N°. 1133. Donderdag 7 Juli. A°. 1898. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. DU blad verschijnt Woensdag- ei Zaterdagavond. AbennemenUprpe per S maanden Voor mm Bum SO Oti. Frame per peet deor ge heel Nnuuun 41 Oti. - Nmt Ajubika ra ander» landen mat verheeging dar pert*'». Advertentlln vóór liwop den dat der nltgave. Prjjt der Adeertcniitn Van 1 tat I regel» SO Ota. - Iedere r»s»l meer S Ota. Create letter» »n Vignetten warden naar plaatsruimte berekend. Bewginnmmers S Ota. per nummer. ABONNEMENTEN en A1VERTENTIÊN worden angenomen by de Uitgeven LANGEVELD >E ROOIJ, Parkstraat, Bonn or Tiiel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een portemonnaie, inhoudende eenlg geld, gevonden in de Parkstraat, een zweep, gevonden in de Gravenstraat en een hoornen kuifkam, gevonden op den Schilderweg. TEXEL, 6 Juli 1898. Was bet gedurende de eerste dagen der kermis vrij stil en was er gedurende de gekeele week nog geen sprake geweest van groote drukte, de Zondag, de laatste dag van het jaarfeest, maakte hierop eene uitzondering. Reeds des namiddags al zeer vroeg, was het meermalen op sommige plaatsen zeer moeilik zich een weg te banen door de bonte menigte en tot vrjj laat in den avond bleef die drukte voortduren. In de verschillende danslokalen was meermalen geen plaatsje te bemachtigen, kramers enz. hadden het eveneens druk, zoodat er geld werd verdiend. Het was een recht gezellige drukte, voor zoover ons bekend door geen enkele wanklank verstoord. Evenals de vorige avonden mocht ook Zaterdag en vooral Zondagavond het circus-Roberti roemen op een flinke opkomst van het publiek. Was reeds het succes op de vorige avonden behaald, zeker voldoende om een flinke opkomst te verwachten, de omstandigheid dat op Zaterdag en Zondag ook zou medewerken een paard van den heer M. alhier, dat binnen enkele dagen door den directeur was gedreseeerd, deed de toevloed van belangstellenden nog grooter zijn. Algemeen was de verwondering over de kunsten, die het dier reeds in zulk een kort tijdsbestek had kunnen leeren. Ook de Amsterd.Tooneelisten hadden Zaterdag alleszins reden om tevreden te zijn over de opkomst. De vrij groote zaal van het lokaal „de Vergulde Kikkert" was flink bezet. Het schijnt dan ook of velen by voorkeur op Zater dagavond van de kermis naar een tooneel- voorstelling gaan en zooals wel eens werd beweerd, deed men zulks omdat alsdan geregeld een meer ernstig stuk werd opgevoerd dan op de anderedagen. Mócht dit veelal op andere jaren het geval zijn, dit jaar werd daarop een uitzondering gemaakt. „Door tantes opgevoed" is een echt blijspel en wel in staat ook zelfs de meest kalme eens hartelijk te doen lachen. Evenals op tal van andere plaatsen werd het ook alhier met groot succes opgevoerd. De indruk die genoemd gezelschap alhier achtergelaat, kan zeker alleszins gunstig worden genoemd en mocht het zijn, dat het een volgend jaar of eerder nog eens alhier een of meer voorstellingen wilde geven, wij twijfelen niet of ook dan zal het kunnen rekenen op eene ruime opkomst. Zondagmiddag werd door het fanfarecorps eene ovatie gebracht aan den diligence-voerman J. Kalis, die zooals uit ons vorig nummer bleek, Zaterdag den dag herdacht, waarop hg voor 35 jaar zijn betrekking aanvaardde. Dat het hem niet zal hebben ontbroken aan tal van bewijzen van belangstelling, meenen wij met grond te mogen verwachten en zeker ieder zal het in het fanfarecorps hebben ge prezen, dat ook hem eene ovatie werd gebracht. De aanvoer ter markt bestond Maandag alhier uit 37 schapen, 60 lammeren en 2 koeien. Voor lammeren kon gemiddeld f 8.50 f 10 en voor schapen f 14 f 16 worden besomd. Naar men beweert, werd door een lid der feestcommissie alhier een onderzoek inge steld naar het bedrag, dat zou moeten worden betaald, indien men gedurende de kronings feesten alhier de kinderen in de gelegenheid stelde, eens naar hartelust in de draaimolen rond te draaien gedurende een bepaalden tijd, na afloop waarvan de molen dan toegankelijk zou zijn tegen betaling voor [ieder, oud of jong, die maar genegen was zich eens rond te laten draaien. Indien deze bewering waarheid bevat en de molen waarlijk eens gedurende die feesten hier mocht worden gestationneerd, zeker zou dit de feestvreugde verhoogen, vooral voor de jeugd en misschien ook zon menigeen, die thans nog weinig of niets wil bijdragen in de kosten der feestviering, dan nog wel te bewegen zijn ook zijn penningske te offeren. Volgens geruchten bestaat by het fan farecorps het plan om op een der Zondagen in het laatst dezer of het begin van de volgende maand een tochtje te maken per stoomboot naar een der zuiderzeeplaatsen. Vermoedeiyk zal men dan ook wel de gele genheid openstellen voor niet-leden van het corps om dien tocht mede te maken tegen betaling en ongetwyteld zal menigeen dan van die gelegenheid willen proüteeren. Oosterend, 2 Juli. De Onderlinge Zee-Assu- rantie-Maatschappy, directeur de heer J. P. Noordyk, hield heden alhier in het „Wapen van Texel" hare gewone jaarlyksche vergade ring, die bezocht werd door 88 leden, uitbren gende 44 stemmen. Nadat de directeur de aanwezigen het welkom had toegeroepen werden de aanteekeningen van de vorige vergadering gelezen en goedge keurd. Hierna werd mededeeling gedaan van den uitslag der herschattingen, waaruit bleek, dat de meeste vaartuigen waardevermindering hadden ondergaan. Het laatste polisnummer was 77. Uit de rekening bleek, dat het totaal- cyfer der verzekering f 122400 bedroeg. De kas sloot met een batig saldo van f 1141,44' Als rekening-opnemers fungeerden de leden J. Bruin, J. K. Brouwer en J. Rib. Tot Commissarissen werden met groote meerderheid van stemmen herkozen de aftre dende, de keeren P. Key ser Tz. en S. Kuy per Gz. Laatstgenoemde nam zyne benoeming aan; eerstgenoemde was afwezig. In bespreking werd verder gebracht van het wenscheiyke van tydeiyke verzekering, b. v. voor een half jaar. Na eenige discussiön werd op voorstel van het Bestuur besloten, dergoiyke posten niet te aanvaarden, als deze niet in het belang der maatschappy achtende. Verder werd besloten, dat de deelhebbers voortaan verplicht zyn, om eventueele averijen binnen het halfjaar na het beloopen daarvan te doen herstellen, daar zy anders hunne aan spraken op vergoeding verbeuren. By rondvraag verlangde niemand het woord, waarop de Directeur de aanwezigen dankte voor hunne belangstelling, mededeelende, dat de Maatschappy een goed jaar achter den rug heeft wat betreft het schadecyfer, doch dat de toetredingen van weinig beteekenis zyn geweest. Na gewezen te hebben op het nuttige der Vereeniging en op de beteekenis der spreuk „Eendracht maakt macht" werd een ieder aangespoord om in zyn' kring of buurt tot deelneming op te wekken. Immers er zyn nog altyd vele vaartuigen onverzekerd! Hiermede werd de vergadering gesloten. Door den visseher A. Daalder van hier zyn in „De doove Balg" opgevischt zes ansjovis- netten, waarop geene kenneiyke teekens van den eigenaar zyn te vinden. Tegen eenige vergoeding zyn ze terug te verkrijgen. Oudeschild, 4 Juli. De tentoonstelling van bloemen, enz., werd Zondagavond gesloten. Jammer, dat het weer tydens de kermisweek zoo weinig uitstekend was en het bezoek van elders zoo zeer bemoeieiykte. Algemeen was men echter van oordeel, dat het tentoongestelde eene goede figuur maakte en een bezoek dubbel waard was. Voor de smaakvolle rangschikking van een en ander komt een woord van lof toe aan den Heer T. de Wyn, die ook verleden jaar de aardige kamertjes op de oudheden-tentoon- stelling ontwierp en vervaardigde. Waal, 5 Juli. Kenmerkt de Zaterdag van Kermis zich gewooniyk door rust en kalmte, ditmaal was de avond van dien dag gewyd aan vrooiykheid en gezelligheid. Een 6 tal muzikanten gaf daar muziek in de Bellevue, en velen maakten gebruik van die gelegenheid, om eens recht lustig te danBen. Ook de niet-dansers genoten volop, daar eenige goedgeslaagde nummers koraalmuziek werden ten gehoore gebracht. Door de Feestcommissie van het aanstaande kroningsfeest werd beproefd, deze muzikanten op 2 of 3 Sept. te doen overkomen, om het feest met muziek op te luisteren, doch de Hecren vroegen eene som, die boven de krach ten ging der commissie. Gelukkig slaagde eene proef, om een 5 tal Heeren van den Helder, over te doen komen, beter, zoodat het op ons feest toch aan flinke hoornmuziek niet zal ontbreken. Vlieland, 4 Juli. De keeren M. J. Gilhuys en A. Sap, beiden alhier woonachtig, hebben respectieveiyk als directeur en als commissaris van het „Zeebad Vlieland" hun ontslag genomen. De heer J. J. Zeylemaker heeft tegen 1 Oct. a. b. eervol ontslag aangevraagd uit ettna betrekkina als binnenloods. TEXELSCHE COURANT. in.li-

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 1