N°. 1114. Donderdag 21 April. A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit klad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnemtnteprp* per 8 maanden Voor bin Bubo SO Ota. Frame per pert door ge- hool NnnaAMB 46 Ota. - Naar Aaiuu on andero landan mot vorhooging dor porto'a. ABONNEMENTEN on ABVERTENTIËN worden aangenomen by do Uitgevers LANGEVELD BE ROOIJ, Parkstraat, Bun® Of Tixex AdvertentHn vóór 19 nnr op den dag der nltgwóer-. Prü» der Advertentiin Van 1 tot 6 rogola SO Ota. Iodaro rogol moor 8 Ota. Greete Iattara on Vignotton wordon naar plaataraimto borokond. Bowflannnunora S Ota. por nnmmor. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een bruine geld beurs, gevonden op den z.gi Slingerweg en een ijzeren hoepel, gevonden in de Weverstraat te den Burg. TEXEL, 20 April 1898. Evenals op de vorige markten, was de aanvoer ook op die Maandag j.I. gebonden nog van zeer weinig beteekenis en bestond uit 23 biggen en 1 nuchter kalf. Als prfls der biggen werd ons opgegeven dat die liepen van f 9 tot f 10,50. Van 16 tot en met 18 April zijn van hier verzonden 84 koeien, 68 kalveren, 20 varkens, terwijl werden ingevoerd 16 stuks hoornvee. Dat het de rederij kerskamer „Onderling Genoegen" alhier waarlijk ernst is met haar pogen zich hoe langer zoo meer te volmaken in de edele kunst der welsprekendheid, blijkt o. i. ook uit het besluit door de leden dier kamer genomen om gedurende de zomer maanden geregeld te vergaderen en die ver gaderingen dan te gebruiken voor oefening in het voordragen van proza of poëzie. Reeds werd een zoodanige vergadering gehouden en naar wij vertrouwen, zal dat plan ook verder worden ten uitvoer gebracht, zoodat te ver wachten is, dat in bet volgend najaar, wanneer genoemde vereeniging weder in het publiek optreedt, zij niet zal zijn achteruitgegaan door de gedwongen rust en de algemeene steun ook weder ten volle waard zal zijn. Door de „Vereeniging tot Bevordering van het Onderwas in Handenarbeid in Neder land" werden, naar wij vernemen, geëxamineerd 3 candidaten voor Diploma B. (houtbewerking), waarvan alleen shacde onze vroegere plaats genoot, de heer M. J. Langeveld, thans onder wijzer te Haarlem. Evenals op de andere dorpen op ons eiland, is thans ook het dorp de Waal tele fonisch met het telegraafkantoor alhier verbon den en is men ook aldaar in de gelegenheid gesteld in uiterst minimen tijd zoo noodig naar elders berichten te zenden of van daar te ontvangen. Moge misschien menigeen heb ben beweerd en nog beweren dat zulk eene inrichting aldaar minder noodig was, ongetwij feld zal het ook daar evenals op zoovele andere plaatsen blaken, dat men langzamer hand meer er gebruik van zal gaan maken. Volgens opgave is het telefoonkantoor aldaar geopend van 's morgens half 8 tot half 12 van 's middags half 1 tot half 3 en van 5 tot 7. Op zon- en feestdagen van half 8 tot half 9 's morgens en van half 1 tot half 2 's middags (Greenwichtjjd). Oudeschild, 19 April. Omtrent de seinen van den storm-waarsekuwiagsdienst, die op 1 Mei a. s. hier in werking treedt, vernemen wij het volgende „Dagseinen." A. Ingeval van belangrijke atmosferische storing, zonder dat nog een bepaalde waar schuwingkan worden gedaan, seint het instituut: „stormsein Nul," waarop de seingever een zwarte bal hijscht. O B. Wordt storm verwacht uit het Zuid westen, dan seint het instituut: „stormsein Een." De seingever hjjseht alsdan één kegel, met de punt naar beneden. J C. Wordt storm verwacht uit het Noord- Westen, dan seint het instituut: „stormsein Twee." De seingever hjjscht alsdan één kegel met de punt naar boven. A D. Wordt storm verwacht uit het Zuid- Oosten, dan seint het instituut: „stormsein Drie." De seingever hijscht alsdan twee kegels met de punten naar beneden. V E. Wordt storm verwacht uit het Noord oosten, dan seint het instituut: „stormsein Vier." De seingever hijscht alsdan twee kegels met de punten naar boven. Bij te verwachten windvenndering tijdens storm, wordt by de seinen boven den kegel van een a twee vlaggen gebruik gemaakt. Door de goede zorgen van den Heer Bosman, ondernemer van den stoombootdienst tusschen hier en Helder, v. v. zal reeds op 1 Mei a. s. een vierde tocht worden ingevoerd, zoodat men, even als gedurende den vorigen zomer, dan weer vier malen per dag van en naar het eiland zal kunnen komen. Ook de goedkoope boottochtjes op den Zondag zullen eerlang worden ingevoerd. De Cooksdorp, 19 April. Op de plaats waar voorheen de „Groote Slufter" was is dezer dagen een groot wrak ontdekt. Daar het zich binnen den „Stuifdijk" bevindt, zal het zeer gemakkelijk zijn het tc sloopen. Oosterend, 20 April. De nieuw herstelde en van binnen fraai gerestaureerde kerk der Ned. Herv. Gem. alhier werd j.I. Zondag voor het eerst in gebruik genomen. Bij deze gele genheid werd ten aanhoore van velen een waardeerend woord voor den Godsdienston derwijzer B. van Zweden en voor de leden van den Kerkeraad gesproken door den con sulent Ds. Sehröder. De prediking bad plaats naar aanleiding van de woorden„Tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen" 1 Sam. 7 12 b. De heer B. van Zweden bracht dank aan den Consulent voor zijne hartelijke woorden. Te beginnen met 1 Mei a.s. zullen door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt (Utrecht) telegraphische mededeelingen omtrent te verwachten stormen worden gezonden aan personen in kustplaatsen, door den Minister van Marine belast met het door middel van seinen algemeen bekend maken van deze berichten. i De instructie voor de uitvoering van den in te stellen dienst, welke dienst zal worden aangeduid met de benaming „stormwaarsehu- wingsdienst," is door het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie aan de betrokken telegraafkantoren toegezonden. In onze gemeente zal de stormwaar- schuwingsdienst worden verricht te Oudeschild, Koog en Eierland. Daar tal van boerenknechts uit Friesland naar Duitschland zijn vertrokken, werkt dit voordeelig op de loonen. Menige boer, die niet genegen was om het loon van zjjn knecht te verhoogen, waardoor deze naar Duitschland afreisde, moet nu reeds f 40 a f 50 meer betalen dan het loon van den vertrokken knecht bedroeg. Daar herhaaldelijk klachten worden ont vangen over beschadiging van monsters en gedrukte stukken tijdens het vervoer per post in weerwil dat de verpakking voldoende kan worden geacht, heeft het hoofdbestuur der posteryen en telegraphie de ambtenaren der posteryen, inzonderheid hun die dienst doen op de treinen, met nadruk aanbevolen, om de behandeling van alle ter post bezorgde stukken met de meest mogeiyke voorzichtigheid te doen plaats vinden. Nieuwe aardappelen 1 De landbouwer S. Ten Cate, te Boertange, heeft reeds de eerste aardappelen van uit muntende qualiteit van den kouden grond geoogst. Aan de N. B. Ct. werd Zaterdag uit Batavia geseind: „De Gouverneur verkent de waterscheiding van Atjeh en de Pedirvallei met eenen troe penmacht uit Kotaradja. „De schoonvader van Toekoe Oemar. Toekoe Abas Satik, het hoofd der XXVI Moekins, heeft zich met zyn zoon Radja Mahomed onderworpen „Men zegt, dat de expeditie naar Pedir weer vervroegd zal worden." In de gemeente lip is in het leven geroepen eene „Vereeniging om diefstallen tegen te gaan". Ook in het aangrenzende Landsmeer is een dergeiyke vereeniging op gericht. Voor een standplaats van een stoomca- roussel op de Zwolsche kermis wordt onge veer f 1700 betaald. Nu allerwegen wordt geyverd om den nachtarbeid tot het verleden te doen behooren, wordt in de garzoensbakkery te Amsterdam op last van den Minister, een proef genomen met de invoering van den nachtdienst, die voorheen daar niet bestond. Tot heden werkten daar 11 man, die door elkander 10 uur per week en per man over werkten. Nu er een man is bygekomen, werkt men met twee ploegen en mag er niet meer worden overgewerkt. Vroeger werd er per week 11 maal 10 uur of 110 uren overgewerkt, nu is er iemand by, wien 72 uren betaald wordt, zoodat het Ryk nog per week 88 uren voordeel heeft. Bakkersbode. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1