Buitenland. »,Te Deventer werd kerkulde malen bij verschillende neringdoenden ingebroken zonder dat ket gelukte ooit den dader in handen te krijgen. Zondagnacht is hjj echter in den val geloopen, De vermoedelijke dief bezit een eigen huis, waarop weinig lasten rusten, verdient als ar beider behoorlijk zijn brood en is vader van 6 kinderen. ZQn vrouw heeft een goede winkelnering, een water- en vuurzaak. In ket bloemperk vóór het Eurhaus te Scheveningen aan het Gevers-Deynoot-plein zal dit jaar een omvangrijke gekroonde W van bloemen prijken. In Friesland zijn de aardappelen in korten tijd belangrijk in prijs gestegen. De voorraad klei-aardappelen is zeer gering, daar groote partijen naar het buitenland worden verzonden. De eerste kwaliteit Munstersehe kleiaardappelen kost nu reeds f 6 per H. L. De zaadaaröappelen zijs reeds gestegen tot f 3.50 per H. L. eerste soort. Het zeldzaam geval doet zich tegenwoordig voor, dat aardappelen uit des Frieschen zand hoek naar den kleihoek verzonden worden, terwijl vroeger het omgekeerde plaats had. De Hasgseke gemeenteraad heeft d.d. f 26000 toegekend tot bestrijding der kosten van de Inhuldigingsfeesten. De heer Van Kempen wees op de wensehelijkheid de buiten- landsehe pers een waardige ontvangst te be reiden. De voorzitttr antwoordde dat B. en W. ziek hebben geïnformeerd wat in Rusland, Engeland en in Zweden bij nationale feesten door gemeentebesturen te dien opziehte is gedaan, 't Bleek dat de gemeenten daar niets voor dit doel beschikbaar stelden. B. en W. vonden daarin aanleiding zich ook kier te onthouden. De heer Van Kempen wees op speciaal Nederlandsehe toestanden aan Russische zal men zich toch zeker niet willen spiegelen, en wenschte een som van f 5000 voor de ontvangst der buitenlandsGhe pers, beschikbaar gesteld te zien en vroeg praeadvies van B. en W. dienaangaande. Dit voorstel (al. het vragen van praeadvies) werd met 16 tegen 11 stemmen aangenomen. In de onlangs te Amsterdam gehouden vergadering der „Visseherij-Vereenigiag" werd voorlezing gedaan van het volgende De heer Hasselbaeh, vischkweeker te Zwaan- spreng, ving voor eenige weken een reiger in een klem, die hoogstens drie kwartier aldaar aanwezig geweest kon zjjn. De maag van het dier bevatte een-en-dertig eenjarige forellen, die alle nog tamelijk gaaf te voorschijn kwamen. De reiger werd in tegenwoordigheid van het personeel der inrichting geopend en nagezien. De visch, die uit de maag te voorschijn kwam, vertegenwoordigde een waarde van f 6,20, zoodat in de vergadering de vraag met aandrang gesteld werd: is het niet zaak maatregelen te nemen zulk een schadelijk dier uit te roeien? Men meldt uit Den Haag: Het vooruitzicht voor een kleinigheid een veeren bed, een gouden dames-horloge enz. enz. te kunnen winnen, had een aantal dienstmeisjes, naaistertjes en anderen gehoor doen geven aan de verleidelijke aanbieding van eenjong- mensch om een kansje te wagen in eene loterij, onder de zinspreuk: „Wie niet waagt, wie niet wint," kantoor gevestigd ia de Koninginne straat alhier. De loterg zou op de gebruikelijke manier plaats vinden en verband houden met de 360e Staatsloterij (thans trekt pas de 357e) en binnen 8 dagen zou de trekking afgeloopen zijn. Natuurlijk werden de loten slechts vluchtig nagekeken, maar toen men na verloop van die 8 dagen van die loterij niets meer hoorde, kwam men tot de ervaring dat men bedrogen was, zooals reeds zoo vele male gebeurd is. Van de geheele loterij bestond niets en het bureau in de Koninginnestraat was niet te vinden. Tegen den „loterij-houder," die echter niet voor de Haagsche rechtbank was verschenen, werd 6 maanden gevangenisstraf geëiseht. Het hoofdbestuur der „Ned. VereenigiBg tot afschaffing van Sterken Drank" heeft van het artikel: „Drankhandel in Afrika" opge nomen in het orgaan der Vereeniging „De Volksvriend" overdrukjes doen vervaardigen ter verspreiding. Het hoopt op die wijze er toe mede te werken dat het gevaar, waarmee de sterke drank een groot deel van Afrika bedreigt, zoo volledig mogelijk worde afgewend. Een goed geloof! Een jong dokter zat men een jonge dame in de komedie. Op zeker oogenblik, toen het tooneel half in duister was gehuld, fluisterde zij hem in, dat zij zich onwel voelde en bang was filauw te vallen. De dokter haalde iets uit zijn Vestzak, gaf het haar en zeide dat zij dat tabletje dadelijk in den mond moest stoppen, maar het vooral niet moest inslikken. Zij legde het op de tong en bewoog bet keen en weder, maar het loste niet op; toch voelde zij zich beter. Toen ket stuk uit was, stak zij het in haar handschoen om thuis te kijken wat het toch was dat haar zoo goed geholpen had, terwijl er toch geen smaak aan was en het ook niet was opgelost. Ea toen zij thuis kwam en de handschoen los maakte, vond zijeen knoop! Iavoer van vleeseh! Volgende krasse advertentie komt voor in het „Leidsch Dagbl." „Door den ondergeteekeade wordt de hoogste waarde gegeven voor geslachte runderen met gebreken, welke de keur kunnen doorstaan in Den Haag." Volgt de onderteekening van een Haagschen slachter. Niet te verwonderen is het dat de slagers- vereeuigiag „"Weldadigheid zij ons Doel" te 's-Gravenhage aandringt op meer strenge vleesehkeuring in de residentie. Cgfers spreken en daarom zijn er dan ook verschillende proeven genomen, waaruit blijkt, hoe groot de schade is, door het onkruid teweeggebracht. Men nam daarbjj voor het zelfde gewas twee akkertjes, waarvan men het eeae zorgvuldig wiedde terwijl men ket andere aan zijn lot overliet. Da ligging, de grootte, de grondsoort de be mesting en de grondbewerking waren dezelfde. Ziehier, welke uitkomsten men verkreeg: met onkruid zonder onkruid Aardappelen 12775 kilo 27775 kilo Koolrapen 1810 16680 Mangelwortelen 339 9000 Gladstone, de beroemde Engelsche staatsman, is Donderdag j.l. na een langdurige, doch niet zeer pijnlijke ziekte overleden, in den ouderdom van ruim 88 jaar. Overal wordt zijn sterven in Engeland als een Dationaal verlies beschouwd. Even merkwaardig als zijn leven, was ook het ontslapen van dezen edelmoedigen man. Met kalmte en bedaardheid, met vrede in het hart en esn .goodwill to all men," ging hij den dood tegemoet. Tot aan weinige wekeD voor het einde toonde hij de diepste belangstelling in wereldsche zaken, totdat hem de kracht daartoe ontbrak; en zjjne laatste dagen bracht hjj door geheel bewust en met een verblijd hart voor het leven, .dat hem te wachten stond." Al bloedde hem het hart voor hen, die hij achterliet en die hem dier baar waren, bedroefde het hem niet, heen te gaan, want hfi zag met trots niet zoozeer als wel met voldoening terug op de volbrachte taak ten goede zijner landgenooten niet alleen, maar van de menschheid in het algemeen. Z(jn iwelverdiende rust is hem nu gegund; Gladstone de mensch, is niet meer, maar Gladstone, de groote Staatsman, zal in de geschiedenis voortleven, zoolang de regeering van Koningin Victoria in de historische analen blijft aangetee- kend; en al ware het alleen om het record van Gladstone, verdiend deze toch vereeuwigd te worden. Falb's voorspellingen voor de tweede helft des jaars zien er droevig uit. In Juli talrijke onweders en veel regen; in Augustus idem idem en nog wat koude er b(jvoor September heeft Falb zelfs sneeuw in petto i Gelukkig dat andere meteorologen het niet met hem eens zijn. Zaterdag is op Sicilië, in het district Catania een vrjj hevige aardbeving gevoeld. Twintig huizen z|jn daarbij ingestort en eenige kerken zwaar gehavend. Tot dusver is van slachtoffers nog niets gehoord, maar de schrik onder de be volking is zeer groot. Een der wagens van de Compagnie Paris- Lyon-Méditerranée, die te Parijs de verzonden goederen van waarde aan hun bestemming brengt, is eergisteren tusschen de Gare de Lyon en de Place de la Bastille, zonder dat de koetsier er iets van bemerkt heeft, van achteren geopend. Een dief is er in geklommen, heeft van al de zakken die er lagen, den kostbaarsten uitgepikt en is er weer uitgesprongen, na het deurtje te hebben dichtgedaan. De gestolen zak bevatte zestien aangeteekende brieven, met waarden tot een bedrag van een half millioen francs aan het adres van het Crédit Lyonnais. Iemand die vol komen bekend is met de wjjze van sluiting der wagens, moet den diefstal begaan hebben. Een ander spoor heeft men niet. Te Londen is een speurman (detectieve) tot 22 maanden zwaren arbeid veroordeeld omdat hy gebleken is de medeplichtige te zijn van de spoorwegdieven dte hij moest opsporen. H(J beweerde dat hjj slechts voor de leus met die dieven gedeeld had, om hen te zekerder te kunnen doen veroordeelen. Maar een van hen legde brieven over, waaruit overtuigend bleek dat de beklaagde reeds jarenlang heulde met de gauw dieven die hjj heette op te sporen. Alleen als ze hem, naar zijn schatting te kort deden, zorgde hij dat ze gesnapt werden. Voor de haven van Hamburg kon men dezer dagen een zeegevecht in het klein aan schouwen. Een sleepbootje schuurde op het oogenblik dst het de haven wilde binnendraaien langs de romp van een vlsscheraschuitBe viascher over deze onhandige manoeuvre uiterst gebelgd maakte den kapitein van het stoombootje uit voor al wat leefijk is en smeet hem ten slotte ook nog een blok hout naar 't hoofd. De sleeper stelde zich tegen den visser te weer door den kouden waterstraal van een dekspuit op zijn aanvaller te laten spelen. Op het hulpgeroep van den vlsscher kwamen acht beroepsgenooten van dezen tot zjjn ontzet aanvaren en geholpen door hunne vrouwen en kinderen begon dit auxiliair eskader een formeel bombardement tegen den stuurman van den stoomboot. Teen het nog twijfelachtig scheen of de nat gespoten visschera op stuk van zaken zouden afdeinzen dan wel er in slagen zouden om de sleepboot te enteren, kwam een bootje van de havenpolitie aan de herrie een einde maken. Op het laatste bal van den Russischen gezant te Parijs verscheen een Fransche dame in oen kleed vankippenvel. De huiden van ongeveer 800 kippen waren daarvoor gebruikt, na gelooid te zijn. De crème-kleurige stof waa door dsn schilder Gillet prachtig met rozen en de voorbaan in rococostijl beschilderd. Hoeveel dit zeldzaam kostuum gekost heeft, wordt niet gemeld. Strenge tucht. - Te Halluln (Frankrijk) vierde onlangs een echtpaar zjjn 25-jarige bruiloft Bij die gelegenheid werd hun een aubade gebracht door een fanfare-orkest, bestaande uit leden van het stedelijk muziekcorps, van het Harmonie gezelschap en den tamboer der brandweermuziek. Daar echter een lid van laatstgenoemd gezelschap niet aan een uitvoering mag medewerken zonder toestemming der autoriteiten en de tamboer die niet gevraagd had, is hem aangezegd, binnen de 24 uur zjjn uniform aan het stadhuis te komen inleveren. Ook eenige leden van het stedelijk muziekcorps, die tevens deel uitmaken van de brandweermuziek, zullen ontslagen worden. Een grappige vergissing heeft onlangs te Praag plaats gehad. Dr. Alfred Melssner, redac teur van een weekblad aldaar, werd op het politiebureau ontboden, waar men hem onder vroeg over een bundel revolutionaire gedichten, die onder zijn naam te Zürich was verschenen. Hij verklaarde nog nooit een vers gemaakt te hebben, maar vermoedde dat de bekende Oosten- rijksche dichter, die evenzoo heette, de schrijver was, wiens gedichten uit 1848 onlangs herdrukt z|jn. De commissaris vroeg hem toen naar het adres van dien naamgenoot, waarop het antwoord luidde„Dat is heel lastig; die man is al dertien jaar dood 1" De snuggere commissaris was zeer teleurgesteld, dat hjj den schrijver der herdrukte opruiende verzen niet meer kon doen vervolgen. Te Maagdenburg werd In het begin dezer eeuw een faillissement uitgesproken dat nog niet is afgeloopen. Tot den boedel behoort nl. een landgoed, dat niet verkocht mag worden. Die bezitting is onder een bewindvoerder geplaatst, die om de vier jaar het overschot onder de schuld- eischers verdeelt. Het aantal van deze is sedert b|jna 100 jaar zeer toegenomen, daar In plaats van de oorspronkelijke vele erfgenamen zijn op getreden. Onlangs waren daar 1800 mark onder ruim 80 personen te verdoelen.- een daarvan kreeg 45 pfenning voor zjjD portie! Daar de schuld nog 183,000 mark bedraagt, kan de geheele afbetaling zich nog wellicht een eeuw laten wachten. Door middel van de Röntgen-stralen werden tot onderkenning van vervalschingen belangrijke uitkomsten verkregen; Zoo brachten de verkregen schaduwbeelden van kolfieboonon (gebrande of ongebrande), duidelijk aan het licht, of zich daar onder ook van klei of van brooddeeg gemaakt bevonden. In deze beide gevallen waren toch de met behulp der X-stralen verkregen schaduw beelden veel donkerder. Ook de op dezelfde w(jze verkregen photographieên van onvervalschte thee en van vroeger reeds afgetrokkene, door middel van een organisch kleursel (graphiet, ultramarijn, enz.) opgefrischt, toonen zeer merkbare verschillen aan. Eveneens bleek gemakkelijk door de Röntgen stralen te kunnen worden geconstateerd, of zijde ook kunstmatig zwaarder is gemaakt, of men echte of vervalschte diamanten voor zich heeft, of zich in steenkool ook mineralen bevinden, enz: De Fransche tuberculose-commissie heeft haar rapport uitgebracht. Z|j handhaaft in de eerste plaats de reeds vroeger aanbevolen en volgende maatregelen: lo. opvangen der sputa der teringlijders In een kwispedoor met carbol- zuurwater, 2o. vermijden van stofmaken door het vegen der besmette plaatsen te vervangen door wasschen en dweilen; 3o. het koken van de melk, vanwaar het ook komt. Bovendien worden bijzondere maatregelen voor geschreven voor familiën waarin teringlijders worden verpleegd, voor het leger, de scholen, de werkplaatsen en de ziekenhuizen. Ook wordt vooral aandacht gewijd aan het verband tusschen de tuberculose bij den mensch en bij het dier en worden met het oog daarop de middelen aangegeven tot uitroeiing der tuberculose bJJ het rundvee als een der krachtigste middelen tot uit roeiing der ziekte bij den mensch. Ter herken ning van de ziekte b(j het vee wordt inspuiting met tuberculine aanbevolen, terwijl voorschriften gegeven worden tot het buiten gebruik stellen van vleeseh afkomstig van tuberculeus vee. Een werkstaking in de vereenigde borstel- fabrieken van Berlijn en Erdmansdorf is geëindigd met de volkomen nederlaag der stakers. De strijd had van 19 Februari 1.1. geduurd*

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2