Buitenland. Da Minister van Oorlog beeft machtiging verleend om 2000 man infanterie ter beschik king te stellen, als bestand van de politie, bij de inkomst, enz., van H. M. de Koningin te Amsterdam. In eene vergadering van de afdeeling Haarlem en omstreken van de Hollandsche Mjj. voor landbouw, deelde het Kamerlid Lief- tinek mede, dat de nieuwe boterwet gereed ligt, dat daarin de gewensckte verscherpingen zijn aangebracht, en dat dus verder aandringen bij de Regeering, wat de afdeeling Alfen wil, onnoodig is. Op de kermis te Utrecht heeft men als nieuwigheid ingevoerd den straatverkoop van kleine waaiertjes, waarmede men elkaar „om de ooren ranselt." Confetti eu serpentines waren onschuldig. Het is evenwel te denken, dat de „waaierklappers," zooals ze heet es, bij gelegenheid tot formeele kloppartijen zullen aanleiding geven. Ze moeten dus liever tijdig geweerd worden. Nabij Krommenie sehjjnt een ernstig misdrijf te zgn gepleegd. Daar is opgehaald het lijk van een persoon, geheel ongekleed en zwaar verminkt. Eerst werd gedaeht dat de verminkingen door een boot waren toegebracht, doch de schouwing heeft doen zien dat er sneden loopen over het hoofd en dat ook andere verminkingen zijn geschied. De gevondene had kermis ge houden ia een naburige gemeente. Lieve jongens! Welken naam onze straatjeugd zich in het buitenland heeft weten te verwerven, blijkt uit een artikel ia een Amerikaansch tijdschrift „Harpers Monthly." De schrijver geeft aan zijne landgenooten, die Europa per rijwiel wesschen te doorkruisen, allerlei nuttige wenken omtrent de verschil lende landen. Holland acht bij zeer interessant; hij roemt de goede wegen, na die van Frankrijk de beste van Europa. Dan gaat hij voort: „De kinderen van dit land, moeten wij hier opmerken, zijn gevleesehde duivels en hebben eene Europeesche beruchtheid voor satanische kwaadaardigheid 1" Het werk der liefde, Tijdschrift gewijd aan de wetenschappelijke bestrijding der drink gewoonten, onder redactie van Dr. J. J. P. Valeton, Oud-Hoogleeraar te Amersfoort, dat vroeger uitkwam bij de firma Breyer te Utrecht is overgegaan in handen van den heer P. Noordhoff te Groningen. De hoogbejaarde redacteur, die zijn taak nog vol vuur voor de goede zaak behartigt, zal daarin voortaan gesteund worden door den WelEerw. heer Ds. J. J. Knap, predikant te Groningen. Voortaan zal het nu om de drie maanden, in afleveringen telkens van 5 vellen druks verschijnen. Bgzondere, ook uit oude tijden overge ërfde gewoonten houdt men in Drenthe nog in eere. We bedoelen hier zegt de „Tel." het aanzeggen van overlijden aande bgen. By een sterfgeval in Diever dezer dagen ging een der nabestaanden naar den byenstal, klopte op de korven en deed zyne boodschap: Den byen het overlijden aanzeggen! De Gemeenteraad van Maastricht heeft besloten tot het plaatsen van een gedenksteen in den gevel van het feuis, waar Johannes Petrus Minckelier, de uitvinder van het lichtgas, den 2n December 1748 geboren was. De Nederlandsehe kolonie te Singapore heeft uitnoodigingen rondgestuurd voor een bal, op 81 Augustus te geven „tot vieriBg van de troonsbestyging" (dit moet natuuriyk wezen: aanvaarding der regeering) van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina." Historical Fancy dress is voorgeschreven. Geen beter middel tegen luis in bloemen dan carbonblad. Als men het aansteekt gloeit het langzsam weg en ontwikkelt daarby een verstikkenden damp, die de luis beslist doodt. Leg het blad, dat in den handel is, op een schaaltje onder de bloemtakken en steek het dan aan. Om den damp tusscken de takjes te doen opgaan, omsluite men deze met een doek. De bloemen ïyden niets onder deze kunr. Om wormen (maden zullen het wel niet zye) uit bloempotten te verwyderen be- sproeie men de aarde met een afkooksel van wilde kastanjes. (R. N.) Bij het comité voor de inhuldigissgs- feesten in de residentie is bericht ontvangen dat de huldebetoogieg van fanfare-corpsen uit onderscheidene provinciën, welke 10 Sept. op het Alexanders veld te 's-Hage zou gehouden worden, onmogeiyk kan doorgaan. Dea 18Jen en léden September a.s. zal te Noordwold8 het 25-jarig bestaan der rieten- stoelen industrie aldaar feesteiyk worden herdacht. De voormalige predikant ds. v. d. Tuuk, die voor een kwart eeuw het initiatief nam voor deze nieuwe industrie, hoopt op uitnoodiging der commissio het feest by te wonen. Door deze industrie hebben vele ingezetenen van Noordwolde een middel van bestaan, daar de rieten stoelen naar België, Engeland enz. worden verzonden. Men schrijft uit Haarlemmermeer: Dat we een vreemden zomer hebben, is ge noeg bekend, maar dat het in de hondsdagen des nachts gaat vriezen, is al heel ongewoon. Van Woensdag op Donderdag was het ©en poosje zóó koud, dat brniseboonea en ook aardappelen is de Lagmeer by Aalsmeer, zgn afgevroren. Op zware gronden heeft men daar van geen last, daar gaat het met de vooruit zichten van den oogst zeer goed. Een boekvsrkooper had het voorrecht dat zya vrouw hem elf zonen schonk. De vader bleef voor alles man van 't vak en noemde ze achtereenvolgens „Primus," „Secundus," Tertius" en zoo voort tot „Deeimus." Toen no. 11 was gekomen, meende hg dat het nu wel genoeg was en noemde dezen „Pinis." Hij had zich echter vergist en nog eens werd kg verbiyd met een spruit, ditmaal een dochter. Hy noemde haar „Errata." Een goedkoope barometer. Men vult een bloempot met vochtig zand en plaatst daar een dennekegel in. Wanneer er nn mooi weer in hot vooruitzicht is, dan openen zich de schubben van dien kegel; is er daaren tegen regen in aantocht, dan sluiten zy zich. Waarvoor wordt 't staal 't meest ge bruikt? Voor kanonnen en sabels? Mis, voor pennen! Ook soms scherpe aanval- of verde digingsmiddelen 1 Wie gelooft hem? Te Sloten (b i Amsterdam) heeft F. Van den Berg voor een stampvolle zaal betoogd, dat hy de macht bezit om het naar zyn wil te doen regenen of zonneschijn te geven. Hy verzekert, dat deze macht hem is geschonken als vrucht van het gebed, nadat hy gezichten aan den Hemel gezien en droomen had gehad. Uit den Transvaal teruggekeerd waar hy veel regen had doen neerstorten deelde hy mede, dat het daar, sinds zyn vertrek, zeer droog is, en dat als gevolg daarvan over dat land runderpest, icfluenza, en andere plagen zyn gekomen. Hy zegt, dat dit alles slechts een begin is van nog erger. Alle natnnrverschynseien aldns verhaalde hy worden door hem beheerscht, wyi kg de maeht bezit om de magnetische krachten in de aarde los te maken of vast te leggen; hetgeen hem slechts gelukt na een voorbereiding van 4 tot 8 uren. Vyf dagen aaneen heeft hij aan Sloten de gewensehte droogte bezorgd. Het terrein zyner operaties strekt zich niet verder uit dan het voor hem zichtbare gedeelte der aardoppervlakte. Ook deelde hy mede, dat de aardbevingen zuilen toenemen. Het slot zyner laBge redevoering eindigde met een aanbod om aan vyf personen voor f 50 te leeren, dat zy hetzelfde vermogen, wat hy kan. Het bleek niet, dat een der aanwezigen be hoefte gevoelde om door den spreker in zyn verheven kunst te worden ingewyd. Be werkstaking te Genève, In bijna alle werkplaatsen hebben de arbeiders het werk weder opgenomen. Baar veel werklieden tijdens de staking naar elders vertrokken, hebben tal van patroons geen arbeiders genoeg. Be Staatsraad heeft besloten de Italiaansche socialistische vereeniging te Genève op te heffen. Een Pransche bakkersknecht, die uit Lyon was gekomen om een agitatie onder de bakkers knechts te Genève op touw te zetten is gevan gengenomen. Midden-Italië is door zware onweders be zocht, die overal aan de huizen en de velden groote schade aanrichtten. Op verschillende spoorwegl|jnen moest het verkeer gestaakt worden. Vele personen werden door den bliksem gedood. In Rusland is iets nieuws ingevoerd. In elke spoortrein z|jn de dames-coupés onder spe ciaal toezicht gesteld van vrouwelijke beambten. (Huisvr.) Te Santiago heerscht nog altijd groot gebrek aan levensmiddelen. De prijzen ztJn zeer hoog. Be armen leven geheel ten koste van het „Roode Kruis." Be eerste afdeeling Spaansche troepen zou 24 Juli van Santiago naar Spanje seheep gaan. Nog steeds duurt de ellende te Madrid, dat ongelukkig gevolg van den zoo noodlottig gevoerden oorlog, voort; nog steeds melden zich duizenden en duizenden ten huize van den gouver neur van Madrid, om bons voor voedsel te be komen en, het dient gezegd ter eer der Spaansche aanzienlijken, de uitdeellngen kunnen dank z|j hun soms vorsteiyken bijdragen, geregeld plaats hebben. Maar het voeden van zoovelen elscht veel, veel meer. dan met den besten wil gegeven kan worden en dat is dan ook de oorzaak dat de woelige tooneelen zich b|j iedere ap|js- uitdeeling geregeld herhalen en dat de uitgehon gerde menigte, in haar hunkeren naar voedsel dierlijk onverschillig en ongevoelig geworden, slechts met groote moeite in bedwang gehouden kan worden door gendarmen te paard. Zonder een sterk militair cordon zouden de tafels met brood en vleesch zeker bestormd en geplunderd worden, Onder het garnizoen te Altona zjjn talrijke ziektegevallen voorgekomen tengevolge van het eten van het vleesch van Amerikaansche varkens. Een schouwburg in de gevangenis I Een Oostenrijksch afgevaardigde heeft gedaan ge kregen, dat men in de gevangenis van Praag een theater heeft gebouwd: de brave menschen die er in zitten, mogen wel eens verstrooiing hebbenMen verhaalt, dat er altijd een overluid applaus gehoord wordt, als op het tooneel de deugd beloond en de ondeugd gestraft wordt. Be gevangenen in Praag weten dus heel goed boe het behoort. Er wordt niet gezegd of de gevangenen in de pauze ook nog gelegenheid hebben, een sigaar te rooken en een grocje te drinken 1 In Amerika is een nieuwe manier van geldverdienen uitgevonden. Dat nieuwe beroep is het koopen van huwelijksgeschenken voor degenen, die er wel het geld voor hebben, maar niet den lust of den noodigen goeden smaak. De oudste postmeester der wereld is zeker wel Robert Taylor te Scarda (Ierland) die z(jn 116de levensjaar volbracht heeft. Be Koningin van Engeland schonk hem haar met handschrift voorzien portret, tegelijkertijd liet H. M. ver zoeken ook zijnerzijds z|jn portret te zenden. Deftigheid schijnt nog niet geïmporteerd in Transvaal. Be leden van den Johannesburg- schen stadsraad hebben een onderlingen athleti- schen wedstrijd gehouden, en de populaire burge meester Zulch de Villiers, behaalde in een wedloop den tweeden prijs. Be wedstrijd werd ten aanschouwe van een talrijk publiek gehouden. Te Triëst, zoo wordt van daar gemeld, is men nu bijna gereed met de toebereidselen voor het bovenbrengen van het Fransche fregat ,Banaë" dat daar honderd jaar geleden aan den ingang der haven is gezonken. Men verwacht met onge duld de resultaten van de pogingen. Want het schip had, naar men gelooft, de krijgskas, een Bom van verscheidene millloenen, aan boord.

Texelsche Courant | 1898 | | pagina 2