N°. 1126. Zondag 12 JuniA0. 1898. Binnenland. lammeeemmaskten, Se BURGEMEESTER van TEXEL brengt bij deze ter openbare kennis, dat op Maandag 13 Juni a.s. nog lammerenmarkt wordt gehouden. Hij herinnert belanghebbenden aan de voorschrif ten omtrent het ter Markt aan- en afvoeren van vee en verzoekt den veehouders, in het belang eener goede regeling, voor hunne aan te voeren lammeren alsnog een hok te bespreken, waartoe de marktmeester zitting zal houden op Zondag 12 dezer in het Hótel „Texel." Op eerstgenoemden dag wordt tevens Paarden markt gehouden. Texel, den 11 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L.-B. TEXEL, 11 Juni 1898. Ofschoon zeker nut veler oordeel zoo iets langer geheim had moeten blijven was het Woensdag reeds bij velen bekend, dat de avond van dien dag niet geheel gelijk zou zijn aan andere avonden. Tal van wandelaars bewogen i zich toen op de Groeneplaats voor het hötel „De l Lindeboom," waar op den daarvoor bepaalden tijd ook het fanfarecorps verscheen, dat onzen nieuwen Burgemeester een ovatie kwam bren gen. Na het spelen van een paar nummertjes muziek door het corps, verscheen Z.E.A., buiten om den Direeteur zijn tevredenheid te betuigen over deze hulde. Op den rondgang door het dorp, die daarna i plaats had, werd het corps als gewoonlijk 'voorafgegaan en gevolgd door eene talrijke menigte, die nog zoo lang mogelijk van de 'opwekkende toonen wilde genieten. Belangstellenden in de bevordering van het b vreemdelingenverkeer alhier waren opgeroepen „tegen gisteravond 8 uur om te verschijnen Din 't hotel „de Lindeboom". Talrijk was de ,i opkomst niet, ofschoon naar wij meenen te mogen aannemen, dat er alhier, tal van p personen zijn, die belang by zoo iets hebben «en er ook belang in konden stellen. De vergadering werd op verzoek van een n onbekende, zooals de heer Dikkers opmerkte, ii door deze geopend en met goedvinden van de ia aanwezigen ook geleid. De vraag werd gesteld, wat kan er gedaan is worden ter bevordering van het vreemdeli ngenverkeer alhier? Reeds vroeger was er sprake van geweest van eene vereeniging H daarvoor en de heer D. had gemeend, dat de nkeer Strick v. Linschoten zich voor dien zaak ezou hebben gespannen, van daar, dat niet [-eerder de vraag was gesteld. De vacanties ,rzij« echter nu in aantocht en voor dien tijd irmoet er nog iets worden gedaan. De belang hebbenden zal men zeggen moeten zulks doen, ndoch verleden jaar werd door dezen reeds l-veel gedaan en eigenlijk zijn allen belangheb bendenden. n De opmerking werd gemaakt, dat men de d komst naar Texel zoo gemakkelijk mogelijk n moest maken, terwijl een ander weder het in de eerste plaats noodig achte Texel meer e bekend te maken. De verspreiding van een collectie fotografiën van de schoonste punten dvan het eiland zou daartoe kunnen mede- werken. Ook het aanleggen van een tram e werd genoemd en zooals werd medegedeeld bestond er by eenige heeren aan den Helder i- plan concessie voor den aanleg aan te vragen. Ook werd er op gewezen, dat het plan bestond een gids voor Texel uit te geven, lt evenals dat van tal van andere plaatsen be- g staat. Zulk een gids zou eGhter niet eerder d verschynen dan over 3 4 weken en er moet spoedig iets worden gedaan. Adverteeren in g de groote bladen, hoe geschikt ook geacht, werd als te kostbaar, voorloopig ter zijde gesteld. n Voorgesteld werd daarop circulairis, be- 8 vattende eene korte beschrijving van Texel n zoo mogelijk versierd met eene fotografie, r te zenden aan burgemeesters, secretarissen, notarissen, postdirecteuren, enz. enz., ten •inde ze op ons eiland attent te maken. Dit voorstel vond algemeenen byval. De onver- mydeiyke kosten wenschte men te bestrijden hit de gelden te verzamelen door middel van lijsten bij belanghebbenden en belangstellenden. Eene voorloopige commissie werd gevormd, die zich ook bereid zou verklaren tot het geven van inlichtingen. Genoemde commissie werd het recht verleend naar goedvinden te handelen in 't belang der zaak, terwgl verder werd besloten, om in 't najaar zoo mogelijk eene vereeniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer op te richten. Nadat nog was in overweging gegeven om reeds nu opgave te vragen van de kamers die particulieren beschikbaar wenschten te stellen en een ander had in overweging ge geven een reclamebord te plaatsen aan den Helder en een advertentie te plaatsen in „De Kampioen", (laatstgenoemde kon voor rekening van den voorsteller worden gedaan) werd besloten, dat Maandagavond de voorloo pige commissie zou samen komen in hotel „Texel", om de zaak verder te regelen. Niemand thans meer iets hebbende voorte- stellen werd de vergadering gesloten. Werd door het fanfarecorps reeds een volksconcert gegeven, ook het muziekgezel schap „Triuitas" zal, naar men ons mededeelt, weder een dergelijk concert geven. Morgen, Zondag, zal dit plaats hebben in hötel „Texel", van desnamiddags 4 tot 6 uur. Zoowel tot de zaal als den tuin heeft ieder vrijen toegang, wy twijfelen dan ook niet of velen zullen van de ken aangeboden gelegenheid, om gratis goede muziek te hooren, willen profiteeren. Kooa, 7 Juni. Benoemd tot onderwyzer te Aalten (Geld.) onze plaatsgenoot K. H. Heeroma. Oüdëschild, 9 Juni. Met drie veebooten en een tjalkschip werden heden naar Leiden ver voerd 1882 lammeren. Voorts zyn nog met verschillende gelegenheden verscheept: 4 koeien 2 kalveren, 8 paarden, 2 varkens en 10 schapen. Niet zonder succes wordt nog altijd door eenige schuiten de garnalenvisscherij uitgeoe fend op stroom. Verleden week kon op ongeveer f 2,50 per mand worden gerekend. Waal, 10 Juni. Gister middag was ons dorpje in rep en roer. Een Heer van den Helder had onderweg naar hier twist gekregen met zijn voerman. Al heel spoedig geraakten beiden handgemeen, waarvan het gevolg was, dat een hunner een bloedende hoofdwonde opliep. Gelukkig verwyderden de beide Heeren zich weldra in de richting van den Burg en keerde rust en kalmte op ons dorp terug. Vlieland, 4 Juni. Verleden Zondag is het paviljoen van het „Zeebad Vlieland" geopend. De muziek, onontbeerlijk by gelegenheden als deze, werd gemaakt door het fanfarecorps. Heeriyk weder begunstigde de openingsplech tigheid, die door een talryke schare belang stellenden werd bygewoond. Van de gelegenheid tot baden werd door •enige heeren gebruik gemaakt. De liberale kiesvereeniging alhier, aan gesloten by de Centrale in het hoofdkiesdistrict Helder, hield 7 Juni jl. een vergadering in het hötel van den Heer Meyer. In de plaats van den Heer Gilhuys, tusschen- tyds afgetreden, werd als penningmeester ge kozen de Heer D. Visser. Voorts werden de aftredend* leden van de Provinciale Staten, de H.H. Hoek en Dikkers, opnieuw candidaat gesteld. Een hoog ernstig bericht ontving het „Bat. Nbl." Het is, dat een deel der bevol king van Gorontalo, opgeruid door eenige per sonen, onder wie zich een ambtenaar moet bevinden, voornemens zou zyn zich desnoods gewapenderhand te verzetten tegen het doen van mynbouwkundige opsporingen in de door haar bewoonde streken. Van een en ander is het bestuur op de hoogte en het „B. N." twyfelt er niet aan of de Regeering, die eveneens wel zal zyn ingelicht, zal niet aarzelen, krachtig in te grypen, om aan den gespannen toestand een einde te maken. Verwydering van de opruiers en strenge bestraffing van den ambtenaar zyn in da eerste plaats noodig. De luitenant Clockener Brousson, thans te Kota Radja, vraagt den steun van het publiek in Nederland voor een goed maatschap- peiyk werkhet zenden van oude, maar toch nog leeBbare boeken, tydschriften, ja zelfs jongensboeken van weleer aan de commissie tot verschaffing van lectuur aan militairen te Kota-Radja, Atjeh. Ieder kan één boek in een papier wikkelen met één touwtje er om heen en dit zenden per „Zeepost", als zynde het goedkoopste, nl. 2 cent per 50 gram, aan de commissie voor noemd. Fransche en Duitscke lectuur zyn ook welkom evenals couranten, maar niet van te ouden datum. Nu is het goedl Met algemeene stemmen vereenigde de Haagsche gemeenteraad zich met het voorstel om 25 percent af te schryven op alle aanslagen van den hoofdeiyken omslag, dienst 1898. Door het hoofdbestuur der Vereeniging van Ckr. onderwyzers en onderwyzeressen is tot de Regeering het verzoek gericht om den hoofden van scholen toe te staan ouders of voogden van schoolgaande kinderen portvry kennis te geven van eventueele schoolver zuimen van hunne kinderen of pupillen. Dit verzoek is door den Minister van Water staat enz. niet voor inwilliging vatbaar ver klaard. Reeds is door de commissie te Amster dam van den in September te houden optocht, de Groote Schouwburg, de Parkschouwburg, het Paleis voor Volksviyt met tuin, de Schouw burg van Lier en het Nederlandsch Panopticum afgehuurd, om in die inrichtingen den deel nemers aan den optocht met hun 11000 A 12000 personen een avondfeest te bereiden. Ten einde by een eventueele mobilisatie van het leger, zoo spoedig doeniyk het benoo- digd getal paarden te verkrygen tot het op voet van oorlog brengen van staven, korpsen en treinen, bestaat bij den minister van oorlog het voornemen, geiyktydig met het buitenge woon doen byeenroepen van de verlofgangers der nationale militie, krachtens art. 185 der grondwet, een koninkiyk besluit uit te lokken, dat de onverwyide levering van paarden ten behoeve van den krygsdienst voorschryft. De daartoe noodige voorbereidende voorschriften zyn thans, door tusschenkomst van de com missarissen der Koningin in de provinciën, door den minister aan de burgemeesters mede gedeeld. (Ass. Ct.) Gedurende de maanden Juni, Juli, Augus tus en September zullen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, wegens de toebereidselen voor de inhuldiging, geen godsdienstoefeningen wor den gehouden. De weinige nog overgebleven leden der le Bectie „Metalen KruiB", afd. Amsterdam, zullen, met toestemming van de hoofdcom missie, de inhuldigingsfeesten bywonen. Zy hebben de welwillende toezegging dat er, met het oog op hun hooge jaren, een buitengewone zorg voor hen zal worden gedragen; zy zullen aan het hoofd van den stoet geplaatst worden en op de tribune zal een plaats voor hen worden gereserveerd. Omtrent den optocht te Amsterdam ter ge legenheid der inhuldigingsfeesten in September, verneemt men, dat daarin zullen worden voor gesteld groepen, samengesteld uit de voor naamste personen uit het tydperk 1850 1864, een historie in levende beelden derhalve van den stryd van ons volk voor zyne onafhanke- ïykheid. Telegramtarief. Op voordracht van den Minister van Waterstaat zal de verlaging van het binnenlandsch telegramtarief met 1 Juli worden ingevoerd. Telegrammen boven 10 woorden kosten alsdan voor elke volgende groep van 5 woorden of minder (tot 50 toe) 5 cent en voor elke groep van 10 woorden boven 50 ook slechts 6 cent. Voor lange telegrammen dus weinig meer dan V» 1 cent per woord. Stadstele- grammen kosten tot 10 woorden Bleehts 15 ct.' Door deze regeling zal vermoedeiyk van de rykstelegrafen meer dan tot dusver gebruik worden gemaakt. Eigenaardige menschen! Terwyi een koopman in bessen te Goes bekend maakt, dat ky zyn product in ieder geval vóór 18 Juni zal leveren, dus al weet hy niet hoe dit er uitziet, adverteert een ander aldaar, dat hy ontvangen heeft een bezending wollen kindermutsen en dergeiyk warm goedje, Die voorziet dus een kouden zomert TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1