N°. 1117. Donderdag 12 Mei. A". 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit klad verschijnt Woensdag- ea Zaterdagavond. Abennementeprpt per 8 maanden Voor an Bubo SO Ota. - Fran te per peet door go- haal Nduudi U Ota. Naar Amaraa an andere landan mat varheaginK dar parta'a. AdvertentlSn vóór It in op den dag der altgave. Prj/e der Adoerteniiin Van 1 tat i ragala SO Ota. Iadara ragal maar Ota. ttraata lattara on Vignsttan wardan naar plaatarnimto barakand. BawQanammort S Ota. par nnmmor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN wordes aangenomen b(j de Uitgevers LANGEVEL9 4k BE BOOH, Parkstraat, Buna ov Tbjel LAMM EREN MARKTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden: dat gedurende de alhier te houden lammeren- markten op 16, 28 en 81 Mei en 6 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf unr een aanvang mag worden gemaakt, tenzjj met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zij, die op bovengenoemde dagen lammeren ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, véóraf, hetzij mondeling of schriftelijk de noodige hokken te bespreken, waartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente secretarie in de gewone bureau-uren en bfi den marktmeester, die bovendien, daags vóór de markt in een der aan het marktplein gelegen bötels tot dat doel zitting zal houden van 's mor- gens 9 tot 2 uur 's namiddags. Texel, den 80 April 1898. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L.-B. BEDRIJFSBELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt be kend, dat door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering is uitgereikt het kwartaalskohier N° 4 der bedrijfsbelasting voor het dienstjaar 1897/98 en dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijn aanslag op den bfl de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 9 Mei 1898. De Burgemeester voornoemd, Coninck Westenberg L.-B. TEXEL, 11 Mei 1898. Zondagmiddag, dus op een tijd waarop ge" woonlijk tal van wandelaars zich op straat bevinden, geraakte, door het schrikken voor een kat, het paard van den veehouder E. in de Weverstraat op hol. Na door de Wever straat, Steenenplaats en Hoogerstraat te z{jn voortgehold, werd het beest door een rijtuig, dat zich voor de woning van den heer S. bevond, verplicht eenigzins van richting te veranderen, waardoor het struikelde en een der pooten brak, terwijl het bovendien een vrij groote wonde kreeg aan de borst, waaruit weldra het bloed met kracht begon te stroomen. Gelukkig kwamen genoemde heer E. benevens diens echtgenoote en kind, welke zich in het rijtuig bevonden, er met den schrik ai, terwijl ook het rijtuig niet moet zijn beschadigd. Eet paard heeft het met het leven moeten bekoopen en moest worden afgemaakt, zeker geen geringe Bckadepost voor den heer E, De aanvoer ter markt bestond Maandag alhier uit 11 koeien, 22 nucht. kalveren, 10 sehapon, 12 lammeren, 74 biggen, 1 vet varken en 1 bok. De prijzen die konden worden besomd waren voor koeien f 115 f 145, nuchtere kalveren i 6 f 12, lammeren f 8 k f 10.50, biggen f 8 k f 11.50 en het vette varken 17 cent per half E.G. Van 2 tot en met 9 Mei werden op de gemeentelijke bascule gewogen7 varkens, 5 koeien en 8 vette stieren. De prijs per half E.G. levend gewicht was voor varkens 17 A 19 cent voor koeien 14 k 157, cent. Oudeschild, 10 Mei. De geepvangst in de fuiken blijft zuinig, doch de prijs is goed. Gisteren werd te Helder zelfs f 25 per tal geepen betaald. Een hariagvis8Cher van die plaats had een mooi voordeeltje, doordien hij 70.000 stuks ansjovis ving, waarvoor hem f 10.20 per 1000 stuks werd betaald, zoodat dit buitenkansje f 714 opleverde. Ook andere haringvletten vingen ansjovis, doch bij kleinere hoeveelheid. Van 7 tot en met 10 Mei, zijn uitgevoerd naar elders65 koeien, 5 stieren, 37 kalveren, 44 schapen, 38 lammeren en 8 varkens. Oosterend, 11 Mei. Door schipper C. Brouwer van Oost is eene blauwe rots-duif opgevangen, die op den linkervleugel gemerkt is op drie verschillende slagpennen: Un twee W 63 Chantr V 43 eene nul tusschen 6 kruisjes en eene P. Op twee pennen van den linkervleugel vindt men S. 7 en een sterretje. Het beestje was stellig verdwaald en werd opgevangen op ongeveer 5 rnjjlen bewesten Texel. Het wordt goed verzorgd en is voor den eigenaar beschikbaar. De Cooksdorf, 10 Mei. Door de hevige regens der laatste dagen is het binnenwater in den polder Eierland aanmerkelijk gestegen, waardoor de laagste akkers zeer van het water hebben te lijden. Ook de koude, die de Meimaand ons tot nog toe schonk, doet de veldvruchten veel schade. Het gras ontwikkelt zich evenwel zeer. Hier en daar ziet men reeds rundvee in de weiden. Het wetsontwerp betrtffende den leer plicht moet in de af deelingen der Tweede Earner van Anti-revolutionnaire en Eatholieke zijde krachtig bestreden zijn. De heer Bastert (liberaal) zou zich ook als tegenstander van de zaak hebben doen kennen, terwijl Dr. Schaepman, naar men zegt, sym pathie bleef koesteren voor het beginsel van leerplicht. Neerbosch 1 Den lsten Juni zal het 85 jaren geleden zjjn, dat de Weesinriehting te Neerbosch in het leven werd geroepen. Bijna 8000 wezen zjjn gedurende die jaren in de Inrichting opgenomen, 2000 hebben de Inrichting reeds verlaten, en, op een enkele uitzondering na, goede plaatsen in de maat schappij gevonden. In het Friesche dorp Grouw lieten inge zetenen bjj belgeluid aan de melktappers bekend maken, dat zij voortaan niet meer zes, maar vijf ets. voor den liter melk wilden bettien. 9e melktappers waren genoodzaakt toe te geven. Aan de „N. R. Ct." schrijft men het volgende „Volgens de Militiewet wordt voor een loteling, van wien binnen 4 maanden na zijne indeeling blijkt, dat hij voor den dienst ongeschikt is, herkeuring gevraagd bij Gedep. Staten en wordt hij bQ afkeuring uit den dienst ontslagen. „Geschiedt die afkeuring vóór 15 December van het jaar waartoe zijne lichting behoort, dan wordt de houder van het aan de beurt liggend nommer van zijne lichting onverwijld ter inlijving opgeroepen. „Er bestaat dus mogelijkheid, dat tot 14 Dec. 1898 nog lotelingen der militie van de lichting 1898 ter inlijving worden opgeroepen. „Aangezien is vooropgesteld de afschaffing van de plaatsvervanging op 1 September 1898 te doen ingaan, znllen zij, die tusschen dat tijdstip en 14 December e.k. nog zullen worden oggeroepen, verstoken zijn van het recht om een plaatsvervanger te stellen en dus in slechtere conditie staan dan hunne medelotelingen van dezelfde lichting, die een lager nummer hebben getrokken, indien geene overgangsbepaling te kunnen behoeve gemaakt wordt." Onder de 100 sollicitanten voor de be trekking van eersten klerk ten kantore van den gemeente-ontvanger te Deventer waren één dame, één candidaat in de letteren, voorts candidaat-notarissen, handelsbedienden, onder wijzers, boekhandelaren, telegrafisten, spoor wegbeambten, een gewezen zeepzieder, de directeur van een boterfabriek, een kunst schilder en tal van secretarie- en ontvangers klerken en gepensionneerden. Een agent van politie te Amsterdam is eergisteren op de Nieuwmarkt het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Na afloop van den dienst had hij zich in burgerkleeding gestoken en was naar de Nieuw markt gegaan om voor moeder de vrouw een zoodje visch te halen. H(j had negen kwartjes in zijn portemonnaie, daar konden wel een paar voor de huishouding af. Onze agent kocht wat hij noodig had, doch toen het op betalen aankwam, bemerkte hjj, dat hem de portmon- naie met geld was ontrold. (N. v. N.) Ter navolging 1 Een mooi voorbeeld van kameraadschap en hulpvaardigheid werd dezer dagen door de werklieden van de stoomkorenmolen „De Cycloop" te Schiedam geleverd. Wegéns Blapte achtte de directie het noodig ongeveer de helft der werklieden hun ontslag te geven. Wat besloten de werklieden nu onderling te doen? Niet minder dan der directie voor te stellen ken allen aan het werk te houden, doch om de andere week te laten werken. Daarin werd door de directie toegestemd, die dit bewijs van hulpvaardigheid onder de werklieden zeer prees. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1