Buitenland, Marktberichten, Advertentiën PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. -;Dat 'is ook al te gek! Te Boertange (Groningen) hebben eemige ingezetenen aan H. M. de Koningin zelve om subsidie gevraagd voor de aanstaande Inhul digingsfeesten I Gelijk te verwachten was, is dat zonder linge verzoek afgewezen. Het is thans als zeker aan te nemen, dat de Pernisser sloep Johannes Cornelis," schipper Jacob van Vliet, met man en muis in de Noordzee vergaan is. Het vermoeden bestaat, dat het ongeluk gebeurd is tussehen Donderdag en Vrijdag der vorige week. Van de opvarenden waren de schipper en 2 matrozen gehuwd en 10 ongehuwd. Er wordt gewaarschuwd voor de metalen fluitjes die tegenwoordig dikwijls met fraaie koorden aan jongenspakjes bevestigd zijn. Bie bevatten tot 86 pCt. lood, terwijl hoogstens 10 pCt. mag toegelaten worden. Ook servies voor poppenkeukens bevat dik wijls veel lood. In Schoterland duren de gemeenteraads vergaderingen meermalen van 's morgens 11 tot 's avonds 6 uur soms nog langer. Wat zal dfifirgepraat worden Voor de betrekking van burgemeester van Hilversum hebben zich ongeveer 200 sol licitanten aangemeld. De directie der Amsterdamsehe Omnibus- Maatschappij heeft den gemeenteraad een voor stel gedaan, dat hierop neerkomt, dat zij alle nieuwe lijnen die de stad haar wenscht op te leggen, daaronder die naar het Abattoir, Sarphatipark enz. aanvaarden wil, mits de gemeenteraad, wanneer de rentabiliteit ophoudt, zich tot naasting verplichte. Zondag is te Middelburg een intercom munale voetbalwedstrijd gehoudeu tussehen leerlingen van H. B.-S. en gymnasia. De „Midd. Ct." heeft niet veel sympathie voor deze wedstrijden vooral nu haar gebleken is dat ze op de jongelui allesbehalve veredelend werken. Het blad vertelt o. m. het volgende: „Na afloop van den wedstrijd had dien middag een groote bitterfuif plaats, zoodat de heertjes al aardig opgewonden waren, toen de tijd aan brak voor het diner, dat zij den Rotterdamsehen gasten aanboden. „Dat die maaltijd bovendien goed besproeid was, bleek na afloop, toen de jongeheeren zich op straat vertoonden en velen bepaald dronken langs den weg zwierden. Een groote bende deed een inval in een bierhuis op de Lange Delft, waar het zoo ruw toeging, als men in academiesteden zelfs niet dikwijls ziet als het eerste jaar aan den gang is. De heertjes van H. B.-S. en gymnasium schepten den boel geweldig op. „'t Was een walgelijke boel en zelfs de grootste voorstanders van sport zullen moeilijk kunnen ontkennen, dat zulk een wijze van feestvieren meer schade doet dan de beste lichaamsoefening kan herstellen." De „Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier," van meening, dat over het algemeen de Noordholland- sche Kaasfabrieken, zoowel wat de inrichting als wat de regeling van het bedrijf betreft, niet voldoen aan de eischen die tegenwoordig gesteld mogen worden, verlangt: a. Eene nauwkeurige beschrijving van eene zuivelfabriek, ingericht voor de bereiding van Edammer Kaas, tweemaal per dag uit volle melk, met opgaaf van alle benoodlgde werktuigen en gereedschappen, benevens een schets van de inrichting en organisatie van het geheele bedrijf, de controle op hoedanigheid en behandeling der melk inbegrepen (hieronder is niet bedoeld eene beschrijving van de methode van bereidiDg). Het antwoord moet vergezeld gaan van eene raming van kosten en van de noodige, eenvoudige schets- teekeningen, die zoodanig moeten zijn, dat een bouwkundige daarnaar bestek en teekening kan vervaardigen. In de fabriek moet dagelijksch 5000 Kilogr. melk verwerkt kunnen worden. b. Een plan als boven beschreven van eene fabriek, waar de melk éénmaal per dag uit gedeeltelijk geroomde melk tot Edammer Kaas wordt verwerkt, met dien verstande echter dat de melk zoowel des avonds als des morgens aan de fabriek wordt geleverd. Wanneer een der plannen volledig is uitgewerkt, kan by het andere daarnaar worden verwezen. Voor bovengenoemde prijsvraag wordt beschik baar gesteld een bedrag van f 300,—, de wijze van verdeeling zoomede de al of niet toekenning hiervan, behoudt het bestuur zich voor. Antwoorden worden ingewacht bjj den Secretaris der Vereeniging, den heer W. Teengs, te Alkmaar, vóór 1 Januari 1899. Z(j moeten geschreven worden in de Neder- landsche taal, met eene andere hand dan die van den inzender, niet onderteekend worden en voorzien z(jn van een kenmerk, dat zich ook bevindt op een begeleidend, verzegeld couvert, bevattende den naam van den inzender. Naders inlichtingen verschaft gaarne de Secre taris voornoemd. Karditzi, de pleger van den aanslag tegen den koning, heeft op grond van den wet, waarbij aan veroordeelden, die aan een doodefljke ziekte lijden, genade wordt verleend, verzocht niet onthoofd te worden. Karditzi zegt teringlijder te zijn. „Aftonbladet", het Stockholmsche blad, heeft de tijding van Andrée's redding terstond voor valsch verklaard, want anders had het reeds zelf een telegram van Andréa gehad. Andrée heeft zich per contract verbonden .Aftonbladet" eerder in te lichten dan ieder ander. Baron Nordenskjöid is, zooals hij aan het „Rigaer Tageblatt" heeft medegedeeld, overtuigd dat Andrée leeft. Zijn ballon tocht was wel een ge waagde onderneming, maar Nordenskjöid gelooft toch, dat Andrée het er goed heeft afgebracht. De Noordpool heeft hij, naar de berichten der meteorologische stations te oordeelen, niet bereikt. Hij is öf aan het uiterste einde van Frapz- Josephsland neergedaald öf hij heeft het Noorde lijke gedeelte van Siberië bereikt. Maar hij heeft tjjd noodig om in beschaafde streken te komen. Denk aan mijn woorden„In den herfst van dit jaar zal Andrée bij ons zijn." Volgens een bericht uit Shanghai aan de Daily News zou men te Peking, in het Keizerlijk paleis, een wijdvertakte samenzwering ontdekt hebben, tegen verscheiden hooggeplaatste perso nen gericht. De ramp van de „Maine" De correspon dent te Washington van de „Daily Mail" meldt, aan zijn blad, dat de Engelsche ingenieur, die de mijnen in de haven van Havanna heeft aam gelegd, aan de „World" verklaart, dat de „Maine" is vernield door middel van een der mijnen, die niet konden springen dan door bemoeiing van een Spaansch officier. Overstroomingen in de Vereenigde Staten De berichten uit de overstroomde districten duiden op een verbetering van den toestand. De spoorwegen hebben de grootste verliezen geleden. Sedert Zaterdag hebben vooral de Staten Ohio, Indiana, Illlinois, West-Virginia en Pennsylvanië te Hjden gehad van overstroomingen, welke veroorzaakt werden door zware regens en den dooi. Het spoorwegverkeer was op verscheidene plaatsen onderbroken. Verscheidene fabrieken moesten worden gesloten, duizenden personen waren gedwongen hun woningen te verlaten. In de Geneeskundige Academie te Turjjn heeft dr. Galliano onlangs medegedeeld, dat h(j een afdoend middel tegen zeeziekte meent te hebben gevonden, en wel door een insnoering van de maag door een verband dat de zenuwen en gangliën op bepaalde wijze samendrukt: De proeven met deze bandage genomen, hebben volgens het bericht volkomen succes gehad. De zaadkorrels der rozenbottels, de wilde- of hondsroos Rosa canina kunnen als een soort thee gebruikt worden, waaraan door som mige lieden de voorkeur wordt gegeven boven de Chineesche thee. In Berlijn tenminste wordt ze reeds tamelijk veel gebruikt en in het Reform- Restaurant, Leipzig Strasse 6, is de rozenthee eveneens verkrijgbaar, en worden er tal van lief hebbers voor gevonden. Voor de burgemeestersbetrekking in Pforten, b(j Gera, waren 21 sollicitanten komen opdagen. Daaruit werd door den gemeenteraad een drietal opgemaaktaan een der sollicitanten, een braven smidsbaas, werd evenwel den vriendschappelijken raad gegeven, om zich maar voor de eerstdaags vrijkomende betrekking van nachtwacht beschik baar te stellen. Bierknoeierij in Berlijn. In ons land ver toevende Duitschers houden er over 't algemeen van, het bier, dat zij in hun vaderland beweren te hebben gedronken, buitengewoon hoog op te hemelen en met een zekere minachting te spreken over de brouwkunst van niet-Duitschen oorsprong. Die zoo spreken of gesproken hebben, zullen hun renommage minder gemakkelijk ingang kunnen doen vinden, nu dezer dagen uit een officieel rapport van de vereeniging der brouwerijen van Berlijn en Omstreken, gebleken is, hoe vies er in de rijkshoofdstad sinds jaren met bier geknoeid wordt. Van de café's, waar het z. g. Weiszbier op groote schaal „gewaterd" in consumtie wordt gebracht en van de inrichtingen, waar het bier vervalscht wordt met bijmengsels als saccharine en glycerine, spreken we niet eens. Dit alles is heel gewoon. Maar minder algemeen bekend is het in bedoeld rapport door betrouwbare informa ties gestaafde feit, dat er te Berlijn ruim 40 „brouwerijen" z(jn, die op groote schaal „bier" bereiden uit een mengsel van opgekochte bier kliekjes uit de groote café's en restaurants, spoel water, gist en een quantum hop, waarmede een en ander wordt opgekookt, om soms reeds den zelfden dag onder de aanlokkendste namen zooals Malzbier, Kraftbier, Gesundheitsbier, Ammenbier, enz. zich een weg banen naar de magen der argelooze bierdrinkers, van wie enkele in Holland komen vertellen, dat men in Duitschland zulk heerlijk bier drinkt! 8 April, toen het donker was, vertrok de stoomboot „Cambridge", van de lijn Antwerpen- Harwich, van de Statiekade te Antwerpen. Nau welijks was ze midden op de rivier, of men hoorde een hartverscheurend gegil. De mannen die zich over de verschansing heenbogen, zagen dat een roeibootje door de schroef van de „Cam bridge" was getroffen en stukgeslagen en de bemanning te water geraakt. Het Engelsche schip stopte onmiddelijk en trachtte door gefluit de aandacht te trekken van werklui, die daar dicht bij aan 't werk waren. Twee mannen hoorden het gefluit en de kreten om hulp, sprongen in een jol en roeiden naar de plaats toe. Daar zagen zij twee personen, die zwemmende twee anderen boven water trachtten te houden. De zwemmers waren, zooals later bleek, een stoker en een bootsman van de „Cambridge", die onmiddelijk over boord waren gesprongen, en de hulpeloozen waren beiden zwaar gekwetst. De twee mannen in het roeibootje namen de vier drenkelingen op. Ondertusschen had de „Cambridge" ook een boot uitgezet; de twee Engelschen gingen daarop over, en kwamen behouden terug op hun schip, dat toen zijn reis vervolgde. De eene gekwetste blies, zoodra hij aan den wal kwam, den laatsten adem uit; de schroef had zijn eene been bij de knie afgeslagen. B(j den ander moest het been tot onder de d(j wor den afgezet, en hy heeft nog meer wonden en kneuzingen. Maar het ergste bleek pas uit een onderzoek van de politie: er hadden zes jongelui in het bootje gezeten en van de vier andere was geen spoor ontdekt. Hun ljjken zijn nog niet gevonden. De zes, meest winkelbedienden, hadden het bootje gehuurd om voor hun pleizier wat te gaan roeien. Waarschijnlijk is het bootje bij ongeiuk in de zuiging van de schroef gekomen. Schagen, 14 April. Aangevoerd: 2 paarden f 50 a 60, Stieren f af *,170 Gelde koeien f 80 a f 18060 kalfkoeien f 100 a f 1976; 10 Vaarzen f140 af 160; 130 Nuchtere Kalveren f5, a 13; 150 Schapen f 14 a 24; Lammeren f af Bokken en Geiten f a gld.; 40 Varkens f 12.— a f 15.— 38 Vette Varkens 38a 44 cent per kilo; 50 Biggen f 6, a 12; 20 Flippen 40 a 125 ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,42 a 0,47 Kaas per half kilogram 40 a 70 ct. Kipeieren per 100 f 2.25 a f 2.75 Eendeieren per 100 f 3.— a f Leiden, 15 April. Ter markt werden heden aangevoerdOssen - stuks f 114 a f 246 32 Stieren f53 a 210; Veulens stuks, f af; 803 kalfkoeien f 110 a f 242; Melkkoeien f 110 a 242; 262 Varekoeien f90 a f 196; 210 Vette koeien f 114 a f246; 76 Vette kalveren f 32 a f 76; 263 Magere kal veren 2.25 af 13,; 36 GrasKalveren f 18 a f53 291 Vette schapen f 16 a f 28320 Schapen (weide) f 12, a f 24, Paarden f af 340 Magere Varkens f 15 a f43 Vette Varkens a. ct. 785 Biggen f6.00 a f 14.— 42 Lammeren .'5, f 8. Londen, 14 April. Ter markt zijn aangevoerd 100 Runderen, 1000 Schapen en lammeren; 30 Kalveren, Varkens. Men noteert Run deren 0.35 k 0 60; Schapen en lammeren 0.45 k 0.75; kalveren 0.85 k 0.86; varkens 0. k 0. Zondag 17 April: HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Schroder. Waal. Nam. 2 uur Ds. Leffef Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Geen dienst. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Sohröder. (Inwijding van het kerkgebouw.) Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half tien Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Ondertrouwd Krimpen a/d IJsel, Amsterdam W. M, BLOM Med. Docts en Arts, en I. G. C. RIET. 14 April 1898. Voor de vele bewijzen van deelneming, zoo van hier als van elders ondervonden by de ziekte en het overiyden van onze geliefde dochter, zuster en behuwdzuster, ANNA CORNELIA ZIJM, betuigen wy onzen hartelfjken dank, Wed. T. M. ZIJM en familie. Burg te Texel, 17 April 1898.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2