1 Buitenland. Marktberichten. De heer W. Keastra, zuiveiconsulent voor Noordholland, zal naar wij vernemen op uitnoodiging van de Commissie tot verbetering van den NoordbollaadsckeH veestapel voor Alkmaar e. o., te Alkmaar eeno voordracht over veefokkerij houden in het „Café Central," op Maandag, 9 Mei, des voormiddags 11 uur. Be „Leeuwarder Ct." schrijft: Gelijk bekend is, leveren de broodbakkers alhier op eene enkele uitzondering na, sedert verscheidene jaren acht zoogenaamde Fransche broodjes of kadetjes voor tien cent. Met het oog op de belangrijke verhooging van het tarwemeel was hier deze week een vergadering van bakkers belegd ter behande ling van een voorstel om tot het vroeger getal van zes stuks voor tien «ent terug te keeren. Allen waren vóór het voorstel behalve één die, als middenweg, zich niet dan voor zeven stuks per tien cent wilde verbinden. Daar nu de noodige eenstemmigheid ontbrak zal van den maatregel niets komen. Volgens het „N. v. d. D." heeft Van Deth de beslissing der rechtbank niet afgewacht, doch is hij weer naar Amerika vertrokken. Sinds jaren is de toestand voor de timmerlieden te Amsterdam niet zoo slecht geweest als tegenwoordig. Bijna niets wordt er meer gebouwd, zoodat over de §00 knechten sedert Januari reeds zonder werk omloopen Stukwerk, dat volgens tarief f 20 aan werk loon moest kosten, wordt reeds voor f 9 aan genomen. De hoogste fabrieksschoorsteen in Twente is die der Koninklijke Stoomweverij teNijverda (directeur de heer G. Salomonson Hzn., te Almeloo), dezer dagen gebouwd, welke volgens nauwkeurige meting een hoogte heeft van 557. Meter. Ruim 10000 kievitseieren werden Dinsdag te Sneek nog tegen 12 «ent verhandeld. In 't geheel kwamen ter markt circa 30000, waarvan slechts een klein gedeelte binnenlands bleef. Van den laatsten aanvoer echter zal hoogst waarschijnlijk een groot deel in Nederlandsche magen terecht komen, daar tal van Hollandsche en ook Friesche kuurboerea nog de gewoonte hebben, hun landheer tegen 12 Mei op een dozijntje kievitseieren te vergasten. Volgens te Batavia ontvangen berichten moet Toekoe Oemar zich op een uur gaans van onze versterking te Ssgli ophouden en een werkzaam aandeel hebben in de aanstalten om de voorgenomen Pedir-expeditie een warm onthaal te bezorgen. Op de reede van Segl wemelt het van visschers, die een voorraac gedroogd zeebanket vergaren voor de vijan delijke benden. Ter vergadering der centrale liberale kiesvereeuiging voor de Provinciale Staten in het hoofd-kiesdistrict Tiel waren aanwezig drie van de bestuursleden en van de verdere leden geen enkel! Wat 'n belangstelling! Maar men kan tegenwoordig ook wel aan het vergaderen blijven! De tegenspoeden van een Zondagstoer. Op de Nassaukade te Amsterdam werd door een persoon, die een met een muildier bespannen karretje bestuurde, een 7-jarig meisje aange reden. Terwijl de menner van het rijtuig sprong om naar het kind te zien, stuurde zijn vriend, wien hij ten onrechte de leidsels had toevertrouwd, het karretje met het muildier in het water van de Nassaukade. De man wist zich te redden en ook een derde, die in het karretje zat, terwijl het voer tuig en het muildier door eenige omstanders op het droge werd gebracht. Ofschoon het meisje er betrekkelijk nogal goed was afge komen, was het pleizervan den rijtoer af. In de vorige week, toen de zonen van den landbouwer Barbé te Philippine met paard en wagen uit den kleinen Stillepolder door den Braakman naar huis reden, zakte het paard plotseling tot dei buik in het drijfzand. Een tweede paard, dat gebruikt werd om het eerste er uit te trekken, onderging hetzelfde lot, zoodat ware er niet spoedig hulp uit Philippine komen opdagen om de paarden met de spade uit het zand te graven, de schoone dieren waarschijnlijk door het zand verzwolgen zouden zijn. Men meldt uit Overslag aan de V!iss. Ct.: Op welke manier de Belgische douanen door de smokkelaars zoo al misleid worden, blijkt uit het volgende. Eenigen tijd geleden bracht midden op den dag, een vrouw twee koeien over de grenzen. Zoodrs, zij op Belgisch grond gebied was, nam zij haar breiwerk es gissg breiende doodbedaard verder. Eee pa&r commie zen, die in den omtrek dienst dedea, hadden hoegenaamd geea erg dat het breiende vrouwtje smokkelde. De niets kwaad vermoedende amb tenaren wandelden zelfs nog een eindje met haar op en spraken over het welige gras en de sehoone dik geweide koetjes. Oadertusschen waren ze aan een kruispunt gekomen, en elk ging zijns weegs. Iets van onze jonge Koningin. De cor respondent van het „U. D." te Parijs schrijft dat het groote publiek zich steeds met het verblijf der Koninginnen te Parijs bezighield en als een bewijs, hoezeer dit het geval is, kan dienen dat men fluistert, zegt, beweert, dat de jonge Koningin hier een rol gespeeld heeft. Een soldaat, Jeannin genaamd, had op een keer, dat hij dronken was, een meerdere geslagen met een schede van zijn sabel. De krijgsraad veroordeelde hem ter dood. Hij was 22 jaar oud, en ginder, in de provincie, weenden een vader en eene moeder wan hopig. - Nu dezer dagen heeft de President de doodstraf veranderd in 8 jaren dwangarbeid. En wat men nu fluistert, is dat Jeannin deze begunstiging te danken heeft aan de overreding van onze Koningin. Is dat waar? Ik kan het niet zeggen. Laten we 't hopen, want dan is 't een reden te meer om verheugd te zijn. Bedorven vleesch. Ia het „Utr.Dgbl." leest men het volgende: Ia de Zaterdag gehouden vergadering van den Geneeskundigen Raad van Utrecht en Gelderland vroeg dr. Kapteya, van Abkonde, de meening der vergadering, speciaal van haar rechtskundig lid, ten opzichte van ern treuri ge» toestand om Amsterdam heen. Daar wordt, zeide spr., het vleesch van aan allerlei ziekten gestorven vee, soms zwart van kleur, door verschillende gemeenten gevoerd naar een fabriek van fijne worst in Watergraafsmeer, of wel met allerlei listen Amsterdam binnen gesmokkeld, voor de consumptie. Een dier listen is, dat de vieze kadavers in een vigelante worden geladen, waardoor gemeend wordt dat slechts personenvervoer plaats heeft; of wel een smokkelaar stoekt zich in de uniform van een politieagent en vervoert zoo met eenig vertoon het vleesch waarheen hij wil. Dr. K. kwam in 't algemeen tegen deze zaak op, maar ook nog, omdat in zeker blad speciaal Abkoude als broeinest van dat kwaad is aan gewezen, wat zeker niet waar was. Is nu, naar de meening van het rechtsgeleerd lid, door Rijkswetten daartegen iets te doen? Mr. Mom Visch antwoordde hierop met aanhaling van eenige wetsartikelen en straf bepalingen, er aan toevoegende, dat het dik wijls zoo moeielijk is de zaak te bewijz-ut en de schuldigen te vinden, en dat in deze de gemeenteverordeningen veel moeten doen. Dr. Kapteya zeide zich verplicht gevoeld te hebben de aandacht op den bestaande» treu- rigen toestand te vestigen. Opnieuw melden de Amerikaan sche corres pondenten der Engelache bladen, dat President Mc. Kinley, inziende hoezeer de oorlog den haDdel der Unie demoraliseert en fabrieken gesloten worden, naar een zoo spoedig mogelijk herstel van den vrede blijft streven, om een eind te maken aan de imposse, waarin Noord-Amerika geraakt is. Middelerwijl zou de President vast besloten zjjn het minimum levens van Ameri- kaansche burgers en middelen der Unie op te offeren voor de Cubanen, die hoofdzakelijk op eigeu krachten zouden moeten bouten om zich vr(J te vechten. Be hongersnood op Cuba. Be toestand der reconcentrados moet den eersten tfid zeer verergeren. Al hun levensmiddelen komen uit de Vereenigde Staten en reeds vóór den oorlog was begonnen, was deze toevoer afgebroken, daar de stoombooten van de .Ward line" de vaart staakten, zoodra geen vrachten meer te verzenden waren. Onderwijl steken de opstandelingen de rietvelden in brand. Volgens een brief aan de .Herald" uit Santiago te Cuba hadden de opstan delingen den planters bevolen, hun oogst niette malen. Dat staat gelijk met den oogst wegwerpen en het werkloos maken van alle arbeiders, die gewoonlijk zich met dat werk bezig houden. Hongersnood staat hun dus te wachten. Het in brand steken geschiedt nu overal, waar de planters den opstandelingen ongehoorzaam zijn en toch maleü. Buizenden morgens zjjn reeds platgebrand en nog gaat het vernielingswerk voort. Een reis rondom de wereld per rijwiel is door een jonge dame uit Weenen ondernomen. De reizigster is op het oogenblik in Italië. Zondag was het op verscheidene plaatsen in Italië, tengevolge van de hooge graanprijzen, weer onrustig. Zoo te Minervino-Murge en té Molfetta, twee stadjes niet ver van Bari. Te Molfetta werden panden vernield en in brand gestoken. Vijf muiters werden door de troepen doodgeschoten. Te Minervino Murgo hetzeifde, met één doode. Ook te Ascoli, te Chieti, te Piceno, te Bagna-Cavallo werd er vernield, gevochtenen geschoten. En overal is er armoe, gebrek aan voedsel. Een soldaat van de genie te Grenoble werd ondersteld eene portemonnaie te hebben gestolen. H|J ontkende en bleef ontkennen. Toen dreigde zijn luitenant hemmet de doodstraf, 's Nachts wist de luitenant met een troep soldaten de kazerne uit te komen, zoogenaamd voor nachtelijk vestingwerk, en de ongelukkige soldaat werd drie mljien ver weg gebracht en aan den schand paal gebonden. Vervolgens is er op hem ge schoten met losse patronen. Be luitenant heeft zestig dagen vestingstraf gekregen. De mijneigenoars in Zuid-Wales hebben een geschrift uitgevaardigd, waarin zij hunne zaak verdedigen. Zjj wijzen er o. a. op, dat de exploi tatie der mijnen in de laatste jaren aanmerkelijk duurder is geworden door de bepaling, die de wet ten gunste der mijnwerkers gemaakt heeft dat een mijnwerker van gewone geschiktheid, zelfs bij de prijzen van verleden jaar, f 3 per dag kan verdienen; dat er in de steenkolenmijnen van Zuid-Wales gemiddeld ruim vijf dagen in de week gewerkt wordt; dat de opbrengst der mfinen per man geringer is dan in eenig ander steenkolendistrict in het Rijk; dat vele van de beste mijnen in de laatste jaren slechts luttele winst hebben opgebracht, en dat een groote hoeveelheid steenkool zelfs zonder eenige winst verwerkt is. Het mijnwerkers verbond van Groot-Brittannië, te Londen vergaderd, heeft f 12000 ineens be schikbaar gesteld voor de werkstakers in Zuid- j Wales en Monmouthshire, en dan nog f 6000 in de week voor de eerstvolgende vier weken. 1 Ook besloot het verbond 10 pCt. opslag van looi voor de mijnwerkers in Engeland te eischen. De wet op de levensmiddelen wordt ii Duitschland streng toegepast. Twee slagers te Bromberg die het vleesch van een ziek varken verkocht hadden, z(jn elk tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Schagen, 5 Mei. Aangevoerd: 5 paarde: f 50 a 125,15 Stieren f 50 a f 180- 800 Geldf koeien f 80 a f 190150 kalfkoeien f 100 s f 205 20 Vaarzen f 110 af 160; 7o Nuchterf Kalveren f 5, a 14; 240 Schapen f 14 a 26 250 Lammeren f 6 a f 12; 10 Bokken en Geitel f 0,40 a f 10.—; 33 Varkens flS.— a f 17.- 13 Vette Varkens 38a 42 cent per kilo; 70 Biggen f 8,50 a 11; Kippen 40 a 125 ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,40 a 0,ü ke Kaas per half kilogram a ct. Kipeieren ps mi 100 f2.25af 2 75 Eendeieren per 100f 3.— af kl< Lelden, 6 Mei. Ter markt werden hedei w: aangevoerdOssen - stuks f US a f 25! 28 Stieren f 62 a 224; Veulens stuks f af; 546 kalfkoeien f100 a f 290 Melkkoeien f 100 a 290; 450 Varekoeien f 9 a f 210; 232 Vette koeien f 113 a f253; 9 dei Vette kalveren f 23 a f 65; 148 Magere kal 1 veren 3. af 17,; 20 Grasxalveren f21 a16 te 596 Vette schapen f 17 a f 32.; 80 Schape M (weide) f 12, a f 24, Paarden f a f 329 Magere Varkens f 16 a f38 Vett. Varkens a.ct. 780 Biggen f6. a f 15.— 1801 Lammeren tb, 118. Ai ka stc eei spf

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2