1118. Zondag 15 Mei. Au. 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abennementeprijt per 8 maanden Voor uk Bom >0 Cts. - Frame per put door ge- hooi NauBum 41 Oto. - Naar A man a on ander# Iandon mot vorhooging dor forto's. Advortentlin vóór Itnnrop den dag der nltgave. PrUt der Adeertentiin Van 1 tot S rogols 10 Ota. - Iodoro rogol moor S Cts. (treeto lettors on Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bowflsnnmmors S Cts. por nnmmor. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de TJitgeurt LANGEVILD k M ROOU, ParkstraatBuna op Teikl LAMME DENMARKTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden: dat gedurende de alhier te houden lammeren- 1inarkten op 16, 28 en 81 Mei en 6 Juni a.s. alléén de Parkstraat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het marktplein en dat het Verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten, i dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf nur een aanvang mag worden gemaakt, tenzij met toestemming van den marktmeester, (terwijl het niet geoorloofd is stroo ol ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt, dat zfl, die op bovengenoemde dagen lammeren 'ter markt wenschen te brengen, verplicht zijn, vóóraf, hetzij mondeling of schriftelijk fde noodige hokken te bespreken, waartoe gelegen heid bestaat op alle werkdagen ter gemeente- «ecretarie in de gewone bureau-uren en bij den [marktmeester, die bovendien, daags vóór de imarkt in een der aan het marktplein gelegen hotels tot dat doel zitting zal houden van'a mor gens 9 tot 2 uur 's namiddags. Texel, den 80 April 1898. u De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L.-B. t i TEXEL, 14 Mei 1898. lt Na-.r wij uit goede bron vernemen, werd Donderdag de Koninklijke goedkeuring ont vangen tot het houden der verloting van het "Bchoone portret van H. M. Koningin Wilhel- ''mina, hetwelk alhier door velen met bewon dering werd aanschouwd en ook aan den 'Helder, waar het tot en met Woensdag dezer week was tentoongesteld, de algemeene goed keuring mocht wegdragen, van tal van bezoekers. Het bezoek te den Helder was njammer genoeg niet zoo groot als men zulks |thad meenen te mogen verwachten. Een der ^oorzaken daarvan mag zeker wel worden gezocht in het min gunstige weder, dat ook aldaar menigeen zal hebben teruggehouden, .terwijl misschien ook een plaatsing in een illokaal gelegen aan den Kanaalweg meer succes zou hebben gegeven. Van Donderdag tot en met Zondag is het kunstwerk te Schagen, terwijl het daarna verder zal worden verzonden naar Beverwijk, enz. Van 11 tot en met 13 Mei zijn van Texel verzonden 34 koeien, 5 kalveren, 11 varkens. Ingevoerd werden 3 jonge koeien, 2 schapen en 3 lammeren. Naar men ons mededeelt, zal door het fanfarecorps op den 2den Pinksterdag weder een aanvang worden gemaakt met de uitvoe ringen in de openlucht. Het plan bestaat namelijk alsdan -es namiddags een concert te geven in het park, zeker een plaats, die uitstekend daarvoor geschikt is. Moge schoon weder ons deel zijn, zoodat genoemd plan zal kunnen worden ten uitvoer gebracht. De heer C. S. Ponger, onderwijzer te Buik sloot, vroeger onze plaatsgenoot, is benoemd tot 3de onderwijzer aan de school der le klasse n°. 30 te Amsterdam. Waal, 12 Mei. Gister avond vergaderde de Commissie voor het aanstaande kronings feest in de „Bellevue." Alle 13 leden waren tegenwoordig. Na het opmaken der lijsten bleek, dat over een bedrag van ruim f 160 kon worden besehikt, Besloten werd in de eerste plaats den kinderen een feest te bereiden en wel voor jongens en meisjes boven 3 en niet ouder dan 13 jaar. Tot leden van de commissie voor dit feest werden aangewezen de H.H. de Jongh, Boon- acker, K. Roeper en Kea. Voorts zou het dorp de Waal worden ver sierd: aan de H.H. Bakker, P. Roeper, A. Eelman, Van den B«rg, en W. Duinkerwerd opgedragen voorbereidende maatregelen te nemen. Voor het engageeren van een muziekeorpsje werden aangewezen de H.H. Bruin, Former, A. Ketjser en P. Eelman. Een voorstel om 's middags eene ringrijderij te doen plaats hebben, werd aangehouden tot de volgende vergadering, die op 9 Juni in de „Rijzende maan" zal worden gehouden. Den H.H. Jb. Bruin, Kea en Boonacker werd door den Voorzitter dank gebracht voor het ophalen der gelden. Hierna werd de vergadering gesloten. Oudeschild, 13 Mei. De storm-waarschu wings- dienst was gisteren voor het eerst in werking. De zwarte bal, met de beteekenis: „weest op uw hoede," werd omhoog geheschen en later door den lantaarn vervangen. De waarschuwing had meer effect dan ver moedelijk verwacht was, want de storm kwam niet. Waarschijnlijk heeft hij gedacht: „nu mijn komst reeds vooruit verklapt is, is er voor mij de aardigheid af en kies ik een ander terrein om den boel te vernielen." Als ook in het vervolg zulk een resultaat wordt verkregen, zal wel niemand het practisch nut van den storm-waarschuwingsdienst durven in twjjfel trekken. Eindelijk, na drie maanden te hebben gewacht op het loon, door wachters, enz. verdiend aan de vaten terpentijn en hars, welke hier waren aaagebracht van de lading uit het Noorsche barkschip „Meatone", is nu toch het geld uitgekeerd aan de belangheb benden. Ware de strandvonderij niet zoo bij herhaling en met aandrang opgetreden, dan zon de zaak wellicht nog lang op afdoening hebben moeten wachten. In het geheel werden geborgen 125 vaten terpentijn en 24 vaten hars. Het daarvoor uitgekeerde bergloon bedroeg f 1477,13. De Cooksdobp, 13 Mei. De tweede partij sloophout, afkomstig van den Russischen schoener op de Vliehors, heeft gisteren in publieke veiling opgebracht de som van 207 gulden. Oostebend, 14 Mei. Vele kinderen hebben hier last van eene ongesteldheid, die bof ge naamd wordt. Ongeveer 7« van de leerlingen der openbare school is daardoor absent. Maakte men zich in vroegere jaren in de eerste helft van Mei gereed om ter ansjovis- visscherij uit te zeilen, in de laatste jaren merkt men daar veel minder van. Ook thans heeft men er nog weinig of niet over hooren spreken, ofschoon de berichten van de Zuider zeeplaatsen nogal gunstig zijn. De visscherij wordt thans meer met zetnetjes uitgeoefend dan vroeger, toen men hoofd zakelijk met de kuil vischte. Onderscheidene boeren in Friesland, die hun vee reeds hadden uitgelaten, hebben het uu weer op stal gezet, omdat door de drassig- keid der weiden veel gras vertrapt werd, zoodat zeker boer terecht opmerkte, dar de koeien met vijf bekken vraten. De laag gelegen weilanden zien er treurig uit, daar de koeien door de graszoden keen trapten, zoodat het gras veel tijd noodig zal hebben, om zich in die weilanden te kerstellen. De opening der collectie van de 358e Staatsloterij wordt dit jaar vervroegd met het oog op de inhuldigingsfeesten, zoodat de loterQ 7 October eindigt. De heer van Kol heeft een amendement ingediend op het wetsontwerp tot invoering van den persoonlijken dienstplicht, strekkende om de in art. 1 van het wetsontwerp bedoelde wijziging van art. 124 der wet op de nationale militie zoodanig te lezen, dat de bjj die wij ziging toegestane onderlinge nummerverwis- seling tusschen manschappen van hetzelfde korps vervalt. Welk een kracht de kogels, die uit de nieuwe geweren worden geschoten, kunnen ontwikkelen, is dezer dagen te Assen proef ondervindelijk gebleken bij een zelfmoord van een soldaat in het Stadsbosch. De kogel ver brijzelde de geheele lever, drong door het ruggemerg en verder dwars door een ongeveer 25 centimeter dikken boom, waartegen de soldaat blijkbaar gezeten heeft. Waar de kogel verder gebleven is, heeft men niet kunnen nasporen. Als bijzonderheid deelt men aan de „Hol lander" mede, dat verleden Zondag bjj de opening der tramlijn (Hoeksche Waard—Rotterdam) door de heeren genoodigden meer dan 18 ankers wijn naar „binnengeslagen" zijn. Een der genoodigden moet zoo dronken geweest zijn, dat kjj de locomotief voor een persoon aanzag en er een gevecht mee wilde aanvangen. Wij voor ons, merkt het blad op, hoewel niet tot de geheelonthouders behoorende, keuren toch dergelijke brasseriën ten sterkste af. Als onze „hooge oomes" zich zoo Mastellen en de publieke werken dusdanig inwijden - wat zullen dan de „geringeren" doen? De vraag is echter zegt de „Zw. Ct." in de eerste plMtsIs het cijfer juist of heerscht hier, zooals het meer voorkomt, schromelijke overdrijving. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1