van de Koninklijke Laudbouw-Vereeniging voor de provincie Hanno;er, te Hannover. Volgende huwelijksadvertentie leest men in het „Nieuwsbl. v. d. Hoeksche Waard: Wegens huwelijk van zija eenige dochter verlangt de heer Jakob Groenenboom, rustend landbouwer te Barendrecht, Middeldijk, kennis te maken met een fatsoenlijke, welgestelde jonge Dochter of Weduwe, boven de veertig jaar oud, om na wederzijds goedvinden een wettig huwelijk aan te gaan. Geheimhouding op woord van eer verzekerd. Leeftijd van steller dezes negen en vijftig jaar, helder, gezond, fatsoenlek uiterlijk, vrij van sterken drank, een groot minnaar van een kop koffie. Vermogen tienduizend gulden, te weinig om fatsoenlijk van te leven, bestaande in een nieuwe landbouwwoniug, zes nieuwe arbeiders woningen met veertig bunders land van ver schillende landeigenaren, verhuurd aas zijn zoon Gerrit Groenenboom, voor tiea jaar, voor drie honderd vijf en zeventig guldon per jaar. Gehuurd een fatsoenlek rentenierswoning bij het dorp, winterhuis, zomerhuis en kamertje. Ik heb drie kamers vol meubelen, vier bedden met toebehooren, kostelijk goed, goud, zilver en juweelen, waarde ruim duizend gulden. Berichten worden ingewacht voor 15 April. Jonge doehters en weduwen je hebt hier te doen met een heel fatsoenlijk man die groot staat op zijn eer, met een goed hart voor een fatsoenlijke vrouw. Zonder vermogen onnoodig te schrijven. Jakob Groenenboom. Wanneer men deze maand zaaien moet en de droogte houdt lang aan, dan kan men de zaaibedden tevoren veilig begieten. Ook bg het planten kan men water in de gaten gieten, maar dit mag dan niet te laat tegen den avond gebeuren, want de nachten zijn koud, er komt zelfs vaak vorst, en dan is het met de plantjes in zulke gaten gedaan. [R. N.) Volgens een te Parfis loopend gerucht is Dreyfus overleden. Aan het ministerie van marine weet men echter niets. Op vele plaatsen in Zwitserland is het ver keer gestremd tengevolge van zwaren sneeuwval. Te Andermat is een troepje werklieden door een lawine bedolven. Twee hunner zyn dood. Te St.-Petersburg wil men geld bijeen brengen om een tocht te organiseeren langs de kust van Siberië, om daar naar sporen van Andrée te zoeken. Een goede tyd voor kapers. De heerHervé de Kerohaut vestigt in de .Soleil" er de aandacht op, dat nog de Vereenigde Staten, noch Spanje zfin toegetreden tot het Verdrag van Parijs. Daar de handelsvloot van de V. S. ongeveer zesmaal zoo groot Is als die van Spanje, hebben de V. S. bfi een mogelyken oorlog het meest te verliezen. Strijd- en buitlustige avonturiers, die een snelvarend schip te hunner beschikking hebben, zouden by dien oorlog menig Amerikaansch schip kunnen veroveren, mits zy van te voren van de Spaansche regeering een kaperbrief en het recht op het voeren van de Spaansche vlag verkrygen. Personen, die roeping gevoelen een negentiende eeuwsche kaper te worden en vertrouwen hebben in het uitbreken van den oorlog, kunnen zich dus vast voorbereiden! In Engeland werden verleden jaar niet minder dan 376 millioen eieren uit Rusland ingevoerd. Een Reuter-telegram uit Victor! dato 6 April meldt: Een bode is aangekomen te Dawson-City met brieven van den luchtballonvaarder Andrée. Wegens het snelle stygen van den Ryn is men in Duitschland ongerust. De telegrafische wachtdienst is in werking getreden. In Koeban (Kaukas zyn etteiyke rivieren buiten hun oevers getreden, en in de plaatsen Jekaterinofskaja en Koesjefka zyn door de over strooming driehonderd huizen ingevallen en tot dusver tachtig ïyken uit de golven opgehaald. Het spoorwegverkeer is gestoord. De eerste trein van St. Petersburg naar Tomsk in Siberië, is 1 April vertrokken. Het is de eerste trein, die onafgebroken zes dagen en zes nachten doorreist. Alles is gedaan om het den reiziger zoo aangenaam mogeiyk te maken. Hy kan op zyn gemak van het eene eind vsn den trein naar 't andere wandelen, vindt er een bibliotheek, een restauratie en piano's. De verlichting geschiedt door middel van electriciteit. Te West Hartlepool zyn Woensdag zeven millioen eieren aangekomen, die van daar uit over de verschillende deelen van Engeland zyn verspreid. Ze kwamen uit Hamburg. Zaterdagochtend even na 9 uur, waren de vyftig telephonisten naar gewoonte aan de lange lessenaar bezig op het centraal bureau te Zürich, gevestigd op de derde verdieping van een groot huis in de Bahnhofstrassel Baar vielen plotaelinj op de lange schakeltafel alle signalen neer, ei een der dames, die een dier signalen wilde sluiten werd door een electrische schok bewusteloos O] den grond geworpen. Geiyktydig begonnen d duizende draden te gloeien, de guttapercha e; papieren omwindingen vatten sissend vlam, d tafel zelf, de wanden, en in den verstikkende! stinkenden walm bleef de telephonisten niet; anders dan een overhaaste vlucht over, de be zwymde meenemende, met achterlating van a hun mantels en hoeden. Een beambte, die no| iets trachtte te blusschen, werd ook dadeiyk doo den rook teruggedreven. Het ongeval was ontstaan door contact vai eenige draden met de bovengrondsche sterk stroomleiding van de tram. Door de vracht vai de sneeuw waren tal van draden gebroken ei op die geleiding gevallen. De vlammen vernielden spoedig de beide vet diepingen van het huis, en sloegen uit het dak waar enkele draden naar het kleine rek wordei gevoerd, en alle andere naar het groote rek oj het aangrenzende huis. Deze bleven echter beidi staan op de yzeren binten. Men schat de schade op een millioen franken alle apparaten zyn totaal gesmolten; de woninj van den chef is geheel vernield, en van de ma gazynen in het benedenhuis bleef niets ongedeerd Schagen, 7 April. Aangevoerd: 3 paardei f 125 a 175, Stieren f a f 30 Geld koeien f 80 a f 19050 kalfkoeien f 100 i f 160 1 Vaarzen f40 a f 90 Nuchter Kalveren f 5, a 12; 150 Schapen f 14 a 23 Lammeren f af Bokken en Geitel f a gld.;41 Varkens f 12.a f 15.- 17 Vette Varkens 38a 44 cent per kilo; 70 Biggen f 4, a 12; Kippen a ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,42 a 0,4' Kaas per kilogram 40 a 60 ct. Kipeieren pe 100 f 2.50 a f 3. Eendeieren per 100 f 3. a f Leiden, 6 April. Ter markt werden hedei aangevoerdOssen stuks f 116 a f 261 18 Stieren f61 a 200; Veulens stuks f af; 224 kalfkoeien f 110 a f 241 Melkkoeien f 110 a 241; 120 Varekoeien f8' a f 203; 192 Vette koeien f 116 a f265; 5- Vette kalveren f 36 a f 92; 272 Magere kal veren 2.50 af 11,; 20 Grasxalveren f21 af5! 110 Vette schapen fl5a f 27.; 249 Schapei (weide) f 11, af 22, Paarden f af 248 Magere Varkens f 15 a f43 Vettf Varkens a. ct. 446 Biggen f6.00 a f 14.— Lammeren f Af. Alkmaar 8 April. Aangevoerd werden totaa 653 Hectoliters. 44 H.L. Tarwe f 8.75 A Rogge Gerst. - id. Chev- - 7.00 Haver - 3.40 4. Paardenboonenl - 0.0( Bruineboonen. 8.25 8.7E 57 Citroenboonen 9.50 Witteboonen. - 53 486 7.12 - 12.00 16.- - 13 50 17.- Duivenboonen Koolzaad. Geel Mosterdzaad Rood Mosterdzaad Karweizaad Kanariezaad Groene Erwten 13 Grauwe Erwten Vale Erwten Witte Erwten - Londen, 7 April. Ter markt zyn aangevoert Runderen, 1000 Schapen en lammerei 60 Kalveren, 30 Varkens. Men noteert; Rui deren 0. A 0. Schapen en lammeren 0.47 i 0.85; kalveren 0. A 0. varkens 0.50 A 0.65 Zondag 10 April. (Eerste Paaschclag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorna. 10 uur Ds. Schroder. Waal Nam. 2 uur de Hr. van Haften, Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Nibssini Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Hafteï 's avonds half zeven voor vrouwei Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barbots GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Maandag 11 April. (Tweede Paaschdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Sohröder. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessins Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Hafteï 's nam. 3 uur voor vrouwea. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tiei Ds. Roosebooï DOOPSGEZINDE GEMEENLEj 0*sterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. .00

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2